שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הספיישל רזרב של רקנאטי

מאת: ישראל פרקר
יין רקנאטי ספיישל רזרב זכה להוקרה בתחרות יוקרתית וזאת סיבה טובה למסיבה.

 

 מאת: ישראל פרקר

יין רקנאטי ספיישל רזרב 2005 נבחר לאחד מ- 12 היינות הטובים ביותר, מבין המתמודדים בתחרות היינות הצרפתית החשובה Les Citadelles du Vin, תחרות המתקיימת בבורדו שבצרפת, כחלק מתערוכת היין החשובה בעולם – VINEXPO . גם בשנה שעברה זכה הספיישל רזרב 2004 של רקנאטי בפרס דומה. צילם ישראל פרקר (פרט לצילום הבקבוק)
בתחרות השתתפו השנה כ-900 יינות מ- 28 מדינות ברחבי העולם. היינות נטעמו על ידי צוות השופטים המנוסה של ארגון הגפן והיין הבינ"ל שכלל 45 מומחים מ 18 מדינות.
רקנאטי ספיישל רזרב 2005, שזכה בתחרות במדליית זהב צבר את הניקוד הגבוה ביותר מבין היינות הישראליים שהשתתפו, וקיבל פרס מיוחד – Special Award Israel. פרס זה ניתן ליין אחד בלבד מכל מדינה, (ורק למדינות שלהן יין שזכה לציונים גבוהים במיוחד). בסך הכל נבחרו בקטגוריה זו 12 יינות מ- 12 מדינות שונות. לעשיית היין המוערך חברו הענבים הטובים ביותר שעמדו לרשות היקב, חביות עץ האלון הטובות ביותר והרבה תשומת לב ופיקוח בכל תהליכי הייצור.

ההמשך המוצלח של ההכרה הבינלאומית ביינות יקב רקנאטי היא סיבה ממשית לאנשי יקב רקנאטי לחגוג.
התארחנו בביתו של לני רקנאטי, מבעלי היקב, כאורחיו וכאורחי הנהלת היקב, אורי שקד, נועם יעקובי, וגיל שצברג היינן, (את היין הזוכה עשה עדיין לואיס פסקו) בערב חגיגי לכבודו של היין הזוכה ומשפחתו, משפחת יינות הספיישל רזרב של יקב רקנאטי, לטעימתם על ציר הזמן. על הכיבוד היה ממונה השף חנוך בר שלום שהפתיע לטובה מאוד במנות שהוגשו לשולחן במשך הערב.

מעניין היה לטעום את היינות מהבצירים השונים, בהנחיית היינן העכשווי של היקב גיל שצברג, ולהשוותם אחד ליד השני. יינות הרזרב 2001 ו2002 אזלו ולכן לא ניתנה לנו ההזדמנות לטעמם. חבל, מפני שדווקא היה מעניין לחוש איך הם התבגרו ומה עשה להם הזמן.
כדאי לשים לב שבהכנת הבלנד משתנה הרכב הענבים בהתאם לאיכותם בעת הכנת ההרכב הסופי. הבסיס הם תמיד ענבי הקברנה סוביניון. הכרם בקדיתא נבחר להיות ככרם המוביל של היקב משנת 2004 , בזכות איכות ענביו וממנו נבצרים ענבי הקברנה להכנת יין הדגל של רקנאטי. הכרם נמצא בנקודה הגבוהה ביותר במקום והחשופה ביותר לרוחות. האוורור בכרם הוא אידיאלי. דבר המשפר את איכות ובריאות הענבים. הכרם לא עובר בתנובתו את ה800-900 ק"ג לדונם באופן טבעי.

"המטרה היא לעשות את היין הטוב ביותר." פתח גיל את דבריו והיינות החלו להימזג לכוסות.
"ככל שהכרם מבוגר יותר ביצועיו משתפרים. היינות מקבלים יותר עומק וגדל פוטנציאל ההתיישנות."

רקנאטי ספיישל רזרב 2003
היין נעשה משילוב של 66% ענבי קברנה סוביניון שנבצרו בשני כרמים במושב כרם בן זמרה עם 34% ענבי מרלו שנבצרו בכרמי קיבוץ מנרה שבגליל העליון. בשנים הבאות העלה לואיס את אחוז הקברנה. שלושת הכרמים שוכנים בגובה של כ- 800 מטר מעל פני הים. האקלים הקריר השורר שם והאדמה הסלעית המנוקזת היטב יוצרים תנאים אידיאליים לגידול זנים אלה. בשנה זו עדיין לא נבצרו ענבים מהכרם המשובח שבקדיתא.
לדברי אנשי היקב שנת הבציר 2003 הייתה איכותית והענבים הבשילו בצורה מאוזנת וטובה.
הכרמים נבצרו ברמת סוכר של 25 BRIX בערך, וסיפקו פרי בשל בעל גוף מלא וצבע עוצמתי. ניתן לומר שההבשלה הייתה רציפה ומאוזנת, מה שהביא לייצור יין איכותי בעל גוף מלא.
בארבעת חודשי ההתיישנות הראשונים בחביות נשמרה תוצרת כל כרם בנפרד. לאחר מכן נערך ה-"בלנד" הייחודי של היין, אשר ממצה את תכונותיו הטובות ביותר של אזור הגידול. עם סיום הרכבת ה"בלנד" הוחזר היין לחביות להשלמת תקופת התיישנות של 18 חודשים, בהם הוא התבגר ורוכש טעמים נוספים.
היין בעל גוף מלא וצפוי לו עוד עתיד טוב לדעתי. בתחילת הערב, סמוך למזיגה, חמיצותו הייתה קצת גבוהה לטעמי אך היא הלכה והתאזנה והיין התעדן ונעשה טעים יותר לחיכי ככל שהוא "התאוורר" יותר בכוס. מסקנה – היין עדיין בעל יכולת המשכיות בהתיישנות טובה.

רקנאטי ספיישל רזרב 2004
כדאי לציין שיין זה נבחר בתחרות Les Citadelles du Vin 2008 שנערכה בבורדו, כיין הישראלי הטוב ביותר בתחרות, ואף דורג כאחד מ- 16 היינות הטובים ביותר מבין כלל היינות שהשתתפו בתחרות זו מכל רחבי העולם. תואר הדומה לתואר בו התכבד גם אחיו הצעיר מבציר 2005, עדות לקו העקבי של היקב.
היין יוצר מ 92% ענבי קברנה סוביניון מכרם קדיתא ו 8% מרלו מכרם מנרה.
טמפרטורות קרות מן הרגיל ומשקעים רבים אפיינו את החורף שקדם לבציר 2004 . חודש מאי עם טמפרטורות קרות מן הממוצע הרב שנתי השיב את קצב הצימוח, ששובש מעט, למסלולו הרגיל. העונה הסתיימה בבציר קצר ועמוס עם יבול בעל פוטנציאל איכות טוב.
היין בצבע כהה פחות חומצי מקודמו. אהבתי זאת. באף חשתי בריח פרי וגם בעץ, ובפלפל שחור. גוף בינוני-מלא עם סיומת בינונית בפה.

רקנאטי ספיישל רזרב 2005
היין בצבע הארגמן מורכב מ- 84% קברנה סוביניון מקדיתא שלרגלי הר מירון ו- 16% מרלו מכרם מנרה.
בשנת 2005 היו יבולי הענבים נמוכים יחסית ולכן האיכויות טובות יותר, לדבריהם של אנשי היקב. הקיץ היה מתון מבחינת הטמפרטורות, ולא היו שרבים וחמסינים טראומטיים לענבים, דבר שאפשר הבשלה מתונה, איטית ומתמשכת. ההבשלה ההדרגתית הייתה לטובת איכות הענבים, והבציר נמשך לאורך זמן ארוך מהצפוי. התוצאה היא יין לא אלכוהולי מידי עם איזון מוצלח בין הפירותיות, החומציות והטאנינים. כל אלה כנראה עזרו לו לזכות במדליה החשובה בתחרות שנערכה בצרפת. באף ניתן לחוש בריח שוקולד ושזיף שחור, בשל, וגם קצת בפלפל שחור. הם משתלבים בטעמי פירות יער הבשלים ולבסוף בפה חשתי בסיומת ארוכה ונעימה. זה מה שבדיוק צריך שיהיה ביין טוב. יין מומלץ כמובן.

שני היינות הבאים שנמזגו לכוסות היו זקוקים ל"איוורור" טוב כדי שאפשר באמת להבחין באיכותם. ניראה שהעתיד יעשה להם טוב מאוד.

רקנאטי ספיישל רזרב 2006
היין מורכב מ 88% קברנה סוביניון מכרם קדיתא ו 12% ענבי מרלו מכרם מנרה.
השנה התאפיינה בעונת האביב עם אקלים יבש יחסית שהוביל לצימוח מרוסן ולהתפתחות של אשכולות פרי קטנים ומרוכזים. עונת הקיץ הייתה נטולת חמסינים כמעט, וכתוצאה מכך הבשלת הפרי הייתה רציפה ואיכותית. הבציר התאפיין ביבולים נמוכים ובפרי קטן ומרוכז, עשיר בטעם פירותי ובצבע.
היין מרוכז בעל טאנינים מודגשים שניתן עדיין היה לחוש היטב בפה אך הם התחילו להתרכך ביישון בן 18 חודשים בחביות עץ אלון. היין מראה כבר עתה, כאמור, יכולת התיישנות טובה. יין זה היה בצבע כהה יותר מכל אלה שנטעמו עד כה והטעם השיורי בפה היה ארוך.

רקנאטי ספיישל רזרב 2007
היין מורכב מ 85% ענבי קברנה סוביניון מכרם קדיתא, 10% מרלו מכרם מנרה ו 5% פטיט סירה מכרם מבוגר (בן למעלה מ30) בעל יבולים נמוכים. שנה זו הייתה שנה מוזרה קצת מבחינת הבשלת הענבים. הגפנים התעוררו כרגיל, לקראת חודש אפריל, אולם אז הגיע ברד שפגע בפקעים וגרם לירידה בפוטנציאל היבול. טיפול יעיל בכרמים החזיר אותם ליבולים הרגילים. מספר ימים חמים במהלך אוגוסט גרמו לעיכוב בהבשלה בחלק מהכרמים, מה שיצר חוסר איזון בפרי. הצוות המקצועי של היקב הגיב בהתאם בטיפולים והתוצאה היא שבכרמים במנרה ובקדיתא (כרמי הספיישל רזרב) לא הייתה ירידה ביבולים והכרמים נבצרו לקראת סוף ספטמבר כבמדי שנה.
הרבה ייננים הגדירו את שנת הבציר 2007 כ"שנה מעניינת ומאתגרת". ברקנאטי הצליחו לשמור בכרמים על איכות גבוהה העומדת בדרישות האיכות של ייצור הספיישל רזרב. בבלנד של אותה שנה החליטו ברקנאטי לנסות ל"עלות מדרגה" ברמת הספיישל רזרב והוחלט להכניס לבלנד גם קצת פטיט סירה מכרם מבוגר מאוד בעל פרי מאוד ייחודי שתרם ליין צבע עז, פרי בשל וטאנינים מורכבים. היין בנוסף להיותו פירותי ומאוזן הוא גם בעל יכולת התיישנות טובה, כמו שאר אחיו הבוגרים יותר. מומלץ כמובן לא למהר לשתותו אם רוצים ליהנות ממנו בצורה המכסימלית. היין בוקבק רק לאחרונה.
גיל אומר שגם ביין בציר 2008 יוסף הפטיט סירה לבלנד לאור התוצאות הטובות של 2007.

נבחרת משובחת של 5 יינות הדגל של יקב רקנאטי טעמנו בערב המיוחד הזה. הסגנון והכיוון נשמרו פחות או יותר לאורך כל השנים. בפה נשאר טעם טוב וסקרנות לגבי יינות הדגל העתידיים של רקנאטי שהחל מבציר 2008 הם מוכנים ע"י, גיל שצברג, יינן אחר מזה שהכינם עד אותה שנה- לואיס פסקו.

לחיים, לחיי יינות ישראל !!

גיל שצברג, יינן יקב רקנאטי, מספר על היינות בסרט ווידאו
צילם: ישראל פרקר

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות