קולומבר(ד) או פרנץ' קולומבר(ד)

12/08/2008
מאת: אייל בר חיים
אין ספק שקולומבר(ד) או פרנץ' קולומבר(ד) הוא סוס העבודה של תעשיית היין הישראלית. הרבה יקבים לא יודו בזה.
המשך »

   יקב תשבי Cellar Master

12/08/2008

 אין ספק שקולומבר(ד) או פרנץ' קולומבר(ד)  הוא סוס העבודה של תעשיית היין הישראלית. הרבה יקבים לא יודו בזה אבל עד לפני עשר שנים הרבה מהיינות הלבנים היו עשויים מהזן הזה, אף על פי שזה לא צוין על התווית מפני שיצא לו שם של זן נחות.
בעקרון זהו זן צרפתי. הזן היה מאוד פופולרי עד שהוחלף שם ע"י טרבינו, הזן מסינט אמיליון. הוא עדיין נפוץ בחלקים מסוימים באיזור בורדו. בחבל קוניאק הוא משמש בעיקר לזיקוק . הזן עושה כעת חזרה לצרפת בעיקר מכיוון שחלק מהייננים הצרפתים גילו שניתן לקבל ממנו תוצאות יפות באזורים חמים בשילוב עם טכנולוגיה מודרנית ביקב. כמו כן התבסס הזן באזורים חמים, כגון קליפורניה, ביצור יינות זניים ויינות מבעבעים ובשנות ה-70 וה-80 היה לעינב השני הנפוץ ביותר בנטיעות שם. הוא נפוץ גם בדרום אפריקה ובארץ.
כאן הוא התאקלם בשנות ה-70. הוא החליף את הסמיון כזן הלבן הדומיננטי ומיצרים ממנו יינות לבנים בעיקר בערבוב עם זנים אחרים. ייחודיותו של הזן היא לגדול באזורים חמים ועדיין להישאר עם חומציות גבוהה וכך ניתן לייצר ממנו יינות מכובדים. זו הסיבה שיוצרים ממנו בלנדים עם זנים איכותיים הסובלים מחומציות נמוכה באזורים חמים.

הפרנץ' קולומבר(ד) מאופיין ביינות יבשים פריכים ופרחוניים עם חריפות מסוימת. הזן נחשב לכמותי. יבוליו גבוהים (2.5 – 3 טון/ד'). האשכול בינוני עד גדול והוא אינו צפוף. הצימוח בנוני עד חזק. הבציר מאוחר יחסית והזן לעיתים מתקשה להגיע לרמת סוכר גבוהה. הוא מתאים לבציר מכני. הזן נוח לגידול מבחינה חקלאית ונימצא בהיקף של כ- 3000 דונם בארץ. רק לשם השוואה מהזן היותר פופולארי האמרלד ריזלינג נטועים כ- 2000 דונם בארץ.

בארץ משתמש בו לא מעט יקב תשבי שאף מציין זאת על התווית. היקב יוצר ממנו בלנד עם אמרלד ריזלינג וקורא ליין פרנץ' ריזלינג, הוא חצי יבש לא יקר אך מאוד מיוחד ומפתיע.
היין משלב את החמיצות של הפרנץ' עם המתקתקות של האמרלד ומתאים נפלא לימים החמים של הקיץ. היקב גם עשה מהעינב יין זני בבציר 2006 בסדרת הוויניארדס ואת יין הקינוח בסדרת אסטייט מבציר 2004, פרנץ' קולומבר לייט הרווסט שהתיישן בחביות עץ שבהן שהה ברנדי. הברנדי של תשבי עטור הפרסים בינלאומיים עשוי אף הוא מהפרנץ' קולומברד. היקב אף הגדיל לעשות וייצר ממנו גם את הברוט האגדי.

עוד יקבים ישראלים מציינים את הזן ע"ג התווית.
יקב ויתקין מכין ממנו ומענבי ויונייה את הבלנד הרגיל שלו.
יקבי כרמל מיצרים את הברוט החדש שלהם בסדרתPC קולמברד (50%), שרדונה (40%) וויונייה (10%).
רכס לבן של כרמל 2007 יוצר משרדונה, סוביניון בלאן וקצת פרנץ קולומבר.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.