שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקבי ברקן – יותר גדולים, יותר טובים

כתב וצילם: אבי הלוי
יקבי ברקן כבר לא מסתפקים בלהיות מספר 2 לדברי שמואל בוקסר המנכ"ל.


 כתב וצילם: אבי הלוי

"אם פעם חשבתי שזה בסדר שאנחנו יקב מס' 2 ואמרתי שאני רוצה שנהיה מס' 2 הכי טובים בענף, היום אני כבר לא בטוח שאנחנו מסתפקים בזה". את הדברים הללו אמר שמואל בוקסר, מנכ"ל יקבי ברקן, בפגישה עם כתבי יין שנערכה לאחרונה ובה נחנכו יינות סדרת 'אלטיטיוד רזרב' מבציר 2006. לפני כמה חודשים קנתה חברת טמפו את חלקם של יתר השותפים ביקבי ברקן והפכה בכך לבעלים של היקב, כאשר כ-84% מהמניות בידי טמפו והשאר בידי הציבור, בבורסה. יאיר לרנר – מי שהיה מנכ"ל משותף – פרש, ושמואל בוקסר נשאר מנכ"ל יחיד. "אני אוהב את מה שאני עושה ותצטרכו לסבול אותי, או ליהנות איתי, עוד הרבה שנים…" אמר שמואל בוקסר לקול צחוקם של הנוכחים.

בוקסר מרוצה מהתוצאות העסקיות של היקב. בשליש הראשון של השנה גדלו המכירות ב- 18%. "המצב לא קל", הוא אומר, "אבל יש מאחורינו מערכת מאוד גדולה ויציבה שתומכת בנו, בלוגיסטיקה ובמכירות, וזה הולך ונעשה יותר טוב. ביצוא הגענו לכדי היקף של 20% מהמכירות. אנו מייצאים היום ל-34 מדינות שונות ובכל המדינות המרכזיות אנחנו מס' 1 בכמויות. אנחנו ממשיכים להשקיע – גם ביקב, גם בכרמים, גם בטכנולוגיה גם בידע ובכל מה שמסביב. נשאר לנו לסיים את מרכז המבקרים ואם הכל ילך כשורה את חגיגות סיום בציר של השנה הבאה נקיים במרכז המבקרים החדש שביקב."

כמי שהיה כורם בעברו, מבין בוקסר את חשיבות השליטה בכמה שיותר כרמים בבעלות היקב. "אנחנו נוטעים למעלה מאלף דונם בכל שנה", אומר בוקסר ומוסיף: "הגענו למצב שכמעט שני שליש מהנטיעות בגליל הם בבעלותנו. יקב ברקן בעצמו חוקר את האדמות ונוטע את הכרמים, יש לנו מערכת שלמה שעובדת בשביל זה. השליטה שלנו בכרמים משחררת אותנו מהתעסקות בנושא של תמורה לחקלאים ואנחנו יכולים להתמקד בלהוציא את המיטב מענבים שלנו." בשיחה שהתפתחה על זני ענבים הבטיח בוקסר שבתוך שנתיים שלוש יהיו ליקבי ברקן כרמים מכל הזנים שיש בצרפת. "אני חסיד גדול של קברנה סוביניון, על כל גבעה ועל כל הר בארץ אני שותל קברנה כי אני מאמין שמהזן הזה ניתן לקבל את התוצאות הטובות ביותר".

אפשר להבין את תנופת הנטיעות של יקבי ברקן והמבט אל העתיד. "אנחנו נשארים בלי יין בשלב מאוד מוקדם של השנה, בעיקר בסדרות הפרימיום והסופר פרימיום", מסביר בוקסר ומפרט: "היינות מסדרת 'אלטיטיוד רזרב' בציר 2005 נגמרו לנו כבר לפני שנה ואם זה היה תלוי בכרמי ובי (הכוונה לכרמי לוינשטיין, מנהלת השיווק של ברקן – א.ה.) היינו מוציאים את ה'אלטיטיוד רזרב' 2006 לשוק כבר בראש השנה. 'סופרייר' כבר אין לנו כמעט שלושת רבעי שנה, דישון קברנה נגמר, אפילו קברנה רזרב וקברנה סינגל כבר אין לנו. הקברנה רזרב נגמר בסוף מרץ ואין לנו יותר קברנה רזרב למכור, וכאן אנחנו מדברים על יינות של 60-70 ש'. אנו נמצאים במחסור תמידי של יין" – סיים בוקסר את דבריו.

סדרת 'אלטיטיוד רזרב' היא סדרת יינות מהזן קברנה סוביניון, יינות שמכינים מענבי כרמים יחידניים בגליל העליון וברמת הגולן. היינות קרויים על שם נתון הגובה מעל פני הים של כל כרם וכרם. הסדרה כוללת את: 'אלטיטיוד רזרב +412' – יין שמוכן מענבי כרם אבני איתן שגובהו 412 מ' מעל פני הים, 'אלטיטיוד רזרב +624' – מענבי כרם עלמה שגובהו 624 מ' מעל פני הים ו- 'אלטיטיוד רזרב + 720' – מענבי כרם דובב שגובהו 720 מ' מעל פני הים. במהדורת 2006 חסר ה- 'אלטיטיוד רזרב + 720' מכיוון שעקב מלחמת לבנון השנייה והאירועים שקדמו לה לא ניתן היה – כך מסבירים אנשי ברקן – לטפל כראוי בכרם והיין שהופק נפסל מלשמש את הסדרה הפעם.

זוהי הפעם השלישית שיקבי ברקן מוציאים לשוק יינות מסדרת 'אלטיטיוד רזרב' כאשר קדמו לבציר הנוכחי, 2006, הבצירים 2003 ו- 2005. עירית שנק-בוקסר, ייננית ביקבי ברקן, סיפרה לנו על הקשיים שעמדו בפני צוות הייננים בשנת גידול היין 2006. מסתבר שברד כבד שירד בסוף אפריל פגע בפרחים, השריגים והבדים ואחר כך, באוגוסט, הגיעו עשרה ימי עומס חום שתקעו את ההבשלות. מלחמת לבנון, כאמור, הקשתה על הטיפול בכרמים. בחלק מן הכרמים טיפולים כגון השקיה, הקטנת עומס יבול וריסוסי מניעה פתרו את הבעיות אך באופן כללי, בציר 2006 היה דל יבול אם כי איכות הפרי שהגיע לקו הגמר הייתה טובה.

את היינות טעמנו בחברתו של היינן יותם שרון (אד זלצברג, היינן הוותיק ביקבי ברקן, נמצא בהשתלמות בקליפורניה ונעדר מהאירוע – א.ה.). שאמר: "ליינות סדרת אלטיטיוד מבציר 2006 יש קווי דמיון ליינות מהבצירים הקודמים אך הם נושאים את חותם השנה שלהם שהייתה שנה קשה, כפי שנאמר. הם לא פחות טובים אך הם בהחלט קצת שונים." – אומר יותם שרון. ה- 412 הוא היותר כבד ובשל מבין השניים. יש בו מגע חם ובשל משולב עם קרירות של אקליפטוס. היין פחות פראי מקודמיו אך עדיין בעל גוף עשיר ומלא. ה- 624 הוא יין בעל אף מבושם, ריח המזכיר קינמון. בפה מורכבות וטעמים חלקים ורכים אך עם מוצקות ועומק לא מבוטלים. יין הרמוני, יפה ושלם" – דברי היינן יותם שרון.

רשמי טעימה אישיים:

ברקן קברנה סוביניון אלטיטיוד רזרב +412  2006– יין בצבע אדום רובי כהה בוהק ומבריק. באף ריחות נעימים של פרי וקפה טרי. בפה טעמים עשירים ומלאים של פרי בשל. גוף מלא ועשיר. בניגוד ליותם שרון לא הבחנתי בחמיצות, ודווקא אהבתי את זה. ייתכן שהחמיצות מאוזנת כל כך טוב על ידי האלמנטים האחרים שקשה לבעל חיך צרכני כשלי להבחין בה, לעומת חיכו של יינן. בגלגול היין בפה מתפתחים טאנינים נהדרים, בדיוק כמו שאני אוהב – לא מציקים ולא מעקצצים יותר מדי. עוד אהבתי ביין הזה את עושר הטעמים והאפטר טייסט הארוך, הטעים והממושך. יופי של יין.

ברקן קברנה סוביניון אלטיטיוד רזרב +624 2006– דומה במראהו לאחיו ה- 412, אם כי הייתי אומר שצבעו יותר כהה במעט. לא הבחנתי בבישום שדיבר עליו יותם שרון ולטעמי היין בעל ריח עצור ומאופק בשלב זה של חייו. כן הבחנתי בחמיצות מסוימת והבחנתי במורכבות ואלגנטיות. גלגול היין בפה מביא טאנינים מצוינים, בדיוק במידה שמסבה הנאה ולא גורמת 'סבל' למי שלא אוהב טאניניות יתר. גם ליין הזה אפטר טייסט נעים ארוך וממושך. בסך הכל היין הזה פחות מהנה מה- 412 אך יש לשער שעם התבגרותו הוא יתפתח ויעניק יותר ויותר עם הזמן.

לסיכום, גם ביקבי ברקן קוראים את המפה ומבינים שיש להם מה להציע בתחום יינות האיכות בנוסף ליינות הכמות שזה היה הצד החזק שלהם מאז ומתמיד. המרוויחים העיקריים הם אנחנו, הצרכנים. מחיר המדף של יינות 'אלטיטיוד רזרב' הוא 135 ש' לבקבוק ואם נביא בחשבון הנחת חבר מועדון שיש לכל אחד מאיתנו בחנות שלו – המחיר יכול לרדת בקלות ל- 120-125 ש'. מחיר הוגן ליינות מצוינים שכאלו.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות