שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יינות עין תאנה בחנות הסיגרים והיין של פרדי

כתב וצילם: אבי הלוי
יקב עין תאנה, מגבעת יואב, חונך את
יינות בציר 2008

30/01/2011 

 כתב וצילם: אבי הלוי

מקובל לחלק את מהפכת האיכות של יינות ישראל לכמה גלים שאחד מהם הוא גל יקבי הבוטיק ששטף ועדיין שוטף את הארץ. בתגובה מבורכת, הרימו היקביםצילם אבי הלוי הגדולים והבינוניים את הכפפה והעלו את איכות יינותיהם באופן משמעותי, בין היתר על ידי העסקת ייננים אנשי מקצוע שלמדו באופן מסודר, לעיתים במשך כמה שנים, את תורת הכנת היין במוסדות מכובדים בצרפת, ארה"ב, אוסטרליה וכו'. אבל בזמן האחרון, כך נדמה לי, יש תחושה שחלק מיקבי הבוטיק, ודווקא הקטנים שבהם, חוזרים וכובשים את תשומת הלב במעין התגנבות יחידים תוך שהם מציגים יינות איכותיים ומעניינים.

אחד היקבים ש 'עשה לי את זה' לאחרונה הוא יקב עין תאנה. יקב קטן זה, הנמצא בגבעת יואב שבדרום רמת הגולן, משיק בימים אלו את יינות בציר 2008 ממנו בוקבקו ארבעת אלפים בקבוקים. את היקב הקים יותם בן צבי (34) בן למשפחה המתגוררת באזור ומתפרנסת מגידול צאן ואירוח כפרי. הקשר ליין נוצר כאשר יותם עבד בצוות הבציר של יקבי רמת הגולן. הוא נטע לעצמו כרם קטן של ענבי סירה והחל לעשות יין תוך שהוא מסתייע בחבר בעל יקב באזור. יותם מוכר את יינותיו במספר מועט של נקודות מכירה, בעיקר חנויות מיוחדות ומסעדות גורמה. כך מצאתי את עצמי באחד מימי שישי של סוף ינואר 2011, טועם את יינות יקב עין תאנה בחנות הסיגרים והיין של פרדי בתל אביב.

פרדריקו ברודנר, הוא פרדי, פתח לפני כמה חודשים את חנות הסיגרים והיין שלו ברחוב הירקון ליד מלון דן לאחר כעשר שנות פעילות בחנות דומה בירושלים במלון המלך דוד. החנות מציעה, פרט לסיגרים, גם יינות וחשוב לציין – יינות ישראלים בלבד. כמי שפונה לקהל בעל טעם טוב ויכולת כלכלית, ביניהם תיירים רבים העוברים במקום, מחזיק פרדי בחנותו בעיקר יינות איכותיים של יקבי בוטיק קטנים ובינוניים. כך נוצר החיבור בינו לבין יותם בן צבי מיקב עין תאנה. יותם ביקר בחנות, נתן לפרדי לטעום מיינותיו וסוכם שיותם יגיע למקום ויטעים את יינותיו ללקוחות החנות. לטעימה הובאו ארבעה יינות מבציר 2008: קברנה סוביניון – סירה, קברנה סוביניון, סירה ובלנד בשם 'הבלנד של טליה' הקרוי על שם בתו הקטנה של יותם.

אלמלא היה מספר לי, לא הייתי מאמין שיותם לא למד עשיית יין באופן מסודר. היינות נקיים, מאוזנים יפה, ובעיקר – טעימים מאוד. בשעות שביקרתי בחנות טעמו את היינות כחמישה עשר איש ומכולם שמעתי תגובות חיוביות ואוהדות. חשוב לציין שמדובר בקהל שאני לא פוגש בדרך כלל בטעימות, אנשים שגם לא מתעמקים יותר מדי ביין אבל לגמו יין טוב אחד או שניים בחייהם ומכולם שמעתי אך תשבחות. בין אם זה מרשים אתכם אם לאו, אציין גם שמבקר היין דניאל רוגוב העריך את היינות בציונים שבין 89 ל-90, עובדה שדי מלחיצה את יותם הצנוע שאמר לי: "הייתי אומר תודה גם אם הייתי מקבל מרוגוב ציונים נמוכים יותר בכמה נקודות".

עין התאנה, קברנה סוביניון-סירה 2008
תערובת מעניינת של קברנה וסירה בחלקים שווים ומעט מרלו (4%) וויונייה (3%). ליין צבע אדום סגול ובאף שפע ריחות פרי צעיר וחמצמץ. בפה מתיקות קלילה מאוזנת היטב בחמיצות קלה אף היא. סמיכות הגוף קצת למעלה מבינוני. היין שהה למעלה משנה בחביות עץ וגלגול היין בפה חושף טאנינים רכים מאוד, אבל הם בהחלט שם. הטעם השיורי ארוך וממושך ותחושת הפה נעימה מאוד.

עין התאנה, סירה 2008
94% סירה והיתר מרלו. ליין צבע אדום חזק שמשאיר פיגמנט עז על הדפנות. ניכר ביין שאינו מסונן מכיוון שאינו צלול אבל לא במידה שמפריעה לעין. באף, שוב, ריח פירותי חמצמץ ונעים. בפה חמיצות בולטת ומתיקות קלילה שנופלת מרמתה אך מעט מן החמיצות. היין מאוד טעים ויש בטעמו תחושה של תבליני שדה, אולי זעתר. הגוף יותר מלא מהיין הקודם והטאנינים יותר מורגשים אבל עדינים יחסית. את היין הזה אהבתי במיוחד.

עין התאנה, קברנה סוביניון 2008
100% קברנה סוביניון מכרם במרום גולן. ליין צבע רעפים אדומים והוא משאיר שרידי צבע חרסיתי אדום על דפנות הכוס. גם היין הזה לא עבר סינון ומראהו כמעין תרחיף. גוף בינוני-מלא, טעמים נעימים, ירוקים משהו ואפטר טייסט מצוין וממושך. יופי של יין לאוהבי קברנה סוביניון שזה בעצם רובנו… יין מאוד מהנה שאהבתי ללגום אותו לצד סיגר בשם OPEN ג'וניור.

עין התאנה, הבלנד של טליה 2008
תערובת של 60% קברנה סוביניון, 20% מרלו ו- 20% סירה. ליין צבע אדום כהה ומבריק, מעט יותר צלול מקודמיו. באף שוב ריח פרי צעיר וכוונתי שאין ביין הזה ריחות פרי בשל וריבתי אלא ההיפך מכך. המורכבות והמבנה של היין הזה עולה על שאר היינות אבל בסך הכל שוב יין טעים ולא מסובך. טאנינים עדינים, גוף בינוני-מלא, טעם שיורי טוב ונעים, יין שעושה לרצות עוד.

כאמור, יינות עין תאנה מבציר 2008 בוקבקו בכארבעת אלפים בקבוקים, כמות קטנה לכל הדעות. המחירים דו ספרתיים, נמוכים ממאה שקלים, תלוי היכן קונים. רשימת נקודות המכירה של היינות מופיעה באתר היקב.
יינות טעימים ובהחלט מפתיעים. כה לחי!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות