שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב נחשון המתחדש

מאת: אבי הלוי וישראל פרקר
יקב נחשון המתחדש, בקיבוץ נחשון, נחנך באירוע חגיגי בו נחנכו גם 4 יינות חדשים.

יקב נחשון המתחדש

 מאת: אבי הלוי וישראל פרקר

מגרש החנייה של יקב נחשון שוב היה עמוס במכוניות ביום חמישי של אמצע דצמבר. שוב שקקה רחבת חצר היקב והחממה באנשים רבים, חברים וחובבי יין.

במקום נערך אירוע חגיגי של חנוכת מרכז המבקרים המחודש של היקב והשקה של ארבעה יינות חדשים. בהשקעה של כמה מאות אלפי שקלים (במימון שותפים חדשים שחברו לאנשי קיבוץ נחשון) חודשה חנות היקב, נבנה מטבח חדש, ושופצו חצר היקב והחממה.

פתחה את הערב בברכות כלילה רוקח, מנהלת היקב (ולא רק). לזר, מרכז המשק, סיפר על היסטורית הקשר בין קיבוץ נחשון ויין. ראש המועצה משה דדון הביא את ברכת המועצה וסיפר על תרבות היין המתפתחת של יקבי יהודה.
נתן ליפשיץ, היינן החדש של היקב עבר בין האורחים וסיפר על היינות החדשים הוא אמר שהשנה, אחרי שבשנת 2008 לא יוצר ביקב יין והכמות שנבצרה ב2009 הייתה קטנה מאוד, הופקו בבציר 2010 יינות חדשים והיקב חזר לתפקוד כמעט מלא. היקב ממשיך לייצר את המותגים הידועים שלו: "איילון", "סלע" ו"פושקין". היינות מופקים מענבים הגדלים בכרמי הקיבוץ מהזנים קברנה סוביניון, קברנה פראנק, סירה ועוד.

בשנת 2009, היו בחביות הרבות שביקב נחשון יינות מזנים שונים משנות הבציר 2005 – 2007 אותם התסיס היינן הקודם שלומי צדוק. המשימה הראשונה של היינן החדש הייתה לטפל ביינות הללו. בעצת המורה שלו – ניר שחם מ"שורק" הוא החליט לקחת את החופש לערבב ולמסך את היין על פי ריחו וטעמו ולא בהכרח לשמור על זנים או שנות בציר

כלילה רוקח, הרוח החיה שמאחורי היקב שקיבלה על עצמה גם את תפקיד המנהלת, מוכרת ומגישה עברה בין האורחים ודאגה שהכל יתבצע בהתאם לתוכניות.

לצד הקולינרי היה אחראי כפיר חוכיימה עם חברת הקייטרינג שלו "עשבי בר". הטבון הממוקם בחצר היקב  עבד ללא הפסקה ויצאו ממנו מנות של פיצות ריחניות ופוקצות.

באחד מפינות החממה הציג חיים ציוני את שמני הזית שייצר מזיתים שגדלו בכרם הזיתים שלו.

באירוע הושקו ארבעה יינות אדומים חדשים עם תוויות חדשות. היינות נמזגו בשפע לכוסות החוגגים.
פושקין 2007.
נחשון קברנה פראנק 2007.
איילון סירה מהשנים 2005 – 2007.
וסלע מהשנים 2006 – 2007

 

אבי הלוי טעם את יינות יקב נחשון והוא מסכם את רשמיו
כללי
יינות יקב נחשון הם מעל הכל יינות לא מסובכים ונעימים מאד ללגימה. כמו כן, בעוד שבעבר היו יינות היקב כולם תערובות זנים ונחלקו לשלוש סדרות: עלמה, איילון וסלע, כעת התווספו למגוון גם שני יינות זניים: קברנה פרנק וסירה. היינן החדש של היקב, נתן ליפשיץ, גם שובר מוסכמות. חלק מן היינות, כמו הסירה והסלע, הם תערובות של שנות בציר שונות ולגבי יינות מסוימים אין הוא מייחס חשיבות למידע באשר ליחסים שבין הזנים בתערובת. "העיקר שהיין יוצא טוב", אומר ליפשיץ.

פושקין 2007
יין זה היה שייך בעבר לסדרה הבסיסית של היקב. הוא בנוי מתערובת של הזנים קברנה סוביניון, קברנה פרנק, מרלו וסירה, ביחסים שכאמור, לא נמסרו לפרסום. יש להניח שכמו בפושקינים הקודמים הקברנה סוביניון והמרלו מהווים את רוב היין ואילו הקברנה פרנק והסירה את מיעוטו. כך או כך, הפושקין הוא יין בסיסי אך מפתיע. בתחילת הערב הוא היה נוקשה מעט אך עם חלוף הזמן וכן צירופו לאוכל הוא התרכך והוכיח יכולת להנות את החיך היטב.

סלע 2006-2007
פעם קראו ליין הזה French Blend ואילו סלע היה שם הסדרה. הרכבו של היין הנוכחי כמו הפושקין – תערובת של הזנים קברנה סוביניון, קברנה פרנק, מרלו ו'מעט' סירה (כך נאמר על ידי היינן) אבל ניכר בו שהוא מוקפד יותר והווה עליית מדרגה ביחס לפושקין. הוא מעודן יותר, הוא נעים לחיך מהרגע הראשון לפני או אחרי אוכל והוא עוד מוסיף ומשתפר ככל שהיין שוהה בכוס. הגוף בינוני עד מלא. הטאנינים טובים, אם כי לא תוקפניים מדי והטעם השיורי טעים וממושך.

סירה 2007
סירה ישראלי קלאסי על כל המשתמע מכך. צבעו אדום סגול כהה והוא שופע ריחות מעורבים של פרי צעיר ופרי בשל גם יחד. בפה טעמים מתובלנים, אם כי בעדינות. מתיקות נעימה וחמיצות נמוכה יחסית. גוף בינוני עד מלא. טאנינים רכים. סיומת טובה. בשונה מהיין הקודם את היין הזה הייתי ממליץ ללגום דווקא עם אוכל מכיוון שהוא לבדו לא עושה רושם של יין ללגימת סולו והוא זקוק לחיבור הזה עם האוכל. בסך הכל יין טוב ומהנה.

קברנה פרנק 2007
היין שהיה הטעים ביותר לחיכי בטעימה זו ומתוך שיחות עם אורחים אחרים באירוע התרשמתי שהוא היה 'חביב הקהל'. ליין ריח מושך, ניחוח של ענבים בשלים וריחניים. בפה טעם נעים כאשר הגוונים הירוקים האופייניים לקברנה פרנק, לא מפריעים אלא מוסיפים לטעם. הטאנינים רכים ונעימים והמתיקות הקיימת ביין, בין אם אמיתי היא או מדומה, נעימה לחיך. זהו יין שנוטה להיות יותר בסגנון עולם ישן והוא מאוד מתאים לשתייה בכיף, לאו דווקא בהתאמה לאוכל כל שהוא. יופי של יין.

יקב נחשון הוא יקב תיירותי ופותח את שעריו לביקורים בכל יום. אפשר גם כמובן לתאם אירועים, ארוחות והדרכות יין מיוחדות בטלפון: 08-9278641

למצגת תמונות מהאירוע . צילמו רן בירון וישראל פרקר

 
צילמו ישראל פרקר ורן בירון

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות