שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

נכנס יין, יצאה תיירות

כתב וצילם: ישראל פרקר
באוניברסיטת חיפה התקיים כנס תיירות יין ראשון מסוגו בארץ, בנושא תיירות ויין בישראל.


צילם ישראל פרקר כתב וצילם: ישראל פרקר

יום עמוס היה באוניברסיטת חיפה, בה התקיים כנס תיירות יין ראשון מסוגו בארץ, בנושא: נכנס יין, יצאה תיירות.
כ 650 איש הגיעו לכנס החשוב מאוד לקידום תעשיית היין בארץ.
הכנס אורגן על ידי המרכז לחקר התיירות, הצליינות והנופש ובית הספר לתיירות בישראל של אוניברסיטת חיפה. כנס תיירות היין נערך בשיתוף משרד התיירות (האגף להכשרת כוח אדם), משרד החקלאות (האגף לתכנון כפרי אזורי, תחום פיתוח תיירות חקלאית), עיריית חיפה, והעמותה לתיירות ונופש חיפה 

יקבי כרמל לקחו גם הם חלק במתן ייעוץ למארגני הכנס והשתתפו במתן חסות.
היקב הפועל לאורך היסטוריית תעשיית היין הישראלית, מאז ראשית ההתיישבות בארץ בשנת 1882, לקח על עצמו מתן תמיכה זו מתוך מחויבותו לפיתוח וקידום תרבות ותיירות יין בישראל.
ביום הראשון של הכנס נערכו מושבים בדגש מעשי ומקצועי. מטרת הדיונים הייתה להביא דוגמאות להצלחות של פעילויות הקשורות בתיירות יין ודרכי יין בעולם ובארץ, כדי למצוא דרכים להמשיך ולטפח את תרבות היין בארץ.

הזווית הבין לאומית ניתנה על ידי מומחים בעלי ניסיון בתכנון וניהול תיירות יין מאירופה ואגן הים התיכון, והזווית הישראלית תינתן על ידי תיירנים ומנהלים בעלי ניסיון בתיירות יין מאזורי היין השונים של ישראל. אחת מהם היא רותי בן ישראל, מנהלת מרכז התרבות של יקבי כרמל, שהציגה את מרכז תרבות היין של יקבי כרמל בזכרון יעקב – פרויקט חדשני וייחודי בעולם היין הישראלי.
נימי יופה סיפר על דרך היין במטה יהודה ועל מועדון יקבי יהודה, במטרה לנסות ולהשפיע על הממסד לתמוך ולעזור בהקמת עוד דרכי יין בארץ.

אחת הבעיות המרכזיות של תיירות היין בישראל נוגעת לסוגיית הכשרות. מרבית האנשים שמתעניינים או יכולים להתעניין בתיירות יין יעדיפו להגיע ליקבים בימי שבת, אולם מרבית היקבים בישראל סגורים בשבת כתנאי לקבלת כשרות. זוהי בעיה שהעלו מרבית הדוברים בכנס חיפה לתיירות יין.
הצעות שונות לשינוי המצב שעלו היו קבלת היתר לפעול בשבת, בדומה להיתר של בתי מלון, או הפרדה של מרכזי התיירים, שיהיו פתוחים בשבת, מהיקבים עצמם שיישארו סגורים. ההסכמה בין מרבית המשתתפים הייתה כי חייבים לשנות מצב זה ולמצוא לו פתרון למענם של היקבים והמטיילים.

בעיה נוספת שעלתה נגעה בסוגיה של תכנון ובנייה. נכון להיום, אין היתרים להקים יקב על אדמת הכרם ולכן מרבית היקבים נאלצים לנדוד לאזורי תעשייה, או לפעול למעשה בניגוד לחוק. "הסיכויים הם קטנים להביא תיירי יין ליקב שנמצא באזור תעשייה, כשמצד אחד שלו ממוקמת חנות לרהיטים ומצד שני נמצא מפעל למרצפות. "אפשר לדבר על תקוות ושאיפות ופוטנציאל, אבל עד שלא ניתן יהיה להקים יקב משפחתי על אדמת הכרם, לא תהייה פה תיירות יין", אמר דר' יאיר מרגלית, הבעלים של יקב מרגלית.

מנכ"ל המועצה לגפן היין בישראל צחי דותן הסכים עם הדברים אבל ניסה להיות יותר אופטימי ואמר כי מתקיימים מגעים בנושא בין המועצה לגפן היין ומשרד החקלאות למציאת פתרון. עוד הוא הוסיף כי השיחות עוסקות גם בשינוי ההגדרה של יקב בוטיק מההגדרה הנוכחית של יקב המייצר עד 30 אלף בקבוקים בשנה – מה שהופך לדבריו את היקב לבלתי כלכלי – ליקב שיוגדר על פי השטח שלו במטרים רבועים. "אחרי שנגבש יחדיו מדיניות תכנונית נלך למוסדות התכנון הארציים וננסה לגרום לשינוי", אמר דותן.

נקודה נוספת שעברה כחוט השני בין דוברי הכנס היה העדר מדיניות כוללת לתיירות יין. "אנחנו עדיין לא יודעים מי צריך בכלל להוביל את תחום תיירות היין. משרד התיירות, המועצה לגפן היין או אולי משרד החקלאות. אנחנו לא יודעים איזה אירועים צריך לעשות, כמה אירועים, היכן כדאי להשקיע את מירב המאמץ ושאלות רבות נוספות", אמרה טלי עומר מהרשות לפיתוח הגליל.
ראש המרכז לחקר התיירות, הצליינות והנופש באוניברסיטה ואחד ממארגני הכנס פרופסור יואל מנספלד אמר כי היין הישראלי הוא יין באיכות גבוהה והוא מסוגל להתמודד מול מיטב היינות בחו"ל. כעת יש להשקיע בעידוד תיירות היין. "הפוטנציאל קיים, עכשיו צריך לארוז כראוי את המוצר ולשווקו כראוי".

בסיום היום בראשון לכנס אירח מרכז תרבות היין של יקבי כרמל את מוזמני האוניברסיטה לארוחת ערב בסימן תרבות יין ישראלית.
בערב החגיגי שהנחתה רותי בן ישראל נשאו דברי ברכה ישראל איבצן, יו"ר יקבי כרמל, פרופסור בן זאב, נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופסור יואל מנספלד, וגבריאל מלכה, מנהל בית הספר לתיירות בישראל של אוניברסיטת חיפה.
רשמים נוספים מהערב המסכם שנערך ביקבי כרמל מופיעים בסרט הווידאו הבא:

ביום השני של הכנס נערך סיור ליקבים, מרכזי מבקרים ואטרקציות של תיירות יין באזור חוף הכרמל וזכרון יעקב ביקבי כרמל, בנימינה, אמפורה וסומק.
סיור ייחודי זה ושילוב הביקור ביקבים גדולים וקטנים באזור הכרמל הדרומי, הציג את הפוטנציאל הגדול בפיתוח דרך היין הישראלית באזור הכרמים היפה, שהוא גם האזור ההיסטורי והראשוני בעולם יינות ישראל.

ההצעות בכנס היו רבות ומגוונות ואני מקווה שהתנופה לא תיעצר וההצעות יהפכו למעשיות במימון הממסד, והיקבים. הצלחת היישום בשטח תגרום לתנועה רבה יותר של תיירות מהארץ ומחו"ל ליקבים, העלאת המודעות ליינות ישראל ובסיכומו של דבר הכנסות גדולות יותר לקופת היקבים והמדינה.

לחיים, לחיי יינות ישראל !!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות