שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יום מרתק עם נשיא המדינה שמעון פרס ז"ל

בחודש יוני 2010 בחבל כרמים הגלילי

   פורסם לראשונה ב28.8.2010
 מאת: ישראל פרקר
צילום התמונות: ניב וישראל פרקר

כבר למעלה מ40 שנה שאני חלק מעולם התקשורת בארץ. עברו עלי חוויות אינספור בארץ ובעולם שרובן מתועדות באיזו שהיא דרך. מעולם לא יצא לי עד כה ללוות צמוד את נשיא מדינת ישראל ולספוג מהמתרחש סביבו. גם זה הגיע, וביום רביעי חם במיוחד, באמצע אוגוסט 2010 נוספה עוד חוויה לאמתחתי, כשליוויתי את מר שמעון פרס במשך חלק גדול מהיום במסעו שהוקדש לחנוכת חבל כרמים בגליל העליון. צילמו ניב וישראל פרקר

הנשיא קיים יום סיורים מיוחד שבמהלכו בצר ענבים בכרם של משפחת מילס, בכרם בן זמרה, סייר בפארק התעשייה דלתון, ביקר במרכזי המבקרים אדיר ויקב דלתון, בקווי הייצור של מבשלת הבירה הייחודית Butterfly וביקב רמות נפתלי. בערב היה הנשיא אורח הכבוד בערב חנוכת איזור "חבל היין" של מדינת ישראל שנערך בכרם עלמה. בערב זה השתתפו תיירנים, בעלי יקבים ואנשי ציבור מהאזור

אותי עניין נוסף לביקור באזור המיוחד גם מבט מקרוב על כל המנגנון המשומן הזה שניקרא צוות בית הנשיא, ועל עבודתו המסורה סביב הנשיא כשהדאגה העיקרית היא שהכול יפעל כהלכה במשך היום כולל עמידה בלוח זמנים, ביטחון, וטיפול מסור בנשיא בן ה87.
הנשיא, שופע מרץ, עבר מאתר לאתר כשהוא מגלה התעניינות רבה מכל דבר שהוצג בפניו, גילה בקיאות בנושאים רבים ושאל הרבה שאלות ענייניות מאוד שזכו לתשובות מפורטות ממארחיו, אחוזי ההתרגשות.
כבר בראשית הביקור אמר מר פרס: "חבל כרמים הוא אזור ייחודי שמיד כובש את הלבבות. אני לא בטוח עד כמה הישראלים נחשפו לקסם שלו כפי שהוא עכשיו – לנופים, ליקבים, לכרמים ולאירוח הכפרי, שלא לדבר על האנשים החמים מכניסי האורחים. אם מישהו מחפש טוסקנה קרובה שיגיע לגליל. אני מציע למשפחות לברוח משגרת היום יום ולהגיע לראות, לטעום ולהריח את הגליל היפה." לרגע נידמה היה לי שלפני עומד יחצ"ן האזור, ואולי זהו בעצם אחד מתפקידיו של נשיאנו הנערץ, להביא את דבר אזורי ארצנו היפים לידיעת הציבור בארץ ובעולם.
את הנשיא אירחו במשותף ראשי הרשויות מועצה אזורית מבואות חרמון ויו"ר פרק דלתון, בני בן מובחר, מועצה אזורית מרום הגליל, עמית סופר, ראש עיריית צפת אילן שוחט וראש מועצה מקומית גוש חלב (ג'יש) אליאס אליאס.

בין פגישותיו של הנשיא עם אנשי האזור ובעת רגעי מנוחתו במשך היום, היה לי גם פנאי לשוחח עם אנשי עולם היין המקומי ולבקר ביקבי האזור.

10:45 בבוקר. במרכז המבקרים אדיר הכל מצוחצח ומבריק, בחדר האורחים ערוך שולחן בשפע כיבוד ופקקי השעם נשלפו מבקבוקי יין יקב אדיר. אנשי צוות בית הנשיא מסתובבים במקום ודואגים שהכול יהיה מתוקתק ומוכן לביקור רם הדרג. מכונית האאודי השחורה, המבריקה, נעצרת בחזית מבנה מרכז המבקרים אדיר ומוקפת מיד באנשי ביטחון חמורי סבר. מר שמעון פרס החוגג יום הולדת 87 , יורד ממנה זקוף, מוריד את משקפי השמש מעיניו ונכנס לבניין מלווה בבני משפחת רוזנברג בעלי היקב, באנשי צוותו ובבני בן מובחר.

רגע לפני אמר לי בן מובחר: "אנחנו משיקים את פרויקט חבל כרמים שבו אנחנו רוצים למצב את אזור הצפון ממסעף 7 עד לצומת נבי יושע, שזה כולל את המועצות מרום הגליל, גוש חלב, מבואות החרמון ועיריית צפת, לטוסקנה של מדינת ישראל. יש לנו כאן כ35 יקבים גדולים וקטנים באזור הצפון. אני רואה באזור זה התפתחות וקידום נושא היין במדינת ישראל לשיאים חדשים לרמה שלא תתבייש להיות מיוצגת בכל פינה ובכל תחרות בעולם בענף היין ובענף התיירות. אנו שואפים שאנשים יוכלו להגיע לכאן, למדינת ישראל, לביקור ולחוויה מיוחדת מהכרמים ומיקבים. התוכניות הן לבנות מסלולים שיחצו את כל ארבעת הרשויות השותפות בפרויקט עצמו. זה יהיה מסלול שייתן מענה למטיילים לבלות באזור שלנו עד שבוע ימים, ליהנות מאטרקציות תיירותיות, וליהנות מחוויה מיוחדת בזמן בציר או בזמן עשיית היין ביקבים. להתרשם מאתרים בצפת ובגוש חלב עם כל המיוחדות שלה ומהאזור שלנו שהופך להיות מיום ליום גדול ובעל משקל בתחום הגפן והיין במדינת ישראל. כל נושא הצימרים והאטרקציות יהפכו להיות ממותגים בהימצאותם באזור מיוחד. יש הרבה מה להציע באזור"

אגב, ב"חבל כרמים" ישנם כרמים המשתרעים על כ-25,000 דונם ויותר ממאה חמישים משפחות מתפרנסות מהיקבים. הוא באמת מזכיר את טוסקנה במבנה הנוף ובכרמים הרבים הנמצאים בכל פינה אליה מגיעים.

התחנה הבאה של הנשיא הייתה מבשלת הבירה BUTTERFLY הנמצאת אף היא בפארק תעשיה דלתון. הנשיא הגיע למקום עם צוותו חבוש בכובע מצחייה לבן הנושא את הכיתוב "חבל כרמים".
מבשלת הבירה הוקמה בפארק תעשייה דלתון על ידי האחים סופר, יוצאי קיבוץ ברעם בגליל העליון.במבשלה המצוחצחת והנקייה יש ציוד מתקדם ומתוחכם.

בירת BUTTERFLY (בטרפליי) היא בסגנון בלגי והיא מיוצרת בחמישה סוגים: בלק-בירה כהה, בראון, חיטה, רימון ובלונד-בירה בהירה.
האחים בן ורם סופר תושבי היישוב דובב: "הייחודיות שלנו באה לידי ביטוי במרכיב העיקרי של הבירה – המים המגיעים מרמת דלתון. אנחנו מייבאים את השמרים ממבשלה עתיקה בבלגיה, והיום אנחנו גם מגדלים את השמרים לבד".

שיירת המכוניות, כשבראש מובילה השחורה המבריקה, ממשיכה ונכנסת בשערי יקב דלתון הסמוך. ההתרגשות באולם המבקרים גדולה. הבעלים מתי הרוני ואישתו מקבלים את הנשיא המלווה במנכ"ל היקב משה חביב.

משה חביב: "אנחנו מארחים את נשיא המדינה וחוגגים לו יום הולדת. הכנו יין בציר 1923 (שנת לידת מר פרס) עם דיוקן הנשיא. לנשיא מוגשים שני בקבוקי מגנום ממוספרים. הראשון מספר 87 לכבוד 87 שנים והשני מספר 120 כמספר השנים שאנחנו מאחלים לו. בבקבוקי המגנום יש יין קברנה רזרב 2008 שהוא אחד מהיינות המוצלחים של היקב. כל הבקבוקים ימכרו במכירות פומביות וההכנסות קודש לתרומות לנזקים. אגב, השנה יש לנו שנת בציר מיוחדת במינה עם הבשלה מוקדמת ופרי מאוד איכותי." במקום הוגשה ארוחת צהרים והנשיא יצא למנוחת צהרים בצימר של מילס במושב כרם בן זמרה.

אצלי ה"מנוחה" הייתה בסיור מעניין בכרמי יקב לוריא (סיידא) כאורחו של גידי סיידא, במושב ספסופה, ועל כך אספר בכתבה נוספת, מפורטת.

16:45 אחרי הצהרים. שיירת הנשיא נעה בבטחה בין הכרמים של משפחת מילס, סמוך לפארק תעשייה דלתון. אייל מילס, אשתו עמליה, הילדים וצוות הבציר ממתינים בהתרגשות לבואו של הנשיא ש"יעזור" להם במשך מספר דקות במלאכת בציר הענבים. "הענבים יפים מאוד" אומר הנשיא כשאייל מספר לו שיש להם במקום 40 דונם כרמים הנטועים באדמת בזלת. "ואיך שורשי הגפנים חודרים בבזלת הקשה?" מתעניין הנשיא בערנות מלאה, ומקבל תשובה מדויקת ומהירה. מר פרס מקבל מזמרה ובוצר מספר אשכולות של ענבים בביטחון מוחלט כעוסק בנושא כבר שנים רבות.
אייל מילס:"חשוב לנו מאוד שיאשרו לנו לבנות את היקב בתוך הכרם. זה יכול להיות מדהים ולמשוך הרבה תיירות למקום, ממש כפי שזה נעשב בחו"ל." הנשיא מתעניין ושואל מספר שאלות הבהרה. אולי הוא יעזור לקדם את הנושא.

את ארוחת הערב סעד הנשיא היקב רמות נפתלי, כאורחו של איציק כהן בעל היקב.

בשעות הערב היה הנשיא אורח הכבוד בערב חגיגי שהוקדש לחנוכת איזור חבל כרמים ונערך במרכז כרם עלמה. באירוע ההשקה ומיתוג החבל השתתפו תיירנים, בעלי יקבים ואנשי ציבור מהאזור. כרם עלמה בעמק קדש הוא אחד האזורים היותר טובים לגידול כרמים באזור הגליל העליון.

כרם עלמה הוא אחד ממספר כרמים של יקבי כרמל בגליל. הערב היה בחסות יקבי כרמל , היו"ר ישראל איבצן ומנהל כרם עלמה דורון סאסי. ליקב יש גם מתקן קבלת ענבים הגדול ביותר באזור הנמצא בפארק תעשייה דלתון. תמיסת הענבים האדומים אפילו תוססת תסיסה ראשונה במיכלי כרמל בדלתון, לפני העברתה ליקב בזכרון להמשך התהליך.

במרכז הכרם הוקמה במה גדולה וסמוך אליה הציגו מיטב יקבי באזור את יינותיהם בשדרת היקבים.
היו שם אנשי היקבים:
לוריא, ג'סקלה, רימון, אדיר, קדיתא, 3 גפנים, נחל עמוד, כרמל (יקב בדלתון), ונחוצקר, דרור, מיטב, נחל דישון, מילס, נעמן.
הנשיא עבר מדוכן לדוכן, התעניין ביוצרי היינות וגם טעם לעיתים.

את הערב הנחה בחן מני פאר. דברי ברכה נשא בני בן מובחר ובשיא הערב נשא דברים כבוד נשיא המדינה מר שמעון פרס:

"אני זוכר את חבל כרמים עם המושבים והקיבוצים כשחשבנו שאין למקום הזה עתיד. איש מאיתנו לא העלה על הדעת שהחבל הזה יכול להגיע לשיא עולמי בכל המובנים.
טעמנו היום את היינות הנהדרים אבל מה שבאמת מרשים אלה הם יצרני היין. כאן נמצאת חבורה של אנשים יצירתיים שהחליטו להתנקם במי שגירש אותנו מגן עדן וליצור גן עדן משלנו.
כאן הגענו לשיא עולמי בכל המובנים. המקום יפה, הנוף הוא גם יפה וכמוהו האדם. פתאום החבל הזה הופיע לא כבעיה וכזקוק לסיוע משרד האוצר, אלא כתקווה גדולה מאוד.
כמה שהארץ קטנה וכמה שהארץ מלאה בבעיות קיים כאן הצד האמיתי של מדינת ישראל. זאת לא מדינה של מצוקות אלא מדינה של שיאים, של פסגות.
חבל כרמים יכול לשמש דוגמא לאן אפשר להגיע כששום דבר לא נפל כמתנה. הכל מאמצי אדם, חלומותיו, יצירותיו.
אפשר להגיד שאם אין מים תשתו יין ותתחילו לדבר על ארץ מאושרת.
כמעט כל דבר שישראלים לוקחים ביד זה יוצר כוח משיכה. אני רוצה שיהודים ועמים אחרים ימשכו לארץ הזאת בגלל כוחה האנושי, היצירתי והיצרני.
שני המושגים האלה גם עלמה וגם כרם נשמעים כל כך רומנטיים, ובצדק. כשעלמה באה לכרם או הכרם בא לעלמה אז נוצר רומן אמיתי. אני רוצה לברך שהרומן והחלום והיצירתיות יוסיפו להצמיח תקווה לילדים שלנו כארץ נפלאה ומקסימה כחברה היודעת ליצור גן עדן מכלום. תבורכו !!."

כך נשיא המדינה בדברים מעודדים ויפים.

על הבמה עלו ראשי האזור, מכובדיו ואלה המקורבים איליו בפעילותם וכולם הרימו כוס לחיים עם יין שנמזג לכוסות מבקבוק בעל תווית מיוחדת שהופקה לכבוד חנוכת חבל כרמים.

הפיקה את היום, בהצלחה רבה,לדעתי, חגית לרר מעדן ארגון אירועים .
אורי נעים סייע בהפקה והיה איש הקשר לנושא היקבים שהציגו יינותיהם בשדרת היקבים .
קייטרינג בכרם עלמה– גבי מסולם יעקב.
נציגות המועצות: מזל אלקלעי מהמועצה האזורית מרום הגליל ולימור לוי מהמועצה האזורית מבואות החרמון.

שני דברים חשובים למדתי ביום המרתק שהיה לי בגליל:
1. התברכנו בנשיא בעל שעור קומה, איש אשכולות (לא של ענבים) עם מחשבה צלולה. אישיות ממדרגה ראשונה.
2. התברכנו בחבל ארץ צפוני מרשים, השופע בכרמים מובחרים ויקבים שמייצרים יינות משובחים – חבל כרמים. שווה ואפילו מומלץ לבקר שם.

לחיים , לחיי יינות ישראל !!
 

צילם את הסרטים ישראל פרקר – אוגוסט 2010


ברכת נשיא המדינה בחנוכת חבל כרמים

נשיא המדינה  במבשלת הבירה בטרפליי בדלתון

נשיא המדינה מבקר ביקב דלתון

נשיא המדינה בכרם מילס שבכרם בן זמרה

שדרת היקבים בכרם עלמה לכבוד נשיא המדינה

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות