שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יין הנסיכים של שקד

מאת: אבי הלוי ונתן ליפשיץ
צעירי משפחת שקד אינם מסתפקים במסחר - הם רוצים 'עוד משהו' ולאו דווקא משהו שיכניס כסף לעסק.

יין הנסיכים של שקד

 08/05/2009 

  

 מאת: אבי הלוי ונתן ליפשיץ

קשה להגזים בתיאור תרומתם של צעירי משפחת שקד לתנופה העסקית של רשת חנויות 'דרך היין' בשנים האחרונות. החריש העמוק שעשו ועושים בני הדודים קובי וטל שקד ביקבי העולם הביא למגוון המפואר של יינות שהרשת מציעה לנו, היצע שאינו מבייש אף חנות יין גדולה בעולם. והנה, מתברר לאחרונה, שצעירי משפחת שקד אינם מסתפקים במסחר – הם רוצים 'עוד משהו' ולאו דווקא משהו שיכניס כסף לעסק. צילומים: אבי הלוי וישראל פרקר

הימים ימי מלחמת לבנון השנייה ובציר 2006 מתקרב. חבר טוב, כורם מהגליל, התארח בבית משפחת שקד ובארוחה המשפחתית של ערב שבת העלה את השאלה ששינתה את הכול. "למה אתם לא עושים חבית או שתיים של יין?" התשובה לשאלה הזו הכניסה את שלושת הנסיכים של שקד לתנופת יצירה. כמה עצות טובות מרוני ג'יימס ז"ל, חלוץ היין מצרעה, ויקב טריו החדש יצא לדרך.

כשנפלה ההחלטה להקים יקב, הביצוע בפועל היה פשוט עבורם. "תמיד דגדג לנו בידיים לעבור בעצמנו את התהליך של הכנת היין" הם מספרים. לבני הדודים במשפחת שקד יש הרי מספיק ידע, ניסיון וקשרים. והיה גם משהו אישי משפחתי שמשך אותם לעבוד ביחד. כבני הדור הצעיר במשפחה דומיננטית הם חיפשו משהו שיהיה שלהם. אולי זו לא ממש התרסה מול ההורים אבל היה בהם צורך להגשמה עצמית – ליצור משהו ייחודי, משל עצמם. "רצינו משהו שנעשה ביחד ויהיה שלנו", אומר קובי שקד, מנסה להתנער מהתדמית של מי שנוסעים עם ה'ארנק של אבא' לסגור עיסקאות עם מיטב היקבים בעולם. אל השניים חבר אורַן שקד, אחיו של טל אשר למד לימודי יין במכללת רמת גן, ובשקט בשקט הקימו השלושה, יקב קטן – 'טריו' – שמו, במרתף הבית של אורי שקד ברמת גן. היום, שלוש שנים אחרי, הם כבר מתנהלים בטבעיות ומרחיבים את הדיבור על חווית היין שהם מחפשים ועל פילוסופית היצירה שלהם.

החזון שלהם נשמע מוכר. יקבים רבים מפזרים הצהרות בסגנון דומה אלא שיקב טריו גם מממש את החזון הזה, לפחות ביינות הראשונים שנעשו עד עתה. "פרי פרי ועוד פעם פרי", אומר קובי שקד ומסביר בלהט שיש לנו כרמים בארץ עם פרי עשיר ועל כן המטרה של היקב לשמר את טעמי הפרי ביין ולא לתת לו ללכת לאיבוד לטובת טעמי העץ. ואכן, התופעה הבולטת ביותר ביינות היקב היא העדינות של היין. מדובר ביינות אלגנטיים עם מעט מאוד עץ אבל עם הרבה אופי. יש מי שימצא ביינות האלו דמיון ליינות ואלפוליצ'לה ויש אפילו יין עתידי שנמצא כעת בחבית עץ מיוחדת, יין שמזכיר בטעמיו אמרונה מעודן.

אופן הפעולה של היקב פשוט יחסית ונועד להתמקד בשני שלבים עיקריים: בחירת הפרי והיישון בעץ. את הפרי הם מקבלים מכרמים בהרי ירושלים. התקנות והחוקים הנוגעים לביוב לא מאפשרים להם להתסיס ברמת גן וכך העיבוד הראשוני והתסיסה נעשים ביקב מסחרי המקצה להם מיכלים מיוחדים. אחרי התסיסה המאלולקטית היין מגיע הביתה. כאן הוא מתיישן, חלקו במיכלי נירוסטה עם לוחות עץ, כאלו המשמשים לייצור חביות, וחלקו האחר בחביות עץ אלון קונבנציונאליות. לאחרונה הגיעו גם שתי חביות איטלקיות גדולות, של אלף ליטר כל אחת, שבזכות שטח המגע הקטן יחסית בין העל ליין משמרות את טעמי הפרי. הכול בהמשך לחזון.

דגימות של היין המתיישן נשלחות מעת לעת לאנליזה במכון היין ברחובות והתוצאות נשלחות לידידים בעלי יקבים מפורסמים בעולם אשר מחזירים להם ייעוץ כיצד לטפל ביין המתהווה. "במקרה אחד זה לא הספיק", מספר קובי שקד, "ונאלצנו לשלוח כמות מסוימת של יין בדואר מהיר לחו"ל כדי שהיינן המקומי יתרשם ממנו באופן אישי".

התוצאות מפתיעות. עד עתה הופקו ביקב טריו יינות משני בצירים: 2006 ו- 2007. מבציר 2006 נוצרו 4,500 בקבוקים, מבציר 2007 9,500 בקבוקים ומבציר 2008, שעדיין במיכלים ובחביות, יהיו 16,500 בקבוקים. התוויות נקיות ועליהן מתנוסס בגאווה סמל שלושת השועלים. כמו השועלים גם הנסיכים של שקד אוהבים את הפרי האדום והמתוק שבכרם.

"עולם חדש מתון", כך מגדירים ב'טריו' את אופיו של היין שלהם. ליקב כיום שני יינות: הראשון הוא – "The spirit of Jerusalem heights" – יין עתיר פרי שיושן במשך חמישה חודשים במיכלים עם לוחות עץ, "המטרה לשלוט בכמות העץ. במקום לעטוף את היין מבחוץ הוא משתלב בתוכו מבפנים". היין הראשון של היקב הוא – Secret – יין שיושן 12 חודשים בחביות בריק מתוצרתם של חמישה חבתנים שונים וברמות קלייה שונות. בעתיד יצטרף יין נוסף ה- Special Cuvee – בינתיים הוא שוהה באותן חביות איטלקיות מיוחדות המיועדות ליישון ממושך עם השפעת עץ מינימלית.

טעמנו את ה The spirit of Jerusalem Heights 2008 מהמיכל. היין מורכב מ 97% קברנה סוביניון ו- 3% פטי וורדו. יין עתיר פרי שהתיישן כחמישה חודשים במיכלי נירוסטה עם לוחות עץ (Staves ) מעץ אלון אמריקאי עדין. צבע היין אדום סגול והוא שופע ריח פרי צעיר שטרם הגיע לבשלות. בפה שולטים טעמי הפרי ובשלב הזה צריך להתאמץ מאוד להרגיש עץ. יין לצריכה בטווח הקצר.

ה – The spirit of Jerusalem Heights 2007 הוא בלנד כמעט בורדולזי של 84% קברנה סוביניון, 14% מרלו ו- 2% פטיט וורדו. צבעו של היין אדום רובי כהה וריחו מזכיר תערובת של פרי בשל עם פרי צעיר חמצמץ. הפה עשיר יותר ונדיב יותר מהריח. יין מאוד טעים עם טעם שיורי ארוך ומהנה.

ה – The spirit of Jerusalem Heights 2006 הוא יין 'מתיישן' במושגי יקב טריו. זהו הבציר הראשון של היקב כולו קברנה סוביניון והוא לא איבד בשלוש שנות חייו כהוא זה מחיוניותו ומה שמפתיע שהוא נשאר פירותי ורענן. יש בו טאנינים מוצקים וטעמים שלא נמצאים אצל אחיו הצעירים ממנו.

Secret 2007 – בינתיים היין הגבוה של היקב. מורכב מ-92% קברנה סוביניון ו- 8% מרלו. צבע היין אדום חמרה והוא די מאופק בריחו אך מאוד נדיב בטעמיו. יש לו חמיצות קלה עם מתיקות, קלה אף היא, המאזנת אותו היטב. יין רך ונעים שיכול להתאים למאכלים קלים, כאלו שלא יאפילו על היין.

"לא באנו לעשות את היין הישראלי הטוב ביותר, באנו לעשות את היין שאנחנו אוהבים". הם מסכמים. בטריו מבינים שכמו יינות מאזורים חמים אחרים בעולם, גם היין שלהם לא נועד ליישון ארוך אלא לשתייה מיידית. חומר הגלם שבו הם משתמשים מתאים לסגנון היין שבו הם מאמינים. "אנחנו משתמשים בפרי הטבעי ומלטפים אותו עם העץ". פחות מרירות, פחות עפיצות וגם לא חומצות חזקות. ביקב טריו רוצים לעשות יין שמדבר אל צרכני היין ומענג אותם לפחות כמו שהוא מהנה את העושים אותו. "חשוב לנו שמביני יין ואוהבי יין ישתו וייהנו זה הכיף שלנו" הם אומרים. "זו לא הפרנסה שלנו. זה תחביב אבל בשום אופן לא חובבני".

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות