שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

קיץ קטלני?

מאת: חיים גן
בעשורים האחרונים התחמם כדור הארץ בשיעור חסר תקדים. מהי ההשפעה על היינות?

קיץ קטלני?

 29/04/2009 

  

 מאת: חיים גן

איש הענבים

בעשורים האחרונים התחמם כדור הארץ בשיעור חסר תקדים, ולעת עתה, היטיבה תופעה זו עם רבים מאזורי הגידול החשובים לענבי יין; ב-20 השנים האחרונות נבצרו ענבים מוקדם יותר, ויוצרו מהם יינות מצויינים. ואולם, הפלנטה מוסיפה להתחמם.

הבה נהרהר בטוקאי אסנציה. כיום, אנו קוראים כך ליין הטוקאי המתוק ביותר (8 פוטוניוס), שיכיל קרוב לרבע ק"ג של סוכר שיורי לליטר. אך בעבר, יין האסנציה של האזור היה מוצר שונה לגמרי, וניתן אף לומר שהיה זה מוצר אגדתי. יינות אלה יוצרו מתירוש שהכיל למעלה מחצי ק"ג של סוכר שיורי לליטר, ורק זן מסויים אחד של שמרים היה מסוגל להתסיסם. גם שמר זה נדרש לעשרות שנים להפקת כחמישה או ששה אחוזי כהל בלבד. יינות אסנציה הקדומים של אזור טוקאי נחשבו לפלא. סיפרו אודותיהם, כי הם מסוגלים להשביח במשך 300 שנה, והצארים של רוסיה הקימו גדוד מיוחד של קוזאקים רק כדי לאבטח שיירות שסיפקו אותו למוסקבה.
וכיום, נעלם יין מיוחד זה. מי זוכרו?

ועתה, הבה נהרהר בסוטרן.
כאשר נדרשים ליינות קינוח כיום, זהו השם המהלך קסם על חובבי יין בעולם כולו. הוא מעורר מיד אסוציאציות של יוקרה, מורכבות, תיחכום, עידון. שמו של תת אזור זה בגראב מסמל עבורנו את פיסגת יינות הקינוח בעולם. הוא מייצג מסורת בת מאות שנים, שכחובבי יין התחנכנו עליה מהיום שבו עמדנו על דעתנו. איננו זוכרים פיסגה אחרת של היינות המתוקים, ואיננו הוגים באפשרות, שיינות סוטרן ייעלמו מן העולם.
ואף על פי כן האפשרות הזו קיימת, ואף אינה בלתי סבירה. הדבר עלול להתרחש בימינו: יינות סוטרן, כמו שאר המוצרים החקלאיים שהינם תוצאה של מיקרו-אקלים ספציפי מאוד, עלולים להימנות עם הקורבנות הרבים, שתובעת התחממות כדור הארץ.

 התופעה גורמת שיפור
שינויים אקלימיים הם חלק מהאבולוציה הטבעית בכדור הארץ, אך הטכנולוגיה שיצר האדם האיצה אותם באורח לא טבעי. לא מכבר התפרסם מחקר שקבע כי שיעור הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה, מהשכיחים בגזי החממה, גדל. הוא נאמד כעת ב-378 חלקים למיליון, וגדל על חשבון החמצן והחנקן. אומנם, שיעור גידולו הואט, אך המגמה נמשכת. ארבע מהשנים החמות ביותר בהסטוריה נרשמו בפחות מעשר השנים האחרונות. גל החום הכבד, שבעיצומו נכתבות שורות אלו, הוא משחק ילדים בהשוואה למה שצופים לנו החוקרים במהלך המאה ה-21. הגפנים רגישות לשינויים אלה לא פחות, ואולי יותר, מאיתנו.

למעשה, הכורמים חשים כבר היטב בשינוי. בצרפת, למשל, נוספה לערך מעלת חום אחת בממוצע לעומת הממוצע של תחילת המאה ה-20. שינוי זה אינו נראה דרמטי, אך הוא משול להדרמת הכרם בכ-200 ק"מ וגרם להקדמת הבציר בשבועות אחדים ברוב האזורים. ענביה של צרפת נבצרים כיום מוקדם מבעבר, עם שיעורי סוכר גבוהים יותר. בינתיים, לא זינקו באופן משמעותי רמות ה-pH של ענבי צרפת (אף שאין כלל ספק שתיקוני חומציות רווחים שם יותר מבעבר), וניתן לומר כי ב-20 השנים האחרונות, היטיבה למעשה התחממות כדור הארץ עם יינות צרפת בפרט, ועם יינות העולם בכלל.

מחקר מאלף שפורסם בסיאטל הראה התחממות בשיעור ממוצע של 1.24 מעלות ב-27 אזורי מוצא ליינות, על-פני תקופה בת 50 שנה. בדיקת מדד 100 הנקודות של סות'ביס מראה, כי בד בבד עם ההתחממות גברה ההערכה העולמית ליינות מאזורי מוצא אלה!

האיזון בסכנה
ברור לכל מהי סכנתה של התחממות זו: אם תימשך, עלולים איזון היינות ותוחלת ההשבחה שלהם להיות בסכנה. האם אנו חווים כבר בצרפת את המעבר מהשבחה הודות להתחממות לירידה באיכות היינות בעטייה? בבורדו היטיב קיץ 2003 הקשה עם גפני הקברנה סוביניון. ואולם, על-פניו לפחות, תוחלת ההשבחה של יינות בורגונדים מבציר 2003 אינה נראית מבטיחה. בעמק הרון, הניב קיץ חם זה יינות רבים שבטעימה עיוורת ניתן היה לחשוב שמוצאם מאוסטרליה.

עבור מי שחושב במונחים של העולם החדש, אין זה יותר משינוי של סגנון, אך כל עקרונות ייצור היינות בעולם הישן עלולים לעבור כאן זעזוע של ממש. כל מהותו של סיווג יינות בעולם הישן הוא שהיין מגלם את הטרואר. ניסוחו של תו תקן הקובע אלה זנים מותרים בשימוש אינו יותר מעניין טכני, הבא לשרת מהות זו. ייתכן שמבחינה משפטית נוכל לקרוא ליינות הסירא האלגנטיים של קוט רוטי בשמם הנוכחי גם בעידן שבו יזכירו יינות שיראז מעמק בארוסה, אך האם יהיה בכך טעם כלשהו?

לא מדע מדוייק
המומחים צופים, כי בתוך כמה עשרות שנים, יראה המדחום ברוב אזורי גידול הענבים המסורתיים כשלוש מעלות יותר משהוא מראה כרגע. מכות חום יהפכו שכיחות. גשמים בעונות החמות יהפכו נדירים. סערות בחורף יתרחשו בתכיפות גדולה יותר. אזורים הסמוכים לחופים עלולים להיות מוצפים עם עליית פני הים. מיקרו-אורגניזמים ומזיקים חדשים עלולים להופיע בסביבת הכרם.

האם פירושו של דבר קץ לאזורי היין המסורתיים, כפי שאנו מכירים אותם ואת מוצריהם לפחות, ואולי היווצרותם של אזורים חדשים?

קשה לדעת, שכן גידול ענבים והפיכתם ליינות עדיין אינם בגדר מדע מדוייק. לו היו החוקרים נשאלים לפני 30 שנה כיצד יגיבו ענבי בורדו, למשל, לקיץ 2003, ספק אם היו משכילים להבין עד כמה הגפנים מסוגלות להתמודד עם צחיחות וחום.

יתר על כן, קשה מאוד להפריד בין השפעת החום על התוצר החקלאי, והשפעת גורמים אחרים עליו. כעיקרון, התוצאות המיידיות של מזג אוויר חם תהיינה הקדמת הבציר ורמות סוכר גבוהות. תוצאה סבירה נוספת, אף שמאוחרת יותר, תהיה שיעורי חמיצות נמוכים. ואולם, בשלות רבה ומוקדמת של ענבים עשוייה להיות קשורה גם לגיל הגפנים, לזני הענבים ולייחורים של זנים אלה (ישנם ייחורים של ענבים שיבשילו מוקדם יותר מאחרים). ברמת המוצר – היין – עשויות להיות להתחממות כדור הארץ ולטכניקות מסויימות של ויניפיקציה השפעות דומות.

פתרונות בכרם וביקב
שינויים, תמורות והתאמות הן בוויטיקולטורה והן בוויניפיקציה הם המפתחות להתמודדות מוצלחת של תעשיית היין הבינלאומית עם התחממות כדור הארץ במאה ה-21.

חלק מהפתרונות פשוטים כל כך, עד שניתן היה לנקוט בהם גם לפני חמש מאות שנה! במקומות שבהם עוסקים, למשל, בייצור בלנדים בסגנון בורדו, ניתן לצמצם את השימוש במרלו ובקברנה פרנק ולהרחיב את השימוש בקברנה סוביניון ופטי ורדו – זנים המאחרים יחסית להבשיל. בקנה מידה גדול יותר ניתן לנקוט פתרון דומה, של מעבר לאזורי גידול אחרים. שלוש מעלות נוספות באזור הרי ירושלים עלולות להוות בעיה. התחממות בשיעור זהה במקומות אחרים עשוייה לשפר פלאים את הטרואר של וויילס, המוזל, טסמניה או דרום ניו זילנד. פתרונות אחרים מודרנים יותר אך שכיחים – תיקוני חומציות אומנם לא מזוהים כיום עם יינות מטרוארים גדולים, אך גם אינם מהווים אסון גדול כל כך.

 מובן לחלוטין שהטכנולוגיה האולטרא-מודרנית מזמנת כבר ותזמן עוד יותר בעתיד גם פתרונות מהפכניים, כהנדסה גנטית של הגפנים באורח שיתאים אותם לפלנטה החמה. הקיץ הופך חם יותר ויותר, אך הגפן, קשוחה היא. הקיץ רחוק עדיין מלהיות קיץ קטלני.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות