שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

באתי, טעמתי והתאהבתי

ערך: ישראל פרקר
ביקב מורד, הנמצא ביוקנעם והמוכר לרבים מאיתנו, חלו שינויים גדולים בחודשים האחרונים.

באתי, טעמתי והתאהבתי

  
 ערך: ישראל פרקר

ביקב מורד, הנמצא ביוקנעם והמוכר לרבים מאיתנו, חלו שינויים גדולים בחודשים האחרונים. זאת סיבה טובה להקדיש פרק מיוחד ליקב ייחודי זה. גרשון בודנר מתגורר בניו יורק, אבל הלב שלו נמצא ביוקנעם. לאחרונה הפך בודנר להיות הבעלים של יקב מורד והתוכניות שלו לפיתוח היקב רבות מאוד.

גרשון (64) נשוי ואב לארבעה ילדים מתגורר בלונג אילנד, ניו-יורק, והוא איש עסקים מוצלח בעל מוניטין רב. באחד מביקוריו בארץ לפני כשנתיים, סייר עם אחיו, עמירצילום - "אגמדיה באזור עמק יזרעאל. באמצע הדרך הם עצרו במרכז המבקרים של יקב מורד, ביוקנעם. גרשון שהוא חובב יין התעניין מאוד בתהליך הכנת השיכר שהוא המוצר המוביל ביקב. אבל מתברר שהוא התאהב גם באנשים, בעיקר באתי ויקב מורד, מקימי היקב.

חודש לאחר שחזר לארה"ב התקשר גרשון לאחיו עמיר והציע לו לבדוק אפשרות של שתוף פעולה עם יקב מורד שיכלול גם ייצוא השיכרים של היקב לניו יורק. וכך התחיל הסיפור שהסתיים בבעלות החדשה על היקב.

מדוע דווקא יקב מורד?
סיפור היקב מתחיל עוד במאה שעברה. אבא של יעקב מורד היה מייצר יין בביתו. כשיעקב הכיר את אתי שהפכה לבסוף לאשתו, הוא גילה שאביה מייצר גם הוא יין אבל לא מענבים ! הסקרנות הובילה אותו ללימוד סודות המקצוע של יצירת השיכר והוא הפך את השיכר לתחביב שהפך במרוצת השנים למפעל חיים של יעקב ואתי מורד.

גרשון הבין שיקב מורד הוא יקב ייחודי המייצר סוגי שיכר רבים מפירות, ירקות וצמחי תבלין. "אני הייתי משוכנע שמכיוון שזה היה טעים לי זה יהיה טעים לעוד הרבה מאוד אנשים מבלי שום קשר למקום מגוריהם".

מהו בעצן שיכר?
שיכר פירות זהו יין המיוצר מפירות ולא מענבים באותו תהליך ייצור. אחד הוויכוחים הוא אם יין נעשה אך ורק מענבים. הצרפתים ששכן, ועיקרון זה אף מכוסה בחוק מדינה. ברגע שהיין אינו עשוי מענבים, הוא ייקרא שיכר (לדוגמה: שיכר רימונים, פסיפלורה וכדומה). אבל יש טוענים שבתרבויות אחרות, וגם ביהדות בהשראת הרמב"ם, מציינים כי ניתן לייצר יין לא רק מענבים, אלא גם מפירות אחרים ומירקות ואפילו מפרחים ומתבלינים. במקרים שכאלו, יצוין תמיד ממה מורכב היין (למשל יין שזיפים), בעוד המילה יין לבדה משמעה תמיד יין ענבים.
בארץ ישראל יש שפע של פירות בכל חודשי השנה, כל עונה והפרי שלה. הפרי מגיע אל היקב לרוב בשעות הבוקר ומיד מתחילים בעיבודו בתהליך זהה לתהליך הפקת יין. הפרי מרוסק ומוכנס למיכל תסיסה עם שמרים וחומרים שונים. לאחר כשבוע התירוש נסחט ומסונן ומועבר לתסיסה שנייה בה מותסס הנוזל בלבד.
עם סיום התסיסה מבוצע תהליך שפייה וניקיון הנוזל ולאחר מכן, מועבר השיכר ליישון של 8 עד 18 חודשים בהתאם לצרכי היינן.
כל שכרי הפירות של יקב מורד מיוצרים מפרי טבעי.

השינוי ביקב מורד
התהליך החדש נמשך מספר חודשים, התקיימו שיחות ודיונים שהובילו לשיתוף פעולה מלא בין משפחת מורד, שיסדה את היקב למשפחת בודנר. לבסוף הוחלט להקים חברת ניהול משותפת בשם יינות מורד בע"מ. במסגרת השיתוף פעולה, גרשון השקיע כסף רב ביקב המטרה להקים תשתיות חדשות ורחבות יותר ליקב, זאת בכדי לאפשר את גידול השיווק בארץ ובמקביל להתחיל לייצא לארה"ב ולארצות נוספות בעולם.
החזון והמטרה של גרשון הוא לשווק את מוצרי היקב ברחבי הארץ ולגרום לכך שהשיכרים של יקב מורד יהיה על השולחן בכל ארוחה ואירוע משפחתי.
עם הקמת החברה המשותפת מינה גרשון את אחיו עמיר למנכ"ל חברת הניהול והם מקפידים לדבר ולהתייעץ אחד עם השני באופן שוטף מידי יום.

גרשון מספר שהוא קיבל לא מעט פניות עסקיות מחברות ועסקים אחרים בארץ, לחלקם הוא עוזר באופן חד פעמי וחלקם הפנה לאנשי עסקים אחרים.
"אני מאוד שמח לקדם עסק שהוא נמצא בארץ והיקב היה מיזוג מוצלח של מוצר טוב, צוות טוב ומעורבות מאוד מעניינת. זה צירוף שלא קיים הרבה. הכימיה בינינו הייתה פשוט מושלמת לא מוצאים דבר כזה בכל יום" .

לסיכום גרשון מתמצת דבריו: "באתי, טעמתי והתאהבתי".

לעוד פרטים:  04-9597125   052-4607326  

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות