שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

'נחל חכליל' של משק יין הנס שטרנבך – יין טרוארי

כתב וצילם: אבי הלוי
חתן השמחה במשק היין הנס שטרנבך היה היין 'נחל חכליל 2008'.


 כתב וצילם: אבי הלוי

מסורת היא בידי גדי שטרנבך ועמנואל מדר לחנוך את יינותיהם מדי שנה דווקא בחודשי הקיץ. בעוד תושבי המרכז סובלים מעומס חום ואחוזי לחות גבוהים, מתיישבים אנו במושב גבעת ישעיהו, גבוה מעל עמק האלה, במרפסת קרירה תחת פרגולה עטורת גפנים, טועמים את יינות היקב ומתכבדים במטעמים שרובם מעשה ידיו אופרי השראתו של גדי, שהוא גם שף חובב. לגדי ועמנואל ישדעה מאוד ברורה על האזור שבו הם מגדלים את הענבים ומהם נעשה היין שלהם: "ליינות ישאופי מיוחד המבטא את איזור הגידול של הענבים", הם אומרים, צילם אבי הלוי"איזור נחל חכליל הוא איזור בעל הפרש טמפרטורות גדול בין היום ללילה והענבים המתקבלים הם עתירי סוכראך בו זמנית בעלי חומציות טובה". כמיטב המסורת התכנסנו שם גם השנה,להשקת יין חדש, נחל חכליל 2008 וטעימת יינות נחל חכליל ותיקים. 

היקב נקרא על שמו של הנס שטרנבך, אביו של גדי. שטרנבך האב היה סטודנט יהודי שלמד לפני מלחמת העולם השנייה באוניברסיטת ברלין ונאלץ להפסיק את לימודיו ולעזוב עקב יהדותו. בשנת 1935 עלה הנס ארצה, נשא אישה ולימים נולד בנו גדי, המתגורר מאז אמצע שנות התשעים עם רעייתו שולה במושב גבעת ישעיהו שליד עמק האלה. גדי ושולה החלו לעסוק בייצור יין ואירוח כפרי ובשנת 2003 חבר אל שטרנבך שותף צעיר, עמנואל (מנו) מדר, שהיה אז סטודנט בחוג למדעי הצמח בפקולטה לחקלאות ברחובות ובהמשך השלים לימודי ייננות בצרפת. השניים נסעו לאיטליה, רכשו ציוד מודרני ועם שובם הוחלט לקרוא ליקב המורחב והמחודש 'משק יין הנס שטרנבך'.

הנחלים חכליל ושׂכוֹה הם ערוצי נחל החוצים את אזור מערות עדולם, למרגלות הר חברון מדרום לבית שמש. באזור גבעות רבות מכוסות בחורש ועצי אלה וביניהן גיאיות רדודים ורחבים, המשמשים לעיבוד חקלאי, בעיקר גידולי פלחה וכרמים. הכרם של יקב שטרנבך נטוע בצדו הימני של נחל חכליל לא הרחק מן המקום שבו, למרגלות תל עזקה, הוא נשפך אל נחל האלה. האדמה במקום היא אדמת סחף חומה, קלה יחסית, שטופה ומנוקזת היטב, ענייה בגיר חופשי ועשירה בחלוקים. מבחינה מאקרו-אקלימית דומה הכרם לשאר השפלה הגבוהה, אך הוא ניחן באקלים ייחודי, המצטיין כאמור בלילות קרים במיוחד, דבר התורם להבשלה מאוחרת של הענבים ולבניית הארומה והצבע שלהם.

חתן השמחה הפעם היה היין 'נחל חכליל 2008'. סדרת נחל חכליל היא סדרת הביניים של היקב כאשר מתחתיה נמצאת סדרת הבסיס, סדרת 'עמק האלה', ומעליה נמצאת סדרת ג'נבא, סדרת הפרימיום. זהו הבציר השישי ליין זה כאשר קדמו לו הבצירים 2003, 2004, 2005, 2006 ו-2007. מאפיין את הסדרה הזו שהענבים מגיעים מהחלק הגבוה יותר של הכרם, היין מתיישן שנה אחת בחביות עץ בנות שנה אחת ואח"כ לפחות שנה בבקבוקים. קודם להגעת האורחים הרבים לאירוע ההשקה של ה- 'נחל חכליל 2008' נפגשתי עם עמנואל מדר ויחד ערכנו טעימת אורך של יינות נחל חכליל מהבצירים השונים. את סדר הטעימה ניהל עמנואל מדר וסדר זה לא נקבע בהכרח לפי גיל היינות אלא בהתאם לתכונות שלהם, כפי שמכיר אותם עמנואל מדר, שהוא היינן המקצועי של היקב.

נחל חכליל 2007 – 100% קברנה סוביניון
דבר היינן: "בחרתי להתחיל בבציר 2007, כי זהו קברנה קל יחסית לקברנה שאנו רגילים לעשות באזור. בשנת 2007 הייתה לנו באזור קרה שפגעה בכרם באופן די חמור והפרי התפתח מתפרחות שנוצרו במהלך האביב במקום בחורף וזה נתן יין אחר, יין שאין בו את הביטוי הטרוארי שהיינו רוצים שיהיה. לכן גם לא עשינו בבציר 2007 את הג'נבא רזרב, יין סדרת הפרימיום שלנו. היין התבגר יחסית מהר והדבר בא לידי ביטוי גם בצבע וגם בריחות. היין פיתח טעמים משניים כבר שנה וחצי לאחר הביקבוק. אנו ביקב ממליצים לצרוך את היין הזה בשנה שנתיים הקרובות". רשמי טעימה אישיים: ליין צבע 'מבוגר' נוטה לחום. באף ריח פרי בשל, שזיפי המזכיר את יינות ריוחה, למי שמכיר. בפה טעמים אדמתיים משהו, מתיקות קלה וחמיצות נעימה, קלה אף היא. הטאנינים חלשים אבל הם בהחלט שם. יין שמאוד מתאים למאכלים עדינים הדורשים יין שלא יאפיל עליהם. היקב ממליץ להגיש את היין בטמפרטורה נמוכה יחסית 16-18 מעלות ולא 18-20. היין נמכר ביקב במחירים שנעים בין 55 ש' ל- 69 ש', בהתאם לכמות הנרכשת.

נחל חכליל 2005 – 80% קברנה סוביניון 20% מרלו
דבר היינן: "לדעתי יש ביין הזה פחות טעמים מתיישנים מאשר ב- 2007, יחד עם זאת אני מאמין שיש ליין הזה עוד כשנה לפני שיתחיל לרדת" בשלב זה התפתחה שיחה לגבי עקומת ההתיישנות של יינות בכלל ויינות ישראלים בפרט. לדעתו של גדי שטרנבך, שהצטרף לשיחה עקומת ההתיישנות של יין היא כזו שיש עלייה ואח"כ ישורת ואז היין 'נופל' בבת אחת. "אין כזה דבר שיין הוא בדרך למטה", טוען גדי שטרנבך. רשמי טעימה אישיים: ליין צבע מעט יותר אדום ביחס ליין הקודם ובאף יש פחות מן הפרי ויותר מן הבוקה. הטאנינים של היין הזה טובים ונעימים, לא חזקים מדי אבל בהחלט מורגשים. הטעם השיורי יבשושי משהו עם גוונים עציים. יין שמתאים לטעמי כיום למאכלי בשר בתנור. ניתן להשיג את נחל חכליל 2005 ביקב במחירים שנעים בין 100 ש' ל- 120 ש'.

נחל חכליל 2003 – 90% קברנה סוביניון 10% פטיט סירה
דבר היינן: " זהו אחד מארבעה יינות ישראליים יין שזכה במדליית זהב כפול בתחרות טרה וינו 2006. כמו כן הוא זכה במדליות זהב בתחרויות בין לאומיות נוספות בשנת 2006 בפנמה ובארגנטינה. ליין יש כושר התיישנות נוסף, למרות שהוא כבר בן שבע שנים. יש בו ירקרקות קלה, אבל אני אוהב את זה". רשמי טעימה אישיים: יין מפתיע ביחס לגילו. באף הוא אמנם קצת 'מבוגר' ואולי אפילו מעט פורטי אבל בפה יש לו חיות מפתיעה. החמיצות מצויינת, המתיקות קלה והטעם השיורי די מתמשך. היין נמכר ביקב לאספנים וחובבי יין במחיר של 200 ש'.

נחל חכליל 2004 – 100% קברנה סוביניון
דבר היינן: "זהו יין שאזל מן השוק והבקבוקים היחידים הם באוסף של אבא שלי, מכיוון שזהו יין שהוא מאוד אוהב. זהו יין שקיבל הרבה עץ. למעשה, הוא נעשה כג'נבא רזרב, כלומר מיצוי ארוך ויישון שלך שנתיים מתוך זה שנה בחביות חדשות. מאחר והוא לא עמד בסטנדרטים שלנו כיין הראוי להשתייך לסדרת ג'נבא, החלטנו בשנה זו להוציאו כנחל חכליל". רשמי טעימה אישיים: ליין צבע הנוטה לחום וריחות 'מבוגרים' מעט פורטיים, אבל בהחלט נעימים. בפה חמיצות טובה ומתיקות קלילה העושים את היין הזה לטעים מאוד. את היין הזה אי אפשר לרכוש מכיוון שהיין אזל, כאמור, מן השוק.

נחל חכליל 2006 – 70% קברנה סוביניון 30% פטיט סירה
דבר היינן: "זהו יין שבתחילה מאוד הפתיע אותי ב'צעירות' שלו. כאשר הוצאנו אותו לשוק לפני כשנתיים הוא היה מאוד 'אלים'. יחד עם זאת הוא היה מאוד טעים ועשיר בפרי. ה- 'אלימות' הזו גרמה לכך שבתחילה הוא היה יין שמאוד התאים לבשרים על האש. היום הוא מתחיל להירגע ולהיפתח". רשמי טעימה אישיים: צבע נוטה לסגול. באף ריח פרי צעיר מעורב בפרי מעט יותר בשל, אף מאוד נעים. בפה טאנינים מצוינים, בדיוק במידה הטובה, לא חלשים מדי מצד אחד ולא עוקצניים מדי מצד שני. הטעם השיורי ארוך ונעים. ניתן להשיג את נחל חכליל 2006 ביקב במחירים שנעים בין 100 ש' ל- 120 ש'.

נחל חכליל 2008 – 90% קברנה סוביניון 10% פטיט סירה
דבר היינן: "זהו יין שאני מאוד אוהב משנת בציר מאוד מוצלחת. ענבי הקברנה סוביניון נבצרו בכם שלנו, בחלקה הגבוהה וענבי הפטיט סירה באו ממגדל אחר באזור. אני צופה ליין הזה עתיד גדול". רשמי טעימה אישיים: צבע צעיר – אדום רובי עם מעט סגול. בפה חמיצות מצוינת, טאנינים רכים וגוף בינוני עד מלא. יין טעים ונעים ללגימה. נמכר ביקב במחיר 69 ש'.

 

צילם וערך אבי הלוי

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות