שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב תבור – כמות ואיכות

כתב וצילם: אבי הלוי
במפגש עם כתבי יין סקר אורן סלע, מנכ"ל יקב תבור, את הצמיחה שחלה ביקב בשנים האחרונות.

 10/04/2009
 

 כתב וצילם: אבי הלוי

]]>

יקב תבור הוא כבר מזמן לא יקב בוטיק. עשר שנים אחרי שהוקם על ידי ארבע משפחות מכפר תבור ושלוש שנים לאחר שנרכש ברובו על ידי חברת בת של החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה), מייצר היקב כמיליון בקבוקים בשנה ועוד היד נטויה. החיבור הזה בין משפחות של חקלאים ותיקים ומנוסים, המגדלים ענבי יין כבר חמישה דורות, ובין חברת שיווק מובילה בתחומה, הצעיד את היקב קדימה בתנופה משמעותית כפי שיפורט בהמשך.

יינות יקב תבור מחולקים לשלוש סדרות: 'תבור', 'תבור אדמה' ו- 'תבור מסחה'. סדרת 'תבור' היא הסדרה הבסיסית של היקב. יינות צעירים, חד זניים עם מגע קצר בעץ, שנועדו לצריכה בטווח הקצר. מחירי יינות אלו נעים בין 40 ל- 50 ש'. סדרת 'תבור אדמה' היא סדרת האמצע. אלו יינות איכותיים שקרויים על שמות האדמות של הכרמים מהם מגיעים הענבים:בזלת, גיר, חרסית וטרה רוסה. יינות אלו עוברים יישון של 12 חודשים בחביות עץ והתיישנות נוספת בבקבוק מכשירה אותם לצריכה בטווח הבינוני והארוך. 'תבור מסחה' היא הסדרה הגבוהה של היקב ובדרך כלל זהו בלנד של כמה זנים. יינות אלו ניתנים לצריכה ביום יציאתם לשוק אך הם במיטבם כחמש שנים ומעלה לאחר שנת הבציר.

 

במפגש עם כתבי יין לקראת חג הפסח סקר אורן סלע, מנכ"ל יקב תבור, את הצמיחה שחלה ביקב בשנים האחרונות. הנתון העיקרי הוא הגידול המשמעותי בהיקף הייצור. בתוך כארבע שנים היקב הכפיל את תפוקתו והגיע לקליטה של כ- 1000 טון ענבים שמהם ייוצרו כמיליון בקבוקים. בנוסף, ניטעו מאות דונמים של כרמים חדשים ועוד מאות דונמים מתוכננים להינטע בהמשך, כך שנראה שהגידול בהיקף הייצור עוד יימשך. היקב קלט ציוד מתקדם: מיכלי תסיסה, מכונות לקו מילוי ועוד. "המילה האחרונה שיש בשוק", אומר סלע. היקב התרחב גם בשטח ונשכרו שבעה
דונמים נוספים הצמודים ליקב שם ירוכזו קליטת הענבים, המילוי ומחסן תוצרת גמורה.

למרות הגידול המואץ חשוב מאוד להנהלת היקב לשמור על רמת האיכות של היינות, ואכן, ליקב תבור מקום של כבוד במדרג יינות האיכות בארץ. יינות היקב זוכים במדליות ופרסים בתחרויות ותערוכות יין בארץ ובעולם. רק לאחרונה זכו כמה מיינות היקב בהישגים משמעותיים בתחרות 'תמורה למחיר' במסגרת 'אשכול הזהב 2009'. כמה חודשים קודם לכן, בתחרות טרה וינו 2008 זכה היין 'תבור אדמה קברנה סוביניון טרה רוסה 2005' – גם הוא יין תמורה למחיר – במדליית זהב כפול. יין של היקב, 'תבור מסחה' 2003, קיבל ציון מחמיא של 89 בטעימת פרקר המפורסמת. מסעות הפרסום של היקב תחת הסיסמא 'לטעום את ההבדל' הביאו את תודעת היינות האיכותיים של יקב תבור אל הקהל הרחב.

לאחרונה השיק יקב תבור את יין הדגל של היקב 'תבור מסחה' בציר 2005. ההשקה התקיימה בבית אוריאל בתל אביב, מקום מדהים בפני עצמו. זהו מבנה בשכונת פלורנטין שהוקם בשנת 1928, נרכש לפני כמה שנים על ידי שני משקיעים והפך להיות מקום לעריכת אירועים. דלת הכניסה היא דלת ברזל כבדה ונראית כמו פתח של יקב באחת מארצות עולם היין הישן. בבית חללים שונים ובהם חפצי אמנות וספרים עתיקים. יש גם חצר קטנה ונעימה. במקום זה בחר יקב תבור לערוך את השקת ה- 'תבור מסחה' 2005 ללקוחותיו. כשעה לפני תחילת האירוע התקיימה טעימה לכתבי יין של יינות 'תבור מסחה' מהבצירים 2002, 2003 ו- 2005.

'תבור מסחה' כללי – מקור השם 'מסחה' הינו מהשפה הערבית ובא לתאר את פעולת משיחת השמן על גוף המלכים בתקופה התנ"כית . כמו כן, זהו שמו הראשון של הישוב היהודי שהוקם ב-1901 על ידי הברון רוטשילד, לימים- כפר תבור. ה- 'תבור מסחה' הראשון הוכן דווקא בבציר 2000. מספר אריה נשר, יינן יקב תבור: "הרעיון לעשות את המסחה נולד כתוצאה משעשוע שלי כיין. קיבלתי רשות לעשות איזה יין איך שבא לי. עשיתי כמות מאוד קטנה ויצא יין שונה לגמרי שאינו דומה לסגנון יינות יקב תבור, יותר עולם ישן." בהמשך כבר לקחו את היין הזה יותר ברצינות והיקב העמיד לרשות היינן את מיטב הפרי מהכרמים המובחרים והפעם הראשונה שהתבור מסחה יצא לשוק בכמות מסחרית היה מבציר 2002.

תבור מסחה 2002 – יין שאותי הפתיע מאוד. יינות בציר 2002 הם יינות שאני ניגש אליהם בחשדנות מכיוון שקיץ 2002 היה אותו קיץ עם חמסינים נוראיים, קיץ שבו כרמים רבים ניזוקו עד כדי כך שמשרד החקלאות נאלץ לפצות כורמים רבים ברחבי הארץ. יצוין עם זאת, שהיין נמזג מבקבוק מגנום ונשמר היטב ביקב כך שאין ברשמי הטעימה שלהלן להעיד על אותו יין שיש לכם בבית, למי שיש. תמהיל של 75% קברנה סוביניון ו-25% מרלו. ליין צבע אדום-סגול עם נטייה קלה לחום. ריח פרי מתפרץ ומפתיע בחיוניותו. בפה טעמים נהדרים עם איזון יפה בין מתיקות לחמיצות. אפטר טייסט נעים וממושך. יין מאוד מאוד טעים ומאוד מהנה.

תבור מסחה 2003 – בשנה זו כבר ניתן ליינן מבחר מגוון יותר של ענבים. כמו כן ענבי הקברנה המרכיבים את היין (82%) הגיעו מכרם מבוגר בעל יבול נמוך יחסית, 700 ק"ג לדונם. אל הקברנה נוספו 10% מרלו והיתר שיראז. התוצאה בלנד יותר מורכב ויותר מאוזן אך בשלב זה של חייו – בכל אופן בעיני – פחות מהנה. צבעו של היין הזה אדום יותר לעומת 2002 אך באף הרבה פחות. יחד עם זאת, ככל שהיין עמד פתוח בכוס החלו ריחות פרי להשתחרר ולהעניק משהו. סיבוב היין בכוס הגביר במשהו את השחרור הזה. בפה מתיקות קלה מעורבת בחמיצות קלה אף היא. "יש ליין הזה עוד דרך רבה לפניו", אמר מוקי וינשטוק ואני מסכים איתו.


תבור מסחה 2005
– יין ההשקה. 75% קברנה, 10% מרלו ו-15% שיראז. על פי נתוני היינן היינות המרכיבים את הבלנד התיישנו 18 חודשים חלקם בחביות גדולות וחלקם בחביות קטנות וחדשות. הבלנד הסופי נעשה בעת הביקבוק בינואר 2008. ליין צבע אדום כהה, כמעט שחור. באף ריח פרי מעורב: צעיר ובשל גם יחד. האף מאופק אך כמו ה- 2003, הריחות מתגברים ככל שהיין שוהה בכוס חשוף לחמצן. היין טעים, באופן מפתיע אף יותר מ- 2003. הוא מרוכז, סמיך ועשיר בטעמים עם אפטר טייסט טעים וממושך. יש לקוות שהוא ילק וישתפר עם השנים ואם בעוד כמה שנים הוא יהיה מהנה כמו אחיו מבציר 2002 – דייני.

קשה שלא להתרשם ממה שקורה ביקב הזה. עצם הבחירה של חברת IBBL Spirit , היבואנית והמפיצה של מותגי משקאות תאגיד DIAGEO העולמי, ביקב זה להיכלל בפורטפוליו של החברה – מחמיאה מאוד. היקב כנראה גם מספק את הסחורה: יינות איכותיים הנמכרים היטב. נאחל ליקב תבור הצלחה בהמשך. ועוד ברכה – לאגרונומית מיכל אקרמן שהצטרפה לאחרונה ליקב. שיהיה בהצלחה.

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות