עשר עובדות על יקב תשבי

04/08/2010
מאת: אייל בן חיים
יקב תשבי חוגג 25 שנים להווסדו. אייל בן חיים מביא 10 נקודות על היקב.
המשך »

עשר עובדות על יקב תשבי

  
 מאת: אייל בן חיים

יקב תשבי חוגג 25 שנים להווסדו

ראשית כבוד לאיש שעשה היסטוריה בתעשיית היין המודרנית של ישראל והיה לחלוץ המחנה לכל היקבים הפרטיים שבאו אחריו יונתן תשבי האיש שראה את הנולד ותפיסת הטרואר שלו הולידה את הכרמים המיוחדים ביותר בארץ .

1.       יקב תשבי הוקם בשנת 1985 ע"י יונתן תשבי, בן למשפחת כורמים. עד לשנת 1984, סיפקו כרמי משפחת תשבי ענבים לקאופרטיב אגודת הכורמים "כרמל מזרחי", אז נקלעה תעשיית היין בישראל למשבר ומחיר הענבים צנח. יונתן תשבי נותר עם 350 טון ענבי יין והחליט לפרוש מכרמל מזרחי ולהקים יקב עצמאי. בתחילה נקרא היקב "יקבי הברון" על שם הברון רוטשילד, אך מאוחר יותר שונה השם ל"יקבי תשבי", על שם המשפחה.

2.       שנת 1990 היוותה ציון דרך בחיי היקב, אז הגיע ליקב, בהמלצתו של  שר התמ"ס דאז אריק שרון, סידני בק, בעל יקב מפורסם באזור הקייפ בדרום אפריקה, שהחליט לעזור ולתמוך ביקב כלכלית ומקצועית גם יחד ולשפר את איכות היין בארץ. ברבות הימים הסתבר כי ה"שידוך" הצליח מאוד. ידידות מופלאה התפתחה בין שתי המשפחות ואיכות היין שופרה משמעותית עד כדי בחירתו של יין המוסקט מתוצרת תשבי, אשר נבחן על ידי  מומחית שהגיעה לארץ, לעלות על שולחן משפחת המלוכה האנגלית. "זה היה היצוא הראשון שלנו, שמאז לא פסק ורק התחזק" אומר יונתן תשבי.

3.       בשנת 1991 פיתח גולן תשבי, בנו של יונתן תשבי את מיכלי תדלוק היין, מיכלים בעלי נפח של 280 ליטר המצויים בסביבה אינרטית עם גז חנקן בלחץ חיובי המאפשר מזיגת היין לבקבוקים. הרעיון שעמד מאחורי הפיתוח היה אקולוגי, מחזור בקבוקים, ביטול הצורך בתוויות קפסולות וקרטונים, כמו גם האפשרות לקצץ בעלויות היקב ב 50% וכך להוזיל את מחיר היין לצרכן. היום פזורים בנקודות מכירה ברחבי הארץ 23 מיכלי "תדלוק" כאלו.

4.      בשנת 1992רכשה משפחת תשבי, בעצתו של סידני בק, מזקקת אלמביק מקורית מיצרן מזקקותמפורסםR. Prulho   אשר מייצר מזקקות עבור "רמי מרטין",`בכפר קוניאק. המזקקה שנקנתה יוצרה בשנת 1912 ועשויה כולה מנחושת ופליז. בשנת 1993, לאחר שלמד את רזי השיטה העתיקה שלזיקוק הקוניאק בחבל קוניאק בצרפת, זיקק גולן תשבי לראשונה את הברנדי של תשבי. הברנדי יושן בחביות עץ אלון צרפתי מיוחדות מסוג לימוזין ושלוששנים אחר כך, בשנת 1996 זכה הברנדי במדליית זהב וגביע דומק בתור הברנדי הטוב בעולם בקטגורייתשלוש שנים, בתחרות בינלאומית שהתקיימה בלונדון The International Wine & Spirit Competition.

5.       בשנת 1995 ניטע כרם ראשון בקיבוץ שדה בוקר. הכרם ניטע כניסוי משותף למשרד החקלאות, מחקר ופיתוח של רמת הנגב, הפקולטה לחקלאות ברחובות ופרופסור בן עמי ברבדו. יונתן תשבי בתפיסת הטרואר שלו ועם רוח החלוציות, נרתם למשימה ובכך הגשים למעשה את חזונו של דוד בן גוריון להפריח את השממה בנגב. גידול הכרמים במדבר נעשה באמצעותטכנולוגיה מתקדמת של מערכת השקיה מתוחכמת. היבול המקומי נשמר במצומצם בכוונה תחילה,על מנת לחסוך במים ויחד עם זאת להגיע לאיכות גבוהה של ענבים, מזני המרלו והקברנה סוביניון.

6.       באותה שנה ניטעו גם הכרמים הראשונים של קברנה סוביניון, מרלו, ריזלינג ושרדונה בגוש עציון בשיתוף עם שרגא רוזנברג. מאוחר יותר הצטרפו הקיבוצים מגדל עוז וראש צורים ונוספו זנים כמו קברנה פרנק, פטיט ורדו, שירז, פינו נואר, גוורצטרמינר וויוניה. במקביל נבנה היקב של שרגא בגוש עציון.

7.       מרכז המבקרים של יקב תשבי, נבנה כמרכז גסטרונומי מיוחד במינו הכולל מאפיית לחמים ממחמצת טבעית הנאפים בתנור אבן שנבנה על ידי גולן תשבי. גבינות ממחלבות בוטיק, תפריט המסעדה עשיר ומגוון ומושתת על תוצרת מקומית תוך שימת דגש על הפן הבריאותי.

8.       יינות יקב תשבי גרפו לאורך השנים עשרות מדליות וציונים לשבח בתחרויות בינלאומיות חשובות והמקום על קיר מרכז המבקרים של היקב, צר מלהכיל את כולם.

9.       בשנת 2009 הצטרף יקב תשבי לארגון הצמחונים vegan"". היקב אינו עושה שימוש במוצרים מן החי כגון ג'לטין וחלבון ביצה בתהליך ייצור היין ולכן היינות של תשבי בריאים יותר ומתאימים גם לטבעונים.

10.    25 שנה לאחר הקמת היקב, כל בני המשפחה עובדים ביקב, ליקב יש היום כ- 1,100 דונם כרמים על פני כמעט כל הארץ מרמת הגולן בצפון עד שדה בוקר בדרום, מתוכם 300 דונם בבעלות המשפחה. ביקב מיוצרים כמיליון בקבוקים בשנה מ-15 זני ענבים שונים, יינות מבעבעים, לבנים, אדומים, יינות קינוח וברנדי. היקב מייצא 20% מהתוצרת שלו ל-21 מדינות בחו"ל.   אייל בר חיים מדריך יין ראשי ביקב תשבי בעל תואר של Cellar master ממכללת תל-חי 

יקב תשבי חוגג 25 שנים

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.