הסתיימה הצבה של 70 אלף כוורות ברחבי הארץ

26/04/2020
להאבקת מטעי פירות הקיץ המשך »

ממועצת הדבש מדווחים, כי הסתיימה עונת האבקת האביב, במטעי הפרי שהחלה בחודש מרץ ומסתיימת באפריל.  דבוראי ישראל שינעו מעל 70 אלף כוורות להאבקת פריחת מטעי הפרי, הנשירים (דובדבן, תפוח, שזיף, משמש, אגס, נקטרינה, אבוקדו וכד') בכל רחבי הארץ.
בימים אלו החלו הדבוראים בהצבת מאות כוורות בשטחי גידולי הקיץ- אבטיח, מלון, קיווי, חמניות ושאר גידולי הקיץ.

מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן: "ענף הדבש והדבוראות הוכרז על ידי הממשלה כחיוני לייצור מזון והוחרג מההגבלות על המשק. בימים מאתגרים אלה, ממשיכים דבוראי ישראל לעבוד במרץ ונמצאים בעונה קריטית להשלמת הצבת כוורות להאבקת והפריית הגידולים החקלאים, כך שבסוף התהליך עם ישראל יוכל ליהנות משפע פירות.
במקביל, מתבצעת אגירת דבש בכוורות, הצפויה לעמוד השנה על כ- 4,000 טון דבש", אומר מידן ומוסיף, "חשוב דווקא עכשיו, בעת משבר, לרכוש תוצרת חקלאית בריאה של חקלאי ישראל ודבש איכותי ממכוורות הארץ, בעל תו איכות- 'דבש איכות תוצרת ישראל'. זאת  בכדי לתמוך בדבוראים ובחקלאים המבטיחים הן בימי משבר והן בשגרה את ביטחון המזון בארץ".  דבורת הדבש הינה המאביקה המרכזית בטבע.  היא אחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים.
ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3 מיליארד שקלים בשנה.  בארצות הברית הוא עומד על יותר מ- 14 מיליארד דולר בשנה ובעולם כולו על כ- 215 מיליארד דולר.

ירון בלחסן, מנכ"ל מגדלי הפירות בישראל: "החורף הנוכחי מסתמן כאחד החורפים הגשומים בשנים האחרונות. המשקעים הרבים הבטיחו את פריחות האביב והקיץ והביאו לשפע פריחה במטעי הפרי.
הודות לכך מסתמן, כי יהיו כמויות יבול איכותיות של פירות הקיץ. מגדלי הפירות נמצאים בקשר ישיר עם דבוראי ישראל הנקראים להצבת כוורות על פי מצב וזמני הפריחה.
ישנם מקומות בארץ בהם הפריחה הקדימה וכך הדבוראים הגיעו להצבת הכוורות מוקדם מהרגיל בכדי שתתקיים הפריית הפירות וממש בקרוב יוכל הציבור ליהנות מפרי איכותי ארץ ישראלי.
אני קורא בעת הזו לציבור לרכוש רק תוצרת ישראלית כחול לבן וכן לממשלה להבין את החשיבות של עידוד ייצור מזון בישראל, ללא תלות בייבוא או במדינות עוינות. זאת כדי לעודד חקלאים בארץ, ליצירת חוסן לאומי וביטחון מזון בימים של משבר ובידוד מדיני. על המדינה להכיר ולהוקיר את הערך הייחודי והאסטרטגי של החקלאות".

מנתוני מועצת הדבש: בישראל 510 דבוראים המטפלים ב- 120,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ וכ- 80,000 כוורות המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות.
בארץ ובעולם מתרחבת משנה לשנה תופעת היעלמות הדבורים, וקיים חשש גדול לעתיד ענף הדבורים והחקלאות כאחד.
יש להגן על דבורת הדבש, אשר מעבר לייצור דבש, תפקידן המכריע הינו האבקת הגידולים החקלאיים.

מידע נוסף על מכוורות בישראל באתר מועצת הדבש – www.honey.org.il

הצבת כוורת בתפוח בצפון רמת הגולן – צילום מכוורת גליל קיבוץ דן

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *