שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

בן חיים – יקב קטן גדול

כתב וצילם: אבי הלוי
פורום השער לעולם יינות ישראל ביקר ביקב בן חיים שבכפר אז"ר. הם היו אורחיו של איתי בן חיים.

בן חיים – יקב קטן גדול 


 כתב וצילם: אבי הלוי

במסגרת פעילות פורום יינות ישראל של האתר שלנו יוצאים אנשי הפורום מעת לעת לביקור ביקבים. הפעם הוזמן הפורום לביקור ביקב בן חיים שבכפר אז"ר שליד תל השומר. כעשרים איש הגיעו לביקור שהתקיים בבוקר יום שישי חורפי, קר וגשום. במשך כשלוש שעות היינו אורחיו של איתי בן חיים, היינן ומנהל היקב. מפיו של איתי שמענו את קורות המשפחה ששורשיה בעולם היין נטועים כמה דורות לאחור, סיירנו ביקב הקטן אך רחב הידיים וטעמנו חמישה יינות מבציר 2005, יינות שיוצאים לשוק בימים אלו. כמו כן טעמנו יין מתיישן מבציר 2001 וכן יין קינוח, יין בסגנון פורט בשם 'מרינה'.

איתי בן חיים, דור שישי לעיסוק ביין, הציג בפנינו תמונות של בני משפחתו מדורות קודמים שבהן מונצחת תעשיית חביות היין שבה עסקו. "אני גדלתי בתוך חבית יין" אומר בחיוך איתי בן חיים. יקב בן חיים טוען לתואר יקב הבוטיק הראשון בארץ שכן האם רותי והאב אלי החלו בייצור יין עוד בשנת 1967 בחצר ביתם שברמת חן. במרוצת השנים החליטה המשפחה להרחיב את ייצור היין, ובשנת 1997 הועבר היקב לכפר אז"ר. הם נטעו כרמים באדמות כפר שמאי, על אחת הפסגות של שמורת הר מירון מול נוף העיר צפת, בגובה של כ-700 מטר מעל פני הים, וכיום מפיק היקב קצת למעלה מחמישים אלף בקבוקים בשנה.

יקב בן חיים עבר כברת דרך נאה במשך השנים. יינות היקב זוכים לפרסים ומדליות בתחרויות יין בארץ ובעולם. רק בתחרות טרה וינו האחרונה זכה היקב בחמש מדליות זהב ובספרו האחרון של מבקר היין הישראלי דניאל רוגוב עלה הדירוג של היקב משני כוכבים לשלושה. אני באופן אישי נרתעתי מיינות יקב בן חיים כל השנים עקב העפיצות החזקה שהייתה בהם ונבעה, להבנתי, בעיקר משימוש מופרז בעץ. בדיעבד, מתברר היום שדווקא יינות אלו הגיעו למוכנות מאוחרת וכעת הם די נעימים ללגימה. יין מתיישן כזה, קברנה סוביניון גרנד רזרב 2001, טעמנו בביקור ואהבנו אותו מאוד. בכלל הופתעתי מאוד למצוא בטעימה הנוכחית יינות מאוזנים, בעלי מורכבות נאה, עץ במידה נאותה ומעל הכל – יינות מאוד טעימים.

לה פטי סירה דה בן חיים 2005 – שם היין נובע ממשחק מילים שבו מצד אחד מוזכר שמו של הזן 'פטיט סירה' המרכיב את היין ואילו המשמעות האחרת היא 'סירה קטנה' במובן של כלי שיט קטן. בני משפחת בן חיים הם אוהבי ים ושיט ואף מחזיקים בבעלותם יאכטה אותה הם משיטים בעצמם. "לכולנו היה רישיון שיט עוד לפני שהיה לנו רישיון נהיגה", אומר איתי בן חיים. היין הזה שייך לסדרה הקרויה 'הסדרה לאוהבי הים' ואופי היינות בסדרה זו, כך על פי אנשי היקב, הוא כזה שהיינות יחזיקו מעמד בטלטולי הספינה. כך או כך, מדובר ביין פטי סירה לא מהעדינים ביותר ("יין לימאים", אומר בן חיים) עם טאנינים טובים וחמיצות בולטת. לטעמי זהו יין לפיקניקים, מתאים מאוד לבשרים על האש. מי שרוצה יכול גם ללגום אותו לצד נתח בשר כבש נוטף שומן. 70 ש'.

בן חיים, מרלו 2005 מסדרת ' טרדישן '- את היין הזה אהבתי במיוחד. מקור הענבים מהר מירון והוא בנוי מ- 90% מרלו, 5% קברנה פרנק ו- 5% פטיט סירה. היין שונה מאוד מכל המרלו הישראליים שדומים בדרך כלל באופיים לקברנה סוביניון. היין הזה דומה יותר ליינות מרלו אירופאים והוא בנוי לטעמי, בין אם התכוון לכך היינן אם לאו, בסגנון העולם הישן. צבעו של היין אדום-סגול-חום וריחו עצור ומאופק אם כי משתחרר בהמשך ככל שהיין פתוח בכוס. בפה הפתעה: המון טעם ונעימות עם פירותיות נאה ועץ במידה סבירה ברקע, נראה לי שהתיישן בחביות לא חדשות. היין לא עוצמתי ולא בומבסטי וזה מה שקסם לי. הטעם המסיים נעים אורך וממושך. הייתי משדך יין זה למנות ראשונה עדינות בארוחת גורמה. כאמור, את היין הזה אהבתי במיוחד. 80 ש'.

בן חיים, מרלו רזרב 2005 – יין מהסדרה הגבוהה יותר של היקב. גם הוא בנוי מאותו הרכב כמו הטרדישן אך הוא מרוכז ועוצמתי יותר מקודמו. צבעו אדום כהה עם לב שחור. הוא שופע ריחות פרי וכובש את החיך עם טעמי פרי ורמז לשוקולד. גוף מלא, טאנינים טובים ומתיקות קלה המאוזנת היטב בחמיצות קלילה אף היא. אפטר טייסט ארוך, טעים וממושך. מתאים למנות המשלבות בשר ופרי כמו עוף עם אננס או בשר עם שזיפים מיובשים ואורז. 120 ש'.

בן חיים, קברנה סוביניון רזרב 2005 – 90% קברנה סוביניון והיתר מרלו ופטיט סירה. צבעו אדום רובי כהה מאוד והוא שופע ריחות מתפרצים של דובדבנים שחורים בשלים. היין כל כך ריחני שאתה מריח ומריח ולא בא לך להתחיל לשתות. איתי בן חיים טוען שהיין הזה עתיד לשחזר את ההצלחה של אותו יין מבציר 2003 אשר הצליח מאוד ונמכר יפה, בין היתר בבורסת היין בלונדון. הקברנה רזרב שהה 22 חודשים בחביות עץ והדבר ניכר בכמות הטאנינים המקיפים את החיך כאשר מגלגלים את היין בפה. יחד עם זאת היין מוכן לשתייה כבר כעת אך אין ספק שנכונו לו שנים ארוכות. 130 ש'.

בן חיים, קברנה סוביניון גרנד רזרב 2001 (מתיישן) – יין ארכיון במושגים ישראליים. צבעו אדום כהה נוטה לחום. באף ריח מאופק, אצילי, לא מתפרץ ולא מתחנחן. בפה טעמים בוגרים ונעימים מאוד לחיך. היין 'מתיישב' יפה בפה – שום דבר לא בולט מדי. 26 החודשים שהיין שהה בחביות עץ סייעו ליין להישמר היטב וכעת הוא מהנה מאוד. מחירו הרשמי הוא מעל 200 ש' אבל עם מעט כישורי מו"מ אפשר לרכוש אותו ביקב במחיר נוח יותר… אהבתי את מה שאמר איתי על היין: "זהו יין שהופך כל ארוחה לסעודה".

בן חיים, 'מרינה' יין בסגנון פורט – יין שנמצא בחביות כבר 50 חודש מאז בציר 2004. הוא מכיל 13 ג' סוכר לליטר ו- 20% אלכוהול. הופק מענבי פטיט סירה, מרלו ומוסקט שהושארו על הגפנים ונבצרו בבציר מאוחר. היין הזה התיישן בחביות הנמצאות מחוץ לחדר החביות מבוקר הלחות כדי להגביר את נידוף המים שביין ולהגדיל את צמיגותו של היין. כיוון שכך מתקבל יין סמיך וצמיגי מאוד, כמעט לעיס. יש בו בהחלט דמיון ליינות בסגנון פורט מהטובים יותר והוא מתאים, כמו כל יין מהסוג הזה, לליווי מנות אחרונות או ללגימה תוך כדי עישון סיגר. יופי של יין קינוח. מחירו טרם נקבע והוא ינוע בין 90 ל-100 ש'.

עם תום הטעימה סיירנו ביקב הקטן אך המצויד היטב. באולם הייצור ראינו את החביות שבהן מתיישן ה- 'מרינה' אותו יין בסגנון פורט. ראינו את מיכלי הנירוסטה ואת המעבדה שבה פועל אחיו של איתי, ינון, שהוא מהנדס חומרים. איתי הסביר איך מטפלים ביקב בענבים המגיעים מהר מירון שבצפון הארץ והציג את הציוד המשמש את היקב ליצור היין. עקב הרקע של המשפחה כיצרני חביות בדורות הקודמים, מקדישים ביקב בן חיים תשומת לב רבה לנושא. כך ראינו בחדר החביות עשרות חביות מסוגים שונים שבהן מתיישנים היינות. טיפ קטן ספר לנו איתי בן חיים: בקרוב תגיע מכונת הגזה והיקב יתחיל בייצור יינות קיץ מבעבעים בסגנון למברוסקו.

תודה ליקב בן חיים על האירוח ועל הטעימה המעניינת.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות