שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אבידן בחסילון – ערב יינן במסעדה

מאת: אמנון פלד
ענף היין בארצנו זוכה לעדנה בשנים האחרונות. יקב אבידן הינו דוגמא טובה לכך.

  אבידן בחסילון – ערב יינן במסעדה 

 28/02/2009 

 מאת: אמנון פלד

אירועי השקת יין חדש במסעדות גורמה מפורסמות ויקרות הפכו לחזון נפרץ במקומותינו. האירוע מוסיף נופך של יוקרה ליין וליקב והרגשת משנה חשיבות למשתתפים בו. החיסרון באירועים כאלה הוא בכך שאי אפשר להזמין את כולם, מסיבות מובנות. הרעיון של ערב יינן במסעדה בא לקרב את חובבי היין ליקבים ולמסעדות בישראל ולהכירם יותר מקרוב. שילוב זה תורם למוניטין של היקב וגם של המסעדה

כבר אמרו רבים, טובים ומבינים, שענף היין בארצנו זוכה לעדנה בשנים האחרונות ויקבים לא מעטים מתפתחים ומביאים כבוד ונחת לענף היין. יקב אבידן הינו דוגמא טובה לכך.

יקב אבידן הינו יקב משפחתי קטן שהוקם ע"י צינה ושלמה אבידן לפני מספר שנים. מדובר בסיפור אופייני על משפחה מרעננה שאוהבת יין, עם שורשים בפרובנס, שהחליטו ללמוד את רזי ייצור היין והקימו יקב גארג' בחצר הבית ויצרו יין לצריכה ביתית בכמה דמיג'אנים. באופן טבעי הם עברו לייצור יין בחביות והבית נהיה צר מלהכיל את הכלול בייצור היין. מכאן הדרך להקמת יקב בוטיק קטנטן בקיבוץ אייל הייתה קצרה. כיום היקב עדיין מוגדר כיקב בוטיק משפחתי שמופעל ע" כל המשפחה, כולל הבנות שהינן שותפות מלאות בעשייה ובשיווק. היקף הייצור גדל ומגיע כיום ל- 30,000 בקבוקים בשנה מזנים ובלנדים שונים ועל כך נרחיב בהמשך.

מסעדת חסילון הממוקמת באזור המסעדות בהרצליה פיתוח הינה מסעדת מהותיקות בענף, השומרת על מעמדה כמסעדה איכותית כבר שנים רבות ולמעשה היא מאבני היסוד של הקולינריה בישראל. בעלי המסעדה, אורלי ובועז חבקין, בשיתוף צוות העובדים המסור משקיעים מאמץ רב לשמור על חוג הלקוחות הרחב והנאמן ואכן "יש תמורה עבור האגרה". לאחרונה אורלי ובועז שמו לעצמם מטרה לקדם את יינות האיכות הישראלים והחליטו לבחור בכל חודש ביין ישראלי אחר כיין החודש.

החלטנו לשלב בין היקב למסעדה ולארח את יקב אבידן לערב טעימות לצד תפריט טעימה סטנדרטי (לחם איכותי, שמן זית, גבינות וירקות) ומנות טעימה מובחרות מתפריט המסעדה. צינה מהיקב העמידה רשימת יינות לטעימה ובועז עמל על התפריט ויצא שילוב מנצח.

באחד מימות השבוע התכנסנו, חובבי יין מובהקים, סביב שולחן מלבני גדול ושמענו את דבר היקב. בתחילת הערב דיברה צינה על היסטוריה והתפתחות היקב תוך ציון העובדה שכל תהליך הייצור מלווה ע"י המשפחה במקצועיות וביצירתיות משלב גידול הענבים בכרם ועד לביקבוק, תוך שליטה ברמת ההבשלה של הענבים לפי הזנים, הבציר הידני, היישון המבוקר בחביות והיישון הנוסף בבקבוק.
הענבים מקורם בכרמים איכותיות בהרי יהודה, מה שתורם באופן מכריע לאיכות היין. השילוב בין טכנולוגיות יצור מודרניות עם שיטות מסורתיות, בא לביטוי בהפקת יינות איכות תוך גיבוש סגנון ייחודי לסדרות היקב. באשר לבלנדים השונים, היקב אינו מתחייב לשמור על תמהיל קבוע והמינון נקבע כל שנה מחדש לפי איכות הענבים.

להלן רשימת היינות שהוגשו לטעימה לפי סדר הגשתם:

1. בלנד "סגול" 06 – עשוי מענבי מרלו (40%), קברנה (35%) ושיראז (25%), יין בעוצמה בינונית שנעים לשתיה.
2. בלנד "אדום" – טעימת אורך
א. 2005 – עשוי מענבי מרלו (50%), קברנה (35%) ושיראז (15%), יין רגיל ללא יומרות .
ב. 2006 – עשוי מענבי פטיט סירה (20%), קברנה (35%) ושיראז (45%), יין שהצעירים יגידו עליו "חבל על הזמן".
ג. 2007 – עשוי מענבי פטיט סירה (45%), קברנה (35%) ושיראז (20%), יין צעיר שילך וישתבח עם הזמן.
3. קברנה סוביניון ריזרב 07 טעימת חבית – הזמן עוד יעשה את שלו.
4. קברנה סוביניון ריזרב 05 – יין שאי אפשר להתאכזב ממנו.
5. שיראז ריזרב 05 – יין מעניין ומורכב ולא מרגש במיוחד.
6. שיראז ריזרב 06 – יין מפתיע, ארומתי ועוצמתי שזכה לאהדה סוחפת.
7. גראנש 08 – ינוקא שאך יצא לדרכו וטרם אמר את דברו.
8. יין רובי בסגנון הפורט – מתאים קינוח והתרגעות.

ציבור הטועמים נהנה מאד מהיינות וגם מצא דרך להביע את התרשמותו בהערות שונות שהתקבלו בברכה ע"י צינה ושירה.
ברצוני לציין כי יינות הרזרב ובמיוחד השיראז 06 התגלו כ"כוכבי הערב". עיצוב המסעדה ובמיוחד קיר המפלים הכחול והמרשים המשרה תחושה של זרימה אינסופית, כמו המנות המיוחדות שהוגשו בין הטעימות, הוסיפו לאווירה הנעימה ששררה סביב לשולחן. בסוף הערב הוצעו יינות הטעימה למכירה וכולם יצאו שתאוותם בידם.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn