שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב בנימינה – שחקן משמעותי על המגרש

כתב וצילם: אבי הלוי
חסון:"יקב בנימינה הולך להיות בשנים הקרובות שחקן משמעותי בענף."

 15/03/2009 

 כתב וצילם: אבי הלוי

חלפו כבר כמה חודשים מאז שיקב בנימינה נרכש על ידי על ידי קבוצת קופרלי-שלום השקעות, זו הידועה כבעלים של רשת 'חצי חינם', וטביעת היד של הבעלים החדשים כבר ניכרת היטב בפעילות היקב. "היקב לוקח אחריות על כל התהליך מנטיעת הכרמים ועד שהיין מגיע ללקוח הסופי", אומר אילן חסון, מנכ"ל היקב. בפגישה עם כתבי יין שהתקיימה לאחרונה בתל אביב, ובה הושקו יינות חדשים מסדרת 'רזרב', סיפר חסון על מה שקורה ביקב בימים אלו ועל התכניות לעתיד. יעדי היקב סוכמו על ידי חסון במשפט אחד: "יקב בנימינה הולך להיות בשנים הקרובות שחקן משמעותי בענף תעשיית היין בישראל

אחד השינויים הבולטים הוא הקמת מערך הפצה עצמאי תוך התנתקות ממערך ההפצה הקודם של חברת 'שקד'. מספר אילן חסון: "אני זוכר את הבוקר הזה היטב. בפגישה שהתקיימה בנובמבר 2008 בין הפורום המוביל של היקב לבין בעלי המניות דרשו הבעלים שבתאריך הראשון לינואר 2009 יתחיל מערך ההפצה העצמאי לפעול. היטיב לבטא זאת אחד הבעלים, כך מספר חסון, שאמר: "אם לא יהיה מערך הפצה עצמאי בתאריך זה אני לוקח תלת אופניים ומתחיל לחלק את היין ללקוחות בעצמי…" וכך עשינו את הבלתי אפשרי. בתוך זמן קצר נרכש הציוד הדרוש, גויס כוח אדם מתאים ובראשון לינואר החל מערך ההפצה העצמאי לפעול".

חסון מספר שהיקב הפך להיות אתר בנייה אחד גדול. מרתף חביות נוסף הולך ונבנה, המרתף הקיים יעבור שיפוץ והתאמה לסטנדרטים מודרניים ובסך הכל יהיו שטחי מרתפי היקב כפולים בגודלם ביחס להיום ויכילו חדר טעימות מקצועי. "מרתף החביות של יקב בנימינה יהיה ברמת סטנדרט מהגבוהים בעולם מתוך גישה שהשקעה עושים נכון פעם אחת עם מינימום אחזקה בהמשך" – אומר אילן חסון. עוד נמסר שכוח האדם ביקב בנימינה הוכפל כמעט וכיום מועסקים ביקב שמונים וחמישה עובדים קבועים, כאשר רוב הגידול בא עקב הקמת מערך ההפצה העצמאי. סבב מינויים שנעשה לאחרונה כולל את מינויה של תמנע שטרית לסמנכ"ל שיווק, אביגיל מוספיר מונתה לתפקיד המנהלת המקצועית של היקב, ראובן בן מיכאל מונה למנהל מכירות ארצי ולעזרת צוות הייננים של היקב הצטרף אגרונום במשרה מלאה.

בשנת 2008 חווה יקב בנימינה גידול של 16% בהיקף העסקים אך התנופה נעצרה במשהו ברבעון האחרון של השנה. ההאטה נוצרה גם בשל המצב הכלכלי העולמי אך גם עקב הרכישה של היקב על ידי רשת חצי חינם הנתפסת על ידי רשתות השיווק האחרות כמתחרה שלהם ואלו הפסיקו לתקופת מה לרכוש את יינות היקב. "נכון להיום חזרנו לשווק בהיקף מלא לכל רשתות השיווק", אומר אילן חסון. על החלק היחסי של סדרות יינות היקב במחזור נמסר שסדרת 'חושן' מהווה 8% מהמחזור, סדרת 'בנימינה רזרב' – 18%, סדרת 'יוגב' – 24%, 'טבע' 37% וכל היתר 13%. חסון ציין בסיפוק שבהשוואה ל- 2006 חלה תזוזה לכיוון היינות היותר איכותיים.

שנת 2009 הטומנת בחובה תקופה לא קלה תהווה לדעתו של חסון גם שנה של הזדמנויות. בסך הכל יקב בנימינה הוא יקב רווחי בעל איתנות כלכלית ובכוונת היקב להמשיך ולהשקיע על מנת לממש את החזון של להיות יקב דומיננטי בשוק היין בישראל. בין היתר נערך היקב להתמודדות עם בעיות שונות בתחום החקלאי כגון המחסור הארצי במים ומכת הוירוסים שפשטה בכרמים בארץ לאחרונה. יחד עם זאת יש בכך הזדמנות להביא לארץ שתילים חדשים, נקיים מוירוסים, מזנים חדשים שעוד לא היו בארץ. "צפו להפתעות בבצירים 2013-2014", אומר חסון.

במפגש התקיימה טעימה של יינות שונים שהמשותף ביניהם הוא השתייכותם לסדרת ה'רזרב', היא הסדרה הנמצאת בשדרה המרכזית של יינות האיכות של היקב. הסדרה מונה כיום כתשעה יינות שמתוכם טעמנו שבעה: גווירצטרמינר חצי יבש 2008, סוביניון בלאן 2008, שרדונה ללא עץ 2007, שרדונה 2007, שיראז 2006, מרלו 2006 וקברנה סוביניון 2006 – כולם, כאמור, מסדרת רזרב. הטעימה לוותה בהערות והסברים של יינני היקב ששון בן אהרון ואסף פז שדבריהם משולבים ברשמי הטעימה האישיים שלי והמובאים להלן:


בנימינה רזרב גווירצטרמינר חצי יבש 2008
– אחד מסוסי העבודה של היקב, כפי שמכנה אותו היינן אסף פז. "היין הזה פותח הרבה דלתות ומושך אחריו יינות נוספים של היקב ובדרך כלל היין נגמר לפני שאנחנו מצליחים לספר את הביקוש", אומר אסף פז. את המתיקות משיגים על ידי מתן מכת קור לפני סיום התסיסה וכך מתקבל יין בעל תכולת אלכוהול נמוכה יחסית 13-13.5% וסוכר שיורי בסדר גודל של כ- 10 עד 15 גרם לליטר. רשמי טעימה: ליין צבע שמפניה בהיר וריחו מבושם ופרחוני. בפה שילוב נעים של חמיצות ומתיקות – טעמים הנמשכים ונשארים בחיך גם לאחר בליעת היין. יין שמתאים לשתייה בכיף סתם כך ללא אוכל, לדעתי. מחירו 55 ש'.


בנימינה רזרב סוביניון בלאן 2008
– יין שהוכן מענבים שמקורם בשני כרמים במושב בן זמרה וכרם נוסף מאזור הר מירון. אסף פז מאמין שאדמות הבזלת והגיר באזורים אלו עושה טוב ליין וכך אנו נהנים משני עולמות. פז הסביר שתהליך העשייה של היין הזה עבר שינוי וכעת לא נוהגים ביקב להשרות את התירוש עם הקליפות מכיוון שיש מספיק ארומות וחמיצות בתירוש עצמו. הקליפות 'גונבות' חלק מהחמיצות מסביר פז ומוסיף שבשטה זו כמעט שלא היה צורך להוסיף חומצה טרטרית ליין. רשמי טעימה: יין בעל צבע חיוור כמעט לבן. הריח מעט מבושם אך עצור ומאופק. בפה חמיצות בולטת המאוזנת במשהו על ידי מתיקות-מרירות אשכוליתיים. גם הטעם השיורי מלווה במרירות קלה. יין שמתאים מאוד לפירות ים.


בנימינה רזרב שרדונה ללא עץ 2007
– הענבים ליין זה מגיעים מכרמי צובה שבהרי יהודה. אסף פז מספר שליקב בנימינה חלקה בכרם בהסכם ארוך טווח ונטוע בו קלון של שרדונה 'שונה' "כזה שיש בו יותר לימוניות ופחות נקטר". פז מרוצה מהסכמתם של המטפלים בכרם להיענות לדרישות יינני יקב בנימינה ולטפל בכרם לפי הנחיותיהם. רשמי טעימה: את דעתי על שרדונה ללא עץ וללא מלולקטית הבעתי מיליון פעמים ולא אחזור על כך גם הפעם. בסך הכל מדובר ביין לבן נקי עם חמיצות מודגשת ונעימה. אם לא היו אומרים לי שזה שרדונה לא הייתי מנחש זאת לעולם, זהו שרדונה מחופש לסוביניון וככזה הוא בהחלט מוצלח. 65 ש'.

בנימינה רזרב שרדונה 2007 – מעניין היה לשמוע מפי אסף פז, יינן חדש יחסית ביקב בנימינה, עד כמה הוא אוהב את הסגנון הזה. פז סיפר שכאשר הגיע ליקב טעם הרבה יינות וביניהם את אותו שרדונה רזרב מבציר 2004 והוא הופתע למצוא שרדונה בנוי כהלכה כמו יינות שרדונה אחרים יקרים ממנו. גם אני אהבתי את השרדונה הזה מבציר 2007. הוא בהחלט מבטא, אם כי באופן חלקי את כל מה שאני אוהב בשרדונה. צבעו יותר כהה ועמוק והוא שמנוני יותר, כבד יותר מקודמו וריחו ריח טרופי בשל וחמאתי. בפה הוא נעים ומענג והטעם השיורי ארוך וטעים. 65 ש'.

בנימינה רזרב שיראז 2006 – את היינות האדומים הציג היינן הוותיק ביקב בנימינה, ששון בן אהרון. הוא סיפר כיצד משלבים בשיראז 2% של ויונייה. "לא המצאנו את זה", אומר בן אהרון אך במשך הזמן למדנו שבמקום לערבב יין ויונייה לתוך השיראז אנו בוצרים יחד עם השיראז כמה שורות של ויונייה ותהליך הכנת היין מתבצע על האשכולות המעורבים כבר משלב הסחיטה. רשמי טעימה: ליין צבע אדום-סגול- חום אדמדם. באף ריח פרי בשל ומתובלן. היין טעים ומהנה. טאנינים רכים, גוף בינוני וחמיצות קלה. הטעם השיורי ארוך ומהנה גם הוא. 85 ש'.

בנימינה רזרב מרלו 2006 – הענבים ליין זה מגיעים בחלקם מהגליל העליון ובחלקם מכרם קדמת צבי שברמת הגולן. בן אהרון מאמין שהשילוב של פרי מהגולן עם פרי מהגליל נותן תכונות מיוחדות ליין. אסף פז הסביר שזן המרלו הוא זן קשה לטיפול במיוחד בארץ. אחת הבעיות היא ההבשלה המהירה מדי שפוגעת במיוחד במרלו ומותירה בו טעמים ירוקים. יחד עם זאת פז מאמין שהמרלו של בנימינה מאוד מיוחד וזה בא לידי ביטוי בעוצמת הפרי. רשמי טעימה: צבע יותר רובי, יותר אדום ביחס לשיראז. באף ובפה ריחות וטעמים של פרי אדום לאו דווקא בשל. הטאנינים רכים והגוף בינוני עד מלא. יין טעים ומהנה שמחירו 85 ש'.

בנימינה רזרב קברנה סוביניון 2006 – בן אהרון רואה בזן הקברנה סוביניון זן מאוד חשוב מכיוון שהוא האהוב ביותר על הצרכנים הישראליים. הענבים מגיעים בחלקם מרמת הגולן וחלקם מהגליל העליון. רשמי טעימה: יין בצבע אדום כהה כמעט שחור. באף ריח פרי שחור בשל ובפה המשך ישיר למה שהאף מרגיש. זהו קברנה סוביניון קלאסי ומהנה שיענג כל אוהב קברנה. 90 ש'.

את השינוי שעבר יקב בנימינה מבחינת איכות היינות ומבחינה תדמיתית היטיב לבטא מבקר היין דניאל רוגוב שביקש את רשות הדיבור, בירך את אילן חסון מנכ"ל היקב ובישר לו שבספרו הבא עולה יקב בנימינה מדירוג שלושה לארבעה כוכבים.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות