שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

השקת קצרין 2004 – הטעימה

כתב: אבי הלוי
תשעה יינות בחר ויקטור שונפלד, היינן הראשי של יקבי רמת הגולן, להציג לטעימה בהשקת הקצרין 2004.

השקת קצרין 2004 – הטעימה 

 20/02/2009

 כתב: אבי הלוי

]]>

תשעה יינות בחר ויקטור שונפלד, היינן הראשי של יקבי רמת הגולן, להציג לטעימה בהשקת הקצרין 2004 וניתן חלק יינות אלו על פי קריטריונים שונים. חלוקה אחת יכולה להיות לפי שנות בציר שכן בטעימה השתתפו יינות משלושה בצירים: 2000, 2003 ו- 2004. חלוקה אחרת יכולה להיות לפי זנים – בטעימה השתתפו יינות מרלו וקברנה מסדרת ירדן ובלנדים מהסדרת הגבוהה, היא סדרת קצרין. אבי הלוי, כתב האתר שהשתתף בטעימה בחר לטעום את היינות בחלוקה לפי זנים ולערוך השוואה ביניהם לבין עצמם בהתאם לבצירים השונים.

 ירדן מרלו – השוואת בצירים 2000,2003,2004

כללי – ענבי המרלו המשמשים לייצור יינות המרלו מסדרת ירדן מגיעים מכמה כרמים, חלקם בני 20 שנה, במרכז וצפון רמת הגולן. אלו הם: כרם יונתן, כרם אלוני הבשן, כרם תל פארס, כרם אורטל וכרם שעל. היינות מכל כרם מותססים ומתיישנים בנפרד ולאחר מכן מחליטים יינני היקב אילו יינות לכלול בבלנד הסופי אשר מתיישן אף הוא תקופה נוספת בחביות. בסך הכל מתיישנים יינות המרלו 14-15 חודשים בחביות עץ אלון, רובן אלון צרפתי. המאפיין את יינות המרלו של רמת הגולן, לדעת היינן ויקטור שונפלד, הוא הפרי האדום, השוקולד ורמזים של קליפת תפוז.

ירדן מרלו 2000 – צבעו של היין אדום-כתום-חום כהה משהו שמזכיר צבע של אדמת חמרה. למרות גילו יש לו ריחות מתפרצים אם כי אלו ריחות יותר של העץ ופחות של הפרי. המרקם די עבה וסיבוב היין בכוס מותיר דמעות כבדות בצבע בורדו על דופן הכוס. 14% אלכוהול. בפה טעם מתכתי משהו שמתמתן בהמשך. הטאנינים עדיין חזקים ולאחר בליעת היין הם משאירים את הפה יבשושי משהו. היין במצבו הנוכחי דומה במשהו ליינות ריוחה. בסך הכל יין שניתן עדיין ליהנות ממנו אך הוא בוודאי ידע ימים טובים יותר.

ירדן מרלו 2003 – קפיצה של שלוש שנים בשנת הבציר וקפיצה משמעותית בכל התכונות של היין. ראשית, צבעו נוטה יותר לאדום מאשר לחום הכהה שראינו קודם לכן. באף יותר פרי ופחות עץ אם כי העץ קיים ונוכח באופן די משמעותי. בפה טעמי פרי אדום, שוקולדי משהו וגוף בינוני עד מלא. 14.5% אלכוהול. הטאנינים טובים, לא רכים אך נעימים לחיך. ההנאה נמשכת אחרי הבליעה – ליין אפטר טייסט נהדר. היקב ממליץ לצרוך את הירדן מרלו עם מנות עשירות בתבלון והמרלו 2003 מתאים לזה מאוד. יופי של יין שכדאי לצרוך כעת כשהוא במלוא כוחו ויכולותיו.

ירדן מרלו 2004 – צבע אדום-כתום אדמוני. באף פיצוץ של פרי אדום, לאו דווקא בשל, אולי קצת חמצמץ. בפה טעמים מאופקים של פרי ושוקולד. גוף מלא ועשיר עם טאנינים רכים ומפתיעים ביחס לגילו של היין. ליין הזה יש את אחוז האלכוהול הגבוה מבין שלושת המרלו שטעמנו (15%) אך לדעת שונפלד אין משמעות לאחוזי אלכוהול גבוהים כנתון בפני עצמו אלא כיצד האלכוהול משתלב ביין. כצרכן אני נוטה להשתמש בנתון האלכוהול בהתאמת יין לאוכל והיין הזה מתאים לדעתי למאכלים כבדים. אהבתי את הטעם השיורי של היין הזה שהוא ארוך, ממושך ומהנה. יופי של יין. אהבתיו.

ירדן קברנה סוביניון – השוואת בצירים 2000,2003,2004

כללי – ענבי הקברנה סוביניון שמשמשים להכנת סדרת ירדן מגיעים ברובם מרמת הגולן אבל גם מכרם ותיק בגליל העליון – הוא כרם רמות נפתלי. כרם זה שימש את יקבי רמת הגולן בראשית דרכם, זמן רב לפני שכרמי הרמה הניבו פרי ראוי להכנת יין. גם כאן היינות מכל כרם מותססים ומתיישנים בנפרד ולאחר מכן נבחרים היינות שישמשו לבלנד הסופי. בסך הכל מתיישנים יינות הקברנה 18 חודשים בחביות עץ אלון, 40% מהן חביות חדשות. המאפיין את יינות הקברנה סוביניון של רמת הגולן, לדעת היינן הראשי של היקב, הוא האופי הירוק. "זה מוסיף למורכבות ומבליט את הפירותיות של היין", אומר ויקטור שונפלד.

ירדן קברנה סוביניון 2000 – צבע היין נוטה יותר לאדום מאשר לחום שראינו במרלו מאותה שנה. ככלל, כך מסביר שונפלד, קברנה סוביניון מאותו בית גידול מתיישן לאט יותר ולכן היין הזה נראה ומתנהג כצעיר יותר מאחיו המרלו. באף ריח מאופק של פרי שחור בשל עם רמז לדשא קצוץ. בפה טעם אדמתי-עורי עם טאנינים בולטים אם כי רכים. גוף בינוני 14% אלכוהול. הפרי מפגין נוכחות והעץ די ברקע. ליין טעם שיורי ארוך וטעים. יחד עם זאת לא הייתי מתגרה ביין הזה יותר מדי ומי שיש לו את היין הזה מהבציר הזה מוטב שישתה את היין וייהנה ממנו לפני שיתחיל לרדת.

ירדן קברנה סוביניון 2003 – צבע אדום רובי כהה מבריק ומנצנץ כאבן חן. יין ריחני באופן מפתיע ובפה שלל טעמים של פרי מעורב אדום-שחור, צעיר עם בשל. היין מתחבב עליך מיידית, גם באף וגם בפה. הוא נדיב בריחות הרבה יותר מן ה- 2004 שבא אחריו והעץ פחות מורגש. גם בפה הוא עז טעמים, עגול ומהנה. גוף מלא וסמיך עם טאנינים טובים ולא מציקים. 14.5% אלכוהול. יין מהנה מאוד שימשיך כנראה להעניק הנאה רבה עוד כמה שנים טובות.

ירדן קברנה סוביניון 2004 – ליין צבע אדום כצבע אדמת חמרה ולאחר עירסול היין בכוס נשארות על הדפנות דמעות כבדות בצבע אדום-סגול. באף ריח פרי אדום-שחור מאופק משהו, לא מתפרץ. בפה הטעמים המוכרים המודגשים של יינות הקברנה מסדרת ירדן: שזיפים, דובדבנים בשלים וכד'. האיפוק שבאף מגיע גם אל הפה ובסך הכל נוצר רושם של יין יותר אלגנטי, פחות מוחצן מה- 2003. גוף בינוני עד מלא. 14.5% אלכוהול. היין הזה זכה להיכנס לרשימת 100 היינות הטובים של שנת 2008 של מגזין היין האמריקאי 'וויין ספקטטור'. קברנה קלאסי טעים ומתגמל.

ירדן קצרין – השוואת בצירים 2000,2003,2004

כללי – הקצרין הוא יין הדגל של יקבי רמת הגולן והוא מיוצר, כידוע, רק בשנות בציר ייחודיות. בדרך כלל זהו בלנד של 2-3 זני ענבים ובחירת הזנים לאותה שנה נעשית בהתאם להצלחה האיכותית של כל זן באותה שנה. בכל מקרה יהיו אלו זני ענבים המקובלים בבורדו, כך מסביר ויקטור שונפלד. ביקב מאמינים שיין הקצרין, בהיותו יין שמוכן מכרמים שונים וזנים שונים מביא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את הטרואר של הגולן ואת המצוינות של היקב. עד כה יצאו יינות קצרין בשנים 90, 93, 96, 2000, 2003 וכעת גם 2004.

ירדן קצרין 2000 – היין הזה כולל בתוכו 89% קברנה סוביניון, 9% מרלו ו- 2% קברנה פרנק. צבע היין אדום עמוק נוטה לשחור. באף ריח נעים ואלגנטי במידה נאותה אם כי לא פורץ יותר מדי. גוף מלא וסמיך, כמעט 'לעיס'. 14.5% אלכוהול. יין רב טעמים עם טאנינים עוצמתיים ומפתיעים ביחס לגילו של היין. לדברי ויקטור שונפלד הקברנה פרנק תורם ליין עשבוניות מסוימת שאני באופן אישי לא הצלחתי לחוש אך יש להניח שהיא קיימת ואולי זו גדולתו של היין הזה, שהירוקיות משתלבת בלי להפריע. יין מורכב וטעים.

ירדן קצרין 2003 – אם את הקצרין 2000 אפשר להשוות לאדם בוגר בגיל העמידה הרי שהקצרין 2003 הוא גבר צעיר ודינאמי. הרכבו 83% קברנה סוביניון, 14% מרלו ו- 3% קברנה פרנק. צבע היין אדום רובי כהה כצבע דם קרוש. הריחות הבוקעים ממנו נעימים ועזים במיוחד. סיבוב היין בכוס עוד מגביר את פרץ הריחות. בפה חגיגת טעמים ההולכת ומתגברת ככל שהיין מתחמם בפה. היין נפתח שעתיים לפני הטעימה אך זה לא הוריד מעוצמתו כהוא זה. יופי של יין עם אפטר טייסט ארוך, טעים וממושך.

ירדן קצרין 2004 – יין ההשקה. הרכבו 94% קברנה סוביניון ו-6% מרלו. 18 חודשים התיישנו היינות שהרכיבו את הבלנד הזה בחביות נפרדות ואחר כך עוד 6 חודשים לאחר הערבוב. ואם כל זה לא מספיק הרי שהיין נח עוד שנתיים בבקבוקים והמתין עד היום ליציאתו לשוק. צבעו של היין אדום כהה כמעט שחור. באף פיצוץ של ריחות של פרי ושוקולד וקפה ומה לא. חגיגה לאף. בפה המשך ישיר למה שמרגישים באף – שלל טעמים ומורכבות רב שכבתית המתגלה ככל שמחזיקים את היין בפה ומחממים אותו לפני הבליעה. היין טעים מאוד וקל להתאהב בו. האפטר טייסט ארוך ארוך ארוך וטעים טעים טעים.

אירוע הטעימה בוידאו

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות