שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סומק – היין המסמיק ממחמאות

מאת: אופירה ורן בירון
מפגש מרתק ביקב סומק שבזכרון יעקב


 מאת: אופירה ורן בירון

  בעצומן של ההכנות לבציר, ביום חם ולוהט, נפגשנו לשיחת רעים וטעימות, עם ברק דהן, בעל יקב סומק אשר בזכרון יעקב.   לברק, דור חמישי במושבה, איש אדמה וחקלאות, נסיון עשיר בתחום הכרם והעינב, מהיות בני משפחתו והוא כורמים ותיקים, מאז 1882, אשר סיפקו, לאורך השנים ענבים ליקב כרמל. בבית המשפחה, הרבו ומרבים בשתיית יין ולדבריו של ברק, סבו נהג לומר, כי משתית מים, מחלידים ולכן היין עדיף.צילם רן בירון    הכרמים, אשר חלקם בני עשרים ואף ארבעים וחמש שנים, נמצאים בבקעת הנדיב, במרחק לא רב מהיקב, בגובה של חמישים מטר מעל פני הים, נטועים באדמת גיר, אבנים וסחף ומניבים ענבים באיכות טובה להכנת היין.   לפני כעשר שנים, החליטו ברק ורעייתו הילה בן-גרא, אגרונומית במקצועה, להפוך את תחביב שתית היין והכנת היין לתצרוכת הביתית, לעשייה של ממש ולייצר יין בכמות מסחרית. הילה השתלמה בייננות, לתואר שני, באוסטרליה, באוניברסיטת אדלייד, ברק הרחיב ידיעותיו בקורסים והשתלמויות ונעזר בידידו יאיר מרגלית ובשנת 2000 החלה פעילות היקב.   מתוך כל היבול של כרמי המשפחה, בוחר ברק מהמובחר ביותר, עבור היקב, (השאר נמכר) ומייצר כ- 10,000 בקבוקים. כמות זו, היא הרצויה להילה ולברק ומטרתם להתמקד באיכות ולא להגדיל את הכמות.   בשל אהבת של בני הזוג ליין ולתהליך הכנתו, הם עובדים בעצמם. מרבית העבודה ידנית והפיקוח מתמיד, תוך ניצול הידע הרב של הילה למעקב, במעבדה הפרטית והמשוכללת שלהם, אחרי כל שלב בתהליך היצור.
כל ההחלטות לגבי בחירת החלקות והענבים, מועדי הבציר, משך התסיסות והיישון, מינוני הבלנדים, באותם יינות שאינם זניים, ועד מועד היציאה לשוק, נעשים על פי הטעם האישי. אין עליהם את הלחץ, המוכר ביקבים גדולים, של "מחלקת השיווק". ואכן, היינות לא עוזבים את היקב לפני שהייה ארוכה בחביות ולאחר מכן בבקבוקים, כפי שיסופר בהמשך.   הסגנון, למרות הלימודים באוסטרליה, עולם ישן. "יש לאתר את החלקות הטובות ביותר", אומר ברק, "להביא ליקב את חומר הגלם הטוב ביותר מהחלקות האלה ולתת לטבע לומר את דברו". על פי התוצאות, כפי שיתוארו בהמשך, הילה וברק שומרים היטב, שהטבע יעשה את שלו, וייתכן, שאפילו עוזרים לו.   

רשמי טעימה רן בירון
  שרדונה 2007

 מבוסס על 100% ענבי שרדונה, מכרמי המשפחה בזכרון יעקב. יין בסגנון "סור-לי" אשר התיישן, על שמריו, בחביות עץ אלון, כמחציתן חדשות, כשנה.

ברק מאד מרוצה מהתוצאה ומסביר כי בתחילת הדרך, בציר 2004, השרדונה שעשו היה יותר חמאתי. בבצירים שלאחר מכן, השרדונה נעשה יותר מעודן ואלגנטי. אני לא טעמתי בצירים קודמים, אבל הנוכחי, 2007, מרשים ביותר. צבע זהוב בהיר, צלול, מעלה ניחוחות נעימים של פירות ומעט פרחים, יחד עם שילוב ממש נעים לחך, של חומציות מרעננת ומתיקות מאופקת. בימים אלו, כאשר יקבים רבים מציגים שרדונה נטול עץ, שופע פרי עוקצני וחומציות בולטת, אני, אישית, מעדיף שרדונה מאוזן, קטיפתי ברמה סבירה, עם סיומת מרעננת, שרדונה שאפשר לומר עליו שהוא "האדום של הלבנים". לטעמי, השרדונה 2007 נאמן לקריטריטנים אלו. מאד נהניתי מטעימתו מחירו 80 ₪.   קריניאן 2005
כחובב מובהק של יינות פריורט, טעימת קריניאן ישראלי תמיד מסקרנת אותי. גפני הקריניאן הישראלי, הניבו לאורך עשרות שנים, יינות פשוטים ביותר, שטוחים ודלי ניחוחות וטעמים. בשנים האחרונות, גילו כמה ייננים סקרנים, ביניהם גם ברק דהן, מה צופנים ענבים אלו בחובם, בחלקות כרם בוגרות, והחלו להעלות את קרנם. היין מבוסס על 100% ענבי קריניאן משלוש חלקות שונות, שהצעירה שבהן בת 25 שנה והבוגרת כבר עברה את גיל ה 45. ברק מסביר כי היבול בחלקות אלו, התדלדל באופן טבעי, לאורך השנים, עד כדי 300 ק"ג לדונם כיום, מצב אידאלי להפקת קריניאן איכותי. אכן, התוצאה באה לידי ביטוי מלא בכוס היין. עוצמה גבוהה מאד של פרות ותבלינים, הן באף והן בחך, צבע סגול כהה מאד עם שוליים סגולים צלולים, ממש כמו ביין צעיר, טאנינים, למרבה הפלא, לא נוקשים מידי, אך בולטים בעוצמתם, נעימים לחך, יחד עם חומציות בולטת, עושר של טעמים והכל יחד, לטעמי, באיזון מושלם. למרות העוצמה הגבוהה, אחוז האלכוהול הגבוה (15%), היין לא כבד מידי, בעל גוף בינוני וסיומת ארוכה נעימה מאד. בהחלט, קריניאן כלבבי. היין נושא תג מחיר 90 ₪.  

מרלו 2005

מבוסס על 100% ענבי מרלו, משתי חלקות שונות, במורדות העיירה, בגובה 50 מטר מעל פני הים (כן! 50 מטר. להזכירכם, גם בורדו נמצאת בגובה דומה ולהבדיל, גם מישר, בחולות גדרה). יין מאד עוצמתי, בכל מרכיביו, מהצבע ועד הסיומת. היין בעל צבע סגול כהה מאד, כמעט שחור, עם שוליים סגולים צלולים לחלוטין, מעלה ניחוחות בולטים של פירות ותבלינים, אשר עוברים גם לחך בטעמים דומים, יחד עם מתיקות קלה מאד, חומציות מעודנת וטאנינים מרוככים, מאד נעימים לחך. יין עשיר, בעל מורכבות גבוהה, באיזון מלא של כל מרכיביו. עם זאת, לעומת היינות האחרים שטעמתי, היין מגלה מרירות קלה בעומק החך ובבליעה. אין בכך פגם. אני מכיר חובבי יין רבים שאוהבים את המרירות הקלה הזאת. אני אישית, אוהב קטיפתיות קלה בבליעה. את העוצמות אני מעדיף להשאיר לאף ולחך. בשורה האחרונה – יין טוב מאד, אשר יכול ללוות בהנאה רבה ארוחת בשרים. מחירו 90 ₪.

בקעת הנדיב 2005

לאחר טעימת שלושה יינות זניים, הגענו ליינות הבלנד. יין זה מבוסס על 60% קברנה סוביניון, 35% מרלו ו 5% פטיט סירה. היין התיישן 24 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות, חדשות וישנות ועוד 18 חודשים בבקבוקים, לפני צאתו לשוק. ליין צבע אדום כהה מאד, כמעט שחור, והוא מעלה ניחוחות ברורים של שזיפים שחורים (בשיחה עם ברק, תהינו אם הריח מזכיר את שזיף הסנטה-רוזה, שאכלתי באותו בוקר) ותבלינים. החך פוגש גוף מלא, טאנינים מרוככים, חומציות מאד בולטת, אשר מעניקה ליין רעננות רבה, בליווי הרבה פרי ומעט עץ ברקע. גם אחוז האלכוהול הגבוה, אינו פוגם באלגנטיות של היין, שנמצא ממש באיזון מושלם של כל מרכיביו וגורם הנאה רבה בסיומת הארוכה שלו. שוב, יין שפוגש בשמחה את טעמי האישי. מחירו 105 ₪.

בקעת הנדיב רזרב 2004

 מבוסס על 40% קברנה סוביניון, 40% מרלו, 15% קריניאן ו 5% פטיט סירה. ביין זה, מסביר ברק, הם השתדלו לאסוף את חומרי הגלם הטובים ביותר שעומדים לרשותם ולבנות מהם בלנד שמתאים ליישון ארוך. יין זה התיישן 30 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ועוד 18 חודשים בבקבוקים, לפני צאתם למכירה. למרות שגם היינות הקודמים אינם דלי אלכוהול, יין זה שובר שיא ומגיע לרמה של 15.6% אלכוהול (זה מה שנתן הטבע, אומר ברק בצניעות). ליין צבע כהה מאד, אף יותר מקודמיו, ממש שחור והוא מעלה ניחוחות בולטים של פירות, במיוחד שזיפים שחורים וכקודמיו, גם עושר של תבלינים. אלו עוברים גם לחך, אשר פוגש טאנינים נוקשים, אך לא מציקים. לאחר שהות קלה על החך, אפילו מגלים התרככות מסויימת. החך חש גם בפרי עשיר, יחד עם חומציות מרעננת , מתיקות מאופקת בטעם שוקולד ומעט קפה. כל אלו יחד מסתדרים יפה מאד עם האלכוהול הגבוה ומציגים לטועם יין מאד עוצמתי, בעל גוף מלא, באיזון נפלא של כל מרכיביו, יין אלגנטי בעל סיומת ארוכה מאד. יהיה מי שיתהה כיצד יין עוצמתי, עתיר אלכוהול שכזה, יכול להיות אלגנטי (במונחי בורדו ובורגון). הצעתי: פשוט טעמו והווכחו. מחירו 145 ₪.

   תודה להילה ולברק על ההזדמנות ללמוד, להעשיר ידע וליהנות מטעימות יינות, ששווה בהחלט לעלות עבורם לזכרון יעקב. לחיים !!! 

צילם ישראל פרקר

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות