שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

לאפות באהבה מבלי לוותר על הבריאות

יום המשפחה 2020

יעל דרור, דיאטנית קלינית ופיזיולוגית M.Sc
לרגל יום המשפחה נספר כיצד נוכל ליהנות ממאפים עם ערך תזונתי משופר מבלי לוותר על הטעם והמרקם לבריאות המשפחה.
נעים להכיר, שמי יעל ואני דיאטנית ואמא ל-3 ילדים שלא מוכנה לוותר על ההנאה שבאוכל.
אני מאמינה שהסוד בחיים הוא לשמור על איזונים וכך אפשר לשלב גם דברים שאוהבים בלי להרגיש שאנחנו חוטאים או הורסים את הבריאות. בשבילי אפייה היא דרך להראות אהבה. ההנאה שבאפיה היא הרבה מעבר לטעם, לריח ולעבודה הכרוכה בה. עוד מגיל צעיר אני זוכרת איך עיסוק בחומרי מזון, לישה של בצק והכנת מאפים גרמו לי לשמחה ולהנאה. אני זוכרת איך המוצר הנפוץ ביותר לאפייה ביתית היה חבילות המרגרינה המלבניות שהיו יושבות ומחכות במקרר למתכונים שהוצאתי מספרי הבישול. זוכרים את הספר "עוגה לכל עת"? זה היה הכוכב אצלנו בבית טרום תקופת האינטרנט.

עם השנים, כאשר בחרתי לצאת ללימודי תזונה ורכשתי ידע בתחום, הבנתי עד כמה השימוש במרגרינה איננו מומלץ לבריאות. סוג זה של שומן נקרא "שומן טרנס" ומחקרים לאורך השנים הראו כי הוא מעלה סיכון למחלות לב וכלי דם, מעודד השמנה בטנית ופוגע במישורים בריאותיים נוספים. לכן היה לי קושי לעבוד עם מתכונים שמופיעה בהם ההנחיה להשתמש במרגרינה.
לאורך השנים ניסיתי הרבה חלופות כדי למצוא דרכי אפיה יותר בריאות ותחליף ראוי למרגרינה. לא פעם ניסיתי להחליף את המרגרינה בסוגים שונים של שמן נוזל. זה יצא סביר אך עדין לא כמו מוצר המקור. אפשר לומר שהייתי עובדת עצות וחיפשתי פתרון אמיתי לאפיה בריאה ללא שומן טרנס אך בלי להתפשר על הטעם.
שמעתי אז על נטורינה. מודה שלא הכרתי. חייתי בשנים האחרונות בארה"ב וכאשר חזרתי לארץ, שמחתי לגלות שיש כמה חידושים בריאים בתחום המזון והאפייה.
כדי להבין יותר טוב במה מדובר ואיך בדיוק זה נחשב יותר בריא ממרגרינה, יצרתי קשר עם טכנולוג המזון של חברת "שמרית".
הנטורינה: מדובר מוצר חדש יחסית בנוף המזון הישראלי שהושק לפני כשנה ומקבל הרבה פידבקים טובים מקהל האופים הביתיים. המטרה הייתה לפתח מוצר שיהיה תחליף בריא למרגרינה המסורתית בלי לשנות את התכונות הבסיסיות בעת השימוש. היה לי מאוד חשוב להבין מה הייחוד שלה ולמה היא נחשבת ליותר בריאה. התשובה מאוד פשוטה, הנטורינה עשירה בשמן קוקוס (32%) המכיל חומצות שומן רווי קצרות שרשרת שנחשבות בריאות מבחינת מסלול מטבוליזם השומן בגוף. המוצר כולו מכיל 79% שומן, כאשר מקורות השומן הם ללא שומן מוקשה וללא חומר משמר.

מה היתרון? שילוב של ערכים תזונתיים גבוהים, מוצר יציב מאד לשימוש עם טעם ניטרלי שלא פוגע בטעם המקורי של המוצר (אין שאריות של טעם קוקוס), מתאים לשומרי כשרות ורגישים לחלב ומאפשר להכין מגוון גדול של מאכלים פרווה וללא חשש לנוכחות שומן טרנס שכאמור מסוכן לבריאות.

נטורינה קוקוס שמרית – צילום טופ טאץ

במה אפשר להשתמש בנטורינה?  כמעט בהכל. כל המאפים והמאכלים האהובים בהם מופיע במתכון מרגרינה או חמאה, יכולים לקבל היום טוויסט של בריאות בעת שילוב הנטורינה.
למשל, עוגות, עוגיות, בצק פריך, בורקסים, מלאווח, ג'חנון ועוד. כמובן חשוב לזכור שהמלצות הבריאות כיום בתפריט יומי מאוזן מדברות על שילוב של עד 7% שומן רווי מסה"כ הקלוריות היומיות, אז אפשר ליהנות אך במידה! שימוש בנטורינה בעת הכנת מאפה הם דרך נהדרת ליהנות מהטעם של המאפים בלי לחשוש מנוכחות שומן טרנס.

מילה אישית לסיכום. אני דיאטנית וגם אמא ואפייה היא חלק מהדרך שלי להראות אהבה. אני אוהבת לאפות ובני המשפחה אוהבים לאכול את המאפים שאני מכינה כך שזהו שילוב מנצח!
כדי שההנאה הזו תהיה בריאה חשוב להקפיד על המרכיבים שמכניסים לעיסת הבצק וגם חשוב כמובן להקפיד על הכמות שאוכלים. נסו בפעם הבאה שאתם אופים להחליף את אותה כמות של מרגרינה או חמאה בנטורינה ובדקו האם היא מעניקה לכם את האפשרות ליהנות מאותו מאפה באותו טעם ובאותו מרקם.
הילדים שלי הם השופטים הכי מחמירים שלי, הרבה יותר מכל "שף שופט" בתוכנית טלוויזיה, ואני שמחה לומר שאת המבחן שלהם זה עבר!
הכותבת הנה יועצת מקצועית של חברת "שמרית".
מוגש כחומר מקצועי מחברת "שמרית".

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות