ביקור בשכונת כבאביר בחיפה

27/12/2019
ובה מסגד עם שני צריחים המשך »

ישראל פרקר
כשנכנסים לחיפה מדרום, בכביש החוף, ניראים על הכרמל שני צריחי מסגד. רק השבוע כשביקרתי בשכונת כפר כבאביר הבנתי מהם הצריחים.
הגענו למקום בטיול עם המדריכה עליזה סלומונוביץ בארגון פסיה לוסטמן.

אני רוצה לספר לכם על האחמדים משכונת כבאביר, שאת סיפורם שמענו מהאימאם שלהם מוחמד שריף עודה, הטוען שבקוראן לא כתוב שיש להתנגד לדתות אחרות או לפגוע באנשים בכל דרך שהיא.
אני חייב לציין שכל הנכתב כאן נילקח מויקיפדיה ,שלא תמיד ברור שכל הנכתב בה נכון ב100% .
זה היה ביקור מעניין ומלמד על עוד דבר הנמצא בארצנו, קרוב אלינו, ובכלל לא ידענו עליו.

כבאביר היא שכונה בחיפה, אשר ראשיתה בכפר ששכן באותו מקום. השכונה מזוהה עם בני הקהילה האסלאמית האחמדית. מקור השם במילה כובאר שיח צלף בערבית. על פי סברה אחרת מקור השם הוא "כובברה" "בורות סיד", מקור פרנסתם של בוני הכפר.

ראשית הכפר בהגירתה של משפחת עודה מהכפר נעלין. אבי המשפחה וחמשת ילדיו נמלטו ב-1850 מהשומרון, כנראה בשל חובת הגיוס לצבא העות'מאני. המשפחה הייתה מוסלמית סונית . תחילה גרה המשפחה בכפר טירה שם היו להם קרובי משפחה, אך לאחר מכן עברה לגור במערה ביחד עם עדר הצאן, בשלוחה של הר הכרמל סמוך למקורות מים. בראשיתו, התנהל הכפר כקומונה, שבה כל אחד מהאחים עוסק במלאכתו ושכר עמלו נכנס לקופה משותפת. חלק מבני המשפחה התגייסו לצבא העות'מאני, חלקם עבד בבתי הזיקוק בחיפה ובבניית נמל חיפה. בתי הכפר נבנו סביב המערה שם הוקם ביתה הראשון של המשפחה.
רוב אדמות הכפר נרכשו (או הופקעו) במשך השנים והכפר נטמע בעיר חיפה.

ב-1924 הגיע לחיפה הח'ליף מירזא בשיר א-דין מחמוד אחמד בנו של מייסד העדה האיסלמית האחמדית אל-קאדיאני. בני משפחת עודה פגשו אז במסגד את ג'לאל א-דין שמס, המבשר האחמדי מהודו. הם הצטרפו לקהילה האחמדית.
ב-17 במרץ 1928, הועבר "מרכז המשלחת האחמדית לארצות המזרח-התיכון" מדמשק לכבאביר.
ב-1934 נחנך המסגד הראשון בכפר ובאותה שנה נפתח גם בית ספר .
ב-1979 נבנה מסגד חדש במקום הישן. למסגד שני מינרטים שגובהם 35 מטרים והוא בנוי כמבנה מתומן המזכיר את צורת כיפת הסלע בירושלים.

תורה האחמדית שוללת שלילה מוחלטת אלימות במסגרת הג'יהאד. התנועה מתגאה בהטפה לנאורות, שלום ואהבה לאחר. האחמדיה רואה בעצמה דת גלובלית, שאמורה לכלול בנוסף למוסלמים גם נוצרים, יהודים והינדים.
לפי האמונה האחמדית, ישו היה בן-אדם שלא נצלב ולא הועלה השמימה, אלא הורד מן העץ על ידי תלמידיו, עבר להודו, ושם מת בגיל 120 בעיר סרינגר שבקשמיר.

עקרונות התורה האחמדית מחייבים את מאמיניה להיות נאמנים למדינה בה הם חיים. בן הכת חייב במצוות הדת כדי להגיע לעולם הבא ואסור לו לעבור על חוקי ממשלת מדינתו, כדי שיחיה בשלום בעולם הזה. כל מאמין מפריש 6.5% מהכנסתו לפעילות הכת בתחומי החינוך והדת.

כחלק ממטלת קירוב הלבבות שנטלו על עצמם, מתרגמים האחמדים את הקוראן לשפות רבות, עד כה כ-100 שפות, בתוכן יידיש.

אימאם העדה האחמדית בישראל כיום הוא מוחמד שריף עודה, והוא כפוף לח'ליף מירזא מסרור אחמד, שמושבו בלונדון. מספרם של האחמדים בישראל נאמד בכמה אלפים.

ביקורת וטענות המתנגדים
ישנם הטוענים שהצגת הפלג האחמדי כפלג שדוגל בשלום ואהבה עושה זאת מתוך התבססות על היסוד האיסלמי שנקרא תקייה לפיו מותר למוסלמי להתחזות ולהטעות את האויב, והונאה והסתרת האמת מותרת כדי להגן על האסלאם ועל המאמינים המוסלמים מפני "כופרים" ומוסלמים עוינים. בדומה לכך, האחמדיים מציגים את עצמם כמטיפים לנאורות שלום ואהבה כשיטה טקטית ומתוך מטרה לאסלם בעלי דתות אך כדי לנטרל התנגדויות ולצמצם אותם למינימום האפשרי הם מציגים את עצמם כביכול כמתנגדים לאלימות.

אז למי להאמין? אני מעדיף כמובן למוחמד שריף עודה, שוחר השלום.
אני, כמובן, התרשמתי וצילמתי מסביב ולמעלה.

כשנכנסים לחיפה מדרום, בכביש החוף, ניראים על הכרמל שני צריחי מסגד. רק השבוע כשביקרתי בשכונת כפר כבאביר הבנתי מהם…

Geplaatst door ‎ישראל פרקר‎ op Woensdag 25 december 2019

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *