שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יין וגבינות בפונדק רמון

כתב וצילם: ישראל פרקר
130 חובבי יין וגבינות התכנסו במלון ישרוטל פונדק רמון במצפה רמון לסוף שבוע צפוף פעילות עם הרבה גבינות ויין. גם אנחנו היינו שם.

 23/01/2009

 כתב וצילם: ישראל פרקר

 כשנסענו בכביש עוקף מזרח באר שבע, ביום חמישי אחרי הצהרים, העיניים הופנו למעלה, לכיוון מערב לעבר העננים. בליבנו נשאנו תפילה קטנה וביקשנו בה שאנשי החמאס בעזה לא יחליטו בדיוק באותה עת לשגר עוד טיל לכיוון באר שבע…. אחרי שהגענו למלון ישרוטל פונדק רמון, במצפה רמון, ראינו בטלביזיה, בסלון הסוויטה הקטנה שקיבלנו, שטיל נחת בבאר שבע ופצע ילד בראשו…
הצטרפנו לעוד כ130 אנשים שהגיעו למלון מרחבי הארץ לסוף שבוע של גבינות ויין. היו שם הרבה גבינות וגם יין שהוצגו בסדנאות, בהרצאות ובהרבה טעימות. צילומים: ישראל פרקר
האירוע נערך בשיתוף פעולה בין מלונות ישרוטל, יקבי כרמל , אותם ייצגו עמוס רביד, המדריך הראשי של היקב, איתן בצראי ,איש המחלקה המקצועית של כרמל ורן בוק, המומחה הישראלי לגבינות ממרתף הגבינות 27.6 מעלות.

בכניסה למלון התכבדנו ביין ברוט פרייבט קולקשיין צונן של יקבי כרמל, טעים, חגיגי ומעקצץ בקצה הלשון, אות לבועות הגז הזעירות שבקרבו.
את שלושת ימי האירוע ליוו יינות הסדרה האזורית של כרמל שנמזגו לכוסות בכל הזדמנות בארוחות, ביניהן ובסדנאות השונות. בכרמל אומרים ש"תפקיד יינות הסדרה האזורית לגלות את אזורי היין הטובים בארץ. יינות הסדרה מופקים מזני ענבים אצילים הנבצרים בכרמים מצטיינים בגליל העליון, הרי יהודה וזכרון יעקב." 

בלובי המלון, החמים, עם האווירה הביתית, סולידית, פגשתי את מנהלת המלון סיגי לבנקופף שנעה בין הלובי, חדר האוכל והמטבח, טרודה ורצינית ודאגה שהכל "ידפוק" כראוי. והכל "דפק" כהלכה כשהיינו שם.
  סיגי מנהלת את ישרוטל פונדק רמון כחצי שנה. היא התחילה את הקריירה בישרוטל בשנת 1988 ועבדה 10כ- שנים באילת בתפקידי ניהול במלונות המלך שלמה וספורט. משם עלתה צפונה לעבודה במלון מרקיור בת ים, ניהלה קנטרי קלאב ואת מלון אלכסנדר בת"א. געגועים לדרום (כנראה) החזירו אותה לשם לתפקיד ניהול ישרוטל פונדק רמון.
סיגי: "זהו מלון למטיילים, מין בית חם למטיילי המדבר המשמש גם כמלון אופניים. המלון מתמחה ומתמקד בנושא של אוכל, מזון ביתי, תבשילים הכל באווירה ביתית עם מטבח ים תיכוני. על מלאכת הבישול מנצח השף ג'אבר אחמד יליד הכפר אבן גוש בוגר בית הספר למלונאות 'תדמור' בהרצליה."
סיגי סיפרה לי שישרוטל פונדק רמון משמש גם כמוקד מידע והזמנות לכל הפעילויות שיש בסביבה: רכיבה על אופניים, סנפלינג, ג'יפים וכל מיני סדנאות. למקום גם מגיעים תיירים מכל העולם. יש תיירות מדבר, טבע, אנשים המגיעים לראות את מכתש רמון שהוא המכתש הגדול בעולם. מגיעים גם צליינים, נוצרים אדוקים, שיוצאים מכאן לטיולים בהר כרכום, שיש האומרים שהוא הר סיני המקראי. חלק מהם עוברים ועוצרים במקום למספר ימים בדרכם לאילת.
מספר פעמים בשנה נערכים במקום סופי שבוע מלווים בסדנאות והרצאות לקהל חובב יין, גבינות, בירה, תבשילים מיוחדים, קפה, שוקולד ועוד.

ידעתי תמיד שיין הוא עולם רחב ומרתק שהחדשות בו לא תמות לרגע. בסוף השבוע הזה למדתי להכיר על קצה המזלג גם את עולם הגבינות שמתברר שאף הוא מלא תוכן רב ועניין.
רן בוק שהיה איתנו באירוע הוא מומחה לגבינות בעל שם עולמי, בוגר ביה"ס לבישול עילי בצרפת שעבד במסעדות יוקרה בניו יורק. כיום הוא בעל חברת 27.6 מרתף הגבינות של רן בוק. הוא מרצה בנושאי גבינות ומייבא ומשווק גבינות מכל העולם וגם מהארץ, כמובן.
לא ארחיב בכתבה זו על המידע הרב שקיבלנו בנושא הגבינות, שאני עדיין חש בטעמן על קצה הלשון, אבל אציין מספר נקודות חשובות שלמדתי:
מדינת ישראל חזקה בתחום חלב העיזים. גבינות העיזים הקשות יוצאות מאוד טוב יחסית לגבינות מחלב הבקר שלנו.
רק מחלב של בהמות כשרות ניתן לגבן ולהכין גבינות. רק בחלבן יש מרכיבים ויכולת אינזימתית שחסרה בחלב של בהמות שאינן כשרות. אגב גם מחלב גירפה אפשר לייצר גבינה. הרבנים לדברי רן בוק מאשרים שגירפה היא חיה כשרה.
גבינה זה דבר שמאוד קל לייצר לבד בבית.
מדידת אחוזי השומן בגבינה בארץ נעשית מס"ה החומר היבש והרטוב (המים) של הגבינה ובאירופה רק מס"ה החומר היבש של הגבינה, ולכן אחוזי השומן באירופה הרבה יותר גבוהים לעומת אחוזי השומן של אותה גבינה בדיוק הנמדדים בארץ.
אסור להשתמש בשמות של גבינות אירופאיות לגבינות המיוצרות באזורים אחרים וגם בארץ.

טעמנו גבינות והחכמנו ובסיום למשתתפים חולקו כוסות ובהן הברנדי החדש – ברנדי כרמל 100

ריח האלכוהול המשכר של המשקה האלכוהולי הזהוב הציף את האף. לברנדי CARMEL 100 גוון ענברי בוהק.
עמוס רביד מספר שזהו ברנדי איכותי אשר המרכיב הצעיר ביותר שלו התיישן בחביות עץ במשך 8 שנים ואילו המרכיב הישן ביותר התיישן במשך 25 שנים.
זוהי מהדורה חדשה של הברנדי 100 אשר יוצר לראשונה לכבוד חגיגות מאה שנים ליקבי כרמל בשנת 1998.

ברנדי כרמל 100 הופק בעיקר מענבי קולומברד (70%) בתוספת ענבי שנין בלאן ואמרלד ריזלינג. רוב הברנדי (75%) יוצר בזיקוק מנתי כפול (Pot Still) כמקובל באזור קוניאק. חלק קטן מהבלנד (25%) זוקק בזיקוק רציף (Continuous Still). הברנדי עבר התיישנות ארוכה במרתפי היקב ההיסטוריים בראשון לציון בחביות עץ אלון צרפתיות אשר שימשו קודם לכן להתיישנות של יין.
מסורת ייצור הברנדי ביקבי כרמל נמשכת ברציפות מאז שנת 1898. מגדל הזיקוק בראשון לציון המשמש לזיקוק הרציף נבנה בשנת 1930. בשנת 1998 זכה ברנדי 100 של יקבי כרמל בגביע ‘Best Brandy Worldwide’ בתחרות הבינלאומית היוקרתית IWSC בלונדון.

טעמנו בהמשך הערב גם את גרנד סברה – הברנדי עם תוספת קומקווט בו הוא היה שרוי. דבר שהזכיר לי שבעבר כשיצאתי לביקורים במפעלי אלקטרוניקה בחו"ל תמיד נהגתי לרכוש בשדה התעופה בקבוקי "סברה" כמתנות ייצוגיות מישראל למנהלי החברות.

טיול ג'יפים במכתש רמון
ביום שישי בבוקר, אחרי ארוחת בוקר דשנה יצאנו בשיירה לטיול ג'יפים במרחבים (הכמעט אינסופיים) של מכתש רמון שיש הטוענים שהוא המכתש הגדול בעולם (יותר גדול מהמכתש הגדול הדרומי שלנו…) לפתע על מישור מדברי בפאתי הדרך אפופת האבק נעצרנו בקדמת סככה בה המתינו לנו יחד עם בקבוקי יין צוננים, 6% אלכוהול, ועוגות טעימות עמוס ואיתן מיקבי כרמל, מחייכים כתמיד.
למשך מספר דקות הפכנו לצעירים יותר כשלגמנו את יינות הסדרה הYOUNG SELECTED (אני הייתי מכנה אותה בשפת הקודש – סידרת המובחר לצעירים)
היין הראשון היה מוסקטו מתקתק ומבעבע קלות, קל ורענן עם ארומה פירותית מענגת. ביד השניה אחזנו בכוס עם קרניאנו שיוצר מענבי קרניאן עם נגיעות מוסקט אלכסנדר. מרענן קר ואמיתי. אנשי היקב שידרגו רבות את היינות כשהוסיפו להם מבחר פירות יער קפואים שהאדימו בהבלטה את צבע היינות.
היו אלה רגעים חוויתיים עם יין צעיר וקר באמצע שום מקום כשמסביב מבנה טופוגרפי מיוחד במינו שניתן לפגוש, כך נדמה לי, רק בביקור על ירח…

סדנת יין -טרואר ישראלי

מנוחה קלה של אחר הצהרים ולאחריה 130 חובבי תענוגות התייצבו באולם האירועים של ישרוטל פונדק רמון לסדנת יין וטרואר בהנחיית עמוס רביד, המדריך הראשי של יקבי כרמל.
על השולחן לפני כל אחד היו מסודרים 4 כוסות ובהן יינות כרמל.

"יין הוא משקה פשוט אבל מורכב." פתח עמוס את הסדנה. "הדבר הראשון הגורם למורכבות הוא התא הפשוט, חד השמר, הגורם לתהליך שאי אפשר לשלוט בו ב100%. נעשות בו אלפי תגובות כימיות בתהליך שבעקבותיו נוצר היין.
דבר שני הוא הטרואר, השפעת המקום בו גדלים הענבים, על טיב היין. בכל אזור בו נטועים הכרמים גדלים ענבים עם תכונות אחרות המקנות גם ליינות שנוצרים מהם תכונות השונות מיינות שנוצרו מאותו זן ענבים" עמוס הביא את דבר היין ומסתוריו לקהל המרותק בשפה פשוטה וקולחת.
"הטרואר אלו הם הגורמים בשטח שמשפיעים על האופי והאיכות של היין שלא תלויים באדם. אקלים, טופוגרפיה, הזווית לשמש ועוד. האדמה היא אחד הגורמים המסתוריים הקשורים לטרואר. חשוב לציין שעד היום לא נמצא מחקר אחד בעולם שמצא איזה קשר בין סוג האדמה לבין אופי היין. אי אפשר לטעום את האדמה ביין כפי שיש כאלה הטוענים…"

היינות הוכנו לטעימה כסיור בכרמי הארץ לצורך טעימה השוואתית של תוצרי האזורים מהדרום לצפון.
התחלנו עם הקברנה סוביניון של יקב יתיר (שבבעלות כרמל) הענבים מהכרמים הדרומיים בגובה עד 900 מטר גובה. ההבשלה חודש וחצי לפני ההבשלה בצפון. זהו יין עוצמתי עם גוון אדום עמוק וטעם שיורי ארוך בפה.

המשכנו צפונה עם פטיט סירה – הסדרה האזורית, משפלת יהודה, גבעת ישעיהו. הכרם מבוגר בלתי מושקה. כ350 ק"כ ענבים לדונם. 12 חודשים יישון בחביות. באף ארומות של אוכמניות,עור. יין עם גוף מלא, מאוזן עם סיומת טובה בפה, אבל קצת שטחי לטעמי.

השלישי היה הקריניאן – הסדרה האזורית, מזכרון יעקב. יש החושבים שזהו זן פשוט מאוד מפני שהוא יכול להגיע ליבולים גבוהים מאוד. מתברר שעושים ממנו דברים מעניינים בעולם. באזור זכרון יש כרמים שנתנו ענבים מאוד מרשימים עם צבעים חזקים. הכרמים זקנים בני עד 49 שנה. זהו יין מעניין עם גוון ארגמני עמוק וארומות של דובדבנים, פטל וקפה.
עמוס: "אולי פעם הקרניאן יהיה היין המייצג את ישראל כיין הישראלי הטיפוסי."

ממשיכים להצפין ומגיעים לכרם קאיומי שמענביו יוצר הקברנה סוביניון שיראז מהסדרה האזורית. זהו היין שאהבתי יותר משאר היינות באותה טעימה. בעל גוף מלא עם ארומות פטל שחור, תבלינים ושוקולד מריר.
עמוס: "כרם קאיומי הוא הכרם הכי טוב של היקב. בכרם יש שישה זני ענבים, שלושה אדומים ושלושה לבנים. כל מה שמיוצר משם שקול לזהב… הלוואי וכל הכרמים שלנו היו מתנהגים כמו הכרם הזה. אולי סוד הטרואר של כרם קאיומי הם קברי הצדיקים הפזורים בכל האזור מסביב…."

הדובדבן שבקצפת באותה טעימה היה היין המתוק כרם שעל גוורצטרמינר. יין קינוח בטעם וריח עיליים. כשאני שותה יינות כאלה ועוצם עיניים תמיד נדמה לי שאני נמצא בגן עדן…

כליווי לארוחת הערב החגיגית של ליל שבת לא שכחו למזוג לנו בכוסות את השרדונה והמרלו – הסדרה האזורית- מכרמי הגליל.

הפוגה קלה ואנו כבר יושבים ומצפים להופעת הג'ז של איריס ועופר פורטוגלי. לפני ההופעה כן…. מלצרי המלון עוברים בין הנוכחים ומחלקים כוסות עם פורט וינטג' של יקבי כרמל.
יינות הפורט שייכים למשפחת היינות המחוזקים. בדומה לשרי, למרסלה ולמדירה הם מכילים אחוז אלכוהול גבוה (17%- 22%), אלא שבניגוד אליהם זכה הפורט במהלך השנים לדימוי יוקרתי אריסטוקרטי ונחשב בעיני רבים לדז'סטיף (משקה הסיום) האולטימטיבי.
היין כרמל וינטג' 2004 הוא יין אדום מחוזק בסגנון יינות הוינטג' פורט. היין הופק מענבי פטיט סירה מאזור הרי יהודה. במהלך התסיסה האלכוהולית הוסף כוהל ענבים למיכל ולאחר יממה נסחטו הענבים והיין הועבר ליישון של 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות. היין בעל גוון שחור סגול עמוק וניחוחות של פטל שחור, פירות יבשים ושוקולד מריר. הוא בעל גוף מלא, מבנה מוצק וסיומת ארוכה ומאוזנת. על מנת לשמר את מירב הפוטנציאל הגלום בו, בוקבק הכרמל וינטג' 2004 ללא תהליכי הצללה או סינון ועל כן עשוי לפתח משקע טבעי במהלך התיישנותו בבקבוק.
היין יוצר בכמות מצומצמת בת 13,000 בקבוקים בלבד. בצמוד אליו קיבלנו פרליני שוקולד מריר שהשתלבו היטב בטעמם עם היין דמויי הפורט.

וזה לא היה הכל… בסוף השבוע המיוחד הזה טעמנו המון גבינות מתוצרת מחלבות ישראל ועוד יינות מתוצרת יקבי כרמל. נדמה לי שעבורי לעולם היין המופלא הצטרף עוד עולם חדש, עולם הגבינות הענק.

לחיים, לחיי יינות ישראל וגבינותיו !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות