אירועי חנוכה 2019 ברחבי הארץ

07/12/2019
מהצפון לדרום המשך »

האורות מגיע השנה יחד עם סוף השנה האזרחית, ומהגליל ועד הנגב מחכים למבקרים שלל אירועים שמחים וצבעוניים לכל המשפחה. אירועי מוזיקה ותרבות, סיורים, סדנאות, מפגשים עם בעל חיים, פעילויות באזור בו פעלו המכבים, הדלקות נרות מיוחדות, חגיגות יין ועוד המון.

כל הארץ:
חדרי בריחה אל העבר – שבוע המורשת בישראל | 24-30 בדצמבר
טרנד חדרי הבריחה מקבל בחנוכה תכנים וחללים ייחודיים וחדשניים בשלל אתרי מורשת ברחבי הארץ, אשר יציעו השנה, במסגרת שבוע המורשת בישראל 2019, פעילויות מרחבי בריחה שיקחו את המבקרים למסע בזמן תוך כדי התמודדות עם אתגרי חשיבה מלאי תוכן ועניין – פיצוח כתבי חידה, איסוף רמזים, קריאת מפות וניווט ברחבי האתר, פתיחת תיבות נעולות ואיתור שודדי העתיקות – והיכרות עם מורשת והיסטוריה עשירים מתקופות חדשות וישנות, באתרים בהם הקירות והאבנים יודעים לספר סיפורה של תקופה.
שבוע המורשת בישראל הוא הזדמנות נהדרת לפגוש את העבר בשפה עכשווית ועדכנית, באמצעות מדריכים מיומנים, חוויות תוכן עשירות ומרתקות, מיצגים חדשים שמעירים את העבר לחיים ואתרים שמספרים את סיפורה של הארץ ומתיישביה לאורך ההיסטוריה.
האתרים המשתתפים בשבוע המורשת פזורים ברחבי הארץ וחושפים בפני המבקרים היסטוריה מרתקת, חוויות מרגשות וסיפורים שאי אפשר לשמוע, להרגיש ולראות בשום מקום אחר.
24-30 בדצמבר
 12 אתרי מורשת ברחבי הארץ מצפון לדרום
כל הפעילויות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.
לפרטים: www.moreshet2019.co.il

דרום:
פסטיבל צלילים במדבר ה-22, קיבוץ שדה בוקר | 25-28בדצמבר
פסטיבל "צלילים במדבר" הוותיק מציע, זו השנה ה-22, מגוון רחב של מופעי מוזיקה על רקע הנוף המדברי הקסום של הנגב. הפסטיבל, שבמסגרתו יוצרים ישראלים מובילים מקיימים הופעות ייחודיות ושיתופי פעולה יוצאי דופן, יארח גם השנה את מיטב אומני ישראל, במופעים מגוונים ממוסיקה קלאסית ועד למוסיקה ים תיכונית. חלק גדול מן ההופעות ללא תשלום.
במהלך סוף השבוע בפסטיבל יתקיימו שלושה "קונצרטיול" – טיולים מודרכים בנופי המדבר ובסופם הופעות שמחות תחת כיפת השמיים:
על אדוני המדבר – בעיר עבדת  – סיור על סמטאות העיר הנבטית רומית שהוכרזה ע"י אונסקו כעיר מורשת עולמית. לגעת בחייו של עם קדום, לגלות את הסיפורים המיוחדים שעוד לא מכירים. מיד לאחר הטיול יתקיים מופע קסום של "דואו עוד ותוף" עם גד תדהר ואביעד  בן יהודה במערה הנסתרת בשיפולי ההר.
נחל נקרות – מכתש רמוןחאן בן 2000 שנים על דרך הבשמים, ומתחתיו מעיין שזורם לעיתים. משולב עם טריו המנדולינות בהופעה קצרה ומרגשת בלב הטבע של מכתש רמון.
פארק חרותות הסלע בהר מחיהציורי סלע  מתקופות שונות, תצפיות, הפעלה והתנסות ביצירת תעתיקים של ציורי הסלע הקדומים  מיד לאחר הטיול תתקיים בבור חוורים הופעה של  "דואו עוד וחליל" – עם גד תדהר ומלכה פיאמנטה, המפליאים בנגינה – על רקע נוף ואווירה קסומים.
בין המופעים הבולטים השנה – שרית חדד ותזמורת "מזרח-מערב" יופיעו עם מיטב הלהיטים האהובים של הזמר המזרחי במופע מיוחד לפסטיבל. דודו טסה ירגש במופע חדש, לראשונה על הבמה לראשונה על הבמה בליווי הרכב אקוסטי מופלא. מיכה שטרית ואנסמבל מיתר בהופעת בכורה מיוחדת לפסטיבל עם עיבודים חדשים לשיריו המוכרים בליווי אנסמבל מיתר. בום פם ולירון עמרם והפנתרים בשיתוף פעולה ראשון ייחודי לפסטיבל.
הפסטיבל מציע גם מגוון מופעים מהנים לכל המשפחה כמו ההצגה "גונבי הנשיקות" על הורים וילדים, בכיכובם של מיי פיינגולד ואורי בנאי, או ANTA AGNIמופע פירוטכניקה מאוסטריה, המשלב תאורה, מחול, קרקס ואקרובטיקה.
ימים רביעי עד שבת, 25-28 בדצמבר
 קיבוץ שדה בוקר
 למעלה מחצי מההופעות ללא תשלום. פירוט מלא באתר.
לפרטים: 08-6564115 או באתר www.tzlilimbamidbar.co.il

וידאו: https://www.youtube.com/watch?v=n8ULLx-rSto&feature=youtu.be. קרדיט: צילה גולן


בן-גוריון יוצא אל האור בצריף בן-גוריון, שדה בוקר | 24-26 ו-29-30 בדצמבר
חג האורות בפתח, וזה בדיוק הזמן להוציא אל האור פרטים חדשים על ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל.
בחנוכה הקרוב, המבקרים בצריף בן-גוריון בשדה בוקר יזכו לחוויה שמעטים חוו עד כה – צפייה בקטעים נדירים שטרם שודרו מתוך הסרט המרתק "בן-גוריון, אפילוג", המציג את הראיון האבוד של בן-גוריון, חודשים ספורים לאחר מותה של פולה בן-גוריון.
את הקרנת הקטעים ילווה יריב מוזר – יוצר ומפיק הסרט, אשר יספר על הקטעים שירדו בעריכה, ויסביר מדוע לא נכנסו לסרט הסופי.
ברחבי האתר המבקרים יוכלו להשתתף במשחק משימות "חפש את האור" בו יגלו תמונות וחפצים הקשורים באור, כמו החנוכיות המקוריות של בן-גוריון, תמונה ייחודית של סמל המדינה ועוד. דרך החידות והמשימות יתגלו פתרונות הפקת האנרגיה במדבר מאנרגיה שמשית, עליהם חשב בן-גוריון בימיו בקיבוץ.
המבקרים יוכלו להיכנס לחדר מיוחד, "בן-גוריון וחדר הסודות", בסגנון חדר בריחה, בו יפגשו מסמכים, מכתבים, תמונות והקלטות הקשורות בימיה הראשונים של המדינה ובבן-גוריון עצמו. המשתתפים יצטרכו לענות על חידות, לפתוח מנעולים, ולשתף פעולה עד למציאת תיבת אוצר ופיענוח החידה האחרונה. לאחר פיצוח הקוד האחרון בחדר יתגלה למשתתפים אוצר היסטורי מרגש.
בנוסף, יתקיימו סיורים מודרכים, משחקי ענק, פעילות שישי ציוני על היסטוריות המכבים על יובל מלחי ועוד
24-26 ו-29-30 בדצמבר
צריף בן גוריון, קיבוץ שדה בוקר
 15 ₪ לילד (עד גיל 18) 20 ₪ למבוגר. סיור מודרך בתוספת של 5 ₪ לאדם. חדר הבריחה בתשלום נוסף של 15 ₪ לילד ו-20 ₪ למבוגר
לפרטים: www.bgh.org.il או בטלפון 08-6560469

 חנוכה עם גיבורי צפון הנגב | 22-30 בדצמבר
אנשי צפון הנגב הם הגיבורים המודרניים של ישראל. גם בתקופות קשות, הם שומרים על אורך רוח, ולא מוותרים על החיוך והאהבה לארח. בחנוכה, אתרי התיירות באזור פותחים את שעריהם ומציעים למבקרים שלל אפשרויות בילוי מהנות לכל המשפחה.
בשביל הסלט יקיימו פעילויות מיוחדות לחג הכוללות גם בניית חנוכייה מתפוחי אדמה וגזרים צבעוניים שקוטפים במקום, בביתן הבד יתנסו וילמדו הכל על המסיק ובאל היען הילדים ישתתפו בפינת יצירה מיוחדת בה יטפטפו שעוות נרות על גבי שברי קליפות של ביצת היען הענקית
עם רדת החשכה, המבקרים יוכלו לצאת לסיורי לילי מרתק במבוך מרים בסופו יקבלו גם סופגנייה עם עלי תבלין שגדלים במקום, ביד מרדכי יקיימו סיור מורשת לאור פנסים. לסיום מתוק, עונת התותים נפתחת בימים אלה, ושני אתרים שונים מציעים קטיף עצמי של תותים אדומים ומתוקים: משק 77 במושב תקומה, ואורי תותים במושב ישע. בנוסף לביקור ולחוויה, מציעים האתרים סופגניות מיוחדות ויחודיות: סופגנייה עם עשבי תיבול, סופגנייה עם גבינה או סופגניות תימניות( זלביה).
עוד בחנוכה: סיפורים על שלום ופשרה יהיה ניתן לשמוע בנתיב לשלום ובהגדת ימית, טיולים וחוויות אקסטרים לכל המשפחה ניתן למצוא במרכז האופניים 217 ובלה מדווש בקיבוץ בארי, וסיורי מורשת לכל המשפחה בבארות בנגב בקיבוץ עלומים.
2-10 בדצמבר
ברחבי צפון הנגב
בהתאם לפעילות
לפרטים:  www.habsor.co.il או בפייסבוק- "פסטיבל דרום אדום"

צפון:
רגע לפני חנוכה וכריסמס, הגליל מואר מתמיד – פסטיבל חורף זמן גליל מערבי 2019| 19-21 בדצמבר
רגע לפני חנוכה, רגע לפני כריסמס, כשמזג האוויר החורפי כבר מורגש, והאזור כולו מתחיל להתמלא באורות החגים, עמותת זמן גליל מערבי מקיימת זו השנה השמינית את "פסטיבל חורף זמן גליל מערבי".
תיירני העמותה מזמינים לסוף שבוע גדוש בשלל אירועים מיוחדים. סדנאות אומנות ויצירה, ארוחות מיוחדות, סיורים מודרכים, טעימות יין, תערוכות, סיורים קולינריים, מופעים מוזיקליים ועוד.
המבקרים מוזמנים להכיר מקרוב את ההכנות לחג המולד בסדרת סיורים עם מורי דרך מקומיים, אל לב הכפרים הנוצריים בסביבה, אשר מוארות בשלל צבעים וקישוטים לכבוד החג וללגום יינות במגוון יקבי האזור.
הפסטיבל כולל גם שיתופי פעולה מסקרנים בין חברים בעמותה.
יובל (ג'וב) הר גיל, ממזקקת הגראפה ג'וליוס, חובר אל הבשמנית אילה מוריאל, למפגש מיוחד המספר על הקשר ההיסטורי בין עולם האלכוהול לעולם הבשמים, וכולל התנסות ביצירת בשמים ומשקאות של המשתתפים.
מפגש נוסף עם הרבה טעם וריח יתקיים במסעדת לה פמפה, שתציע סעודת בשרים מעושנים עשירה, לצד יינות מותאמים של יקב כישור, שימזגו במקום ע"י צוות היקב. על הפן האמנותי בערב תהיה אחראית מורת הדרך איילת בר מאיר, שתיקח לפני הסעודה לטיול למעיליא המוארת לכבוד חג המולד, ותחלוק עם האורחים גם סיפור אהבה גלילי מרתק.
אוהבי המתוק, יוכלו להגיע למפגש משמח במיוחד, בין קונדיטוריית נועלוש וגלידת בוזה, שבו יגישו מאפים טריים ממולאים בגלידה.
 19-21 בדצמבר
ברחבי הגליל המערבי
מחיר משתנה לפי הפעילות
לפרטים:: https://winterfestival.westgalil.org.il/ ובמרכז מידע גליל מערבי 04-6015533

מרכז:
איך מדליקים נרות בנוסח קרליבך או חבאן? פסטיבל 'חם בחנוכה' בחבל מודיעין | 24-30 בדצמבר
חבל מודיעין והמרחב הכפרי סביב יער בן שמן הוא המקום בו חיו ופעלו המכבים, בו נלחמו בגבורה ויצרו היסטוריה שמלווה אותנו עד היום. לכבוד חנוכה עמותת תיירות חבל מודיעין מחייה את ההיסטוריה של המכבים ומספרת מחדש את סיפורו המרתק של האזור במסגרת פסטיבל 'חם בחנוכה'.
בפסטיבל יתקיימו הדלקות נרות מסורתיות ומיוחדות: במושב ברקת, הדלקת נרות חנוכה במסורת יהודי חבאן – קהילה יהודית עתיקה מדרום תימן שנבדלת במנהגים, מלבושים ומאכלים שונים ומקיימת הדלקת נרות שהפכה לטקס מרתק.
במושב מבוא מודיעים שנשרף בל"ג בעומר האחרון, יקיימו הדלקת נרות ברוח הרב שלמה קרליבך עם להקת בני הישוב 'האחים סולומון', בבית הכנסת ששרד את השריפה הגדולה.
הדלקת נרות משותפת תתקיים בתל גמזו בחנוכיית ענק שתוצב בראש התל, בתום סיור מודרך בעקבות סיפורי החשמונאים והמכבים, שיקיימו מרכז סיור ולימוד "בשבילוד".
בימי חג החנוכה המרחב כולו ייפתח למשפחות ומטיילים שייהנו מטיולי טבע וסיורים מודרכים, פעילויות ניווט חווייתיות ביער בן שמן, הצגות של תיאטרון אספלט במעבה היער, פעילויות מסיק וכבישת זיתים, כתיבה בקולמוסים והאכלת חיות החווה בחוות אלאדין,
הרכבת בובות מעץ אצל סבא מוטי במושב גינתון, אומגות, קיר טיפוס ומסלול חבלים במקלט הקופים שביער בן שמן והכנת נרות מחימר ומטבעות חשמונאים בכפר החשמונאי שבשילת.
המסע אל העבר ואל סיפור החשמונאים יקבל ביטוי ייחודי גם בהפנינג חפירות ארכיאולוגיות בתל חדיד וסיור בשרידיו של המבצר החשמונאי שנחשף לאחרונה במקום, ובפארק נאות קדומים תתקיים פעילות "חזרה לארץ החשמונאים", עם תלבושות ובגדים תקופתיים ושאיבת מים מבור מים קדומים.
24-30 בדצמבר
חבל מודיעין
המחיר משתנה בהתאם לפעילות, חלק מהפעילויות ללא תשלום!
לפרטים: http://www.thm.org.il/

לחיות כמו מכבים, חנוכה בפארק נאות קדומים | 24-27.12 ו-30.12
פארק נאות קדומים שוכן בלב אזור מודיעין, מולדת החשמונאים. כאן, על אחת הגבעות, לפני כאלפיים שנים שכן הכפר שבו גרו מתתיהו ובניו ומכאן יצאה הקריאה למרד ביוונים.
לכבוד חנוכה, יחגגו בפארק את פעילות "בחזרה לארץ החשמונאים" במהלכה שומעים על סיפורי המכבים ונס פך השמן ונהנים ממפעילות ייחודית וסיורים מרתקים לכל המשפחה.
בכדי להיכנס לאווירה ולרוח התקופה החשמונאית, יעמוד לרשות המבקרים מתחם תחפושות מעוצב בו כל המשפחה יכולה לקפוץ אחורה בזמן ולהראות כמו משפחה מכבית לתפארת. ברוח התקופה "חייל מכבי" יקבל את פני המכבים החדשים וישלח אותם מיד למשימה –  איסוף רמזים שבעזרתם יענו על כתבי חידה בכתב עברי עתיק. מוצאי הפתרון יזכו במטבע ניצחון אשר יוטבע עבורם במטבעה ייחודית.
בהמשך, במפגש עם הקדרית, היא תדגים את עבודתה על האובניים בליווי הסבר מרתק על התפתחות נרות השמן העשויים חומר, ובמתחם היצירה יהיה ניתן לגרש את החושך בהכנת נרות שמן, ממש כמו אלו ששימשו את יהודה המכבי ולוחמיו.
מי שחשב ששמן הזית הוא היחיד אשר שימש למאור, צפוי להפתעה גדולה בתערוכת "במה מדליקין", שם מכירים מגוון שמנים נוספים אשר שימשו גם הם למאור כמו שמן צנונות, שמן דגים, שמן קיקיון או שמן אגוזים, ובנוסף גם לראות מגוון פתיליות העשויות מחומרים שונים מן הטבע.
בנוסף, יתקיים בחג "ניווט נבון" לזכרו של יצחק נבון, הנשיא ה-5, שכיהן גם כיו"ר פארק נאות קדומים על ליומו האחרון. בפעילות ייחודית לכל המשפחה ינווטו המשתתפים בין נקודות ציון שונות הפזורות ברחבי הפארק.
24-27.12 ו-30.12
פארק נאות קדומים
 40 ₪ לאדם מגיל 3.
לפרטים: 08-9770770  ובאתר http://www.n-k.org.il/

להבדיל בין נמר, ברדלס וטיגריס – חנוכה בגן החיות התנ"כי, ירושלים | 24-30 בדצמבר
מבקרים רבים אשר שבים וחוזרים אל גן החיות התנ"כי בירושלים, צוברים עם הזמן ידע כמעט כמו זה של המטפלים. במהלך חנוכה הם יקבלו הזדמנות להפגין את הידע הזה, במשחק ניווט סלולארי שיתקיים ברחבי הגן, בו יפתרו המבקרים חידות בעזרת הטלפונים הניידים האישיים שלהם.
המנווטים יתבקשו למיין טורפים ואוכלי עשב, להבחין בין נמרים, ברדלסים וטיגריסים, לגלות כיצד מטפלים בפילים העצומים ועוד.
המשחק יתקיים בימים ג' – ה' 24-26.12 ובימים א' – ב' 29-30.12 בשעות 10:30 – 14:00. ההזנקה מרחבת הכניסה.

למה לא לגרש את החושך? למרות שבאנו חושך לגרש, עבור בעלי החיים החושך הוא חלק חשוב ומשמעותי בהתפתחותם. סדנה העוסקת בחשיבות השמירה על שעות החושך עבור בעלי החיים.
בנוסף יתקיימו מופעי ג'אגלינג ולהטוטים מרהיבים באמפיתיאטרון של גן הפסלים, האכלות מודרכות, בעלי חיים והמון ידע והעשרה.

באקווריום ישראל צפויה למבקרים חוויה מרתקת של מפגש עם בעלי החיים הימיים שיקבלו ערך מוסף בסדנה ים של טבע, סדנה מלווה במוצגים שונים על בעלי החיים בים, מהמדוזות ועד צבי הים.
הסדנה תתקיים בימים ג', ה', א' ו-ב' 24, 26, 29 ו-30 בדצמבר בשעה 11:00.

במהלך החג יוכלו המבקרים ליהנות מעמדת מידע והדרכה "8 ימי חנוכה ו-8 זרועות לתמנון" על התמנונים החכמים, עם יצירה כיפית בצידה.
 24-30 בדצמבר
 גן החיות התנ"כי
גן החיות התנ"כי: עלות כרטיס כניסה לילד (גיל 3-18) 46 ₪, למבוגר 59 ₪. אקווריום ישראל: ילד (גיל 3-18) 45 ₪, מבוגר 54 ₪. הכניסה מותנית ברכישת כרטיסים מראש באתר www.israel-aquarium.org.il
לפרטים:2-6750111 0   http://www.jerusalemzoo.org.il/

פסטיבל היין נאמן למקום במטה יהודה | 6-28 בדצמבר
אזור מטה יהודה ידוע בזכות כרמיו המשובחים ויינותיו האיכותיים. חבל ארץ זה מתגאה ביינות טרואריים שהם על טהרת כרמי האזור. השנה, לראשונה, יחבור פסטיבל היין הוותיק לאירוע התרבות המקומי "נאמן למקום", אשר כל האמנים המשתתפים בו הם תושבי האזור.  הפסטיבל יתקיים בסופי השבוע בין התאריכים 6-28 בדצמבר.
במהלך חנוכה יתקיימו באזור אירועי יין בשילוב חוויות ומפגשי תרבות, מוסיקה ואמנות בהובלתם של אמנים ויוצרים תושבי מטה יהודה, לצד חגיגת יין במיטבה, אשר תאפשר לחובבי יין מכל רחבי הארץ להכיר מקרוב את העשייה הייננית הענפה באזור,  את החקלאות, היקבים והאנשים העומדים מאחורי היין, וכמובן את שלל היינות האזוריים, שזוכים להצלחה רבה בארץ ובעולם.
באוהל הפסטיבל בקיבוץ צרעה יופיעו בחנוכה ענקיות הזמר והנשמה זהבה בן ורימונד אבוקסיס עם להקת פירקת אל נור במופע סוחף של מוסיקה וקצב, "כולנו שרים" – שירת המונים של שיר ישראלי שיופק ויבוצע במקום בהשתתפות הקהל כולו, הפקת מקור לשירי אהובה עוזרי על ידי אמנים, זמרים ונגנים תושבי מטה יהודה ו"אנדלושס", הרכב של נגנים ומוסיקאים עם מוסיקה צפון אפריקאית בעיבודים חדשים ומלאי אנרגיה.
עוד במהלך החג דנה ברגר, תושבת מטה יהודה, תתארח ביקב נבו במושב מטע, במופע אקוסטי אינטימי יקבי מושב עגור (עגור, מטלר והדר) ישתפו פעולה להדלקת נר עם טעימות יין מודרכות והפתעות נוספות.
ביקב כרם ברק במושב בקוע יתקיים המופע המרקיד של הרכב "אל בנאת", ביקב קדמא שבמושב כפר אוריה יתקיים המופע "עד עולם" וביקב צפרירים במושב צפרירים, יתקיים מופע גרוב של "בצפר לנבואה", ויקב שורק בית ספר ליין בקיבוץ נחשון יקיים אירוע השקה חגיגי ליינות חדשים.
6-28 בדצמבר
 מטה יהודה
 מרבית ההופעות במחיר 30 ₪, פירוט מחירים מלא באתר
לפרטים: מחלקת התיירות מטה יהודה, 8108* או בטלפון: 02-9958650, ובאתר:  www.tour-yehuda.org.il

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *