שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב צרעה המתחדש – רוני ג'יימס עדיין כאן

כתב וצילם: אבי הלוי
חלפה כמעט שנה מאז שרוני ג'יימס ז"ל, המייסד והיינן הראשון של יקב צרעה, הלך לעולמו והותיר אלפי חובבי יין אוהבים ומתגעגעים. מי שדואג שרוחו של רוני ומורשתו ימשיכו ללוות אותנו אלו הם אנשי יקב צרעה אשר עבר בשנה האחרונה תהליך התחדשות מרענן.
בימים אלו חונך יקב צרעה את מרכז המבקרים המחודש וחונך שני יינות חדשים: נווה אילן 2006 - בלנד של קברנה סוביניון עם מרלו מענבי כרמי נווה אילן, ו- 'שורש 2006' - קברנה סוביניון זני מכרם היקב בשורש.

יקב צרעה המתחדש – רוני ג'יימס עדיין כאן 

 19/01/2009

  כתב וצילם: אבי הלוי

חלפה כמעט שנה מאז שרוני ג'יימס ז"ל, המייסד והיינן הראשון של יקב צרעה, הלך לעולמו והותיר אלפי חובבי יין אוהבים ומתגעגעים. מי שדואג שרוחו של רוני ומורשתו ימשיכו ללוות אותנו אלו הם אנשי יקב צרעה אשר עבר בשנה האחרונה תהליך התחדשות מרענן. בלוגו של היקב נראית דמות פרופיל של רוני ג'יימס חבוש בכובע המצחייה האהוב עליו.
במרכז המבקרים של היקב תלוי ציור אקוורל שבו נראה רוני ג'יימס, אגרונום במקצועו, בוחן אשכול ענבים בכרם. את הציור ציירה הציירת הירושלמית חיה וייט, חובבת יין בזכות עצמה ורעייתו של איש היין הבריטי ויליאם וייט המתגורר הארץ. עץ הזית העתיק שרוני ג'יימס הציל מהכחדה נשאר נטוע ברחבה שלפני היקב ואף סלע האבן הגדול שהונח על ידו בחצר לפני שנים נשאר למזכרת.

ימים טובים עוברים על יקב צרעה, בלי עין הרע. ליקב נכנס שותף משקיע, איש עסקים ישראלי המתגורר בחו"ל ואשר הכיר והוקיר את רוני ג'יימס. מנכ"ל חדש התמנה – אורי רן – איש הייטק לשעבר ואוהב יין, ציוד חדש ומודרני נרכש, מרכז המבקרים שופץ, וכל אלו חברו אל היינן הצעיר שטיפח רוני ג'יימס בשנותיו האחרונות – ערן פיק, ייבדל לחיים ארוכים. היקב בתנופה וכעוף החול האגדי פורץ מחדש קדימה עם חזונו של רוני ג'יימס שגרס מעומק ליבו, ולא כמליצה, ש- "עיצוב דמותו של היין נתון מרביתו ככולו להשפעות הטרואר – משם שואבת הגפן את החיות, הטעמים, הצבע והניחוחות ואילו הכורם והיינן חשים מקרוב את הדופק וברוח היצירה השורה בהם, תורמים את חלקם" (ציטוט מאתר הבית של היקב).

בימים אלו חונך יקב צרעה את מרכז המבקרים המחודש ומשיק שני יינות חדשים: נווה אילן 2006 – בלנד של קברנה סוביניון עם מרלו מענבי כרמי נווה אילן, ו- 'שורש 2006' – קברנה סוביניון זני מכרם היקב בשורש. ביקרתי ביקב במסגרת השקה חגיגית ללקוחות וכתבי יין, שוחחתי עם אנשי היקב וטעמתי את היינות. בין היתר פגשתי את הכורם דור ג'יימס, בנו של רוני, את לינדה ג'ייקובס האחראית על פיקוח מזיקים בכרמים, את אורי רן המנכ"ל, את ערן פיק היינן וצפיתי במאות לקוחות היקב שבאו לשמוח בשמחת יקב צרעה המתחדש.

ליקב צרעה שלושה כרמים אבל נאמנים לתפיסת הטרואר מעדיפים ביקב לכנות אותם 'בתי גידול'. האחד הוא ותיק כרמי יקב צרעה, כרם 'גבעת החלוקים' הסמוך לקיבוץ צרעה ליד נחל שורק הקדום, השני הוא כרם נווה אילן על המורדות המערביים של הרי ירושלים והשלישי הוא כרם שורש הנטוע במספר חלקות על פני שטח הררי ליד המושב שורש בדרך לירושלים. באירוע טעמנו שלושה יינות, אחד מכל בית גידול:

צרעה, גבעת החלוקים רוזה 2007 – היין הוכן מענבי קברנה סוביניון מכרם גבעת החלוקים. הענבים אובחנו בחלקה מסוימת כמתאימים לייצור יין רוזה מאחר וההבשלה התעכבה והענבים היו בעלי חומציות גבוהה יחסית. ליין צבע אדום פטל בהיר והוא שופע ריחות המזכירים תות שדה בשל מאוד. בחיך מתיקות בולטת מאוזנת היטב על ידי חומציות שהופכת את היין לכזה שכדאי לשתות ללא אוכל אלא כיין ללגימה בכיף או אפילו כיין קינוח המלווה פירות על המרפסת בקיץ או על כסא נדנדה בחצר… התאים מאוד לפתיחת האירוע ביום שישי שטוף שמש שכזה.

צרעה, נווה אילן קברנה-מרלו 2006 – יין חדש, אחד משני היינות שהושקו באירוע. תמהיל של 70% קברנה סוביניון ו-30% מרלו. מקור הענבים בכרמי נווה אילן בגובה 600 מטר מעל פני הים. ביקב מאמינים שמיקומו של הכרם במסלול בו נפגשים האוויר הקר הזורם מפסגות הרי ירושלים מערבה, והאוויר החם הדואה מעמק איילון, יוצר מיקרו אקלים טוב במיוחד. רשמי טעימה: ליין צבע אדום רובי כהה ומבריק. בעירסול היין בכוס מבחינים ב'דמעות' נאות וסמיכות הזולגות על דפנות הכוס. באף ריח מאופק משהו אך הוא מתפתח ונעשה 'נדיב' יותר ככל שהיין פתוח בכוס. בפה חגיגה של טעמים, היין פשוט מאוד מאוד טעים וכובש את החיך. גוף בינוני מלא וטאנינים רכים ונעימים. היין שטעמנו עמד פתוח זמן מה לפני שהוגש לטעימה מתוך קראף והיקב ממליץ לנהוג כך במקרה של שתייה מוקדמת. יופי של יין שנמכר במחיר מדף של 109 שקלים.

צרעה, שורש קברנה סוביניון 2006 – היין השני שהושק באירוע. 100% קברנה סוביניון מחלקה מובחרת בכרם שורש בחלקה הקרויה בפי אנשי היקב 'המדרון'. ביקב מאמינים שאדמת הטרה רוסה העשירה בברזל יחד עם המדרון התלול והאקלים המקומי יוצרים טרואר ייחודי הבא לידי ביטוי ביין. רשמי טעימה: אם ה 'נווה אילן 2006' הוא יין שמתחבב עליך מיד, הרי שאחרי ה'שורש 2006' צריך לחזר כדי שיתחיל להעניק את מה שהוא יודע לתת, והוא נותן. זהו יין רציני, לטעמי, שונה ומיוחד. באף ריחות מאופקים שמשתחררים לאט יותר מאשר בנווה אילן. היין יותר יבש ויותר אלגנטי. גוף מלא. ככל שהיין שוהה בכוס נחשפים רבדים נוספים בטעמו ובאיכותו. חמש שעות היה היין פתוח בדקנטר לפני שהוגש לטעימה והוא רק התחיל 'לשדר'. יין לשמירה. נמכר במחיר מדף של 125 ש'.

בקרוב יין דגל – אנשים מעניינים פגשתי באירוע. לינדה ג'ייקובס, בת קיבוץ צרעה ספרה לי על עיסוקה בפיקוח מזיקים בכרמים, עבודה שהיא מבצעת יחד עם צ'רלי דוורבך. "המטרה שלנו לרסס כמה שפחות", מסבירה לינדה ומוסיפה: "אני אוהבת מאוד את העיסוק הזה, רואים את הענבים מרגע לידתם ועד הבציר". דור ג'יימס סיפר לי על המשקיע חובב האמנות שרואה בשותפתו ביקב דרך לביטוי אמנותי, על ההשקעות ביקב ובמרכז המבקרים ועל שימור מורשתו של אביו רוני. ערן פיק סיפר בחצי פה, ממתיק סוד, שבחביות היקב מתיישן במרתף יין שיצא בקרוב כיין הדגל של יקב צרעה. המעט שמותר לספר שזהו בלנד של סירה וקברנה סוביניון מחלקה מובחרת באחד מכרמי צרעה. חקירה קטנה שלי ברשת העלתה שמבקר יין חשוב כבר טעם את היין הזה טעימת חבית ונתן לו ציון גבוה… יש למה לחכות.

אתר 'השער לעולם יינות ישראל' מאחל ליקב צרעה הצלחה בדרכו הישנה חדשה !

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות