אוהבים לשתות תה בחורף?

06/12/2019
המדריך לשימוש נכון בתה  המשך »

מדריך מיוחד לאוהבי התה.
הרבה סוגי תה ישנם בשוק, חלקם מוכרים יותר ואחרים פחות – איך מבדילים בין הסוגים השונים? איזה מהם עדיף לצרוך? מהן הסגולות הבריאותיות של התה?
 המידע באדיבות מומחי התה של חברת TE וקמליה סיננסיס  – ספר התה

חשיבות גידול שיחי התה: שורשי שיח התה חודרים עד לעומק של 6 מטרים כך שנחוצה להם אדמה לא קשה, חדירה למים, לרוב במדרון תלול. שיחי התה גדלים במדרון כדי לאפשר ניקוז טבעי מאחר ואינם יכולים לשרוד במים עומדים.
קטיף התה נמשך כמעט כל השנה ועלי השיח מתחדשים כל הזמן. לכן השיח מדלל מאוד את האדמה וזקוק לדישון מתמיד.

חשיבות הגיזום: יש חשיבות רבה לגיזום לשם הבטחת צמיחה מתחדשת וקבועה של שיח התה.  יש צורך להשאיר את הצמחים בגובה נגיש על ידי גיזום השומר על גובה אחיד ומדלל ענפים כך מתאפשר איוורור. הגיזום מתחיל סמוך לנטיעה ומשפיע ישירות על היבול.
אחרי שנות גיזום רבות מטעי התה דומים ליערות ענק ננסיים בעלי צורות משונות.

חשיבות הקטיף הידני: הקטיף הוא הפעולה העדינה והחשובה ביותר בגידול תה. אפיונם המסחריים של התה תלויים באיכות הקטיף. רמת ייצור העלים ועוצמת הצמיחה של עצי התה מושפעות מאופן הקטיף. התה נקטף ידנית ע"י נשים הקוטפות ואוספות בממוצע 10-12 ק"ג עלים ליום במטע בסין או ביפן.
הקטיף הראשון נעשה לאחר 3 שנים מהשתילה והוא הקטיף המעודן יותר. לרוב נעשה בפברואר או מרץ כשהניצנים מתפתחים. אז מייצרים את התה העדין והיקר ביותר וזהו התה שהמעמד העליון והעשירים שותים.
בקטיף השני העלים נקטפים ללא אבחנה בין עלים מפותחים לניצנים או עלים צעירים.
הקטיף השלישי הוא השופע ביותר. קוטפים את העלים הגסים יותר כבני חודשיים וזהו התה שפשוטי העם שותים.

בקטיף, העלים נאספים לסל התלוי על גב הקוטף והם נישאים בסלים או בשקים למפעל במהירות על גבי חמורים, מסועים, אופניים, טרקטורים, טוסטוסים, גיפים ומשאיות.
כל נזק לעלה ישבור חלק מתאיו וישחרר אינזימים, שיתחילו את חמצון העלה וישחימו אותו. אין למעוך את העלים או להשהותם זמן רב עד שיגעו למפעל.
המפעלים ממוקמים קרוב ככל האפשר למטעים שכן ברגע שהעלה נקטף יש פציעות והחמצון מתחיל.
בסין מקפידים שלעלה יהיה מראה בהתאם לסוג התה. בארצות אחרות כגון יפן למראה העלה חשיבות פחותה ואיכות התה הנחלט חשובה.
במפעל העלה מיובש באוויר במשך זמן שתלוי בסוג התה. בשלב הראשוני העלה ממוין ומנוקה.

לסוגי התה השונים יש 8 אלמנטים משותפים: קטיף, מיון, ניקוי, ייבוש ראשוני, קמילה, תהליך ייצור ייחודי לסוג תה מסוים, קלייה סופית, ייבוש, מיון ואריזה.

צילום משה כהן

איך נקבע צבע התה? : צבע התה נקבע בסין לפי גוון הליקר ולא לפי צבע העלים היבשים. לבן (שאינו מחומצן), צהוב (סוג של ירוק), ירוק, כחול-ירוק (אולונג), אדום (תה שחור) ושחור (פואר).

2 גישות להכנת תה: מערבית וסינית. הן נבדלות ביחס בין עלים למים, במשך זמן החליטה ובמספר החליטות מאותם עלים.
בגישה המערבית חולטים כמות קטנה של עלים במשך זמן ארוך יחסית ועושים זאת פעם אחת.
הגישה הסינית היא הפוכה לחלוטין: חולטים כמות גדולה של עלים לזמן קצר, פעמים אחדות. אין שיטה טובה יותר מהשנייה אלא שיטות שמתאימות לסוגים שונים של תה.

חשיבות חום המים: עדיף לשטוף את עלי התה לפני השימוש משום שהם מלאי אבק ועפר, בעיקר כשהתהליך הוא ידני. אין להשתמש במים מינרלים מפני שהם מכילים כלור, סידן, אבץ ומגנזיום שהם אסון לתה.
חום המים מיטיב הם המסת רוב מרכיבי התה . ככל שהמים חמים יותר כך מרכיבים מסוימים יימסו במים. אבל מים חמים מאוד יהרסו או ישנו חלק מהם. תה עשוי היטב מציג איזון בין טאנינים, חומצות אמינו ומרכיבים ארומטיים.

תכונות התה: מאז הופעתו הראשונה באסיה, תה נחשב בעיני רבים כבעל תכונות בריאותיות.
תחילה השתמשו בתה כמשחה, ברטייה בטיפול בשיגרון. התה הנו מוצר טבעי ללא צבעי מאכל, ללא חומרים משמרים, ללא ארומות מלאכותיות ןכמעט נטול קלוריות.
חלק מהקופאין משתחרר בשניות הראשונות של החליטה, כדי להימנע מצריכתו חולטים את התה חצי דקה, שופכים את המים ומכינים אותו שוב.
התיאופילין מצוי בתה בכמויות קטנות בהרבה מאשר הקופאין. הוא מסייע להרחבת כלי דם ולשיפור מחזור הדם. ממריץ את מערכת הנשימה ומשמש כמרכיב בתרופות מסוימות לטיפול באסטמה.
תיאוברומין מצוי בתה בכמויות קטנות והוא ידוע כחומר משתן.

בסין לא נהוג לשתות תה בזמן הארוחה, הוא נחשב משקה מרענן לפניה ולאחריה, ומעורר במשך כל היום.

תערובות התה הטבעיות של Te :

תה שחור (אורגני ודה הונג) -התה השחור של Te הינו אורגני, הנקטף בשיא טריותו ונארז בטכניקה השומרת על טעמו החזק והארומה האופיינית לו. התה השחור יכול לסייע  למערכת עיכול.

תה ירוק (גרין נידל) נודע בזכות סגולותיו המרפאים והכרחי לתזונה מאוזנת. הוא מכיל נוגדני חמצון, ויטמינים, מינרלים ופנולים לחיזוק מערכת החיסון ויכול לתרום לשרפת שומן בגוף.

תה אולנוג (פרש אולונג וארומה) נחשב לתה הסיני המסורתי. הוא עובר תהליך חמצון ארוך מזמן החמצון של התה הירוק וקצר מזה של התה השחור. הוא משלב בין תכונות התה הירוק והשחור מה שמקנה לו טעם חזק יותר כמו התה השחור  וניחוחות קלילים כמו התה הירוק.
הרבגוניות שלו נעה בין הפירותי לפרחוני ומתאימה לאניני הטעם. הוא טבעי לחלוטין ללא שום תוספות ויכול לעזור לאזן את רמות הסוכר בגוף.

תה יסמין (יין האו, דרגון פרל וצ'אן האו) תערובת המתאימה לשתייה כתה חם או קר, עם השפעה מרגיעה ומגוון ערכים בריאותיים, בעלת ארומה מעודנת.

תה פואר (פו'אר) נחשב ליוקרתי במיוחד מבין זני התה השחור. עלי התה גדולים ומאופיינים בגוון אדמדם-שחור ועלים, הנקטפים בעונה בצורה ידנית. כמו יין משובח, תה פו אר עובר יישון באוויר הפתוח בחדרים עם לחות גבוהה ורוח, היוצרים שינויים בריח וטעמו של התה. הוא בעל טעם מיוחד שאינו קיים בשום סוג תה אחר.
כל זני התה מומלצים לחליטה במים רותחים לאורך 2-3 דקות וניתנים לשימוש עד 3 פעמים

תה לבן שגדל ונקטף כמעט באופן בלעדי במחוז פוג'יין הסיני. עלי התה נקטפים אך ורק באביב, בצאת הניצנים העדינים של צמח הקמליה הסינית, כאשר הם מכוסים בפלומה לבנה, ומכאן שמו.
בתהליך הפיכתם לעלים מוכנים, מאפשרים לניצני ועלי הצמח לקמול לאור שמש טבעי, מהלך המעניק את טעמו העדין והנקי של התה הלבן, שהינו בעל כמות קפאין נמוכה ומתהדרים בטעם מתקתק ייחודי. בנוסף, התה הלבן מצוין לבריאות: נחשב לעשיר בוויטמינים ומינרלים.

 המידע הוא מידע לידיעה בלבד ואינו מחליף בשום אופן ייעוץ או טיפול רפואי. יובהר כי המוצרים הנזכרים אינם תרופות, אנו ממליצים לנשים בהיריון מניקות וילדים בפרט להיוועץ ברופא לפני השימוש.
את כל מוצרי Te ניתן להזמין דרך האתר: www.pure-te.co.il .
הזמנת מוצרים בטלפון 052-4200203
פרטים נוספים במייל:  pure-te@pure-te.com

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *