שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב פלטר – אנשים, כרמים ויין

כתב וצילם: אבי הלוי
זה לא מכבר סיימו ביקב פלטר את הטיפול בבציר 2008. זהו הבציר השביעי של היקב והיקף הייצור השנתי הגיע לארבעים וחמישה אלף בקבוקים. במיפגש עם כתבי יין סיפרו ניר וטל על המתרחש ביקב והציגו לטעימה מספר יינות חדשים: סוביניון בלאן 2008, שרדונה 2008, גוורצטרמינר 2008, 'טריו' 2007, קברנה-שיראז 2006 וקברנה סוביניון 2006 מסדרת T-Selection.

31/01/2009

 כתב וצילם: אבי הלוי

זה לא מכבר סיימו ביקב פלטר את הטיפול בבציר 2008. זהו הבציר השביעי של היקב והיקף הייצור השנתי הגיע לארבעים וחמישה אלף בקבוקים. בשנת 2009 יש כוונה להוציא לשוק 65 אלף בקבוקים ובשנת 2010 – 80 אלף בקבוקים. "כאן אנו מתכוונים לעצור ואין לנו כוונה לגדול מעבר לזה", אומרים האחים טל וניר פלטר בעלי היקב שהחל את דרכו בבציר 2002 אז הוציא היקב רק ארבעת אלפים בקבוקים. במיפגש עם כתבי יין סיפרו ניר וטל על המתרחש ביקב והציגו לטעימה מספר יינות חדשים: סוביניון בלאן 2008, שרדונה 2008, גוורצטרמינר 2008, 'טריו' 2007, קברנה-שיראז 2006 וקברנה סוביניון 2006 מסדרת T-Selection.

"אנחנו בנקודת זמן שבה יש לנו את הפרספקטיבה להביט לאחור ולראות מה עשינו ולאן אנו הולכים", אומר ניר פלטר, הנושא בתפקיד מנכ"ל היקב. "אנחנו כל השנים בחוסר אבל לא רצינו לרוץ מהר מדי קדימה כי חשוב היה לנו התכנון לטווח הארוך". עוד סיפר ניר פלטר שבשנה האחרונה גדל הצוות המטפל בענייני היקב והגיע לשמונה איש: ניר פלטר הוא בעלים ומנכ"ל. טל פלטר, בעלים ויינן היקב, צירף אליו עוזר יינן בשם אורי טבנקין . האב סם פלטר אחראי על היצוא והדוד מיטש אחראי על ההפצה. כמו כן הצטרפו ליקב רותם חוט כמנהלת משרד היקב, אמנון רון לשיווק ואלה בן צבי המנהלת את מועדון הלקוחות הפרטיים.

יקב פלטר, שעבר לצפון בשנת 2005 נטע שם כרמים ויש כוונה לבסס את יינות היקב בעתיד בהיקף לא מבוטל על כרמים אלו. יחד עם זאת תימשך צריכת הענבים מהכרמים הנוכחיים ביניהם: כרם הרוח שבצפון רמת הגולן – כרם בגובה 1,100 מטר מעל פני הים המתאפיין במיקום גיאוגרפי שיוצר לדעת אנשי היקב סביבת הבשלה אידיאלית לגפנים, פרי מרוכז בעל חומציות טובה ומבנה טאניני חזק. כרם דישון בעמק קדש, עמק סגור משלושה צדדים, קרקע עמוקה ודשנה ואקלים קריר בתקופת ההבשלה – אחד האזורים האיכותיים בארץ לגידול קברנה סוביניון. כרם ניר במושב מטע הנמצא במבנה גיאוגרפי של ואדיות, קרקע מעוטת מינרלים המרסנת את צימוח הגפנים – מה שמביא פרי מרוכז ועוצמתי.

רשמי טעימה:

פלטר סוביניון בלאן 2008 – הענבים ליין הזה מגיעים משני כרמים: כרם הרוח שבצפון רמת הגולן וכרם סוביניון בלאן ברמת דלתון שליד מושב כרם בן זמרה. זהו סוביניון בלאן בעל צבע נוטה למוזהב אבל שקוף כמעט כמו מים. באף שפע של ריחות חמצמצים-מתוקים מלימון ועד וורדים. בפה חגיגת טעמים הממשיכים את הקו החמצמץ מתקתק קלות. גוף קל ופריך. 11.5% אלכוהול. אפטר טייסט נעים וממושך עם קצת לימוניות בצידי הלחיים. טל פלטר מספר שבציר 2008 התאפיין בזנים הלבנים בחומציות גבוהה יחסית והדבר בא לידי ביטוי בחדות היין. אכן כן. יופי של סוביניון בלאן שמתאים מאוד לדעתי לפירות ים. מחירו של היין הזה 65 ש'.

פלטר שרדונה 2008 – 100% שרדונה משלושה כרמים: כרם נווה אטיב שבמורדות החרמון, כרם ספסופה שבגליל העליון וכרם בן זמרה ברמת דלתון. יין בעל צבע שמפניה בהיר מאוד והוא שופע ריחות של פרי קיץ לבן ובשל כגון אגס ומלון. בפה פחות חמיצות ופחות לימוניות לעומת הסוביניון בלאן, אם כי החדות קיימת גם כאן. גוף קל עד בינוני. 13% אלכוהול. בסיומת טעם מריר קלות אבל אלגנטי המזכיר אשכולית בשלה. אם הייתי טועם את היין הזה בטעימה עיוורת בחיים לא הייתי מנחש שזה שרדונה. לא מלולקטית, לא עץ – 3 חודשים נירוסטה ויאללה לבקבוק – זה השרדונה של טל פלטר. יופי של יין לקיץ אבל בעיני זה לא שרדונה… 55 ש'.

פלטר גווירצטרמינר 2008 – יין לבן חצי יבש מענבים שהגיעו משני כרמים: כרם ספסופה שבגליל וכרם הרוח שברמת הגולן. ביום הטעימה היין היה עדיין במיכלים והוא עתיד היה להיות מבוקבק בשבוע השני של פברואר 2009. את טעימת היין הזה ליווה גימיק נחמד והוא הודעת היקב שהיין יבוקבק בבקבוקים בעלי פקק זכוכית קוני. את הרעיון לפיקוק כזה קיבלו האחים פלטר בעת ביקור באוסטריה. צבע היין כצבע שמפניה וריחו הפרחוני משהו עדיין מאופק אם כי ניכרים ניצני ריחות הליצ'י האופייניים לזן. בפה מתיקות נעימה וקלילה. מזכיר יינות גרמניים שם מותר ליין ברמת מתיקות כזו להיקרא 'יבש'. יין שיכול ללוות פירות יבשים בט"ו בשבט. נחמד. 80 ש'.

פלטר 'טריו' 2007 – אחד מ'סוסי העבודה' של יקב פלטר. 20 אלף בקבוקים נוצרו מהיין הזה והוא נמכר היטב, בין היתר במסעדות. זהו יין תלת זני המורכב מ- מ-70% ענבי קברנה סוביניון, 15% ענבי מרלו ו-15% ענבי קברנה פרנק. הענבים ששימשו להכנת יין זה הגיעו משלושה כרמים: כרם הרוח ברמת הגולן, כרם שמאי בהר מירון וכרם ניר בעמק האלה. היין התיישן 14 חודשים בחביות לא חדשות – "הרעיון היה לעשות יין פירותי בעל בסיס חומצי די טוב ששבו העץ לא משתלט על היין" – מסביר טל פלטר. ליין צבע אדום חמרה וריחו עצור אם כי לאחר זמן מה, לאחר שהיין עומד פתוח בכוס, מתחילים להשתחרר ריחות פירותיים נעימים. עם סיבוב היין בכוס מקבלים דמעות נאות הניגרות יפה על הדופן הפנימית של הכוס. בפה טעמי פרי לאו דווקא בשל. גוף בינוני עד מלא 14.5% אלכוהול. טאנינים רכים, חלשים העושים את היין בהחלט נגיש עוד בצעירותו. יין במחיר נוח – 75 ש' – שמתאים לכל סוגי המאכלים.

קברנה-שיראז 2006 – "האח הגדול של הטריו", מכנה את היין הזה טל פלטר ומוסיף שהיין מכוון להיות קצת יותר כבד עם בסיס טאניני יותר רחב. היין הופק מ- 50% קברנה סוביניון ו-50% שיראז. הענבים מגיעים מכרם ניר שבמושב מטע שבהרי ירושלים. היין התיישן 18 חודש בחביות עץ, כשליש מהן חדשות. 5% מהחביות הן חביות עץ אלון אמריקאי. ליין צבע אדום-סגול כהה בעל ריחות עצורים אך פה מאוד נדיב, טעים ומתובלן בשלל טעמים. גוף מלא עם 14.8% אלכוהול. היין מתיישב יפה בפה ויש לו אפטר טייסט טעים להפליא, ארוך וממושך. אהבתי את היין הזה מאוד שמזכיר לי את הפנפולדס 389 האוסטרלי. מחירו 95 ש' – לטעמי מציאה.

T-Selection קברנה סוביניון 2006 – ה- T-Selection היא סדרת הדגל של יקב פלטר. 100% קברנה סוביניון מחלקות מובחרות בכרם ניר שבמושב מטע בהרי ירושלים. צבעו של היין אדום כהה והוא מדיף ריחות פרי מעורב – פרי בשל עם פרי צעיר. סיבוב של היין בכוס גורר דמעות שמנות וכבדות הניגרות לאט לאט על דופן הכוס. בפה גוף מלא וסמיך עם טאנינים טובים המורגשים היטב אך לא 'מעצבנים'. היין הזה צריך זמן והייתי ממליץ לנסות אותו עוד שנה. יין רציני. מחירו 140 ש'.

במיפגש טעמנו גם שני יינות מתיישנים אותם מתכוון היקב להוציא לשוק במחירים התואמים את איכותם והביקוש הצפוי. הקברנה שיראז 2003 שהיה מאוד טעים ובהחלט הוכיח כושר התיישנות נאה עד כה יימכר ב- 195 ש'. ה- שיראז 2004 הוא מאוד אוסטרלי, סמיך חזק ומוחצן. בדקתי ומצאתי שאני עצמי כתבתי על היין הזה במאי 2006 את הדברים הבאים: "אוסטרליה בריבוע. יין חבל על הזמן. שחור כמו זפת, מרוכז ועשיר בטעמים, בעל גוף מלא וסמיך. היין שופע ריחות וטעמים של פירות אדומים-שחורים עם שוקולד ופלפל שחור. מי שטעם פעם שוקולד שערבבו בו צ'ילי ימצא רמז לטעם הזה ביין הזה." היין הזה נמכר בזמנו ב- 140 ש' וכעת הוא מוצע ללקוחות החפצים בכך ב- 310 ש'.

הייתה זו בהחלט הפגנת יכולת מרשימה של יקב שהחל את דרכו בזהירות ומצא שהשוק אוהב אותו. בארץ נמכרים יינות פלטר ללקוחות עסקיים בנקודות מכירה ייחודיות ובמסעדות מובחרות. 10% מיינות היקב נמכרים במכירה ישירה ללקוחות פרטיים, חברי מועדון הלקוחות של היקב. 25% מהיקף היצור הולך ליצוא, מתוך זה 60-70% לאירופה והשאר לארה"ב. באירופה ניתן למצוא את יינות היקב, כך מספר ניר פלטר, בעשרים מסעדות המדורגות במדריך מישלין. בארה"ב, שם החלה התעוררות בביקוש ליינות איכות ישראליים לא כשרים, משווקים יינות פלטר על ידי ריצ'רד שפר מחברת Israel Wine Direct. שאפו ליקב פלטר והצלחה בהמשך.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות