בית פלוגת הכותל פתוח לקהל בעיר העתיקה

05/12/2019
סיפורה של פלוגת הכותל  ברובע היהודי בירושלים המשך »

מוזיאון בית פלוגת הכותל, שבאחריות מרכז מורשת בגין וממוקם ברובע היהודי חושף את סיפורה של פלוגת הכותל, שפעלה לשמירה על הכותל המערבי, במיצג מיוחד.

המיצג שנחנך לפני כשנה ואורכו כ- 35 דקות, מביא את סיפורה של פלוגות הכותל. זהו סיפור שכמעט ונשכח מהיסטוריית הישוב היהודי בארץ ישראל.
סיפורה של הפלוגה התחיל בשנת 1928, אז הגבילו הבריטים, ששלטו בארץ, את הקיום היהודי. גם היה איסור תקיעה בשופר ליד הכותל המערבי, לאחר שהערבים התלוננו כי התקיעה פוגעת בקודשי האיסלאם. חבורת צעירים מתנועת הנוער בית"ר, שלימים הפכה לפלוגת הכותל, לקחה על עצמה להגניב שופר ולקיים את המצווה מדי יום-כיפור גם שהתהליך לווה במעצרים ומאסרים. חבורת הצעירים ספגה הצקות מדי פעם  מהבריטים, שראו בהם כמפירי חוק.  קציני המשטרה הבריטים נהגו לערוך חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחברים בפלוגה שלא להניף את דגל הלאום.

כ- 80 שנה לאחר שנסגר בידי הבריטים, נפתח  לקהל הרחב מוזיאון בית פלוגות הכותל, הממוקם בלב הרובע היהודי. הוא מביא את סיפור הגבורה של אותם צעירים, חברי תנועת בית"ר, והחלטתם לשהות דרך קבע בעיר העתיקה כדי להגביר את ביטחון תושבי הרובע היהודי.
המוזיאון ממוקם בתוך הבית המקורי ששימש את הפלוגה למגורים, ומספר את קורותיהם של הנערים, שהיו יוצאים בבקרים לעבודתם ובלילה עסקו בגבורה באימונים צבאיים ושמירה על ביטחונם של היהודים, שנהגו להתפלל ליד הכותל המערבי כדי לשמור על הגחלת היהודית בירושלים בכלל ובכותל בפרט. לבסוף הם הוצאו בכוח מהמקום.

המבקרים במוזיאון יוכלו לעבור את המסלול הציוני ההיסטורי שמתחיל בתוקעי השופר, ממשיך בפלוגת הכותל עד לגבורת אנשי האצ"ל, תוך הבלטת מעשי הגבורה, הבחירה בחיים תחת סכנה מתמשכת, המאסרים, העימותים היום-יומיים עם האוכלוסייה הערבית והשלטון הבריטי מתוך אידיאולוגיה עמוקה.

עלות כניסה למוזיאון: 20 ₪ למבוגר, ילד/ אזרח ותיק/ נכה / כוחות הביטחון 15 ₪, מחיר מיוחד לקבוצות. משתתף בכרטיס ה Jticket של הרובע היהודי.

בית פלוגת הכותל , רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל
להזמנת קבוצות והרשמה מראש: מרכז מורשת בגין :02-5652011
hazmanot@begincenter.org.il

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *