מוזיאון מנחם בגין

04/12/2019
מסע אורקולי בעקבות חייו של מנהיג המשך »

מוזיאון מנחם בגין הוא חוויה אורקולית רב חושית בלתי שגרתית הלוקחת את המבקרים למסע בזמן אל חייו של אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של המדינה. מנחם בגין ז"ל.
החוויה פונה אל חושי המבקר באמצעות סרטים נדירים, מסכי מגע אינטראקטיביים, פס קול מלווה, תאורה ייחודית ושחזורים ופריטים מקוריים.

מתברר שרבים מהמבקרים יוצאים מהמוזיאון כשהם מנגבים את דמעותיהם, בהיזכרם במפגש האישי שלהם עם מנחם בגין במסגרת חברותם באצ"ל, בבואם לכיכר לשמוע אותו נואם או ביושבם מול מקלט הטלוויזיה, בעת ביקורו ההיסטורי של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, בארץ.
עבור אחרים שאינם מכירים את מנחם בגין, השימוש של המוזיאון באמצעי מולטימדיה חדישים, נותן הזדמנות למבקרים בו הכרות כמעט אישית עם דמות שלא הכירו כלל.

מרכז מורשת בגין בירושלים צילום משה כהן

מרכז מורשת בגין בירושלים צילום משה כהן

המוזיאון לוקח את המבקר למסע בזמן אל תחנות חייו של בגין. דרך סיפורו של המנהיג , מזמן המוזיאון גם מפגש עם כמה מהרגעים הדרמטיים והמרגשים של מדינת ישראל.

המוזיאון בבסיסו מחולק לארבעה חלקים:
החלק הראשון של המוזיאון עוסק בתקופת ילדותו של בגין באירופה. בחלק זה של המוזיאון מתואר גם סיפור מעצרו של מנחם בגין בשל פעילות ציונית, וניתן לראות שחזור של חקירתו של בגין על ידי הסובייטים.
החלק השני של המוזיאון מוקדש לתקופת הפיקוד על האצ"ל. בחלק זה מתוארות כמה מהפעולות המרכזיות של האצ"ל במאבק נגד הבריטים כגון: פיצוץ מלון המלך דוד, הפריצה לכלא עכו וכד'.
החלק השלישי של המוזיאון מוקדש לשנים בהם היה מנחם בגין באופוזיציה. תחילה המבקרים מוזמנים לשבת בסלון משפחת בגין כפי שהיה ברחוב רוזנבאום 1 בתל-אביב ולאחר מכן מגיעים אל הכיכר לשמוע כמה מהנאומים המפורסמים של בגין.
החלק הרביעי מוקדש לפעילותו של מנחם בגין כראש ממשלה – הסכם השלום עם מצרים, קבלת פרס נובל לשלום, הפצצת הכור הגרעיני בעיראק ועוד…
המוזיאון מסתיים בשדרת המורשת המוקדשת למורשתו של מנחם בגין כפי שנלמדה הן מכתביו ומפעילותו הציבורית, במהלך השנים.

מרכז בגין מהווה מרכז תרבותי ותיירותי שוקק חיים בירושלים. המקום מציע מגוון של פעילויות חווייתיות, אירועי תרבות, הרצאות וערבי שירה למגוון גילאים, לבודדים ולקבוצות, המתקיימים במרכז עצמו וברחבי הארץ בשלוחות המרכז השונות. בחופשות ניתן להצטרף לאחד מהסיורים התאטרליים או המוזיקליים המתקיימים בסביבת המרכז.
במקום מתקיימות גם פעילויות חינוך מגוונות למערכת החינוך והביטחון, סדנאות לנוער מהארץ ומהתפוצות, פעילויות מחקר ולימוד לקבוצות שונות .

בשטח המרכז נמצא הגן הארכאולוגי  כתף הינום.
כתף הינום מהווה חלק מטבעת הקברים ,הנקרופוליס, המקיפה את ירושלים הקדומה. שמו ניתן לו עקב היותו צמוד לגיא בן הינום ממערב.
באזור כולו נתגלו לא מעט מערכות קבורה המתוארכות לתקופת בית ראשון , ימי מלכי יהודה, לצד שרידי כנסייה ביזנטית, קברי פיר חצובים מהתקופה הרומית, ושדה של קבורה של חיילי הלגיון הרומי העשירי. הממצא המרתק ביותר הינו מערת קבורה מתקופת בית ראשון הממחיש את תהליך הקבורה באותם הימים ובו נמצאה התגלית המרגשת והייחודית – גליל כסף עליו מופיע הפסוק המוכר לנו מתוך ברכת כהנים "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליו ויחנך וישם לך שלום" .
זהו הטקסט המקראי הקדום ביותר שנמצא עד היום.

האתר שופץ לאחרונה על ידי מרכז מורשת בגין בשיתוף רשות העתיקות וקק"ל .בפארק ששופץ לצידו שולבו שילוט מתאים ושבילי הליכה המחברים את האתר לרצף פארקים בין גן בלומפילד לגבעת התנך
הכניסה חופשית בין השעות 10-18:00, ימים א-ה
ניתן לתאם מראש כניסה מעבר לשעות הפעילות מול מרכז בבגין

***********************************************************************************************
הסיורים ניתנים במוזיאון בגין הם עברית ובאנגלית וניתן לקבל אוזניות גם לשפות ספרדית, צרפתית, רוסית וערבית.
המוזיאון הוא חוויה לכל המשפחה והביקור בו בסיורים מודרכים ובתאום מראש בלבד.
אורך הסיור כ- 75 דקות. (זמן המתנה בין שני סיורים חצי שעה)
.
שעות פתיחה:
בימים א, ב, ד, ה,
בשעות 9:00-16:30
יום ג' 9:00-19:00
יום ו' 9:00-12:30

מחירים:
מבוגר: 25 ₪
אזרח ותיק, סטודנט, חייל, ילד: 20 ₪.
משפחה: זוג + ילד 1 – 65 ₪
זוג + 2 ילדים- 70 ₪ כל ילד נוסף: 15 ₪
מבקר בקבוצה מעל 20 איש: 15 ₪. (גודל קבוצה עד 25 איש).
למידע נוסף בקרו באתר האינטרנט שלנו או בדף הפייסבוק של המרכז
www.begincenter.org.il
למידע נוסף ולהזמנות: 02-5652011, 02-5652018
רח' ש.א נכון 6 ירושלים (בין גן הפעמון לסינמטק)

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *