שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקב טוליפ "לא שמים תווית"

כתב וצילם: ישראל פרקר
האהבה הגדולה של יקב Tulip לחברים מכפר תקוה שבקרית טבעון הולידה יוזמה חברתית מיוחדת במינה. יחד עם העמותות כפר תקווה, אקים, איל"ן ובית השאנטי נולד הפרויקט החברתי "לא שמים תווית"- פרויקט אמנותי המגשר בדרך ייחודית בין עולם העסקים לקהילה. כך עוצבה התווית ליין הדגל של יקב Tulip ה- Black Tulip 2005

 09/01/2009

 כתב וצילם: ישראל פרקר

המעלית שהובילה אותנו במעלה לקומה ה64 במגדל אביב, הסמוך לבורסה ברמת גן, הייתה מלאה באורחים שהגיעו לדירתו רחבת הידיים של בני יפהר. בני, חובב יינות ישראל, מלווה כבר תקופה ארוכה את פעילות יקב טוליפ והוא השאיל את סלון ביתו הגדול לקיום אירוע מיוחד שחתם את הפרויקט שיזמו ביקב טוליפ בשיתוף העמותות כפר תקווה, אקים, איל"ן ובית השאנטי – "לא שמים תווית". פרויקט זה נולד מתוך אמונה כי תווית שמים על יין ולא על אוכלוסיה שלמה. זהו פרויקט אמנותי המגשר בדרך ייחודית בין עולם העסקים לקהילה.
למעלה מ100 איש התכנסו בסלון המהודר בערב החגיגי, ואפילו מראות הנוף המפתיע שנראה ממרומים לא יכלו להסתיר את התרגשות הנוכחים מהאירוע והשותפים בו. על הקירות מסביב היו תלויים 14 ציורים צבעוניים, שנראו ממבט ראשון כמצוירים ע"י ילדים

לכוסות האורחים נמזג יין לבן, טוליפ 2008 מצונן וריחני, שהיווה פתיחה מהנה לערב המהנה.

פתח את הערב רועי יצחקי, מנכ"ל ומבעלי יקב טוליפ, שהודה לכל השותפים בהכנת היין ופרויקט הציורים ולבעלי הדירה המארחים: "זהו אירוע השונה מרוב האירועים, מרובי המשתתפים, שעשינו ביקב עד היום. האירוע מתחבר לסדר היום של היקב מבחינה חברתית והוא מסכם את הפרויקט שהתרחש אצלנו במהלך השנה האחרונה. בכדי למצוא את התווית המתאימה ליין הדגל של יקב Tulip ה- Black Tulip 2005 , אשר נחנך הערב, הוכרזה בין חניכי כיתות האמנות ב4 העמותות כפר תקווה, אקים, איל"ן ובית השאנטי תחרות ציורים, לבחירת הציור הנבחר שהפך בסופו של יום לתווית היין הנכספת. לאחר תהליך ארוך ומאתגר של הנחיות האמנים בעמותות ושעות יצירה ארוכות, התקבלו עשרות רבות של ציורים מתוכם נבחרו 14 ציורים – המועמדים הסופיים בתחרות, התלויים על הקירות מסביב. במקום הראשון זכה הציור של דוד אשכנזי שהפך לתווית יין הדגל בלק טוליפ. דוד אשכנזי הוא יוצר מחונן עם פיגור שכלי מעמותת אקים, שהצבעוניות והאבסטרקטיות של יצירתו שבתה את לב כולנו.
הרעיון שלנו ביקב טוליפ הוא לתת דוגמא לעסקים נוספים שאפשר לעשות דברים בשילוב תרומה לקהילה. המיוחד ביין הדגל החדש שלנו הוא הנשמה שהוכנסה בו. בורסת הפרחים הראשונה הייתה בהולנד. הבלק טוליפ הייתה הבועה של אז. מחירו של פרח אחד היה גבוה מאוד. לבסוף התפוצצה בועת הטוליפ והוא נשאר לסמל יוקרתי לאותה תקופה."

לכוסות הנוכחים נמזג היין האדום בלק טוליפ 2005 . בדברי ברכה המשיך תמיר ארצי, היינן של יקב טוליפ כמעט 4 שנים: "היין הראשון שנמזג לכוסות, הטוליפ לבן 2008, הוא הגרסה השנייה של היין הלבן שלנו, זהו בלנד המורכב מ 60% גוורצטרמינר ו40% סוביניון בלאן. היין טרם הופץ ועדיין נמצא במיכל בשלבי ההכנה לביקבוק שיתרחש בעזרת תושבי כפר התקווה בעוד מספר חודשים.
ערב זה הוא חתימה של משהו שהתחלנו לפני שלוש וחצי שנים לפני בציר 2005 . הרעיון שלנו היה לעשות יין אדום מאוד מיוחד שיהיה יין הדגל של היקב. במהלך כל תהליך הייצור שמנו דגש מיוחד על כל פרט ופרט: זנים, חלקות, בלנד, יישון אריזה, וכמובן התווית המיוחדת. אנחנו גאים בתוצאה. זהו בלנד קלאסי ועוצמתי של 4 זנים משובחים: קברנה סוביניון (66%), מרלו (14%), קברנה פרנק (14%) ופטיט ורדו 6%) כולם מאזור הרי יהודה."

הצמד אסנת ואיגור מאגודת אקים שרו בהמשך הערב מספר שירים מתוך ההצגה "קפה הפוך בבקשה" המוצגת בתיאטרון הקאמרי כשהשחקנים בהצגה הם אנשים בעלי צרכים מיוחדים. כתב וביים חיים טל.

יושב ראש אקים, ראובן סמואל: "ביקב טוליפ שהוקם בשנת 2003 בכפר תקווה ע"י משפחת יצחקי, עובדים בשני מישורים. א. בייצור יין טוב ב. בתרומה לחברה ללא חסכון. רועי ממשיך לא רק בייצור יין אלא הוא תורם רבות לקהילה. במסגרת זו הבנתי מאיזה חומר האיש הזה נוצר כאשר הנתינה היא המוביל את חייו והיין הוא הדבר שבו הוא עושה קצת עסקים. כולנו חייבים לך, רועי, הרבה תודות, ובעיקר אנשים עם צרכים מיוחדים שבשבילם אתה עובד. אני מודה לך בשמם. אני רוצה להביא לידיעת רבים, שלא מכירים את עולם הפיגור, שבערך לפני 15 שנה, בתחרות ציורים במוזיאון ת"א, זכה במקום הראשון ציור של בחור בלתי ידוע. התברר שהוא היה עם פיגור שכלי. זה מה שמראה שיכול להיות שלילדים שלנו יש איזה פיגור בתחומים מסוימים אבל יש בכולם הרבה דברים שהם לא שונים מאיתנו ובעיקר ברגשות. קשה להם לבטא זאת אבל הם מרגישים בדיוק כפי שאנחנו מרגישים. אם נדע, כמו רועי להעניק להם את מה שאנחנו יכולים להעניק, תעשה חברה יותר צודקת, יותר טובה, וראויה לאנשים שנמצאים בה. תודה לאורלי מנהלת השיווק של היקב, ולכל מי שעסק בהפקת הערב הזה."
ראובן העניק בסיום דבריו גביע קטן כתשורה מאקים ליקב טוליפ.

מושיק רון ,מנכ"ל כפר התקווה: "לפני כ 5 שנים הגיע אלי רועי עם הרעיון של יקב בכפר תקווה. ביקשתי ממנו שילך להביא את ההורים… הוא הביא כל המשפחה ואנשי כפר התקווה הפכו למשפחה אחת ביחד עם משפחת יצחקי. לנתן כנעני, איש הכפר הנמצא כאן איתנו, יש משפחה ביולוגית קטנה אבל משפחת יצחקי והיקב זו המשפחה הגדולה שלו. בטוליפ עושים יין איכותי ואנחנו זכינו בעזרתו להקים מפעל חברתי מיוחד במינו. הארומה של היין היא לא רק ארומת היקב יש בפנים ניחוח אנושי מיוחד ואני מודה לרועי, לצוות היקב ולכל משפחת יצחקי על מה שהם עושים עבורנו."

דוד אשכנזי, שציורו זכה בפרס הראשון והפך לתווית יין הדגל של טוליפ, סיים את שרשרת נאומי הברכות בתודה נרחבת לכל מי שהנחה וחיזק אותו מכל הכיוונים. הוא הרים לסיכום כוסית לחיים עם כל הנוכחים.

אורלי שור, מנהלת השיווק של יקב טוליפ אשר הביאה את הפרויקט לכדי מימוש: "המפגש האישי עם היוצרים היה עבורי הרגע המכונן. במסגרת עבודתי על הפרויקט עברתי בין מרכזי האמנות השונים בעמותות ונפגשתי באופן בלתי אמצעי עם היוצרים עצמם. עיניהם הבורקות של האמנים והדרך המדהימה בה האמנות מאפשרת להם בעצם לגשר על המגבלות ולבטא את הפוטנציאל הגלום בהם היוותה מבחינתי את הסיפוק הגדול ביותר".

רונית סנפיר, רכזת אמנות פלסטית באקים: "אנו שמחים על היוזמה המבורכת של הפרויקט 'לא שמים תווית' של יקב טוליפ. זוהי הזדמנות נוספת ומיוחדת להצגת האמנות המרגשת של יוצרים עם פיגור שכלי. היצירה מאפשרת לאמנים מיוחדים אלה, לבטא את הפוטנציאל החבוי בהם, לעקוף חסכים אינטלקטואליים ומגבלות פיזיות ולממש את הכוחות החזקים שבהם. תהיה היצירה אשר תהיה, היא תמיד בחירה חופשית וביטוי אישי. היצירה של דוד אשכנזי משקפת את סגנונו האישי והייחודי. זכייתו בתחרות ועיצוב יצירתו על תווית בקבוק היין החדש, מהווה העצמה וגאווה רבה לו ולמשפחתו, למסגרת בה פועל, לאקים ולכל העושים במלאכה. אמנות זו – הנוצרת בחלל הפרטי, האינטימי – הרחק מן העין, חשוב שתוצג בחלל הציבורי, התרבותי – קרוב אל הלב".

במרכז המבקרים של יקב Tulip נערכת תערוכה "לא שמים תווית" בה מוצגים כל 14 הציורים אשר התמודדו בשלב הסופי של התחרות. חובבי היין מוזמנים להגיע למרכז המבקרים של היקב הממוקם בכפר תקווה, הסמוך לטבעון, ליהנות בו מסיור מודרך אשר אינו כרוך בתשלום, לטעום יין ולהתרשם מתערוכת עבודות האמנות הקסומות של האמנים בעלי הצרכים המיוחדים.

בהצלחה לכולם, והם רבים !!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות