שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יינות לבנים על רקע ים כחול

כתב וצילם: אבי הלוי
הצלחה נאה לפסטיבל השני של 'לבן על הים' במרינה בהרצליה.


 כתב וצילם: אבי הלוי

כמה מבקרים בדיוק הגיעו לפסטיבל 'לבן על הים' שהופק על ידי 'איש הענבים' בשיתוף המגזין 'יין גורמה ואלכוהול', אינני יודע, אבל השמועות אומרות שאם בשנה שעברה חיכו לאלף וחמש מאות איש והגיעו ששת אלפים הרי שהשנה חיכו לששת אלפים והגיעו אלף וחמש מאות. כנראה שבשנה הבאה תתייצב המטוטלת והאירוע יצבור קהל קבוע ונאמן שימנה מן הסתם משהו באמצע – כשלושת אלפים איש… סתם ניחושצילם אבי הלוי

כך או כך, בשעות שביקרתי אנוכי בערב הראשון לפסטיבל היו שם רבים, רבים מאוד אפילו אבל עדיין במידה כזו שניתן היה לגשת לכל דוכן, לטעום בנחת מן היינות ולשוחח בהרחבה עם המוזגים והמוזגות על היין. נראה גם שמספר היקבים הישראליים שהשתתפו הפעם היה נמוך יותר מהשנה שעברה אך אלו שהשתתפו הביאו עמם ממיטב היינות שמוצעים לקהל הישראלי לקראת הקיץ הקרב ובא – עשרות סוגי יינות קיץ מקוררים היטב, ביניהם יינות מבעבעים, לבנים וסמוקים. רוב היינות היו יינות כשרים, מה שאפשר לקהל רחב יותר להתחבר לאירוע שנצפו בו לא מעט חובשי כיפות.

על הרציף ברחבה המערבית של המרינה, אל מול הסירות העוגנות, הוצבו דוכני טעימה נאים לעין אם כי בר הקרח מהשנה שעברה היה חסר וכאילו להכעיס, מזג האוויר התאים לבר כזה הפעם יותר מאשר בשנה שעברה. עשרות מוזגים ומוזגות מזגו לכוסות המבקרים יינות מבעבעים, יינות סמוקים ויינות לבנים יבשים, חצי יבשים ויינות מתוקים. הכניסה למתחם הטעימות הייתה חופשית אך קבלת יין לטעימה הותנתה ברכישת כוס טעימה במחיר של 49 ₪. בנוסף לדוכני היינות המקומיים היו גם דוכנים של יינות יבוא, גבינות, לחמים, שמן זית, ליקרים, מכונות קפה, שוקולד ועוד.

יקב בנימינה הטעים ארבעה יינות ישראליים: 'יוגב רוזה' העשוי מענבי מלבק וקריניאן – יין יבש אך פירותי במידה נאה, 'יוגב בלנד ארומטי' 2009 – יין לבן העשוי מענבי גווירצטרמינר, מוסקט אלכסנדרוני ופרנץ' קולומבר, בנימינה רזרב סוביניון בלאן 2008 וטבע מוסקטו 2009. אהבתי במיוחד את ה'יוגב בלנד ארומטי' שהיה נעים מאוד לחיכי הצמא.

יקב הרי גליל כיבד את הטועמים ברוזה מבציר 2009, שהיה הפעם פחות סוכרייתי מהרוזה של בציר קודם, ויונייה 2009 ואביבים 2008. אני מאוד אוהב את האביבים ובעיני הוא אחד היינות המתאימים ביותר לאוכל, לאו דווקא בקיץ. צבעו הצהוב, גופו המלא והטעמים החמאתיים מזכירים לי את סוג השרדונה האהוב עלי אשר הולך ונעלם מהנוף היינני…

ליקב נאות סמדר יין ייחודי בשם 'מוסקט קנלי שמש', כעת מבציר 2007. היין מיוצר בתהליך לא שגרתי שבו מוציאים את היין בדמיג'נים אל גג היקב וחושפים אותו לשמש לתקופה שבין ארבעה לשישה חודשים. החום והשמש מפתחים ביין צבע עמוק וטעמים דבשיים-קרמליים. ביקב נאות סמדר לא מתווכחים עם האקלים המדברי ורוב היינות הלבנים של היקב נוטים למתיקות, חלקם אף יינות מחוזקים: סוביניון בלאן חצי יבש, סוביניון-מוסקט חצי יבש, מוסקט קנלי ו'סמדר' – יין בנוסח מדירה מענבי שרדונה.

יקבי רמת הגולן הביאו לטעימה שלל יינות לבנים: גמלא שרדונה 2008, ירדן ויונייה 2008, ירדן סוביניון בלאן 2009, ירדן קצרין שרדונה 2006 וגולן מוסקטו 2009. המוסקטו הוא היין הזול שבחבורה אך באופן די מביך הוא הטעים ביותר… טוב, הוא לא מתאים לאוכל ולשם כך יש לנו את כל האחרים היבשים כשהאהוב עלי ביותר כמובן השרדונה קצרין. הסוביניון בלאן מסדרת ירדן הוא תמיד יין טוב והנוכחי מבציר 2009 אף זכה במקום מכובד בצמרת יינות הסוביניון בתחרות אשכול הזהב שנערכה לפני פחות מחודש ימים.

ליקבי רקנאטי יש את הרוזה הכי טעים לחכי, ואני יודע שאני לא לבד בדעה זו. אתה שם את היין בפה והוא עושה לך טוב, לא חשוב למה… אני גם אוהב את הבקבוק, הנפוח מעט בצדדים, יש לו מראה מצודד. הרקנאטי שרדונה 2008 בסדר גמור אבל אני אוהב יותר את אחיו הרזרב. יסמין לבן 2009 הוא יין לבן בסיסי מספק, בדומה להר החרמון הלבן של יקבי רמה"ג, והסוביניון בלאן רזרב 2009 מצוין. היין הבולט, כאמור, היה הרוזה.

יקב תשבי מייצר ארבעה סוגי יין לבן וכולם היו בטעימה: שרדונה 2009 – שרדונה שעבר מלולקטית אך לא שהה בחביות עץ, סוביניון בלאן 2009 – יין פריך ולימוני משהו, גווירצטרמינר 2009 – ריחני ופירותי ויין לבן חצי יבש, מאוד נעים לחיך – בלנד של פרנץ' קולומבר ואמרלד ריזלינג.

ליקב טפרברג 1870 הייתה עמדת הטעמה גדולה ועגולה שהוצבה במרכז רחבת האירוע. עמדה זו משכה הרבה תשומת לב וניכר היה באנשי היקב שהם מנצלים היטב את יתרונם היחסי באירוע שכזה: יינות מצוינים במחירים אטרקטיביים. הסוביניון בלאן 2009 העשבוני והמרענן מסדרת 'טֶרָה' הוא אחד ה- ס.ב. הטובים היום בשוק ה- ס.ב. המקומיים, "עבדנו עליו קשה מאוד" אומר היינן אוליבייה פרתי ומציין בסיפוק שהיין זכה במקום שני מבין ה- ס.ב. בתחרות אשכול הזהב האחרונה. עוד מסדרת טֶרָה – אמרלד ריזלינג חצי יבש, וכן שרדונה פריך מסדרת 'סילבר' ואיך אפשר בלי – ריזלינג בציר מאוחר 2008, אף הוא מסדרת 'סילבר' – יין קינוח מעולה. יופי של אנשים, יופי של יינות.

לסיכום, היה זה הפנינג טרום קיץ מעולה. מזג האוויר היה נעים ואפילו קריר. היעדר הצפיפות והדוחק הזכורים מאירועים דומים הוסיפו למימד ההנאה. בסך הכל הייתה זו הזדמנות מצוינת למי שרצה לבחור יינות לחג השבועות ולקיץ הקרוב להתוודע לנבחרת משובחת של יינות לבנים, סמוקים ומבעבעים. נקווה שהאירוע יתייצב ויתקיים מדי שנה. היה כיף.

למצגת תמונות מהאירוע -צילם אבי הלוי

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות