שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

"צוות ברמה גבוהה- סוד ההצלחה בכרמל"

כתב וצילם: ישראל פרקר
בשנים האחרונות התחוללה מהפכה גדולה ביקבי כרמל. המהפכה החלה מאז נכנס לתפקידו ישראל איבצן כיושב ראש וכמנכ"ל היקב. י.פרקר נפגש עם איבצן כדי לשמוע ממקור ראשון מה קורה ביקבי כרמל בתקופה זו ומהם הגורמים לכך.
בכתבה הראשונה הכרנו טוב יותר מיהו בעצם ישראל איבצן ומהן המטרות שהציב לעצמו עם כניסתו לתפקיד העומד בראש היקב הגדול במדינה. בכתבה השנייה מובאים המשך דבריו, מחשבותיו ותוכניותיו של היו"ר.

  19/12/2008 

  כתב וצילם: ישראל פרקר

חלק ב'

בשנים האחרונות התחוללה מהפכה גדולה ביקבי כרמל. ניתן להגדירה כמהפכה השקטה.  המהפכה החלה מאז נכנס לתפקידו ישראל איבצן כיושב ראש וכמנכ"ל היקב. נפגשתי עם איבצן כדי לשמוע ממקור ראשון מה קורה ביקבי כרמל בתקופה זו ומהם הגורמים לכך.
בכתבה הראשונה הכרנו טוב יותר מיהו בעצם ישראל איבצן ומהן המטרות שהציב לעצמו עם כניסתו לתפקיד העומד בראש היקב הגדול במדינה. בכתבה זאת אמשיך להביא מדבריו, מחשבותיו ותוכניותיו של היו"ר 

מה כרמל עושה שצרכן מגיע לחנות הוא לא יחפש יין לפי מחיר(זול) אלא לפי איכות? שאלתי.
ישראל איבצן: "עלינו בקמפיין בטלביזיה המוקדש לסדרת פרייבט קולקשיין, שגם עברה שדרוג איכותי בשנתיים האחרונות. קמפיין כזה יש לנו מסרים לציבור. אנחנו אומרים בואו תנסו אותנו, קרה משהו. לקחנו בחשבון שמנהלת המידע היום היא אדירה. יש צינור אדיר עם מידע. צריכים לתפוס את הצרכן בנקודה שמייצרים בו עניין. אם נשלח לאנשים חומר כתוב אף אחד לא יפתח אותו מפני שאנשים מוצפים בחומר ויכולת הקליטה שלהם היא קטנה. אנחנו עושים דיול (הדרכת קהל ע"י דיילים י.פ) בנקודות מכירה. זהו אלמנט מלמד ומחנך. אנחנו עושים הרצאות יין לא רק במסעדות אלא במקומות שונים שאנשים נאספים בהם. אנחנו מארחים קבוצות ביקבים, בחדרי הטעימות. יש לנו מחלקת הדרכה לא קטנה האחראית על תרבות ורוחניות היין.
קיים כאן עיקרון הכתם המתפשט. העבודה הכי נכונה היא העבודה אחד לאחד. ככל שנגרום ליותר ויותר קבוצות ממוקדות להגיע ליקב או להיות בקשר עם היקב וניתן להם את חווית היין יהיו לנו יותר אנשים שיתעניינו ביין. אנחנו פועלים היום בלחבר את היין ולייצר מדיה שהיין הוא חלק מאירועים תרבותיים. בקונצרטים של הפילהרמונית, למשל, אנו מציגים יין בהפסקות בלובי. אנחנו משתדלים להתמקד בציבור שלא נמצא כבר בקופסא. אני רוצה להביא לעולם היין אנשים שעוד לא נמצאים בפורומים. אחרי שהם שיצאו מטעימה של כמה שעות הם כבר נעשים חברים של היין שהופך להיות בתפריט שלהם. ככל שטועמים יותר הופכים להיות מאוהבים יותר ביין. יין זה הרגל נרכש. ככל שרואים יותר שהיין הוא עולם ומלואו יותר מתחברים אליו."

מה היקב  עושה כדי לשפר את התדמית ההיסטורית שלו?
איבצן: "לדעתי זה לא נכון שלאורך כל השנים התדמית של כרמל הייתה גרועה. יש כאן תולדה של היסטוריה. התחלנו מההיסטוריה המאוד קדומה ובעצם זה מה שהיה בהמשך. קל להבין זאת בארגונים גדולים. הגדולה של המהפכה והשינוי זה שאני לא בא מהיין. אם אתה שואל מה קרה לכרמל שתלוי בי. אני באתי ממקום אחר שהוא מתקדם מבחינת ראיית המזון והשיווק (תנובה) ובאתי עם כלי עבודה אחרים וראייה אחרת מהמקובלים בענף היין. המהפכה שהבאתי נובעת משינוי התפיסה והתרבות האירגונית. כל זה קרה הודות לקבוצת אנשים שהתגבשה סביב המהלך הזה והם האנשים שהביאו את משב הרוח ובראייה העכשווית לארגון שלנו. הייננים שלנו למדו במוסדות אקדמיים וכל ההתייחסות הייננית ליין שודרגה. הטיפול בכרמים, דירוג היין לפי איכות הכרמים, חוסר ההתפשרות שלהם, העקרונות המאוד מקצועיים. הם העבירו לכורמים את המסר שחייבים לפעול אחרת. ניתנו ערכים כספיים נכונים לכל כרם בהתאם לאיכויות שלו. משייכים את הענבים הנכונים לכל סידרה.
היו כאן השקעות לא קטנות בטכנולוגיות ובציוד במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות. שופצו מכלי הבטון בזכרון יעקב, הוכנסו מכלים ופרסים חדשים, מערכות קירור חדשות,, הופעל ציוד בקבוק חדש שמשפר את איכות המילוי ומונע חשיפת הנוזלים לאוויר. אני רואה ביין מוצר מזון שצריך להיות טוב ונקי. רואים את השיפור באיכות היין, בעלויות ההפעלה וביכולת שלהם לשמור את היין בתנאים טובים לאורך זמן.

שודרג גם נושא המכירות. האנשים שמנהלים את המכירות בכרמל הם עם הפנים בכיוון לצרכן. הם לא רואים במכירת היין רק דבר טכני. מושקע אצלם מגע אישי במה שקורה. לאנשים אכפת יותר. הורדנו אחריות למטה. יש לנו מחלקת חשבונאות פיננסית מאוד ממוחשבת ומתקדמת. קיימת זמינות הנתונים היא און ליין. יודעים כל שעה מה נמכר בכל חנות. אני יודע כל שעה מה יש במיכלים, מה קצב המילוי בבקבוקים, וכל תקלה המתרחשת ברצפת הייצור. מחלקת ההדרכה עובדת בקצב מואץ. יש רצון לתת מידע ובס"ה לשמחתי הרבה הצוות שלנו ברמה מאוד גבוהה. זהו סוד ההצלחה."
היקב מוכר- 15 מיליון בקבוקים בשנה אבל התמהיל השתנה. הקטע של הפרימיום בתוך התמהיל גדל משמעותית. יש לו דרישה גדולה יותר. חשוב לציין שאנחנו לא מייצרים מוצר שאנחנו לא מרווחים עליו. אין סבסוד מוצלב בין מוצרים."

איך משפרים את תדמית יינות ישראל בחו"ל? עניין אותי לדעת, לאחר שחזרתי מארה"ב ומקנדה שם שמעתי דברים לא כל כך טובים על היין הישראלי…
"במשך שנים רבות ליין הישראלי היה שם בחו"ל כיין כשר מתוק ולא טוב. יינות כרמל הגיעו להרבה מדינות בעולם. הציבור היהודי בעולם חיפש את המוצרים האלה. לכן תפיסתית בעולם, יין ישראלי הוא יין קידוש מתוק. בקטע זה אנחנו נמצאים בתוך מהפך.
90% מהייצוא שלנו השנה היו יינות של הסדרה האזורית ומעלה כולל יתיר. זהו מהפך גדול. אני לא יודע להגיע לכל מדף בעולם. גם אם נשים בקבוק אחד על כל מדף בעולם אין לנו מספיק יין. ההחלטה שלנו היא להתמקד במספר מדינות בהם מתעניינים ביין ישראלי ברמות הפרימיום וליצור מערכת תמיכה דרך המפיץ המתאים. בעבר אצל המפיצים הייתה הפצת יינותינו רק דרך אגב תוך כדי מכירת מוצרים כשרים אחרים. לפרוץ מהמעגל הזה זה לא קל. הצלחנו טוב בארה"ב באנגליה ובפולין, שם נפרוץ לשוק היין האמיתי. כרמל היום לא מייצאת בכלל יינות קידוש או תירוש."

האם לצאת לתערוכות בחו"ל תחת קורת גג ישראל? רציתי לדעת את דעתו של היו"ר.
איבצן: "אני הולך לאירועים בחו"ל רק בעקבות המפיצים שלי. במקום שאין לי מפיץ ואין מי שיעשה מעקב אחרי האירוע אני לא משתתף. מבחינתי מה שאותי מנחה זה איך אני גורם לאותו לקוח שהגיע לדוכן שלי יום אחרי שטעם יין והתלהב, שמישהו ימשיך לטפל בו ולספק לו את היין. מה שגורם לי לקבל החלטה זה לא אם יש 20 יקבים ישראלים אלא אם אוכל לייצר המשכיות שיווקית. כל יקב צריך לעשות מה שיש לו בתקציב שיש לו ולא כולם תחת מטרייה אחת."

ספר לי על משהו חדש שיהיה בעתיד הקרוב ביקבי כרמל? התעניינתי.
איבצן: "אנחנו עומדים לפתוח מרכז תרבות יין ביקבי כרמל שבזכרון יעקב. אנחנו רוצים לפתוח מקום שידע לייצר חווית יין. במתחם הנמצא בתוך יקב זכרון יהיו מספר מרכיבים. יהיה אולם עם תצוגה מוזיאונית של אביזרי יין. יהיה אולם חביות עם אפשרות להביט ליקב. יהיה חדר הקרנה של קטעים היסטוריים של היקב והיין בארץ כולל סרטים היסטוריים שמצאנו בארכיוני סרטי כרמל ובאוסף אקסלרוד. מצאנו חומרים מעניינים אדירים בנושא. יהיו גם סרטי יין מחו"ל.  יהיו שני חדרי טעימות מסעדה שפעילותה תהייה סביב היין. חנות יין.
מקום אירוח למטיילים שיגעו לחוויית יין. הראייה שלי היא לנסות לקרב יותר אנשים לתחום חובבי היין. לא חשוב שדווקא יקנו יין. אני מאמין שאנשים המגיעים לטעימה ביקב ומקבלים חווית יין נעשים אחר כך הלקוחות הכי טובים. רואים זאת בעלייה בצריכה.
בקיצור: בזכרון תהייה חווית יין. הכל עכשיו בעשייה מתקדמת."

מה דעתך על התרבות יקבי הבוטיק בארץ?
"אני מברך שיש הרבה יקבי בוטיק. תחרות זה דבר מפרה. כל אחד מנסה להיות ראשון. חוסר תחרות גורם להתאבנות. יש בעיה אחרת בנושא. מהי רמת הבטיחות במזון בכל מתקן ומתקן ומה היכולת שלנו להבטיח שאכן הצרכן יקבל מוצר ראוי לשתייה. הסכנה היא בקטע שחלק מאותם יצרני יין יתרמו לאכזבה לאותו צרכן שבסך הכל קונה בקבוק יין במחיר לא זול ומגלה שהוא לא מרוצה עם מה שקיבל. זהו קטע מדאיג. תעשיית היין צריכה לדאוג שיהיו כמה שיותר צרכני יין מרוצים. מפריע לי שיש גורמים שאני לא בטוח שהתהליכים הייצורים שלהם הם תקינים. הפחד שלי שימצאו ביינות תוספים לא תקינים. כל זמן שיקב פועל באחריות ונותן יין ראוי לציבור זה בסדר. מכיוון שהגורמים לא מפוקחים וכל אחד עושה מה שהוא רוצה, יכול להיות פתח שיהיה מנוצל לרעה. ולגרום נזק לכל התעשייה."
אז למה אין פיקוח ולא קיים גוף הכופה יצרנים לייצר לפי התקן? תמהתי
"במדינת ישראל כופים דברים רק אחרי שקורה אסון." אומר ישראל איבצן.

אני כתושב ראשל"צ קורא מדי פעם בעיתונות המקומית על התוכניות לסגור את המתקן הקיים בראשל"צ. מהי האמת בסיפורים? שאלתי לסיכום הראיון.
"בכפוף להתקיימות של כל מיני תנאים שהם עדיין לא מתקיימים היקב יפסיק את רוב פעילותו באתר זה שבראשל"צ. לא ברור עדיין מתי זה יקרה. יצטרכו למצוא פתרון. האם מאתרים אתר חליפי ומה עלותו. הדברים הם לא רק בידי היקב. יש פה שאלה של אתרים חילופיים. מה יקרה עם האתר הקיים כשהיקב ייצא. יש פה שאלות רבות שבמעמד שאני יושב בו כמנהל זה לא תפקידי להחליט מה לעשות עם רכוש היקב. הדבר באוויר ועל השולחן בדיונים עם ועדות תכנון ערים שונות. ההחלטה האמיתית היא כיצד ומה עושים עם האתר הזה יום לאחר הפינוי. עד שלהנהלת היקב לא יהיה ברור מה היעודים ומה יכולות מימוש הנכסים וערכיהם היא לא תחזיק שני אתרים במקביל."

באי הבהירות הזו הסתיים הראיון שלי עם יו"ר ומנכ"ל יקבי כרמל. מה שכן ברור לי שבשנים האחרונות עלו יינות היקב מדרגות רבות וחלקם ניצבים במיקומים גבוהים מאוד בין יינות ישראל המשובחים.

לחיים, לחיי יינות ישראל!!

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות