שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שורק בטל שחר – כמעט שכחנו שיש שם יקב

כתב וצילם: אבי הלוי

שורק בטל שחר – כמעט שכחנו שיש שם יקב

 13/12/2008 

   כתב וצילם: אבי הלוי
 

ניר שחם, הבעלים והיינן של בית הספר לעשיית יין ויקב שורק, כלל לא התכוון אבל ההחלטה שלו להוציא מבציר 2007 שני יינות לא שגרתיים, חד זניים, גראנאש 2007 ופטיט וורדו 2007, עוררה את קהיליית חובבי יינות ישראל מנמנום החורף לא חורף שבו אנו שרויים. היינות עדיין בחביות, אך ניתן לרכוש אותם במכירה עתידית שמקיים היקב בימים אלו. פרט ליינות הזניים מוצעים במכירה עתידית גם המרלו 2007 והקברנה סוביניון 2007, שניהם מסדרת 'כרם יוסף' המובחרת. בשלושת ימי השישי הראשונים של דצמבר 2008 מתקיימת ביקב מכירה עתידית של יינות 2007 במסגרת מבצע הקרוי "שישי עתידי". ביקרתי ביקב באחד מימי שישי אלו, וטעמתי את היינות. בטעימה הוגשו  לצד היינות גבינות מתוצרת מחלבת 'שביל החלב' מקיבוץ בארי.

שורק גראנאש כרם לטרון 2007 (חבית)
הענבים מלטרון, מכרמי מנזר השתקנים. ליקב שורק הוקצתה חלקה בכרם ותיק, בן 25 שנה, חלקה המניבה כ- 800 ק"ג לדונם. ליין צבע אדום-ורוד כהה. הריחות העולים מן הכוס נעימים מאוד ומזכירים תות שדה בשל ומעוך. בסיבוב היין בכוס הריחות מתגברים. על דפנות הכוס דמעות נאות בצבע סגול-ורוד. המגע הראשון עם הפה מתקתק אך היין 'נעשה יבש' בהמשך. טאנינים רכים מאוד אבל הם בהחלט קיימים. היין טעים ומהנה ומושך אחריו אפטר טייסט נעים ודי ממושך. אין מנוס מלהשוות את היין הזה לגראנאש של יקב אבידן, שכן למיטב ידיעתי אלו בינתיים שני יינות הגראנאש החד זניים היחידים בארץ. אני 'חושד' שהענבים מאותו מקור, ככלות הכל כמה כרמי גראנאש בני 25 שנה יש בארץ? – רובם נעקרו במשך השנים. ההבדל העיקרי הוא בסגנון. הגראנאש של שורק הוא יותר יין של עולם ישן, פחות בומבסטי ופחות מרשים מהגראנאש של אבידן אך גם עולה שליש ממנו. היין יבוקבק בסוף החודש הזה ויהיו ממנו רק כמה מאות בקבוקים. יין מיוחד שמעניין יהיה לראות איך יתפתח. 75 ש' במכירה עתידית.

שורק פטיט וורדו כרם מטע 2007 (חבית)
הענבים ממושב מטע הנמצא באזור הררי בקרבת עמק האלה. ליין צבע סגול שחור כצבע הדיו והצבע הזה משתלט על סביבתו. סיבוב של היין בכוס מביא ל'צביעת' הדפנות ולדמעות בצבע סגול כהה הניגרות לאט לאט ומשאירות שובל סגול אחריהן. הריח הוא ריח של פרי שאני מכיר מילדותי והוא הפיטנגו – פרי דמוי דובדבן מתוק-חמוץ. הריח מאוד נעים והוא מבשר את מה שמרגיש החיך: מתיקות מאוזנת היטב בחמיצות בולטת. טאנינים רכים ואפטר טייסט ארוך וממושך. היין מאוד טעים ומי שאוהב את השילוב מתיקות-חמיצות ייהנה ממנו מאוד. שוב השוואה בלתי נמנעת – הפטי וורדו של יקב בן חנה שהוכן מענבים המגיעים גם הם ממושב מטע ואולי מאותו כרם. גם כאן בולט הסגנון המאופק והמעודן של יקב שורק ביחס לפטיט וורדו המוחצן והמפתה של שלומי צדוק. גם היין הזה יבוקבק בשבועות הקרובים וגם ממנו יהיו רק כמה מאות בקבוקים. 60 ש' במכירה עתידית.

שורק סדרת כרם יוסף מרלו כרם אדרת 2007 (חבית)
הענבים מכרם אדרת שבעמק האלה. ניר שחם מספר שיקבי עמק האלה שבבעלותם הכרם הציעו לו כמות מסוימת של פרי איכותי מעודפים שלהם. המיוחד בענבים האלו היה שהם החלו להצטמק ותכולת הסוכר שבהם הייתה גבוהה במיוחד ולכן, במובן מסוים, היין הוא דמוי אמרונה. ואכן, ליין קודם כל צבע אדום-חמרה כהה מאוד והוא שופע ריחות של פרי בשל עם קקאו וקפה. בפה נמשכים הריכוז והעוצמות והטעמים הנפלאים. הדמיון הפרוע שלי הביא לחכי טעמים של רום וצימוקים. היין עוצמתי ובעל גוף מלא ואם אנו הפעם בעניין של השוואות אז הוא מזכיר את המרלו של יקבי עמק האלה שמן הסתם מגיע מאותו מקור. לא פלא – זהו מקרה שהפרי קובע את אופי היין וליינן נשאר רק להיזהר שהיין לא 'יברח' לו. יופי של יין, כאמור עוצמתי ומהנה. היין יבוקבק באפריל-מאי 2009, גם ממנו יהיו רק כמה מאות בקבוקים והוא נמכר כעת במכירה עתידית במחיר 75 ש'. יין מצוין במחיר הוגן.

שורק סדרת כרם יוסף קברנה סוביניון 2007 (חבית)
הענבים מכרם טל שחר ומכרם במושב כרמי יוסף הנמצא, כידוע, כמה קילומטרים מטל שחר לכיוון רמלה. ליין צבע יפהפה אדום עמוק נוטה לשחור. ריחות מענגים של שזיפי קיץ טריים, אלו שקליפתם סגולה ותוכם כתום. הרחתי והרחתי ולא בא לי להתחיל ללגום. על דפנות הכוס דמעות כבדות שקופות ושמנות. בפה כיף בלתי רגיל. זהו יין שאני נוהג לומר שהפה פוגש אותו בשמחה… יין מאוד מאוזן ששום דבר לא בולט בו יתר על המידה: החמיצות מאזנת את המתיקות והטאנינים הטובים והלא מעקצצים יתר על המידה משתלבים גם הם בחגיגה. זהו היין שהכי אהבתי בטעימה והוא גם היין שמאפיין יותר מכל הארבעה את יקב שורק, לי הוא מזכיר את יינות הספיישל רזרב המצוינים של היקב מתחילת שנות האלפיים. היין יבוקבק באמצע 2009 והוא נמכר כעת במכירה עתידית במחיר 90 ש' לבקבוק. יין מצוין במחיר אטרקטיבי בהשוואה למה שקורה היום בשוק יינות יקבי הבוטיק בארץ.

לסיכום, לגבי הגראנאש – כמי שהגיע לטעימה עם ציפיות בעקבות כתיבתם של אחרים על היין הזה ציפיתי ליותר אבל זה לא אומר כלום, כי ייתכן שאני לא מבין את היין הזה. יחד עם זאת יש לי הרגשה שכמו יינות רבים בסגנון העולם הישן היין הזה עוד לא אמר את דברו האחרון. לשם כך רכשתי בקבוק להתרשמות בעתיד… הפטיט וורדו נחמד ואת המרלו קל לאהוב, אבל הקברנה סוביניון – זה כבר משהו אחר, לפחות בשבילי. אם יש יין שנושא עמו אופי של מקום וסגנון של יינן הוא הוא היין.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn