שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב פלם – עשר שנות רזרב

כתב וצילם: אבי הלוי
יקב פלם חנך את יינות הרזרב של היקב ובכך משלים עשר שנים של עשיית יינות איכות אלה.

 03/05/2011
 
 כתב וצילם: אבי הלוי

לאחרונה חנך יקב פלם את יינות הרזרב של היקב, קברנה ומרלו מבציר 2008. הבציר הראשון של יינות הרזרב היה בציר 1999 ובכך משלים יקב פלם עשר שנים של עשיית יינות איכות אלו. יקב פלם בכלל וסדרת הרזרב של היקב בפרט נמצאים בחוד החנית של יינות האיכות בישראל והם זוכים בפרסים וציונים לשבח בתחרויות יין בארץ ובעולם. לרגל מלאת עשר שנים לסדרת הרזרב הזמינה משפחת פלם קבוצת כתבי יין לטעימת אורך של יינות קברנה סוביניון רזרב מהשנים 1999 עד 2008. את האירוע פתח גלעד פלם שאחראי על הפיתוח העסקי ביקב:

"הקמנו את היקב בשנת 1998 והתחלנו עם שלוש חביות", אומר גלעד פלם, ומוסיף: "זה לא פשוט להקים יקב, במיוחד ללא משקיע חיצוני. היקב הוא יקב משפחתי, כל המשפחה עובדת ביקב ואנו נהנים מכל רגע. עברו עלינו שתיים עשרה שנים של פיתוח ויצירה וכיום אנו מייצרים מאה ועשרים אלף בקבוקים בשנה. אנו מוכרים בעיקר למסעדות וחנויות יין נבחרות וכן מייצאים לארצות כמו ארה"ב, קנדה, הונג קונג, שבדיה, צרפת ועוד. כל הסימנים מראים שנושא היצוא הולך ומתפתח".צילם אבי הלוי

מיקומו של היקב, בלב הנוף המרהיב של הרי ירושלים, בפתחת נחל כסלון ליד יער הקדושים, מהווה מוקד משיכה למבקרים. מספר גלעד פלם: "תיירות היין מאוד התפתחה בשנים האחרונות. אנו מקבלים ביקורים של קבוצות בתיאום מראש. פונות אלינו חברות המתמחות בארגון טיולי יין למבקרים מחו"ל ומגיעים לכאן אנשים שרוצים לחוות משהו דומה לביקור בנאפה ואלי או באזורי יין אחרים בעולם. הטעימות נעשות בישיבה, עם הסברים ולא בחיפזון 'על הדרך'. אנחנו גם מפתחים את מועדון הלקוחות שלנו ונמצאים בקשר מתמיד עם לקוחותינו לגבי אירועים והשקת יינות חדשים".

הגידול ביצוא הביא את משפחת פלם להחלטה שכדאי ללכת לכשרות ומבציר 2010 יינות יקב פלם יהיו יינות כשרים. לשם כך נשכר לעבוד ביקב בחור דתי בשם שרגא ואילו גולן פלם, היינן, עובר תהליך של הסתגלות לעבודה באמצעות מתווך בינו לבין היין. כאשר נשאל גולן פלם על הקושי בכך שאינו יכול לקיים מגע ישיר עם היין הוא עונה: "גם ביקבים בצרפת אפשר לראות כיום שהיינן כבר לא נמצא במגע שוטף עם היין אלא רק נותן הוראות. לפעמים מגיע שלב שבו יינן צריך לדעת להתנתק מהעבודה היום יומית ולהתמקד בקבלת החלטות בכרם ובביצוע הבלנדינג." אומר גולן פלם.

בפתח הטעימה סיפר גולן פלם על אזורי הגידול המשמשים את היקב לעשיית היינות: "מאז הקמת היקב אנו מקפידים לעבוד עם אזורי הגידול הטובים בארץ. בשנים הראשונות הייתה זו שפלת הרי יהודה ואילו כיום אנו מתמקדים יותר בהרי יהודה ובגליל העליון. משנת 2000 אנו עובדים עם שני כורמים מובילים בגליל העליון, משה אזולאי מדישון ואברהם פרידמן מכרם בן זמרה. אני מאמין שהמקום טוב ביותר לגידול קברנה סוביניון בארץ הוא בגליל העליון ומכרמים אלו אני מקבל את הערך המוסף הגבוה ביותר. יש עוד זנים שאני מאמין בהם אבל הקברנה סוביניון משמש כעוגן. לגבי המרלו עברנו בשנת 2005 מכרמי יוסף לכרם דישון ואנו מקבלים תוצאות טובות. החל משנת 2008 ייכנס לבלנדים גם קברנה פרנק מכרם מטע ומדישון וכן פטי וורדו וסירה מהרי ירושלים ומהגליל העליון".

כאמור, הטעימה התמקדה ביינות קברנה סוביניון מסדרת רזרב מהשנים 1999 עד 2008:

פלם, קברנה סוביניון רזרב 1999
יין שידע ימים טובים יותר אבל הוא בהחלט עדיין חי ומביע. ההרכב הזני: 85% קברנה סוביניון ו- 15% מרלו מכרמים מובחרים בגליל העליון. ליין צבע בוגר, כלומר – חום כתמתם. באף ריח מעט פורטי שמזכיר שזיפים מיובשים. בפה חמיצות מפתיעה. גולן פלם מסביר שהבציר נעשה מוקדם יחסית כדי שלא לתת לפרי להבשיל יתר על המידה. ייתכן שהיין היה פעם פירותי אבל כעת הפרי ירד ומאפייני היישון והחבית בולטים יותר. מעניין לקרוא מה כתב יהודה זיידמן שטעם את היין הזה בשליחות האתר ביולי 2007: "אלגנטי ומקסים, אך ייתכן שהגיע לקצה חלון השתייה שלו". הוא אשר אמרתי: יין שידע ימים טובים יותר.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2000
קברנה שהוכן מהיבולים הראשונים שקיבל היקב מכרם בן זמרה ומדישון. ההרכב הזני: 85% קברנה סוביניון ו- 15% מרלו מכרמים מובחרים בגליל העליון. יש שינוי קל במראה של היין והצבע נוטה יותר להיות אדום עם שולים בצבע אדמת חמרה. באף פרי פחות בשל ואפילו יש תחושה של ריחות פרי צעיר ברקע. בפה תחושת הכאילו פרי הצעיר מתגברת ויש חמיצות טובה ומפתיעה המאוזנת היטב במתיקות קלה. הגוף בינוני והטעם שיורי ארוך ומהנה.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2001
נראה כי הצבע ממשיך ומתכהה ככל שמתקדמים בשנים. היין אדום-חום כהה עם שולים אדמדמים. באף תחושת פרי פחות ופחות בשל. ההרכב הזני: 85% קברנה סוביניון ו- 15% מרלו מכרמים מובחרים בגליל העליון. המיפגש עם החיך נעים ויש אפילו מתיקות מרומזת. הגוף מעט יותר קל ביחס ל-2000. בסך הכל יין טעים ומהנה אבל עם טעם שיורי יבשושי משהו.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2002
אם חשבתי שמגמת ההתחזקות בצבע תימשך בא היין הזה ומראה נסיגה לכיוון החום אדמדם. ההרכב הזני: 91% קברנה סוביניון מהגליל העליון ו- 9% מרלו מכרמי יוסף. קיץ 2002 היה קיץ שבו היו ימי שרב כבדים כל כך עד שמשרד החקלאות פיצה חקלאים בכל הארץ על אובדן יבולים. כנראה שכרמי הגליל העליון, שמהם מורכב רוב היין, שרדו איך שהוא את השרב הזה. היין הזה הוא בעל טעמים דובדבניים עם חמיצות טובה ומתיקות מאזנת. הטעם השיורי נעים יותר לחיך מהיין הקודם. באופן מפתיע רמת האלכוהול נמוכה, 13.6.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2003
גולן מעיד על הבציר הזה כבציר איכותי במיוחד. ואכן, זהו יין בן שמונה שמתנהג כמו יין במחצית גילו. ההרכב הזני: 94% קברנה סוביניון מהגליל העליון ו- 6% מרלו מכרמי יוסף. צבעו אדום כהה נוטה לשחור. באף מעורבים של פרי צעיר ובשל גם יחד. בפה ריכוז טעמים מצוין ביחד עם גוף מלא וטאנינים טובים, שוב, באופן מפתיע לגילו. יין טעים מאוד עם טעם שיורי ארוך ומהנה ביותר. היין במלוא כוחו ואני ממליץ למי שיש את היין הזה באוסף שיפתח וישתה לפני שיתחיל להתעייף. יופי של יין.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2004
היין הזה אינו נופל באיכותו מאחיו יליד 2003 אך הוא שונה ממנו בעוצמה. הוא יותר מעודן ואלגנטי. ההרכב הזני: 88% קברנה סוביניון מהגליל העליון ו- 12% מרלו מהרי יהודה. צבע היין אדום כהה, באף ריח דובדבני רך ובפה מרגישים יין פחות מרוכז אבל בהחלט לא פשוט. יין אלגנטי. טעים, מתיקות וחמיצות קלים המאזנים זה את זה. הטעם השיורי נעים וממושך.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2005
לבלנד שבו 88% קברנה סוביניון ו-6% מרלו מצטרף בשנה זו, בפעם הראשונה, הפטי וורדו ביחס של 6%. הצבע אדום עמוק. באף ריח מאופק שרק סיבוב נמרץ של הכוס מצליח להגביר אותו. בפה הפתעה ביחס לאף: יין מרוכז וטעים מאוד. חמיצות ומתיקות ברמה קלה שמאזנים זה את זה. גוף בינוני עד מלא. טעם שיורי מעט יבש. מתנהג כיין צעיר. מתאים, לדעתי, ליישון ממושך.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2006
"בציר מלחמת לבנון השנייה" מכנה גולן פלם את הבציר הזה. היה קשה להגיע לכרמים אך מבחינה אקלימית הייתה זו שנה נוחה וכל הבציר התבצע לפני שהחלו הגשמים באמצע אוקטובר. ההרכב הזני: 87% קברנה סוביניון, 10% מרלו ו-3% פטי וורדו. ליין צבע אדום ארגמני עם לב כהה, נוטה לשחור. הן באף והן בפה מורגש שילוב מעניין של יין עוצמתי עם יין אלגנטי.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2007
על פי נתוני שנת הבציר פקדה מכת ברד בשנה זו את הכרמים של היקב וצמצמה את היבולים. הפרי שנשאר היה איכותי ודעת גולן פלם נוצרו תנאים מצוינים להפקת יינות אלגנטיים עשירים בצבע ובפרי מחד ומאידך אינם עתירי אלכוהול. ההרכב הזני: 87% קברנה סוביניון, 9% מרלו ו-4% פטי וורדו. ליין צבע טוב ועמוק. באף ריחות טובים ונעימים ובפה חגיגת טעמים. הטעם השיורי ארוך, טעים וממושך. יופי של יין. אחד הטובים לדעתי בטעימה.

פלם, קברנה סוביניון רזרב 2008
יין ההשקה. לדעת גולן פלם בציר 2008 היה טוב במיוחד. הבשלות מוקדמות ויבולים נמוכים הביאו את הענבים ליקב במצב אופטימאלי. ההרכב הזני: 93.5% קברנה סוביניון, 3.5% מרלו ו-3% פטי וורדו. ההין מאוד כהה, נוטה שלחור. הן באף והן בפה ריכוזים גבוהים של ריחות וטעמים. גוף מלא ולעיס וטעם שיורי חזק וממושך משלימים את התמונה. יין טוב במיוחד לטעמי. ממליץ לרכוש ולשמור לפחות שלוש שנים לפני שפותחים בקבוק.

סיכום: יקב פלם הוא יקב מצליח (בלי עין הרע) ולא בכדי. שילוב של אנשים ראויים, מיקום מוצלח, ציוד חדיש ומודרני וקשר עם כרמים טובים – כל אלו באים לידי ביטוי באיכות היינות בכלל וביינות סדרת הרזרב בפרט. כה לחי.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות