שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

4 רזרב חדשים מברקן

בערב חגיגי שנערך במסעדת בבה יגה, שברחוב הירקון בת"א , חנכו יקבי ברקן 4 יינות רזרב אדומים חדשים: מרלו, פונוטאז' ,קברנה סוביניון ושיראז.

עריכה וצילום באירוע: ישראל פרקר

בערב חגיגי שנערך במסעדת בבה יגה, שברחוב הירקון בת"א , חנכו יקבי ברקן 4 יינות רזרב אדומים חדשים: מרלו, פונוטאז' ,קברנה סוביניון ושיראז.
את היינות הציגו יינני היקב יותם שרון ועירית בוקסר שנק.
את הערב פתח המנכ"ל המשותף שמואל בוקסר שסיפר על מה שאירע ביקב בשנה האחרונה:
"היינו בשנה זו בלהט העשייה. בתחילת השנה סיימנו את המעבר מברקן לחולדה. כל שנה שעברה היינו עסוקים בבנייה. סיימנו את בניית מחסן החביות המהווה חלק ממרכז המבקרים שיוקם במקום. זהו פרויקט ענק שיסתיים באמצע שנה הבאה. היינו מוגבלים במספר החביות שיכולנו לאחסן במחסנים בברקן. המתקן החדש בחולדה הוא באמת משהו מיוחד. החביות מונחות במבנה של 5 כוכבים. יש במקום כבר כ 5,000 חביות.
השנה האחרונה הייתה מוצלחת במכירות ואנו נמצאים כיום כמעט בלי יין במחסנים. בצרנו למעלה מ9,000 טון ענבים זה יאפשר לנו לחזור ולייצר חלק גדול מהסדרות שלנו. יהיו כ10 מיליון בקבוקי יין בגדלים שונים. יש לנו כרמים בכל הארץ בגבהים ובאזורים שונים החל מרמת הגולן, דרך מרכז הארץ, הרי יהודה ועד לנגב במצפה רמון.
יינות סגל מהווים פחות מ20% מהיינות שלנו. 20% מתוצרת של היין יוצאת לייצוא. לארה"ב, צרפת, אנגליה, איטליה, פולין, רוסיה ועוד. אנחנו המייצאים הגדולים ביותר מהארץ למדינות אלה בכמויות ובקרטונים. עשינו השקעות גדולות גם בכרמים ומתחילים לראות את התוצאות. יש לנו הרבה מאוד דברים חדשים בכרמים שבאזורים הכי טובים בארץ. השנה למשל בצרנו 290 טון פינוטאז' בכ 210 דונם השנה כבר יהיה לנו סופרייר מזן זה מענבים שגדלו בחלקה מיוחדת שטופלה באופן פרטני ומיוחד. הענבים נבצרו ב26 בריקס. לא היו חמסינים השנה והייתה הבשלה הדרגתית של כל היינות האדומים, דבר שיתן תוצאות מאוד טובות לבציר 2008."

מידע על היינות החדשים שנמסר מהיקב:

מרלו, ברקן רזרב 2006

מקור היין במגוון כרמים בגליל העליון ובדרום רמת הגולן אשר נבצרים במועד המדויק בו מגיעים הענבים לשיא טעמם, ללא בשלות יתר. קביעת מועד הבציר היא חשובה מאוד. מרלו, במיוחד באקלים ארצנו, נוטה במהירות לעבור ממצב של בשלות נכונה למצב של בשלות יתר; אז מאבד הפרי מחיוניותו והופך רופס וריבתי.
צוות יינני ברקן ער לכך ושם דגש מיוחד על דגימה תכופה של כרמי המרלו המתקרבים להבשלה וביקור של הייננים בכרמים, על מנת "לחוש את הפרי" ולא להסתמך על נתוני מעבדה בלבד. אנו שואפים לבצור כל חלקה וחלקה במועדה הנכון; השימוש בבציר מכני הוא שמאפשר תזמון מדויק ובציר לילי של ענבים קרירים.

עם שחר, מתקבלים האשכולות ביקב, מופרדים משזרותיהם ומועברים אל מיכלי התסיסה, מהם אופקיים ("רוטופרמנטורים") ומהם ניצבים קלאסיים. היינות השונים שוהים על קליפותיהם בין שבועיים לחודש, בהתאם לאופי הפרי והמיכל. לאחר התסיסה מיושנים היינות מכל כרם בחביות, מאלון צרפתי ואמריקאי- כשליש מהן חדשות והיתר משימוש שני ושלישי. בתום תקופת יישון, שארכה 14 חודשים ,צוות יינני ברקן גיבש את התמהיל שירכיב את היין הסופי. מרלו רזרב הוא יין שיופיו ברכותו, למרות הטאנינים המוצקים אך בעלי נוכחות עגלגלה. בפה, היין עשיר בפרי מתובל ועסיסי השזור בנימים של פלפל שחור, לקריץ' ופלפל ירוק עדין. ניחוחות האלון אינם מודגשים, לא באף ולא על החיך, אך האלון תורם למורכבות היין, למבנהו ולעושרו.
היין אינו מיועד ליישון ארוך טווח; הוא זמין ופתוח כבר כעת, אם כי יישון של עד 4 שנים נוספות בבקבוק יעשירו אותו ברובדי טעם נוספים.

נתוני היין:
בציר:2006
הרכב זנים: 100% מרלו
כרמים: ארבעה כרמים בדרום רמת הגולן ובגליל העליון
גובה הכרמים: 412 מ' עד 750 מ'.
זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין שבועיים לשלושה שבועות עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 26-28ºC
יישון: 14 חודשים בחביות, כ- 30% חדשות, מאלון אמריקאי וצרפתי
אלכוהול: 13.5%
משקל סגולי: 0.993
חומצה כללית: 6.1 גר'/ל'
ph : 3.55

מחיר מומלץ לצרכן: 69 ₪

קברנה סוביניון, ברקן רזרב 2005

קברנה סוביניון רזרב, הוא יין מאוזן ואלגנטי: פרי בשל, מרוכז ושופע, מלווה בטאנינים רכים וטעמי אלון דיסקרטיים, אשר נמנע מהמלכודות של בשלות יתר מתוקה וכבדה או של אלון גס ודומיננטי. זהו יין של הרמוניה, טעמים מאוזנים ומורכבים עטויים במבנה של טאנינים מוצקים אך בעלי מרקם ותחושת פה רכה. מילת המפתח היא איזון.

מקורו של היין במספר כרמים בגליל העליון ורמת הגולן. דגש רב מושם על מועד הבציר המדויק של כל חלקה וחלקה, הנקבע בהתאם להתפתחות טעמם ותכונותיהם של הענבים. עשיית היין עצמה הינה מסורתית, כאשר משך ההשריה ואופן המיצוי מותאמים לאופי הפרי והחלקה. חלק מהיינות תוססים במיכלים אופקיים ("רוטופרמנטורים") שתורמים מיצוי גבוה של טאנינים בשילוב עם שפע פרי; חלק אחר תוסס במיכלים ניצבים קלאסיים, בהם המיצוי איטי יותר וניתן להשרות את היין ארוכות על קליפותיו.
היישון, צריך לכבד את אופי הפרי, להוסיף לו מורכבות ועידון מבלי להאפיל עליו. לרוב מתברר שיישון בחביות, אשר כשליש מהן חדשות, למשך 18 עד 22 חודשים, משיג מטרה זו. זהו משך יישון ארוך יחסית, המאפשר להגיע לאיזון אחר, להתרככות הפרי והטאנינים העזים של היין הצעיר ולתחילת התפתחותה של מורכבות מתקתקה ומרתקת. התוצאה היא יין עשיר ואלגנטי המוסיף רבדים של מורכבות במשך מספר שנות יישון.

נתוני היין:
בציר: 2005
הרכב זנים: 100% קברנה סוביניון
כרמים: חמישה כרמים בדרום רמת הגולן ובגליל העליון
גובה הכרמים: 412 מ' עד 750 מ'.
זמן וטמפ' תסיסה: התסיסה וההשריה על הקליפות שאחריה ארכו בין שבועיים לארבעה שבועות עבור היינות השונים. טמפרטורת תסיסה 26-30ºC
יישון: 20 חודשים בחביות, כ- 30% חדשות מאלון צרפתי, אמריקאי והונגרי
אלכוהול: 14.9%
משקל סגולי: 0.993
חומצה כללית: 6.1 גר'/ל'
ph : 3.66

פינוטאז', ברקן רזרב 2006

היין עשוי מענבי פינוטאז' מובחרים מחלקה בודדת, מכרמי היקב למרגלות הרי יהודה. מדובר בזן ייחודי, פרי הכלאה בין פינו נואר וסינסו, שבוצעה בדרום-אפריקה בתחילת המאה ה-20. יקבי ברקן הינם בין היצרנים הבודדים מחוץ לדרום-אפריקה המתמחים בזן זה. יין הפינוטאז' רזרב הראשון יוצר בבציר 2001 ועוד לפני כן, במשך שנים של ניסיונות, בכרם וביקב, צברו יינני ברקן ידע רב לגבי הטיפול הנכון בפינוטאז', שבהחלט ירש מזן הפינו נואר את הקפריזיות הידועה שלו. אחד היתרונות לגידולו של זן זה בארצנו היא התאמתו היוצאת-דופן לתנאי האקלים השוררים ברוב חלקי הארץ.
בתל-צפית נטועות כעת מספר חלקות פינוטאז', וניתן להתאים את הפרמטרים האגרונומיים כך שיתאימו במדויק למטרות היעודיים של הענבים. כך למשל בנוגע למשטר ההשקיה והיבול הרצוי. יין זה הופק מחלקה אשר עברה טיפולי דילול בשני מועדים שונים – דילול שריגים מוקדם ודילול אשכולות בתחילת שלב הבוחל. יבולה היה בין 1 ל-1.2 טון ענבים לדונם. רמת יבול מתונה זו, בצירוף להשקיה המועטה, הביא את הענבים להבשלה אחידה ומוקדמת, עם צבירה מהירה של סוכר, צבע וטעמים.
הענבים הבשלים נבצרו והובלו ליקב, שם זכו לטיפול מהיר ומסור: תסיסה מסורתית במיכלים אנכיים, בהם מורטבת שכבת הקליפות תדיר ע"י סחרור והמטרה. היין שהה על קליפותיו במשך כ-20 ימים. לאחר סחיטה עדינה ותסיסה מאלו-לקטית במיכל, הוזרם היין הצעיר ליישון בחביות עץ אלון. היין שהה משך שנה אחת בחביות, רובן מאלון אמריקאי, כמחציתן חדשות. בתום תקופת היישון בחרו הייננים את החביות הראויות להרכיב את יין הרזרב של בציר 2006.
התוצאה הוא יין ייחודי, המשקף נאמנה את הפרי הבשל והחם, בעל גוונים מתובלים ומעושנים, המאפיינים זן יוצא דופן זה. בבציר 2006 מתאפיין הפרי במשנה עוצמה ורעננות, בנוסף לאופי הבסיסי שלו, שנותר חם ומתובל. השילוב הוא מרתק ומורכב; יש יסוד לתקווה שיין זה, על אף רכותו וגופו הבינוני במשקלו, יתיישן יפה במשך מספר שנים.

נתונים היין:
בציר 2006
הרכב זנים: 100% פינוטאז'
כרם: חלקה בודדת בתל-צפית
גובה: 200 מטר
תאריך בציר: 25/8/2005
זמן תסיסה: 20 יום
טמפרטורה תסיסה: 26-28 מעלות.
יישון: 12 חודשים
אלכוהול: 13.3
משקל סגולי: 0.992
חמיצות כללית: 5.3 גרם לליטר
pH: 3.66

מחיר מומלץ לצרכן: 69 ₪.

שיראז, ברקן רזרב 2006

יין זה עשוי מענבי שיראז שהבשילו בכרם בהרי ירושלים, על יד קיבוץ קריית ענבים.
זהו הבציר השני של כרם זה, אשר מתחיל לממש את ההבטחה הגדולה הטמונה בו ומככב בנבחרת הכרמים האיכותיים ביותר של יקבי ברקן.
כרם השיראז, ששטחו כ-30 דונם, פזור על מספר טראסות, בגובה 650 עד 700 מטר. מדובר בטראסות של אדמת טרה-רוסה קלאסית, עשירה בברזל, בעלת צבע אדמדם יפיפה, המונחת על מצע של סלע גיר. בבציר 2006 הניב הכרם יבול נמוך, כ- 800 ק"ג לדונם, אך איכותי ביותר: אשכולות שחורים ומרוכזים של ענבי שיראז מלאי טעם.
אל ענבי השיראז מקריית ענבים נוספו גם ענבי שיראז מכרם חולדה, בקרבת היקב, בו מצאנו חלקה מסוימת שהבריקה בפרי בשל, עשיר ומרוכז להפליא. 

תהליך יצירת היין היה מסורתי במכוון, על מנת לעמוד על הפוטנציאל המלא של הענבים ויכולתם להפך ליין שיעמוד בציפיותינו. התסיסה, שהתרחשה במיכלים סטטיים קלאסיים, התבצעה בסיוע זני שמרים, העוזרים למיצוי מיטבי של המרכיבים הטבעיים של צבע וארומה ולמיצוי מרכיבי מרקם, התורמים לרכות ומלאות היין. היין שהה על קליפותיו במשך כשלושה שבועות.

הענבים הבשלים מכרם חולדה קיבלו טיפול מיוחד: המיכל נוקז עד כדי מחצית מנפחו (התירוש שנוקז הפיק יין רוזה נפלא). את הנפח החסר השלמנו בענבי שיראז נוספים מאותה חלקה מצטיינת. פעולה זו מגדילה את היחס בין מוצקים, דהיינו קליפות וגרעינים, לנוזלים, מה שמאפשר מיצוי מוגבר. התוצאה הייתה יין שחור ודחוס באופן יוצא מן הכלל. בעוד שלרוב יינות שיראז מחולדה משמשים כבסיס ליין שיראז קלאסיק, יין זה כה הרשים עד שקיבל מייד הקצאה של חביות אלון לצורך יישונו.

לאחר השריית הקליפות והשלמת התסיסה המאלו-לקטית הועבר היין ליישון בחביות אלון במרתף מבוקר טמפרטורה ולחות. מתוך כוונה "לתת ליין לדבר" ולהשיג ביטוי אמיתי ומקורי ככל הניתן של הזן והטרואר, בחרנו במגוון חביות ממקורות שונים. חציין של החביות היו חדשות, ויתרתן משימוש שני ושלישי. מאותה כוונה, של הימנעות ממיסוך הפרי המקורי של היין,בחרנו לסיים את תקופת היישון בחביות לאחר 14 חודשים. בתום היישון, לאחר טעימות ולבטים, בחרנו למזוג כ-15% מיין חולדה ביין הרי ירושלים. מעניין לציין עד כמה היו היינות משני האזורים שונים זה מזה; היין מחולדה עשיר, כבד ומרוכז, מזכיר מעט יינות שיראז אוסטרליים, ואילו יין הרי ירושלים מלא בגופו אך אלגנטי וארומאטי באופן שדומה ליינות סירה מצפון עמק הרון שבצרפת. לתמהיל הסופי נוספו גם יין קברנה סוביניון (4%) ופטי ורדו (4%), לשם העמקת מורכבותו של היין, אשר בוקבק לאחר תהליכי זיכוך וסינון מינימאליים.

התוצאה הסופית היא יין המבסס את מעמדו של השיראז ככוכבה החדש של סדרת "רזרב" הוותיקה של יקבי ברקן. ליין גוון אדום-סגול עמוק וצעיר. באף ארומות אופייניות לשיראז כגון פרי שחור מתובל, דובדבן אדום ופלפל שחור, עם רמזים לסיגליות וזיתים שחורים; כל אלו משולבים היטב בנגיעות אלגנטיות של וניל ועץ ארז אשר תרמו חביות האלון.

בחיך, היין פורש שלל טעמים עזים של פרי שחור ואדום מתובל וחריף מעט, עטוי בטאנינים רכים אך מוצקים. הפרי בשל אך רחוק מריבתיות, ונוספת לו לווית-חן מינראלית, כמו גם חמיצות עדינה המחדדת את הטעמים. זהו יין מרוכז ומהודק, בעל רובדי טעם ומורכבות הדורשים מעט סבלנות והעמקה כדי לעמוד על טיבו.

היין מוכן לשתייה כעת, אם כי רצוי בשלב זה למזוג אותו לדקנטר כשלוש שעות בטרם יוגש.
יישון של מספר שנים בתנאים נאותים יאפשר ליין להתרכך ויוסיף למורכבותו.

נתוני היין:
בציר: 2006
זנים: 92% שיראז, 4% קברנה סוביניון, 4% פטי ורדו.
כרם: קריית ענבים (הרי ירושלים), חולדה (שפלת יהודה)
יישון: 14 חודש, 70% אלון צרפתי, 30% אלון אמריקאי;( כ-50% מהחביות חדשות)
כהל בנפח: 14%
משקל סגולי: 990
pH: 3.72
חמיצות כללית: 5.9

מחיר מומלץ לצרכן: 69 ₪.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות

חדש במודיעין – CONMIGO

במודיעין נפתחה CONMIGO , מסעדה ומקום לאירועים פרטיים עד 40 סועדים, וארוחות שף מבית היוצר של שף עידו אלקיים. שף עידו אלקיים, בעל ניסיון עשיר