טיול לכל יום במועצה אזורית גזר

01/10/2019
פעילות לכל המשפחה המשך »

מסלול 1 – כביש 411 בין צומת חולדה לצומת ביל"ו
נתחיל את הבוקר באנדרטת חיל ההנדסה השוכנת בלב חורשה הפרושה לרגלי שדות חיטה מוריקים, בכניסה לישוב משמר דוד. במקום תפגשו את יפעת צוקרמן היזמית שהקימה את "פק"ל קפה", תחנת התרעננות וחברותא אשר תקבל את פניכם בחיוך וקפה איכותי כדי להתניע את היום.
מכאן נמשיך לביקור בגבעת הפסלים הלא היא גבעת חולדה הערבית, המשקיפה אל נוף מרהיב של שפלת יהודה, בגבעה זו הקים הפסל, גדי פריימן גן פסלים מרהיב ובו מוצגות עבודותיו. במרכז הגבעה עומד בית שככל הנראה היה בית המוכתר של חולדה הערבית. אשר שופץ ומשמש כיום כגלריה וסדנת עבודה. גדי הוא יוצר בעל מוניטין חוצה גבולות ועבודותיו מבוקשות ומוצגות במקומות רבים בארץ ובחו"ל.
איך מגיעים ? (לבעלי רכב 4*4 אפשר לנסוע מהשטח (יש שילוט) או דרך הישוב (עוברים את השער והפניה הראשונה ימינה לשביל עפר מסודר) בקצה העלייה תגיעו לגן פסלים מרשים ומרגיע הצופה על נופי שפלת יהודה.
בתיאום מראש, גדי פריימן –  050-7231924

מקום טוב לפיקניק
נחזור חזרה לכביש 411 ונמשיך לכיוון יער חולדה ובית הרצל
יער חולדה נקרא גם יער הרצל. היער ניטע לראשונה בשנת 1907 סביב חולדה הישנה לזכרו של בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים שנפטר בשנת 1904 ללא שהספיק לבקר בו. יער חולדה הוא היער הנטוע הראשון של הקרן הקיימת לישראל. בשנת 1909 עת התחילו הנטיעות, נבנה במקום בית מפואר הלא הוא "בית הרצל" המספר את מורשת החווה מאז קומה ועד היום. בחווה נמצאת האנדרטה לזכרו של אפרים צ'יזיק, שנפל במאורעות תרפ"ט בהגנה של חוות חולדה. האנדרטה נבנתה על ידי הפסלת בתיה לישנסקי. עוד ניתן לראות במקום את המשאבות ששימשו לקו אספקת המים לירושלים במלחמת העצמאות.

הגיע הזמן לשתות משהו ...
נפסע בלב הכרמים לכיוון צפון אל מרכז המבקרים של כרם ברקן / זאפה, ונהנה ממגוון פעילויות לכל המשפחה. במהלך חול המועד המרכז יהיה פתוח לסיורים לקהל הרחב ויתקיימו בו סדנאות יין, פעילויות יצירה לילדים ובכל ערב יתקיים פסטיבל הופעות. הפעילות בתשלום. לתיאום והזמנות – 08-9988783

בקיבוץ חולדה בו שוכן היקב, תוכלו לבקר במטעי חולדה ולטעום שמן זית מקומי, לבקר בגלריה של דינה דודאי אמנית הקרמיקה, ולהצטייד בעציצים פורחים מרהיבים ב"איגלו גארדן".
מטעי חולדה – 08-9445726, 050-7300670
גלריה דודאים – 052-8322185
איגלו גארדן – 052-3918223

קצת מורשת
המשיכו בכביש 411 צפונה לאחר גשר הרכבת, תראו כניסה לשביל עפר משמאלכם, עליכם לעשות פרסה בהמשך הכביש (קו לבן) ולפנות ימינה לאתר דיזל חולדה ע"ש שמואל קנטור, כאן תוזמנו למסע בעקבות המים לירושלים, תבקרו בבונקר תת קרקעי בו נמצאת תחנת דיזל היסטורית, שהיא בין תחנות המים הראשונות שאיפשרו את אספקת המים לעיר ותגלו כמה עובדות מעניינות על אספקת המים לעיר הבירה שלנו. האתר אינו מונגש.
לתיאום ביקורים 03-9388961

מסלול 2
כביש 40 בין צומת ביל"ו לרמלה – תנו ליצירתיות שלכם מקום
נפתח את הבוקר ביישוב מצליח בו שוכן גן קסום "בוסתן שושן" שהוקם ע"י בני הזוג שושן ז"ל. כיום הבוסתן מנוהל ע"י שלומית הבת של בני הזוג שושן וחבצלת שהפכה כבר לבת בית. בשנים האחרונות הפך הגן לאבן שואבת למשפחות וקבוצות המגיעים ליהנות מעצי הפרי ומחוויה מרגיעה.
החוויה כוללת סירטון, יצירה לילדים "משה בתיבה" סיור מודרך ומקצועי הכוללת טעימת פירות במהלך הסיור ולקינוח תה צמחים.

במהלך חול המועד פסח יתקיימו סיורים בתאריכים הבאים : 1/4, 2/4 , 3/4, 4/4, 5/4, שימו לב כי מתקיים רק סיור אחד ביום בשעה 10:00 בבוקר .הפעילות כרוכה בתשלום.
לתיאום ביקור 077-5423560

לאחר שדאגנו לילדים נתפנה לכוס קפה במשק לוי "טעמים בטבע" (הירדן 69, ישרש) במושב ישרש, שם נוכל גם ליהנות מתוצרת טרייה של חקלאי הסביבה. פירות, ביצים, מרקחות ועוד דברים טובים. ממש כמו באיטליה.

נמשיך לפעילות ייחודית "סדנת טאי דאי" בסטודיו אירוני במושב סתריה . צביעת בדים ובגדים בהנחיית רוני יפרח. בואו להכניס צבע לחיים הביאו עימכם בגדים או בדים שתרצו לשדרג העשויים מכותנה ואנו נלמד אתכם איך עושים זאת. יתקיימו שתי סדנאות בלבד במהלך החג.
להזמנת מקומות 0524090337 רוני
2.4. סדנאת הורים וילדים בין השעות 10:00-13:00 וסדנא נוספת בין השעות 15:00-18:00– מחיר 250 שח
3.4 סדנא לילדים מיגלאי 10 בין השעות 10:00-13:00 וסדנא נוספת בין השעות 15:00-18:00 מחיר 150 ש"ח

לאחר שקטפנו, שתינו, צבענו, התחדשנו, הגיע הזמן למשהו מתוק. ביקור שהוא חוויה במרכז המבקרים של משק לין השוכן בכפר ביל"ו א' ונחשב למכוורת ותיקה וידועה בארץ. במרכז נפגוש את שחר לין, מנהלת המקום אשר יחד עם הצוות יקיימו סדנאות יצירה לכל המשפחה, יערכו עבורכם סיור בכוורות, יציגו סרטון ואף תצאו עם צנצנת דבש אישית מעשה ילדיכם להתפאר. המחיר 35 ש"ח לילד.
054-2207965 שחר

כביש 44 בין צומת נחשון לרמלה
2 מסלולים לבחירתכם:
תל גזר, גזר העתיקה, הוא מקור שמה של המועצה האזורית והוא מתנוסס על סמלה. בתקופה זו התל פורח ומזמין.
העיר גזר נוסדה לראשונה באלף השלישי לפנה"ס, בתקופת הברונזה הקדומה. באלף השני לפנה"ס, בתקופה הברונזה התיכונה, הוקפה העיר סוללת עפר ונבנו בה מגדל ענק, שער מרשים ואתר פולחני.
גזר היא אחד האתרים הבודדים שזיהויים אינו מוטל בספק: על הגבעות הסובבות את התל נמצאו כתובות המציינות את "תחום גזר". הכתובות הן מן התקופה הרומית, והן מעידות על גבולות היישוב, ובעיקר על שמו.
הגישה אל התל היא דרך כרמי יוסף או קיבוץ גזר.

דודי אהרונוב מארח בחצר ביתו בישוב כרמי יוסף מבקרים, משפחות, זוגות וחברים. הוא הגיע מהעיר הגדולה אל הכפר והקים עסק קטן "רומנטיכאן", ארוחות גורמה בהזמנה מראש שהוא מבשל ומארח בביתו, יחידת אירוח קטנה ומפגשי העשרה שונים.
לתיאום 054-4968971

נצא מהישוב כרמי יוסף ונמשיך כחצי ק"מ על כביש 44 לכיוון רמלה, מצד ימין של הכביש ישנה פניה לשביל אספלט, המוליך לתוך השדות ומגיע עד לחוות טל ויקב רד פואטרי, בבעלות אורנה ודובי טל. השניים הם ספר היסטוריה מהלך של תולדות הציונות ויקבי הבוטיק בארץ, למרות השם הלועזי שבחרו ליקב הבוטיק שלהם. אבי אימו של דובי, הלל אהרנוביץ', הקים במאה ה-19 את יקב הגת ברחובות, מראשוני היקבים בארץ. אביו, אלכסנדר טל, חידש ב-1966 את יקב מקווה ישראל ההיסטורי מן המאה ה-19 והפעילו עד 1972. דובי עצמו היה חבר באגודת הכורמים ובשנת 2000 החליט לעזוב ולהקים את יקב רד פואטרי.
מלבד ענבים ליין ולמאכל, דובי מגדל כמה מאות דונם מטעים של אפרסקים, תאנים, שזיפים, שסק, ועיקר גאוותו על הגויאבה התאילנדית שהיא מעדן אמיתי. את כל הפירות אפשר לקנות במחירים סיטונאיים אצלו בחווה . כל פרי בעונה שלו, ויש גם ריבות ביתיות וצימוקים. היקב פתוח לטעימות יין בין השעות 10:00-14:00 גם בסופי שבוע.
לתיאום 0505695177 אורנה.
לא כשר

נחזור לכביש 44 נעשה פרסה ונפנה ימינה אל שביל עפר שבשוליו גדלים ענבי מאכל, ושדות ירק ונעקוב אחר השילוט אל יקב ברבדו.
בשנת 1999 החליטו פרופסור בן עמי ברבדו ותלמידו לשעבר פרופסור עודד שוסיוב חברי הסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית בירושלים לממש את הידע הרב שצברו בגידול ענבים וייצור יין, והקימו את יקב כרמי יוסף המייצר את יינות ברבדו.
היקב נמצא בלבו של הכרם של משפחת שוסיוב, בעלת מסורת גידול כרם של 130 שנה. היין מיוצר על פי הידע הרב והניסיון שנצברו על ידי פרופסור ברבדו ופרופסור שוסיוב בטכנולוגיה מתקדמת המבטיחה קבלת יין בעל איכויות גבוהות עם דגש על ארומת הפרי.
עלות הביקור לאדם 50 שקלים.
050-2207022. הדר
כשר

כביש 44 עם ילדים
מושב פדיה חווה צמיחה תיירותית ומרעננת בשנים האחרונות. זהו מושב חקלאי אשר הוקם בשנת 1951 ויושב ע"י עולים מעיראק.
במהלך חול המועד, יתקיימו שלל פעילויות לכל המשפחה:
ישר מהשדה – א.א. אלבז גידולים – מושב פדיה, מגוון רחב של תוצרת חקלאית הכוללת הסבר עינייני חקלאי. הפעילות מותאמת לכל הגילאים.
054-2595971 ארז.
כשר / סגור בשבת

קטיף תותים – התות של גיל , גיל סלאמה חקלאי מוכשר ויצירתי החליט שתותים צריך ואפשר לגדל כמעט כל השנה. במשק המשפחתי במושב פתחיה הקים חממות והתחיל לגדל תותים בשיטה תלויה ובהדברה ביולוגית ללא ריסוסים. זוהי חוויה נפלאה של קטיף תותים לכל המשפחה
לתיאום ביקורים 0504614406 גיל.
כשר / סגור בשבת

האומן צביקה בר, גלריה בחצר הבית במושב פתחיה.. ביקור בגלריה, הסברים על עבודותיו ואם תשמעו לפתע קולות צחוק מהחלון, אל תתפלאו זו היא אשתו אופירה בר שעורכת בביתה סדנאות צחוק שבסופן אף עין לא נותרת יבשה, מצחוק כמובן.
לתיאום סדנאות וביקור בגלריה – 0544210646 אופירה

כביש 424 בין צומת לטרון למחלף נשרים
כפר בן נון נוסד בשנת 1952 על ידי תנועת האיחוד החקלאי באזור היישוב הערבי "אל קובב" (אל קובייבה). בכפר יושבו עולים מארצות מזרח אירופה ומצפון אפריקה אשר עלו לארץ באותה תקופה. עד מלחמת ששת הימים היה הכפר יישוב ספר. במשך השנים עזב חלק מהמייסדים ובמקומם התיישבו במקום משפחות צעירות, של בעלי מקצועות חופשיים, שרכשו משקים והתכוונו לעסוק בחקלאות. כיום פועלים בכפר מספר עסקים קטנים בעלי אופי תיירותי .

"יצירה בכפר" – כפר בן נון , סדנאות יצירה ופיסול בעיסת נייר. מתאים לילדים, להורה וילד, למבוגרים ולכל מי שרוצה קצת לחזור לילדות, להתלכלך ולחוות חוויה צבעונית ואחרת. שעות הפעילות,
בתיאום מראש.
052-3981733 אפרת

נחזור לכביש 424 ונמשיך צפונה מעט לפני הכניסה לקיבוץ גזר מצד שמאל ישנו שביל המיועד לרכיבת אופניים הפונה לכיוון תל גזר בשולי השביל, מימינכם שוכן מעיין עין ורדה / עין ירדה – אתנחתא להתרעננות.
מעיין עין ורדה שימש לפני אלפי שנים כמקור המים הטבעי היחיד של היישוב הקדום תל גזר. כיום תל גזר הוא אתר תיירותי אשר זו התקופה המומלצת לטייל בו ואילו המעיין הנמצא במורדות התל (מכיוון קיבוץ גזר) הפך למקום בילוי נעים. הבריכה העגולה בנויה אבני גזית, ומעליה סוכך עץ תאנה גדול. בימות החורף והאביב, כאשר נביעת המעיין שופעת, מתמלאת הבריכה במים. השטח סביב הבריכה מטופח מאוד, ומוקדש לזכרו של החייל איתי שטיינברגר ז"ל בן הישוב כרמי יוסף, אשר נפל במלחמת לבנון השנייה עת יצא לסייע לחבריו הפצועים בשדה הקרב.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *