שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

עד 120 שנה …ומה הלאה?!

מאת: פרופ' עמוס הדס
יקבי כרמל הוציאו אלבום חדש לכבוד חגיגות ה 120. האלבום, ובו גם דיסק, נכתב על ידי עמוס רביד.


 מאת: פרופ' עמוס הדס

לאחרונה קבלתי לידי את האלבום שהוציאה הנהלת "יקבי כרמל" לרגל חגיגות ה- 120 שנה לקיומם. האלבום נכתב בעברית על ידי עמוס רביד המדריך ליין של החברה ובאנגלית על ידי אדם מונטיפיורי איש המחלקה המסחרית וללא ספק שגריר היין של ישראל בכלל וכיום של "יקבי כרמל" בפרט. מיד כשהתחלתי לעלעל באלבום חשתי התרגשות גדולה למראה התמונות של מקומות מוכרים ולא הרפתי עד העמוד האחרון. אכן בידי החזקתי שכית חמדה ופנינה היסטורית נדירה הכתובה במידת הצמצום, אך בדיוק היסטורי רב ומעל לכל על מתוך אהבת הגפן והיין והתחדשותם בארץ

לאחר שסיימתי לעלעל נתקלתי, בעמוד האחרון של האלבום, בחידוש שלא מצוי במקומותינו והוא תקליטור עליו הוקלטה "סימפונית היין של יקבי כרמל", יצירתו של גיל שוחט (המלחין הקלסי המוביל כיום בארץ ובין הנודעים בעולם). הפתעה מיוחדת לחובבי מוסיקה קלסית בכלל ולמעריצי המוסיקה בת ימינו בפרט. אולם על כך בהמשך. החוויה למראה האלבום, התקליטור והדגשת ה- "120 שנות בציר" עוררה בי את מעמד העליה לתורה של נער, שהתקיימה לפני מספר שנים בבית הכנסת ליד מקום מגורי. הנער, שקרא את הברכות וההפטרה בניגון הנכון, בסגנון שירה מהוקצע ובהדגשה רבה, זכה לתשבחות מפי שליח הציבור ורב הישוב, שסיים את ברכתו באומרו לחתן האירוע, "שתזכה לחיים ארוכים עד 120 שנה". חתן המצוה הודה לרב אך העלה שאלה "ומה לאחר מכן?"

תחילה נפנה לאלבום עצמו המלא בתמונות עתיקות יומין, "סרגלי זמן", וכן תעתיקי תוויות יין משנות בציר שונות ומלא במידע המתאר את התפתחות ענף כרם היין ותעשיית היין בארץ. האלבום מתחיל מראשית ההתישבות מחדש, שהחלה בישוב המושבות ראשון לציון וזכרון יעקב בשנת 1882. (אמנם קדמה להן פתח תקוה שנוסדה ב 1878 אך היא נעזבה ויושבה מחדש ב- 1882). הנוסח כתוב בצמצום ומספר את תמצית סיפור הכרמים, בנית היקבים ותלאות המתישבים, אך אף שהוא מתאר בצימצום, החומר המובא בו, ברור, ממוקד ותיאורי ביותר. סרגלי הזמן מאפשרים לקורא המדפדף וצופה בתמונות וקורא את הכתוב למקד את המאורעות המתוארים ולהציבן בנקודת הזמן המתאימה. תמונות התקופה המלוות את הנוסח משרות אווירה נאותה, מעמיקות את ההבנה למעשה ההתישבות ומעל לכל מחייה את המילים היבשות של הטקסט. אל לנו לשכוח כי המתישבים הראשונים לא שבעו נחת ונוחות חיים בארץ ומנת חלקם נטתה יותר לתיסכולים, קשיים חמורים, סיכוני חיים ונפש. אולם הם עלו ופרחו משום נחישותם ועוז רוחם הניבטים מפניהם בעת שצולמו, ומתרומת הברון רוטשילד, שתרומתו למפעל הכרמים והיקבים הייתה גדולה ומעל לכל חשובה ביותר להצלחת המפעל. אין טעם לבחון את מניעי הברון, אולם אין ספק שפעילותו אפשרה בפועל את ביסוס מפעל ההתישבות ולימים יתכן ומקומו וחשיבותו בהקמת המדינה יביאו לכך שנזכיר את הברון כמשלימו המעשי של חוזה המדינה ד"ר הרצל. בסיום הקריאה באלבום נראה כי דגש יתר הושם לטעמי על התקופות של תחילת ההתישבות והתבססותה ופחות לשלבי ההתפתחות המאוחרים עד לימינו אנו. עד כאן הכל מהודר ומרחיב דעת, כן, ומה לאחר מכן?!

"יקבי כרמל" עברו בעשר השנים האחרונות מהפך של ממש. חלק זה, העכשוי בהתפתחותם, הוא בחזקת התחדשות מדהימה הן בתפיסת הענף והן באיכויות היינות, שאנו מוצאים כיום, אינם מודגשים דיים. המהפך שהחל בימי דוד זיו כמנהל ונמשך לימי ישראל איבצן המנהל הנוכחי, מבוצע בהשקט ובבטחה על ידי אגרונומי היקבים והייננים. יקבי כרמל מונים היום את שני היקבים הראשונים (ראשון לציון 1889 וזכרון יעקב 1891) וכן את יקב קיומי בגליל ויקב יתיר ברמת ערד. פריסה כלל ארצית היאה ל"יקבי כרמל", יצרנית היינות הגדולה בארץ. דווקא מהפך זה, שלרבים מחובבי היין מהוה כעין תחייתו של הפניקס "עוף החול הקדום" מתרדמתו, לא הודגש דיו. במחשבה שניה, לאחר עלעול חוזר ונשנה באלבום נראה לי, שלוא הודגשו שינויים אלה במידה מעט רחבה יותר משהם מוצגים באלבום, הייתה התמונה המוצגת שלמה יותר ועונה במידת מה על השאלה ו"מה הלאה". בכל מקרה האלבום הינו אוצר של ממש, המעוצב בחן רב, מחשבה עמוקה ויראת כבוד ל"דברי הימים של יקבי כרמל". אוצר זה הינו אלבום חובה לחובבי היין בישראל, בין אם הם בני הארץ שגדלו בה ואולי יותר לאלה שמרחוק אליה באו. האלבום יציג בפניהם את מיסדי המדינה וגלגולי הענף אותו הם מכירים מאז בואם.

ועתה ל"סימפונית היין של יקבי כרמל" – היצירה שהיא סימפוניה לתזמורת וקול סופרן בארבעה חלקים (משך השמעתה מעט מעל לשעה), הינה יצירה שנכתבה לאחרונה אך משרה צביון ואווירה של תחילת המאה הקודמת ויש בה יותר אווירה של חום, אהבה, חדוות חיים, שמבקרי מוסיקה (ואני איני נמנה עליהם) יתכן ויגדירוה כיצירה רומנטית מאוחרת. בדרך כלל היין היה הווה ויהיה המשקה ה"מוחלט" רב הפנים והמתחדש בעיני הטועם, כמוהו מוסיקה קלסית והשילוב של הזמנת היצירה על ידי הנהלת "יקבי כרמל", המלחין הנבחר והיצירה המובאת לקהל בגליונו האחרון של האלבום מהווים שילוב מופלא, מיוחד, רב דמיון ומעל לכל חוויה תרבותית מרתקת שלא תשכח במהרה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות