שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מיכאל בן יוסף-המלצת יינות לחג

מיכאל בן יוסף לא טעם את כל יינות ישראל ולכן איננו יכול להמליץ על כל ההיצע של השוק המקומי. הוא טעם מספר יינות והתרשם. "היה כיף לטעום, הרגשתי עד כמה כל שנת בציר נוספת יינות ישראל מתקדמים ובחלקם הגיעו לזהב."

22/09/2008

מאת: מיכאל בן יוסף

מתנצל מראש. לא טעמתי את כל יינות ישראל ולכן אינני יכול להמליץ על כל ההיצע של השוק המקומי. כידוע, כל היקבים מייצרים יותר מיין אחד. אין מקום לכולם. היינות שברשימה טעמתי וטעמתי והתרשמתי. היה כיף לטעום, הרגשתי עד כמה כל שנת בציר נוספת יינות ישראל מתקדמים ובחלקם הגיעו לזהב.
הרי תוצאות הטעימה.

יקב יתיר – יער יתיר 2005
הם הוציאו אס. יין הדגל של היקב עבר את הצפיות. שנה לאחר שנה ערן גולווסר היינן מוציא אסים. נכון, הכרמים ממוקמים ברמה עד 900 מטר גבה, באקלים יבש ומיוחד עם הבדלי טמפרטורות בין יום ולילה של יותר מ – 20 מעלות, על אדמה גירית וגפנים מבוגרות. כן, יין מיוצר בתנאים אידיאליים, מענבים בעלי איכות ויד טובה. היין רובי כהה בוהק כמעט שחור, שופע ניחוחות וטעמים פירותיים בשלים, עם אחוזי אלכוהול גבוה. היין בלנד בורדלזי מושלם של קברנה סוביניון (77% ), פטי ורדו (13% ) והיתר מרלו. יין בעל עוצמה ויכולות, יין מצוין כעט, אלגנטי, טוב יותר בעוד חמש שנים. מחיר לצרכן 230 ₪.

יקבי ברקן
היקב השני בגודלו בארץ מציג מבחר עצום של יינות בהתאם לטעמו ותקציבו של כל אחד, מיינות ליום יום ועד המובחרים שבין הטובים והמצטיינים. היה קשה לבחור על מה לכתוב אך שלושה יינות קרצו לי במיוחד. שלושת היינות הם חתני פרסים יוקרתיים של התחרות המפורסמת והידועה les citadelle du vin בבורדו, שהיה לי הכבוד להיות חלק מצוות הקבוע של הטועמים. שלושה יינות
של היקב בולטים במיוחד: סדרת האלטיטיוד (altitude) היא סידרה שמסקרנת. שלושה יינות מיוצרים מזן אחד ויחיד של ענבים, קברנה סוביניון, מאותה שנת בציר, לאחר תהליך ייצור ויישון זהים, והם שונים. מקור הענבים, זה הסוד.
האם הגובה כן קובע? שאילה במקום עם הרבה תשובות. בשלושת היינות מאותה סידרה, נמצאים שנויים של טעמים וניחוחות אך לא קיצוניים. נבדוק את הצבעים, נריח את הניחוחות, נטעם וניטעם עוד פעמים מספר, ובסוף נצטרך להחליט, האם באמת הגובה של הכרמים, כן קובע. היינות דומים, מדי פעם כמעט זהים, ופתאום באחד מהם אנו מוצאים משהו נוסף, משהו שלא מצאנו באחרים. מיד מחליטים שזה הטוב בעינינו, אם לא ממשיכים לטועם. אם הטעימה נמשכת, הדעה יכולה להשתנות וחוזר חלילה. יש לזכור ששלושת היינות מייצגים זן אחד, רק הכרמים בגבהים שונים. סך הכל דוגמה של המושג הידוע 'טראור' במיטבו. שלושת היינות עתירי מדליות.

ברקן – קברנה סוביניון 2005 אלטיטוד ריזרב 412 +
האלטיטוד 412 גדל בכרמים אבני איתן בדרום רמת הגולן וחלק בכרם דישון שבעמק קדש. היין בצבע ארגמן עמוק, עם ניחוחות וטעמים של פרי יער בשל בעטיפה של עץ עדין. יין אלגנטי, חלק, בעל סיומת ארוכה, מלאה פרי טעים. יופי של יין, בהחלט עם עתיד לעוד כמה שנים טובות. מחיר לצרכן 120 ₪.
ברקן – קברנה סוביניון 2005– אלטיטוד ריזרב 624 +
קברנה מכרם עלמה, כרם בגבה של כ- 600 מטר, אותו אזור צפוני בעל קרקע ואקלים משלו. היין בגוון בורדו כהה מאוד, עם ניחוחות וטעמים מרוכזים של פרי יער בשל ממש. הרבה קסיס ועד קפה טחון, היין שומר על טריותו בגביע במשך כל זמן הטעימה. הטאנינים יותר מוגדרים מקודמו, היין מוגדר היטב אפילו רציני יותר, יש בו עוצמה ובו זמנית אלגנטיות. היה קשה להחליט, איזה גבה מתאים יותר לאומצת הבשר שבצלחת. מחיר לצרכן 120 ₪.

ברקן – קברנה סובינין 2005– אלטיטוד ריזרב 720 +
הגענו לגבה מבלי לדעת מה להחליט. קברנה סוביניון מכרם דובב – הר גודרים, הכרם הגבוה מכולם, נותן ליין צבע ארגמן נוטה לסגול, כהה מאוד, ומפזר בנדיבות ניחוחות של ירק טרי, יחד עם פרחים סגולים. היין נפתח יחד עם הטעימה הראשונה, פרי רך, אדום, ליפתן מה. העץ עדין, עוטף את היין בשכבה של ניחוח סיגר טוב. גוף מוצק, יין מוגדר ורציני, יין עשיר בהחלט, בעל יכולות, מוכן כעט ובעוד מספר שנים.
עוד לא החלטתם מה עדיף משלושתם? אני אוהב את כולם, עם עודפה קטנה אל ה- 412 +. זה הטעם שלי, אתם צריכים להחליט בעצמכם.
מחיר לצרכן 120 ₪.

יקבי רמת הגולןרמת הגולן ירדן 2003, סירה
אחד מהיינות המוצלחים לחגיגות 25 שנים ליקב. יקבי רמת הגולן חגגו את מלוא הצלחתם בחגיגה מפוארת, רטובה במלוא יינות היקב. לזכותם, 25 שנים של הצלחה ייננית בעלת השפעה על כל תעשיית היין הישראלית. לאחר שחזרתי מארץ הסירה או השירז כפי שהם מכנים את העינב, הרי זו אוסטרליה הרחוקה, אני מודה שהסירה של יקבי הגולן מבטיח טעימה קרובה ביותר לאותם היינות המיוחדים שטעמתי על היבשת הגדולה. זה סירה ישראלי, סירה עם ניחוחות וטעמים של אדמת הגולן, סירה בעל אפיון ישראלי. מורגשת אדמה רטובה, עץ אלון עדין, יין מוגדר היטב באיזון מוחלט,
פירותי, אלגנטי ובו זמנית חזק. היין ממלא את החיך בשפע טעמים, עשן ותבלינים אקזוטיים. יין מכובד, יין להרבה שנים, סירה קלאסי.
מחיר לצרכן 109 ₪

יקבי כרמלכרמל limited edition בציר 2005
היקב הכי גדול במדינה מוציא אסים. כן, גם בין כמות העצומה של יינות שהיקב מייצר כל שנה, מדי פעם ולא בכל שנת בציר, היקב הוותיק מוציא יין מיוחד, יין בעל איכויות, יין שתענוג לטועם וגם לכתוב עליו. ההוצאה המוגבלת היא רק בשנים של בציר מיוחד, רק כשהענבים הנבחרים מגעים לשיא בשלותם. 2005 הייתה שנה מבורכת שהניבה פרי איכותי ומצטיין. היין הוא בלנד בין קברנה סוביניון (65%) מהגליל העליון, פטי ורדו (17%) מהרי יהודה, מרלו (17%) וקברנה פראן מהגליל העליון. בלנד בורדלזי, עולם ישן אמיתי, רובי כהה בוהק, מפזר ניחוחות וטעימים של שיזפים, פלפל גרוס, תבלינים ריחניים, והרבה
אלכוהול. יין אלגנטי, מאוזן, רציני ובו זמנית קל לשתיה. יופי של יין, טוב עכשיו ובעוד כמה שנים טובות. מחיר לצרכן 230 ₪. יין עתיר מדליות.

יקבי בנימינהאבני החושן – תרשיש 2005
לאחרונה יצא לי לטועם את תרשיש מסדרת אבני החושן והתרשמתי עמוקות. מרגישים ידיים שיודעים את מלאתם. ששון ואסף הם שני ייננים צעירים אך בעלי ניסיון וידע. הענבים המיועדים לסדרת אבני החושן עוברים סלקציה ידענית וקפדנית לפי הכנסתם לתהליך הייצור. אם נוסיף בציר מוקטן ומבוקר, מתמלאים כל התנאים האידיאלים ליינות מיוחדים. בקיצור, יינות מיוצרים לפי אמות מידה של בוטיק פרטני המחמיר בכל שלבי הייצור. היין בגוון בורדו בוהק, מפזר ניחוחות וטעמים מורכבים של פירות יער, מעט אקליפטוס וזיתים ירוקים, פלפל שחור, תבלינים מתובלים, וטאנינים עדינים. גוף חזק, חלק, מאוזן ואלגנטי. יופי של יין. טוב כעט ובעוד מספר שנים. מחיר לצרכן 145 ₪.

יקב דלתון- דלתון ריזרב 2007– וויניה-שמרים פיריים
DALTON VIOGNIER WILD YEAST FERMENTATION
יש חדש בעולם היין הקטן שלנו: תסיסה בחביות עץ (זה ישן) אך עם שמרים טבעיים זה חידוש. והחידוש הצליח. יין בגוון ירקרק בהיר, בעל ניחוחות של לחם אפוי, קליפה של פרי הדר קלוף, גוף טוב וטעמי מלון ומעט אננס. יין מאוזן, עדין אך מוגדר. יין ורסטילי, מתאים במיוחד לארוחות קרות ועדינות. להגיש בטמפ. שבין 10- 12 מעלות. מחיר לצרכן 72 ₪

דלתון ריזרב קברנה סוביניון בציר 2005
ענבי קברנה סוביניון מרמת דלתון כבשו את שמם בתעשיית היין המקומית.
יין הדגל של היקב מראה על בגרות הענבים ובו זמנית על ידע בעשייה. היין בגוון בורדו עמוק כהה, עתיר ניחוחות וטעמים, שזיפים, אוכמניות, קסיס והרבה פלפל שחור. יין בנוי היטב, עם גוף מוצק, מאוזן, עדיין עם קשיחות מה. בטעימת המשך (כשעתיים אחרי הראשונה) היין נפתח ומראה את איכותו. יין רציני, מכובד, אלגנטי ומעודן. מוכן לשתיה כעט וטוב יותר בעוד שנה. מחיר לצרכן 120 ₪.

יקב ויתקיןויתקין מסע ישראלי – 2007 – יין אדום יבש-
בסדרה הממוצעת של היקב, יצרו בלנד של ענבי סירה, קריניאן ומעט קברנה פראן. היין בגוון ארגמן כהה, בעל גוף ממוצע פלוס, מפזר ניחוחות וטעמים של פירות יער בשלים, מעט פלפל ורמז של חבית עץ אלון. יין ללא יומרות, עדין, ורסטילי וטעים. יין לכל יום. מחיר לצרכן 69 ₪.

ויתקין קרינאן 2006
העינב העתיק הישראלי עושה 'come back' . אם עד לא מזמן הקריניאן שימש כחלק מהבלנד האדום, הרי לאחרונה מופיע על טהרת הזן, מוצר מכובד של כרמי זיכרון יעקב ובנימינה, גפנים 'זקנות' בנות עשרות שנים. יש תוצאות. הקריניאן של ויתקין בגוון סגול כהה עז, מפזר ניחוחות מורכבים של
שזיפים בשלים, דובדבנים ופטל שחור, עטוף בעטיפת עץ אלון עדין. יין מאוזן בעל עוצמה, גוף מלא, עשיר ומוגדר. הטוב שבקריניאן. מחיר לצרכן 96 ₪.

יקב רקנאטי-רקנאטי ספישל ריזרב 2005
יין הדגל של היקב ממשיך את המסורת של טיב וטעם. הכרמים הגבוהים של הגליל העליון בגבה של כ- 800 מטרים, מספקים ענבים בעלי איכות ויכולות. היין מיוצר בתהליך ייצור קלאסי, כל זן מותסס ומתבגר לחוד (קברנה סוביניון 84% + מרלו 16%) בחביות עץ אלון כאשר הבלנד או הערבוב הסופי נעשה בסוף התהליך. היין בגוון כהה בוהק, שופע ניחוחות וטעמים של קליפת עץ ירוק, פלפל שחור גרוס, פירות יער עטופים באלון שרוף. מאוזן, בעל גוף מוגדר,
מפזר תבלינים, וטעמים של פירות בשלים. יין בעל סיומת מענגת, יין מצטיין, מרשים, מכובד ובעל יכולות התבגרות. מחיר לצרכן 179 ₪.

יקב אלכסנדר–  אלכסנדר הגדול 2005
יורם שלום שומר בקפדנות על האופי הבוטיק שלו למרות ייצור של יותר מחמישים אלף בקבוקים. זו מלאכה קשה, זו עבודה נאמנה ולזכותו, ישנן תוצאות. היינות משתפרים בציר לאחר בציר והבוטיק שהיה פעם מיניאטורי קיבל צורה של יקב מפואר עם "נגיע של יופי יינני, צבעוני ואלגנטי", יקב מיוחד. היין המרשים, יין הדגל של היקב הוא אלכסנדר הגדול, יין מורכב מ 93% קברנה סוביניון מכרם בן-זימרה ועוד 7% ענבי סירה מכרם שבכפר שמאי, כרם ידוע על טיב תוצרתו. התוצאה היא יין בורדו עמוק כמעט שחור, עם ניחוחות וטעמים מורכבים הכוללים כל פירות היער השחורים, פלפל שחור, שזיפים ועוד שפע של תבלינים כולל טבק ועד שוקולד. היין בילה בחביות עץ לא פחות מ- 34 חודשים שהוסיף עטיפה של עץ עדין ורך. יין אלגנטי, מאוזן היטב, עם סיומת ארוכה ומענגת. יופי של יין, טוב עכשיו ויותר טוב בעוד כמה שנים.
מחיר לצרכן כ- 150 ₪.

יקב אבידן – אבידן גרנאש פרמיום 2006.
היקב הבוטיק הקטן היה לגדול. הם עברו שנוי
משמעותי בעיצוב היקב וכמובן בטיב היינות. צינה ושלמה אבידן "מכורים ליין", תרתי משמע. הם משקיעים ויש תוצאות. האס שלהם הוא אוריגינלי: גרנאש נויר, על טהרת הזן. גם הם יחד עם יקב ויתקין וסוסון ים, הגיעו למסקנה שלשוק המקומי דרוש יין מזן חדש. אם משך דורות הגרנש שימש כבלנד, כתוספת לינות אחרים, האבידנים יצאו עם יין מקורי, יין ממש טוב. אינני יכול לא להוסיף הערה קטנה, שהזן שלא כל כך נחשב אצלנו משמש את הרכב ה- Vega Sicilia, היין המפורסם מספרד עם חיי מדף הארוכים ביותר בעולם.
הגרנאש בגוון סגול בהיר, עתיר ניחוחות וטעמים של דובדבנים בשלים, תותים, תאנים, יין מרוכז ומורכב. גוף טוב, האלכוהול הגבוה נותן הרגשה של מתיקות מה. יין מלא, אלגנטי עם סיומת ארוכה ונעימה. יופי של יין. מחיר לצרכן 240 ₪.

יקב סוסון ים – אלול 2005
ין הדגל של זאב דוניה, האיש שמיצר יין תרתי משמע, מהנטיעות בכרם שהוא אישית מבצע, דרך גידול הענבים, הבציר, ייצור היין ידני לחלוטין, ביקבוקו וכמובן שיווקו. זאב הוא איש מסור ודבוק במטרה. כך גם יינותיו. הוא מאמין שהפרי המצטיין מהכרם יהפך ליין מצטיין ללא התערבות היינן, עד כמה שאפשר. כך ענבי אלול שהגיעו ליקב עם סוכר מעל הממוצע, נתנו ליין 14.3% אלכוהול, שמשתלב להפליא עם הניחוחות, הפרי והטאנינים המוגדרים. יין רציני, מאוזן, בעל גוף גדול ויכולות. יין לכל אוהבי היין הטוב והמצטיין. מחיר לצרכן 125 ₪

יקב תשבי תשבי שירז אסטייט 2006
יקב תשבי צועד עם הזמן. לא רק יינותיהם עולים בטיב ובטעם בציר לאחר בציר, גם קבלת האורחים במסעדה הצמודה מוסיפה
ליקב מימד נוסף, מימד של חגיגה, מימד של ניחוחות וטעמים המשלימים את האוכל ולא פחות את היין. אין כיף יותר מלבקר ביקב שבו מסעדה מתאימה את עצמה ליין של המקום. גם יקב תשבי רב גוונים עם הרבה יינות, אך השירז אסטייט משך את תשומת ליבי. יין כהה יפה נוטע לסגול, מפזר ניחוחות וטעמים של פרי יער בשל, שזיפים, ותבלינים מפולפלים. יין בנוי היטב עם טאננים רכים, ואלכוהול מאוזן. השירז הוא יין אלגנטי, ורסטילי, עם סיומת רכה וארוכה. תמורה יפה למחיר. מחיר לצרכן 95 ₪.

יקב טפרברג – טפרברג – מריטאז' 2006
היקב הוותיק ביותר מתקדם עם הזמן, במיוחד לאחר מיקומו החדש ליד קבוץ צורעה, יקב מודרני מילה אחרונה בנושא. היין הוא בלנד בורדלזי קלאסי של קברנה סוביניון, מרלו ומעט קברנה פראן. שלמה ראוכברגר הצליח לייצר יין
בעל איכויות, יין בגוון בורדו כהה ואלגנט, מפזר ניחוחות וטעמים של שזיפים, פטל, אדמה רטובה, מעט ירוק אקליפטוס, קפה ומעט עץ אלון.
יין מאוזן, עדין וטעים. מחיר לצרכן 65 ₪. בהחלט תמורה טובה.

יקב שריגים – שריגים ורדו 2005
יקב מיניאטורי אמיתי, מייצר עד 1600 בקבוקים לבציר, עם הקפדה מקסימלית
על כל השלבים, מהבציר הסלקטיבי ועד הייצור הידני. היין היה להפתעה עבורי, לראשונה שמעתי על היקב. הפתעה טובה. היין מיוצר מענבי פטי ורדו 85%, 7.5% קברנה פראן ועוד 7.5% קברנה סוביניון, לא קלאסי אך מוצלח. הפטי ורדו בגוון רובי כהה מאוד מעט נוטע לסגול, עם טעמים של לפתן פירות בשלים, דובדבנים ושזיפים, בתוספת שוקולד, פלפל שחור וסיגר ריחני. הם רק חלק מהניחוחות והטעמים של היין. החבית מורגשת היטב, היא מוסיפה מימד טוב ליין. חלק, עדין, קטיפתי, אלגנטי וטעים. מחיר לצרכן 95 ₪

יקב טוליפ – טוליפ סירה ריזרב 2006
יקב טוליפ עתיר מדליות על יינותיו, יצא עם יין סירה בעל יכולות. ענבי כפר יובל שבצפון הצפון, ממש קרוב למטולה היו הבסיס של הסירה מבציר 2006. כמעט כולו ענבי סירה פרט למעט מרלו ופטי ורדו. היין בילה בחביות עץ צרפתיות ואמריקנית משך 16 חודשים, ועושה את כל המאמצים להדמות לשירז האוסטרלי (הסירה באוסטרליה מופיע בשם שירז), יין הדגל של האי הגדול בעולם. הסירה שלנו מלא ניחוחות של שיזפים, תותים כהים, גינג'ר, מעט פסיפלורה עטופים בעץ ריחני. היין בגוון רובי בורדו עמוק, עם גוף מוצק והרבה, הרבה אלכוהול (14.8%). ובכל זאת, היין מאוזן, חלק וטעים. סיומת ארוכה וכמעט מתוקה. מחיר לצרכן 79 ₪,

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות