שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יין וגבינות-ההתאמה

איזה יינות מומלץ לשתות עם איזה סוגי גבינות? חג השבועות הוא גם חגן של הגבינות. הנאה מושלמת מהן תיהיה, כמובן, בשילובן עם היינות המתאימים להם.

מי מכם ידע שעל מנת להנעים את שתייתו של יין לבן כאדום, מומלץ לפתוח בפלטה של גבינות?

אכן כן, גבינות הן פרטנר אידיאלי ליין, שכן מכילות הן אנזימים הדואגים לעכל את הגבינה במהירות בעזרתו של היין, ובכך לחסוך לנו תחושה של שובע מעיק.

לא סתם מקנחים הצרפתים את ארוחות הגורמה שלהם עם פלטת גבינות לצד יינות קינוח, כל זה על מנת שיוכלו לתפקד כיאות לאחר ארוחה שכזאת.

 

 

מספר מכובד של גבינות מיצרנים מפורסמים יותר או פחות עושות על מדפי המרכולים והמעדניות. חלקן הן גבינות חלב בקר וחלקן גבינות צאן יקרות מעט יותר או הרבה יותר, בין אם מדובר בגבינת עיזים או כבשים.

כלל חשוב בהתאמה של גבינות ליין חייב לקיים עיקרון מנחה חשוב אחד והוא: מרקמן של הגבינות לא יהיה דומיננטי יותר ממרקמו של היין הנמזג (גבינה רכה או קשה לעומת יין קל ופירותי או כבד גוף מיושן בחבית), וארומות הגבינה (בשלה למחצה או לחלוטין, חריפה או מעושנת) לא יאפילו בעוצמתן על ארומות היין הנבחר, בין אם מדובר ביין יבש וארומתי כגון אמרלד ריזלינג , או יין אדום כבד גוף ומתובל כגון שיראז מיושן חבית.

 

הבה ונבחן עיקרון קולינארי זה בהתאמת יין לגבינות:

גבינות רכות כמו ברי וקממבר יתאימו  לרוב היינות האדומים דוגמת קברנה סוביניון או מרלו בעלי גוף בינוני, כאלה שהתיישנו בחבית לפרקי זמן קצרים עד בינונים

 (6 חודשים עד 14 חודשים).

גבינות אלה בישראל מכילות לפחות 24% שומן ובעלות ציפה חיצונית עובשית מיוחדת קשה יותר המגנה על פנים הגבינה הרך. המלצה למטיילים שבינכם: אם אתם נמצאים בחיק הטבע עם גבינות אלה בצידנית או בתיק הטיולים שלכם, ואתם אוהבים מרקם בשל וקשה יותר של גבינות אלה, מומלץ לכם להניח את הגבינות על גבי גג המכונית שלכם בשמש של חג השבועות למשך כשעה. מרקמן של הגבינות ישתנה לקשה יותר במעטפתו והן יבשילו במהרה ויקבלו ארומות בשלות ודחוסות יותר- מתאימות נהדר ליינות האדומים הבשלים הקטיפתיים דוגמת מרל ברקן רזרב, פינוטאז' ברקן רזרב או קברנה סוביניון ברקן רזרב מיושני החבית.

 

גבינות צאן קשות דוגמת קשקבל המכילות  לפחות 27% הן גבינות צאן פיקנטיות בעלות חריפות מעודנת. גבינות אלה יתאימו  לארומות פיקנטיות/חריפות ומתובלות של יינות אדומים דוגמת השיראז/סירה או פינו נואר המעושן מה, וכן לקברנה סוביניון שמגלה נוכחות חבית מעושנת.

אחיותיהן, הצ'דר והגאודה הקשות מרקם (לפחות 22 ו 28 אחוזי שומן בהתאמה) שמקורן באנגליה ובהולנד, יתאימו עצמן ליינות אדומים כבדי גוף דוגמת קברנה סוביניון ברקן סופירייר, שיראז ברקן רזרב או מרלו ברקן סופיריירשהתיישנו בחבית לתקופות ארוכות שבין 12-20 חודשים.

 

גבינות כחולות דוגמת סגנון הרוקפור, שהן גבינות חריפות ומתובלות מאוד העשויות מחלב כבשים, בעלות  25% שומן לפחות, יתאימו ליינות לבנים חצי יבשים עם נוכחות ארומטית ופרחונית דוגמת אמרלד ריזלינג ברקן קלאסיק, מוסקט או גוורצטרמינר. זהו גם הרגע לחלוץ את בקבוקי היינות הסמוקים דוגמת שיראז רוזה ברקן קלאסיק שיוגש צונן (10-12 מעלות) וישמש מרכיב פרחוני ומרענן.

מספר גבינות עיזים יתאימו עצמן ליינות לבנים חומציים ארומתיים עדינים דוגמת סוביניון בלאן ברקן קלאסיק.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות