שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ממשיכים מסורת עתיקה בגוש עציון

מאת: חיים קורן
חיים קורן וחבריו לעבודה סיירו בגוש עציון וביקרו ביקב גוש עציון. פעילות היקב היא המשך למסורת החקלאית והתרבותית של אבותינו שהתחילה במקום לפני אלפי שנים.


מאת: חיים קורן
03/06/2008

 

ביום של טרם קיץ אבל קרוב ליום ירושלים נסעתי עם חברי לעבודה, לא חובבי יין, לטיול בגוש עציון. את הביקור בגוש בחרתי, כחובב יין, להתחיל ביקב של הגוש הממוקם בכניסה לאלון שבות, מאות מטרים בלבד מצומת גוש עציון – יקב גוש עציון.

 

הכניסה ליקב ומרכז המבקרים שלו לא יביישו גם יקבים בטוסקנה או בנפה. היקב מוגבה מעל הכביש המוביל אותך לכניסה למבנה שכולו אבן ירושלמית המשתלבת עם האזור היפה וכל זה בגובה של כ 900 מטר. מסביב נטועים כרמים והגינון יפה ומטופח.

 

בכניסה ליקב קיבל את פנינו בסבר פנים נעים וחביב שרגא רוזנברג היזם, היינן ומבעלי היקב. סיירנו על הגשר שמעל מיכלי הנירוסטה ואזור קבלת הפרי, הפרדתו והציוד הנדרש ליצירת היין, ומרחוק צפינו בחדר החביות גדול.

הסיור הסתיים בחנות היין שהינה שילוב של מרכז מבקרים יפיפה ומסעדה חלבית.

על הקיר שבמרכז החנות תלויה תמונת תבליט גדולה של כל אזור הגוש. שומענו שם משרגא את ההיסטוריה החדשה של תעשיית היין בגוש.

חבל הארץ של הגוש היה אזור גידול גפנים וייצור יין כבר אלפי שנים. הגובה, מעל 900 מטרים, מדרונות ההרים והפרשי הטמפרטורות הגדולים בן היום והלילה כל אלה ביחד יוצרים תנאי גידול אידיאלים לגידול גפנים. עם חידוש ההתיישבות הציונית בגוש חשבו במשפחת רוזנברג שמה שהיה טוב לאבותינו יהיה טוב גם להתיישבות החדשה.

באמצע שנות ה 90 יוזמת המשפחה מהיישוב אפרת את חידוש ענף כרם היין באזור ובשיתוף קיבוצי הגוש נטעו את הכרמים הראשונים.

בהמשך לגידול הענבים החל שרגא לייצר יינות ביקב קטן שהקים במרתף ביתו. היין זכה לתשבחות וציונים לשבח בארץ ובחו"ל. בשנת 2004 בשותפות עם יקב תשבי (מזכרון יעקב) ומשקיע מחו"ל נחנך היקב המודרני והיפה בצומת הגוש, כאשר הגדרת היקב היא יקב בוטיק. היקב נבנה בצורה שתאפשר למבקרים לצפות בכל התהליכים ובחדר החביות.

 

שרגא מבקש לראות ביקב ובגידול הגפנים באזור הגוש המשך למסורת החקלאית והתרבותית של אבותינו שהתחילה לפני אלפי שנים בארץ ישראל. כיום מייצר היקב כ-30,000 בקבוקים בשנה.

 

באזור הגוש נטועים מעל 400 דונם ענבי יין מהזנים: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, פינו-נואר, קברנה פרנק, פטיט וורדו, ריזלינג, שרדונה, סוביניון בלאן, וויוניה וגווירצטמינר.

הענבים משמשים גם את יקבי גוש עציון וגם את יקב תשבי.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות