איך יודעים שהדבש איכותי

09/09/2019
טובי דיקמן - דבוראי המשך »

בכפית אחת של דבש יש צוף שנאסף מ- 1,000 פרחים. יש המכנים אותו  super food ואפילו "מאכל קדוש".  אל דבש אמיתי צריך להתייחס כאוצר.
הדבש הוא תרופת פלא של הטבע, לצד היותו הממתיק הנפלא, טעים וטבעי.
מכיוון שדבש הוא תרופה, יש להקפיד במיוחד שהדבש יהיה טבעי לחלוטין. לא מסונן, לא מחומם, נקי משאריות של ריסוס, חומרי הדברה וחף לחלוטין מהאכלה בסוכר.
הדבש האורגני המפוקח הוא היחיד המבטיח זאת.

הדבש האורגני הוא לא רק בעל "תקן אורגני". הוא משקף עולם של שמירה והרמוניה עבור הדבורים ועבורנו בני האדם. צריכה של דבש אורגני מבטיחה דבש בריא וטעים והמשך שמירה וטיפול בדבורים בסטנדרטים הוגנים ומכבדים לדבורים ולאדם.

צילום: ניצן גינת ומירי היימן

 מהו דבש אורגני?
לפי תקנות האיחוד האירופאי, דבש אורגני הוא:

דבש ללא חומרים מסוכנים בכוורת
בגידול הדבורים הרגיל (הלא אורגני) ישנו שימוש גדול בחומרים כימים מסוכנים, המשמשים למלחמה במזיקים ובמחלות התוקפות את הדבורים. בין החומרים הללו מצויים אנטיביוטיקה וזרחן. החומרים הללו נספגים בחלות השעווה ומופיעים בדבש. בתקן הגידול האורגני ישנו איסור מוחלט על שימוש בחומרים הללו וכן בכל חומר אחר שאינו טבעי ומתפרק.

דבש מצוף פרחים לא מרוססים, ללא דשן כימי וללא הנדסה גנטית
הפרחים הם המייצרים את הצוף שממנו מפיקות הדבורים את הדבש. לרוב, השדות והמטעים מהם אוספות הדבורים את הצוף מרוססים  בשלל חומרי הדברה כנגד מזיקים וכן מוחדרים לצמחים חומרי דשן כימיים. החומרים הללו מוצאים את דרכם דרך מערכות הצמח אל הצוף ומשם אל הדבש.
שאריות החומרים הללו מופיעה בבדיקות מעבדה של הדבש הרגיל.
בגידול הדבורים האורגני קיים איסור על הצבת כוורות דבורים ברדיוס של לפחות 3 קילומטרים משדות ומטעים אשר מטופלים בחומרים הללו, מה שמבטיח כי בדבש האורגני אין כלל שאריות של חומרי הדברה ודשנים כימים.

ללא האכלה בסוכר
בגידול הדבורים המקובל לוקחים מהדבורים את כל הדבש אשר הן אגרו בתקופת הפריחה. במקום הדבש שנלקח במלואו מאכילים את הדבורים בתמיסת סוכר. תזונת הסוכר איננה בריאה לדבורים.
בגידול הדבורים האורגני משאירים לדבורים את כל צרכם בדבש ואוספים רק את הדבש שנאגר מעבר לצרכי הכוורת.

מי ערב לכך שהדבש באמת אורגני?
הדבש האורגני מגיע ברובו מחוות דבורים בעולם, המטופלות על פי תקנות גידול הדבורים של האיחוד האירופאי או הפיקוח האמריקאי ונושא את סמלי הפיקוח שלהן.
בישראל מפוקח הדבש האורגני, כדוגמת דבש צוף, על ידי חברת אגריאור ונושא את סמל הפיקוח שלה. הדבש של צוף גם נבדק תדיר בבדיקות מעבדה בארץ ובמכון LACON בגרמניה.

המחיר
כמות הדבש הנאספת מהדבורים בגידול האורגני היא נמוכה יותר מאשר בגידול הרגיל. יחד עם תשומת הלב והעבודה הרבה הנדרשת מהמגדל האורגני בטיפול פרטני ולצד מיעוט של שטחי מרעה העונים על הקריטריונים המחמירים של הגידול האורגני, גורמים לדבש האורגני להיות יקר באופן יחסי מהדבש שאינו אורגני.
חשוב להדגיש, כי זהו הדבש היחיד הראוי באמת למוניטין המפורסם של הדבש כאחת התרופות והמתנות המופלאות ביותר של הטבע.

 הכותב הינו מנכ"ל חברת טרה-מאטר נקטר בע"מ, בעלת מכוורת שמורת צוף ומשווקת מוצרי דבש אורגני של מותג "צוף".

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *