שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב יפו – בנוה מיכאל

מאת: אופירה בירון ואורן כהן
צילום: רן בירון
חבורת חובבי היין ממשיכה בתוכנית הביקורים ביקבים והפעם, יקב יפו, אשר שמו אינו מעיד על מיקומו.

 
  רשמי ביקור – אופירה בירון
רשמי טעימה – אורן כהן
צילומים –  רן בירון

חבורת חובבי היין, שלנו, ממשיכה בתוכנית הביקורים ביקבים והפעם, יקב יפו, אשר שמו אינו מעיד על מיקומו אך קשור לסיפורו.

אן ומשה צלניקר, נפגשו בשנות השבעים, בשטרסבורג, אשר באלזס, כאשר משה, הישראלי, הגיע להשתלם במקצועו- פיזיוטרפיסט ואן, בת המקום, עסקה אף היא במקצוע זה. בשנים בהן חיו יחד באלזס, בעיירה ליד קולמר, בחיק משפחתה של אן, אנשי יין ותיקים, בעלי כרמים, אשר עסקו בייצור יינות לבנים, החל חיידק היין להשפיע על משה, אשר למד והתעמק בנושא.

כשעלו לארץ, החליטו כי העיסוק ביצור יינות הוא העתיד עבורם, התחילו בהכנת יין במרתפם של חברים עמם גרו ומשם, בשנת 1998 עברו ליפו, הקימו יקב וקראוהו על שם המקום, בכוונה להקים יקב עירוני. משם עברו לרמת החייל ולפני מספר שנים, כשהבינו כי יקב עירוני, אינו מעשי ומתוך רצון להיות קרובים אל הכרמים ואל הטבע, פנו אל עמק האלה, המזכיר במעט את פרובנס, אזור בו יוצרו יינות לפני דורות רבים. כאן, רכשו שלושים דונם, הקימו יקב ואף נטעו כרמים השייכים להם, זנים המתאימים למקום מבחינת כל תנאי הגידול, קברנה, מרלו, שירז, וקברנה פרנק, מתוך רצון להגיע למצב בו יפיקו יין מאזור זה בלבד (יין אזורי).

התנסותם בענבי זינפרנדל לא עלתה יפה, בשל תכונות הזן שאינו מתאים לאזור ואינם ממשיכים לעסוק בו. מאמינים בגישה לפיה הגפן חייבת "לסבול" כדי לשפר את הפרי ונהנים מענבים בעלי קליפה עבה, חרצן גדול ומתיקות רבה.

לפני מספר שנים, הצטרף אל העשייה, סטפן בנם, היינן, בוגר הפקולטה לחקלאות, אשר השתלם בבורגון ועבד בבורדו ויחד, הם מיצרים כ-30,000 בקבוקים מדי שנה. הם העוסקים היחידים בטיפול בכרמים וביצור היין (אן ממשיכה גם במקצועה- פיזיוטרפיסטית, כדי לא לסמוך על היקב בלבד…).צילם רן בירון

גישתם היא גישת העולם החדש, ליצר, לשתות וליהנות, ללא יישון ממושך בחביות חדשות, כדי לא להרבות בהשפעת העץ. היקב כשר ואף הכרמים ניטעו בהשגחת רב. המשגיח בו בחרו, כדי שינעם להם לעבוד יחד, הוא חלק פעיל בעשייה ותורם לה.

הישיבה בחצר היקב, סביב השולחן המכוסה במפות משובצות באדום ולבן, מוקפים בגבעות ירוקות, זרועות פרחי בר, מזג האויר הנעים , החבורה העליזה והמארחים מסבירי הפנים, לצד היינות הטעימים והכיבוד הנלווה תרמו רבות לחווית הביקור.

 

רשמי טעימה – אורן כהן

1 כוס – יין סתמי ולא ראוי.
2 כוסות- יין פשוט וסביר.
3 כוסות – יין טוב.
4 כוסות- יין טוב מאוד.
5 כוסות – יין מעולה.

שרדונה 2010 :
שרדונה זה עשוי מענבים ממושב עמיקם ברמות מנשה, רובו עשוי "UNOAKED" ורק 30% ממנו שהה בחביות עץ כ- 3 חודשים. 13.8% אלכוהול.
צבעו זהוב עדין וצלול. אף מעודן של פירותיות טרופית אופיינית לשרדונה עם נימות עץ עדין. בחיך מתגלה יין טעים בעל גוף בינוני , בעל אופי רענן ומאוזן. היין מאופיין בשילוב טעמים מוצלח של פרי אופייני לשרדונה, חמיצות נעימה, חמאתיות וונילית מהשפעת עץ החבית ואף מתיקות מדומה קלה.
יין זה ילווה היטב מאכלים הולמים. היין בהחלט טוב ,מהנה וטעים , אם כי אינו מיוחד דיו.
3 כוסות – יין טוב.

סירה – מרלו 2009 :
ממסך זה עשוי מתערובת שווה של מרלו מעמק האלה וסירה מאזור שורש. היין יושן במשך 13 חודשים בחביות משומשות של עץ אלון צרפתי ואמריקאי.
צבעו ארגמן מעט אטום, באף שפע ניחוחות נהדרים של פרי אדום וליקר דובדבן. בחיך מתגלה יין עקבי לאף. ברגעים הראשונים היין עדיין מעט עפיץ , אבל נפתח מהר והיטב. היין מפגין פרי ועץ משולבים היטב עם מתיקות מדומה מעודנת.
בולט האיזון הנעים בין פרי, חמיצות קלה, מינרליות מתונה ועץ עדין. היין בעל גוף בינוני-מלא, כאשר הפירות האדומים בעלי גוון חמצמץ משולבים בפרי שחור עם גוון ליקרי. ליין טעם שיורי מתמשך ומהנה.
היין נגיש וטעים מאוד כבר כעת, ויש לו בהחלט פוטנציאל התיישנות ראוי.
4 כוסות – יין טוב מאוד.

קריניאן 2009 :
יין מזן הקריניאן הוותיק והסתמי לכאורה. זהו הקריניאן הראשון מיקב יפו. הענבים מגיעים מעמיקם ברמות מנשה , מכרם וותיקה בת 40 שנה, שעברה טיפוח מיוחד , וכמובן יבול נמוך ואיכותי. יין זה מפגין היטב את המגמה המבורכת של "החזרת הכבוד לקריניאן". היין שהה 12 חודשים בחביות והינו בעל 13.4% אלכוהול.
צבעו בורדו אדום צלול ונאה. באף ניחוח ייחודי ומצויין של פרי קריניאן עם נימה פרחונית אלגנטית. בחיך מתגלה יין עיקבי לאף ,שאינו בשל ו"חמים" , אלא מאוזן היטב עם מרכיבים משולבים היטב של פרי אדום טיפוסי לזן עם אדמתיות קלה, מתיקות ליקרית עדינה משולבת בחמיצות טובה ופרחוניות. השפעת העץ טובה ולא משתלטת. היין בעל גוף בינוני והינו רך ועדין לשתייה יחסית למצופה מהזן. היין טוב מאוד בצעירותו. מסקרן להווכח אם וכיצד יתפתח לאורך זמן.
4 כוסות – יין טוב מאוד.

קברנה סוביניון 2009 :
יין זה הינו קברנה זני , אולם מורכב משלושה זנים – כולם מעמק האלה. 85% קברנה סוביניון , 10% מרלו ו – 5% סירה. היין יושן 13 חודשים בחביות משומשות.
צבעו אדום ארגמן נאה, באף משרע ארומות עדינות ואף מעט אלגנטיות. בחיך מתגלה יין מפתיע במוכנותו לשתייה. היין בעל גוף בינוני וטעים מאוד – מאוזן היטב משכבות טעם עדינות של תבלינים, ווניל ופירות עדינים עם חמיצות מידתית. המתיקות הליקרית טעימה אך לא משתלטת. ליין טעם שיורי ארוך ומרשים.
4 כוסות – יין טוב מאוד.

קברנה סוביניון 2008 :
יין זה הינו קברנה זני , מורכב משני זנים מעמק האלה. 90% קברנה סוביניון , 10% מרלו. היין יושן 15 חודשים בחביות אלון צרפתי ואמריקאי משומשות.
צבעו אדום ארגמן כהה , נוטה לשחור. באף ארומות טובות אם כי לא אלגנטיות. בחיך מתגלה יין בעל גוף בינוני – מלא. היין דומה לאחיו הצעיר וטעים מאוד , אך יותר שופע ומלא – מאוזן היטב מפרי אדום ושחור אופייניים לזן עם תבלון ומינרליות טובה, יחד עם ווניל ועץ נעים. קיימת חמיצות מאזנת, אך מעט נמוכה מדי. ליין טעם שיורי ארוך ועקבי.
4 כוסות – יין טוב מאוד.

קברנה סוביניון 2007 :
יין זה הינו קברנה זני , מורכב משני זנים מעמק האלה. 85% קברנה סוביניון , 15% מרלו. היין יושן מעט יותר משנה בחביות אלון צרפתי ואמריקאי משומשות.
צבעו ארגמן כהה מרשים. באף ארומות מלאות ושופעות של פרי עשיר ועץ משולב. בחיך מתגלה יין בעל גוף מלא. היין דומה לאחיו הצעירים , אבל הרבה יותר מורכב ומלא. איזון טוב בין כל המרכיבים נותן חוויית שתייה מצויינת. היין נמצא בשיאו , אך ימשיך להתפתח . ליין טעם שיורי ארוך ומענג.
5 כוסות – יין מעולה.

הריטאז' 2008 :
זהו "יין הדגל" או יין הפרימיום של יקב יפו. היין הינו ממסך ("בלנד") חופשי – כל שנה בהתאם לשיקולי היינן מבחינת המרכיבים והעשייה. בבציר זה הממסך מכיל 60% קברנה, 20% מרלו, 15% שיראז ו – 5% קבברנה פרנק. היין יושן 18 חודשים.
גוון ארגמן סגול כהה, אך צלול. באף מתגלה שילוב ארומות מרוכז,עשיר עם נימות אלגנטיות.
ליין גוף מלא. היין מתגלה בחיך כמעניין ומיוחד. היין מצטיין באיזון בין מרכיביו השונים , כאשר הוא מפגין שפע טעמים רב שכבתי. הפרי השחור האלגנטי משתלב היטב עם פרי אדום בעל חמיצות נעימה,יחד עם תיבלון ומינרליות עדינה, כשברקע העץ והטאנינים בולטים , אך אינם משתלטים יתר על המידה. הטעם השיורי ארוך ומענג. יין מצויין כעת , ובוודאי בעל פוטנציאל התיישנות גבוה.
5 כוסות – יין מעולה.

הריטאז' 2006 :
בבציר זה הממסך מכיל 78% קברנה ו – 22% מרלו. הענבים כולם מעמק האלה. היין יושן 18 חודשים.
היין מזכיר מאוד את אחיו הצעיר בסגנונו. "שאפו" לעקביות !
גוון ארגמן סגול כהה. באף ניכר מגוון ניחוחות עשיר ושופע של פרי חזק, תבלון מעניין ועץ משולב.
ליין גוף מלא. היין מתגלה בחיך כהדוניסטי , קטיפתי וטעים מאוד. היין מפגין איזון טוב בין מרכיביו השונים , כאשר הוא מצטיין במורכבות של שפע טעמים ברבדים משולבים. כרגיל , מותיר טעם שיורי מענג ארוך בחיך. מצויין לשתייה כעת , וימשיך להתפתח עוד שנים לא מעטות – מעניין להמתין…
5 כוסות – יין מעולה

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות