שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אירוח יפואי עם אוכל וסיפורים

עם דוריס חיפאווי בשכונת עג'מי

דוריס חיפאווי בת 46 נשואה + 3, מתגוררת בשכונת עג'מי שביפו לצד בני משפחה דור רביעי בארץ, בעלי עסק וותיק של קפה, אנטון, עוד משנת 1888.
מסיפור השורשים של משפחתה, מתברר שאנשיה הגיעו מלבנון לארץ, התמקמו בחיפה ומשם עברו ליפו ואז התחילו לקרוא להם "הנה החיפאים הגיעו" כך נולד השם "חיפאוי" – מהשורש חיפה.
את בעלה, מרסל, הכירה כשהייתה ילדה קטנה בת 5 ואמה שלחה אותה לקנות קפה בחנות של אביו אנטון. "רבע קילו שחור ובהיר עם הל". "הייתי הולכת לחנות ועוקפת את התור ושרה כל הדרך את מה שאני צריכה לקנות כדי לא לשכוח".
יום אחד דוריס שכחה את השיר ולא זכרה איזה סוג קפה לקנות, ראה אותה אנטון בעל החנות ונתן לה את הקפה הקבוע של המשפחה.
כשהייתה בת 15 (בכיתה י'), דוריס , שהייתה ילדה יפה, הייתה מועמדת לתחרות מלכת היופי של המגזר הערבי (היא ערביה נוצרייה) ובעקבות התחרות והפרסום החלו להגיע אנשים אל בית הוריה, כדי לבקש את ידה.
בין אלו שהגיעו לבקש את ידה היו גם בני משפחתו של מרסל, שהיו אמידים מאוד והוריה הסכימו לשידוך. במשפחה שלהם נהוג היה שהגבר הוא המפרנס העיקרי והאישה נמצאת בבית ומגדלת את הילדים. דוריס ילדה את בתם הבכורה ב-1995 ואחרי 5 שנים הביאו לעולם גם תאומים בנים.
העסק של משפחתה תפס תאוצה באותם שנים: הדור הראשון בנה את חנות הקפה במו ידיו במקום שהיא עומדת עד היום.
הדור השני היה מוכתר של העדה הקתולית ביפו והוא ואשתו נהלו את החנות, דימטרי וריטה. לקראת סוף חייו של דימיטרי התחילה דרכו של אנטון ,חמה של דוריס, התחיל לטחון את הקפה, בהתחלה בתוך הבית ומשם לחנות ואחרי שהחנות גדלה הם התחילו לטחון בתוך החנות והקימו מפעל מקומי. קפה אנטון" הפך לרוח החיה של יפו – קפה נוסטלגי יש 2 טעמים: קפה עם הל וקפה קלאסי הממוקם ברב' קדם 73 ביפו.

דוריס ראתה את אודטה בטלוויזיה, באייטם על נשים עצמאיות עם קריירה מצליחה, והתחילה לחשוב : "דוריס יום יבוא וגם עליי ישמעו כולם". היה לה ברור שגם היא תפעל בזכות עצמה ולא תהיה יותר רק עקרת בית.

צילום יריב נחשון

שנת 2008 הייתה עבור דוריס שנת מפנה. הסרט עג'מי נתן לשכונה ביפו הד תקשורתי, במיוחד לכל הפשע שהתנהל שם. הסרט חשף את החיים בשכונה ואת מצוקת התושבים והיה מועמד לאוסקר.
"פתאום התחילו להגיע לשכונה המוני אנשים, סקרנים, תיירים וישראלים כאחד, המקום הפך למבוקש, מספרת דוריס.
בעקבות שיחה מקרית עם מדריכת טיולים נולד הרעיון לארח אצל דוריס בבית קבוצות של מטיילים לקפה, בקלאווה וסיפורים. כך החלה דוריס לארח בביתה עשרות קבוצות מכל רחבי העולם שהגיעו לטעום את הקפה, המיוחד, ולשמוע סיפורים.
אחת האורחות שהגיעה בהפתעה הייתה השחקנית שרה ג'סיקה פרקר, שהגיעה לביקור סודי ביפו. דוריס הכינה עבורה שולחן מלא במטעמים מקומיים ולימדה אותה, במקצוענות של מגלגלת מיומנת, איך להכין עלי גפן ממולאים.
החנות "קפה אנטון" (מותג ידוע משנת 1888) שבבעלות המשפחה של בעלה, עברה לניהולו של הדור הרביעי לידי בעלה. ודוריס מקדישה את מרצה לארח בביתה עשרות קבוצות מכל רחבי העולם המגיעים לטעום את הקפה המיוחד ולשמוע סיפורים על יפו ומשפחה נוצרית, המתגוררת בה.

במפגשים שדוריס מקיימת בביתה היא משוחחת על יפו, על איך גדלה, על שכונת עגמי, על האוכלוסייה המיוחדת שחיה בדו קיום ביפו, על ילדותה ועל בתי הספר והחינוך המיוחד שקיבלה וכמובן על העצמה נשית.
דוריס נהנית לארח בביתה שגרירים ושגרירות, אורחים של משרד החוץ , גמלאים וצעירים ונהנית במיוחד מהתקשורת עם האנשים חדשים, "זאת הנאה גדולה בשבילי, כל העולם מגיע אלי הביתה כאילו נסעתי כל שבוע למקום אחר בחו"ל".

אירוח קבוצות
1. קבוצות של מינימום 15 ועד 50 איש בעלות של 25 ₪ לאדם עבור קפה, בקלוואה וסיפורים.
2.קבוצות בעלות של 80 ₪ לאדם לארוחת בוקר מקומית אותנטית הכוללת: בקלאווה, חלווה, שתיה קלה, קפה, שני סוגי גבינות, חומוס, פול, לבנה, ביצים , מנאייש, ירקות ופיתות מהמאפיה המקומית (מינימום קבוצה של 15 איש)
3. ארוחות בעלות של 250 ₪ – 350 ₪ לאדם, לארוחה יוקרתית אותנטית הכוללת יין ומאכלים מעשה יד מקומיים .
מאור עיניים 11 יפו,
לפרטים נוספים ולהזמנות054-4771201


כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות