תיירות חקלאית בערבה התיכונה

03/08/2019
סיורים מעניינים מסוג אחר המשך »

בערבה התיכונה כ- 65% מהתושבים מתפרנסים מחקלאות, כאשר הנתונים שהוצגו על ידי יורם צביאלי, מדריך גידול וחוקר במו"פ ערבה תיכונה וצפונית מראים, כי במהלך שנת הגידול 2018-2019 בערבה התיכונה והצפונית, עובדו כ-40,600 דונמים בכ-600 חלקות חקלאיות, מתוכם כ- 27,700 דונם ירקות, כ- 11,600 דונם מטעים וכ- 1,160 דונם פרחים. מהועדה החקלאית של הערבה התיכונה נמסר, כי ענף הפלפל הוא עדיין הדומיננטי ביותר בקרב חקלאי הערבה, אחריו האבטיח, והמלון. יחד עם זאת, מספר מגמות מעניינות התפתחו בשנים האחרונות בתמיכת מועצה אזורית הערבה התיכונה והציפייה בקרב כלל הגורמים הנוגעים בדבר, כי אלו ינסקו במהלך עונת הגידול הנוכחית.

תיירות חקלאית:
חקלאים רבים בערבה התיכונה הגיעו למסקנה, כי לצד העבודה החקלאית המסורתית, ישנה חשיבות רבה להנגשת החקלאות לקהל הרחב ופנייה לתיירות פנים.
במועצה אזורית הערבה התיכונה זיהו את המגמה והקימו את "מרכז ויידור" כחלון ראווה לחקלאות המקומית בצורה חווייתית ומעשירה, הכוללת צפייה במיצג תלת מימד, חלל אינטראקטיבי וסיור בחממות.

במועצה מצפים, כי עם פתיחת שדה התעופה "רמון", יגדל הביקוש לתיירות המדברית בקרב צעירים ומשפחות וחקלאים רבים נערכים לכך בהתאם.
רמי שדה, חקלאי ואגרונום ממושב עין יהב עורך סיור חקלאי הכולל ביקור בחממות הירקות, קטיף עצמי והסברים על החקלאות המתוחכמת של הערבה התיכונה, חוות בין השיטין במושב חצבה הוקמה על מנת להנגיש לחברה הישראלית את חקלאות הערבה התיכונה ומציעה קטיף עצמי וסדנאות בישול למבקרים המעוניינים להתנסות בעמל הכפיים ובעבודה החקלאית.
רונית טנא ממושב עין יהב מציעה פעילות של קטיף עצמי בחממה האורגנית שלה, לצד הסברים אודות ההתיישבות בערבה התיכונה והיכרות עם תחום הפריית העגבנייה והפלפל, באמצעות הדבורים.
מרים ומוטי נבו מזמינים לסיור במטע התמרים במושב חצבה, בו הם מיצרים סילאן טבעי מתמר מג'הול מובחר. פעילות דומה מציעים במשק חביב שבמושב עידן
בפארן מציעים סיור תמרים ""My date tree, במסגרתו ניתן לשתול עץ תמר על שמכם.
רונית ומוטי אלעזרי, חקלאים ממושב צופר הבינו, כי יש למנף את החקלאות לתחום התיירות ומציעים ב"גן ירק" ארוחת בוקר ובראנץ' עשירים בירקות אורגניים מהגינה התיירותית-חקלאית שלהם.


אורן קורין, יו"ר הועדה החקלאית במועצה אזורית הערבה התיכונה: "חקלאי הערבה הם חוד החנית של החקלאות הישראלית והערבה התיכונה מביאה את בשורת הקדמה החקלאית. אני מאחל לכולנו שנת גידול פורה ומשגשגת. אין לי ספק שגם בעונה הנוכחית חקלאי הערבה יגדלו  את התוצרת האיכותית שלהם בצורה הטובה ביותר ויביאו לעם ישראל את פאר היצירה של חקלאות הערבה".​

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *