שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

במקום לחבוק יקבים מתחילים לחנוק אותם

אלון גונן - אכול ושאטו

מתוך כתבה באכול ושאטו

הפטישים מתחילים לרדת, ואם מישהו חשב שאפשר לטמון את הראש בחול ולהתעלם מהחוק היבש, אז לאחרונה הגיע אלינו מידע כי יקבים שנמצאים בשטח חקלאי נדרשו להעביר את היקב לאזורים שהחוק קבע, דהיינו שטחים מסחריים. מדיניות משרד החקלאות היא לא לאפשר הקמה של יקבים בשטחים חקלאיים, ועל אחת וכמה ב"שטחים פתוחים בעלי רגישות נופית-סביבתית גבוהה", כמו במקרה של יקב ויתקין של דורון ושרונה בלוגולובסקי, שביקשו בשנת 2017 לשנות ייעוד של השטח שנמצא בסמוך לנחל אלכסנדר מקרקע חקלאית לתעשייה חקלאית, לצורך הקמת יקב בוטיק, מרכז מבקרים ומסעדה.

אנשי היקב לא היו לבד, אלא זכו בתמיכת המועצה האזורית וכפר ויתקין בבקשה, ואף קידמו את הקמת היקב החדש. המועצה האזורית והיישוב הפסידו בערעור שהגישו על ההחלטה הדרקונית, שנידון בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבניה. זו קבעה כי היקב סותר תכנית מתאר ארצית שמטרתה שמירה על הנוף הרגיש באזור. עו״ד שמרית גולן ששימשה כיו"ר ועדת המשנה לעררים דחתה את הערר בדעת רוב. היא קבעה שהוראות תמ״א 35 אינן מאפשרות לאשר את התכנית בשטח המיועד לה. הוועדה הוסיפה לפרוטוקול כי היא מודעת לכך שהתכנית קודמה במשך תקופה לא מבוטלת מתוך הנחה שניתן יהיה לאשרה כהרחבת אזור התעשייה של היישוב. פסק הדין של הוועדה היה שיש להעביר את היקב למקום אחר (שטח מסחרי). ככה, פשוט.

צחי דותן, מנכ"ל מועצת גפן יין מגיב: "יקב ויתקין, בברכת המועצה האזורית ומשרד החקלאות, עבר למיקומו החדש כחלק מתהליך להסדרתו והגדלתו של היקב. צר לנו כי המועצה הארצית לתכנון הבניה לא רואה את הפוטנציאל החקלאי והתיירותי בפרויקט זה. אנו במועצה נמשיך ונפעל עם ומול משרדי הממשלה והתכנון, להבנה על חשיבות היקבים קטנים כגדולים, ונמשיך עם משרד החקלאות לנסות ולמצוא פתרון".

תגובתה של שרונה פז-בלוגולובסקי מיקב ויתקין: "הנושא נמצא בדיונים משפטיים".

ויתקין לא לבד
מי שקיבל התראות ובקשות לפינוי הוא לא אחר מאשר אבי כהנוב מיקב כהנוב, הממוקם על אדמה חקלאית בבעלות פרטית של הכורם והיינן אבי כהנוב, הרבה פוליטיקה מעורבת בהחלטה להודיע לאבי כהנוב כי עליו להרוס את המבנה שעלה מיליוני שקלים, והושקעו בו מיליוני שקלים בהקמת תשתיות בהתאם לחוקים המחמירים של משרד הבריאות. נראה כי יש פקידים שמקבלים הוראות מפוליטיקאים קטנים שיושבים בצמתי החלטות, שלא מבינים את תעשיית היין ולא מבינים כי מרכז מבקרים לא יכול להיות במרכזי תעשיה בלי נשמה ובלי אופי. ראש מועצת גדרה יואל גמליאל (אחיה של השרה גילה גמליאל) הכריז סיכול ממוקד על היקב, ואבי כהנוב אומר שהוא נרדף על ידו כבר שנים.
גמליאל, צדיק ידוע שבשנת 2018 נחקר במשטרה בחשד לשיבוש הליכי חקירה ובקשירת קשר לביצוע פשע, לא מתיר לאבי כהנוב כל ברירה, ומאלץ אותו לסגור את היקב ולחפש מקום אחר.

יקב ברבדו, שגם כן הוקם על שטח חקלאי, קיבל רק רישיון זמני להפעיל את מרכז המבקרים המדהים שנבנה שם ומתמזג נפלא עם הנוף. המקום שוקק חיים, ואלפי אנשים מגיעים מדי שנה לסייר בכרמים ולשמוע על היין הישראלי, כולל קבוצות תיירים שנחשפים לתעשיית היין ומכירים את ארץ ישראל היפה.

אני מנסה לדמיין מה עובר בראשו של חקלאי שעבד קשה כל חייו, שפניו חרושים בקמטים משמש שצורבת אותו בזמן שהוא נוסע על הטרקטור, ואין אפילו טיפה אחת שמרטיבה את פניו, והוא לא יכול לפתוח ברמד מים להרוות את צימאון שתיליו כי אין מכסת מים ואין כסף. הוסיפו לכך את פגעי הטבע, והווירוסים ומחירי הענבים שנשלטים על ידי בעלי היקבים הגדולים, והוא בסך הכל מנסה לשרוד וגם להיות חקלאי; איכר פשוט שעובד את אדמתו כאחרון המוהיקנים. כל מה שיש לו זו אהבה לאדמה ואהבה לנוזל שנסחט מהענבים שהוא מייצר. בכל העולם יקבים נתמכים על ידי המדינה, כי רואים בהם יצרנים, ורואים בהם אבן שואבת לתיירות.

רק פה בישראל, פקידים ופוליטיקאים מתערבים ומנסים בכל דרך להקשות ולסחוט את אנשי העמל. פקידים אפורים קנאים, אנשים קטנים שמקבלים החלטות בחדר ממוזג, שבמחי חתימה על נייר הורסים פרויקטים שנבנו מאהבה גדולה. אף אחד לא נהיה עשיר מיקב, אף אחד לא גורף מיליונים ממרכז מבקרים, מה קורה פה במדינה שמשרד ממשלתי שאמור לתמוך ולקדם אינטרסים של חקלאים, פשוט לא עושה זאת? מה קורה פה שיד שמאל לא יודעת מה יד ימין עושה, ומי שמשלם את המחיר אלו בעלי היקב.

אותה עורכת דין מלומדת, שמרית גולן – יו"ר ועדת המשנה לעררים, קובעת כי יש להזיז את היקב לאזור תעשייה. "להזיז את היקב", היא החליטה. תגידי מלומדת, היית ביקב? הסתכלת על הפנים של הייננים, על החיוך של האנשים שבאים לבקר, הסתכלת על כמות האנשים שמקבלים משכורות שפיטרת אותם במחי חתימה שרירותית ביורוקרטית בחדר הממוזג שלך? "תזיזו את היקב".

ואתה ראש מועצת גדרה, אח של השרה לשוויון חברתי, האם אתה מוחק יקב כי בגדרה יש עשרות אטרקציות תיירותיות, העיר שוקקת חיים, ותיירים צובאים על המיזמים שהקמת בכל שנות פעילותך? לא. אז בגדרה אין כלום, מושבה אפורה ומשעממת, ואתה לא מצליח להבין ולזהות פנינה תרבותית, פנינה איכותית של אנשים יפים בתוך כל הכיעור הפוליטי שאתה מייצג? היקב מעולם לא ביקש תקציב, לא ביקש מענק, משלם מיסים ומשלם ארנונה שמשלמת את המשכורת שלך. אבל אתה ביורוקרט, לא יותר. אין עתיד לעם היושב בציון עם אנשים שכמותך.

תעשיית היין משתנה לנגד עינינו. אף אחד לא שומר עליה, אין לובי, אין שר חקלאות שמתעסק בחקלאות, יש בירוקרטים ותו לא. עצוב, בעיקר עצוב כי המנכ"לים של היקבים הגדולים לא מבינים שצריך להתאגד, שצריך להשקיע עכשיו באיחוד על מנת להיות מספיק חזקים כדי לבוא בדרישות, נציגות חזקה, ייעוץ משפטי חזק. זה אפשרי, זה הכרחי. שיטת הסלמי של משרדי הממשלה שחותכים בבשר החי, תגיע בסוף גם אליכם, וראו מה קורה עם יקב ברקן בקיבוץ חולדה. תתעוררו. עצוב מה שקורה בתעשייה.

מקס הרצברג בעל היקב שנושא את שמו הגיב:
תודה אלון שאתה לא מרפה וממשיך את קרב ההישרדות של היקבים האיכותיים, קטנים כבינוניים בגודלם. יקב הרצברג הקטן מנסה שנים רבות לשרוד נגד בירוקרטיה האבסורדית של ממ״י ועוד, כידוע לך. גם מועצה אזורית גזר התייצבה לעזרה. כנגד כל המחסומים האלה ממשיכים כולנו באזור לפתח אזור כרם ויין כל כך חשוב לתיירות פנים, בלי לדבר על יינות לא רעים בכלל. השנה הצליחו להביא לכאן את מרתון בוז'ולה הצרפתי. כבר יותר מ- 2,000 רצים נרשמו לריצה בין הכרמים. אתה כותב עיתונאות יין אמיתית, וגם נותן חשק להמשיך כל עוד יהיו אנשים כמוך בשטח.

אלון גונןאכול ושאטו

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות