שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הישג למשלחת הדבוראים הצעירים מ'ויצו ניר העמק'

בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים בסלובקיה

המשלחת הישראלית שנבחרה על ידי מועצת הדבש לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים, IMYB –International Meeting of Young Beekeepers שהתקיימה בסלובקיה, חזרה עם הישג מרשים – זכייה במקום השני בקטגוריית 'משלחות מעורבות'.

שלושה תלמידי כפר הנוער ויצו בניר העמק- אורי שחף, לירן אליהו, וקטרין לוקיאנוב, בני ה- 16, תלמידי כיתה י', ייצגו את ישראל בתחרות.  השלושה לומדים ועובדים בענפי החקלאות ואף עושים בגרות מלאה בענף הדבורים.
את המשלחת ליוו איתי אויסטרייכר בוגר התחרות לשנת 2018, ושרון ניר ענבר, מורתם.

בקטגוריית 'משלחות מעורבות', חולקו הדבוראים הצעירים לקבוצות שונות. קטרין לוקיאנוב צוותה לקבוצה בה דבוראים צעירים ממדינות- קנדה, צרפת, סקוטלנד, סלובניה וניגריה. את קבוצה זו הדריך איתי אויסטרייכר, מאמן הקבוצה הישראלית לאורך שלבי התחרות.
עבודת הכוורת, ידע בתחום, התמודדות עם הטיפול בהם, מיומנויות שימוש בכלי העבודה של הדבוראים וכמובן טעימות דבש.
הם, כאמור, זכו במקום השני.

מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן: "זהו ההישג המרשים ביותר, שנרשם עד כה עבור ישראל, בתחרויות הבינלאומיות לדבוראים צעירים. אני מברך את הדבוראים הצעירים, על הזכייה הממלאת אותנו בגאווה גדולה, ומחדדת את ההכרה בענף הדבש החשוב לייצור מזון, ומקרב את דור ההמשך של הדבוראים לענף והעשרת הידע החשוב בתחום. עצם קיום התחרות החשובה מביא עימה את המסר החשוב ביותר- כי על האנושות כולה לשמור על דבורת הדבש ולהגן עליה מפני תופעת ההיעלמות, המסכנת את ייצור המזון שלנו ואת חיי כל בני האדם בעולם כולו".

שרון ניר ענבר, מורה למדעים וחקלאות בכפר הנוער ויצו, שליוותה את המשלחת סיפרה: "הדבוראים הצעירים שלנו, התרגשו מאוד והתמלאו גאווה גדולה כאשר זכו במקום השני.

בתחילת התחרות כל משלחת הציגה את מדינתה. חברי המשלחת הישראלית בחרה לשיר את הבה נגילה, הפזמון העברי מהמפורסמים ביותר בעולם, שזכה למעמד של שיר עם, עם דגלי ישראל בידיהם, וסחפו את כל משלחות הדבוראים והשופטים לריקוד מרגש של מעגלים".
ניר ענבר הוסיפה,שאיתי, אורי, לירן וקתרין משמשים דוגמה לכל בני הנוער בישראל, כתלמידי מגמת הדבורים הם סוכני השינוי, המקדישים את חייהם לדבורי הדבש הנמצאות בסכנת הכחדה.

תלמידי כפר הנוער מתגוררים בישובים הכפריים הסמוכים אליו, בסביבה ירוקה וחקלאית. בכפר הנוער, לומדים תכנים אקולוגיים, ותכנים הקשורים לבעלי חיים, המשולבים בתכנית הלימודים הקיימת בחטיבה ובתיכון. זהו דבר המסייע לתלמידים לפיתוח מודעות סביבתית ולקיחת אחריות אישית על סביבתו הקרובה לטווח ארוך. פתיחת ענף החקלאות ללימודים בכפר הנוער, באה במטרה להגביר את מודעות התלמידים לנושא חשוב זה, ולהביא את בית הספר, למצב בו יוביל את יישובי האזור להישגים טובים בכל הקשור לשמירת על הסביבה, ובעלי החיים בה. המשלחת הישראלית עברה אימונים והדרכות לפני התחרות בהדרכתם של ד"ר ויקטוריה סורוקר ויוסי קמר ממכון וולקני.

תופעת היעלמות הדבורים בעולם, ועידוד דור שני ושלישי להצטרף לענפי החקלאות השונים, הביא את ארגון הדבוראים העולמי, לייסוד תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים. בעולם כולו קיימת תופעה מדאיגה ביותר, של היעלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים! שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה הבלעדית בחקלאות, האחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. בלעדיה, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם.
מנתוני מועצת הדבש: כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות