הסתיים פרויקט שימור ופיתוח מעין "עין נון"

07/07/2019
בבקעת גינוסר, מזרחית למושבה מגדל, המשך »

בהשקעה של 3 מיליון שקלים, הסתיים פרויקט שימור, פיתוח והסדרה למעיין "עין נון", השוכן בבקעת גינוסר, מזרחית למושבה מגדל, ביזמת מועצה מקומית מגדל ובשיתוף משרד התיירות, רשות ניקוז ונחלים כינרת והקרן לשטחים פתוחים במנהל ממקרקעי ישראל.
האתר יחנך באירוע חגיגי ב- 18.7, בשעה 19:00הפתוח לקהל הרחב.

בתקופה הרומאית הוקמה סביב המעיין בריכת הרמה, שהגביה את מפלס המים ומתחתיה בריכה מלאכותית. בשנים הקודמות שימשה הבריכה גם את החקלאים ששאבו ממנה להשקיית השדות. מהבריכות זורמים מי המעיין באפיק הטבעי של נחל נון, דרך מעביר מים עותומאני עתיק, העובר מתחת לכביש 90 ועד להתחברות הנחל עם הכינרת.

עין נון – צילום אושרי ילוז – רשות הכינרת

מוטי דותן, יו"ר רשות הכינרת אומר, כי כחלק מפרויקט השיקום הוקמו שבילי טיילות סביב שטח המעיין, בסמוך לתוואי הזרימה של הנחל וכן עבודות עפר להקמת שטחי כינוס לקהל עם הצללה, מדשאות, אזורי פיקניק ואמפי.
נשתל דשא הפונה אל במה הבנויה מאבני בולדר טבעיות מהאזור. כמו כן, בוצעו עבודות עפר ליצירת מורכבות מבנית של גדות הנחל, שיוצרת נישות אקולוגיות וגורמת למופע זרימה טבעי של הנחל וכן הוקמו גדרות והוצבו שערים למניעת כניסת כלי רכב ועדרי עיזים לאזור המעיין.
בוצעו גם עבודות גינון, נטיעות ושתילות מחודשות של עצים וצמחים עשבוניים האופייניים לאזור.

הפרויקט החשוב, יאפשר תיירות וטיילות בשטחים פתוחים ובחיק הטבע וצפוי להשפיע לטובה על כל אזור המעיין ואפיק הנחל, עד הכינרת, וכמו כן יגן הפרויקט על שטח ציבורי פתוח בעל חשיבות אקולוגית והיסטורית, במקטע החוף מגדל ובשטחים הסמוכים למעיין וכי תרומתו של הפרויקט הינו לרווחת ציבור המטיילים בכלל ולתושבי האזור והסביבה בפרט.

מועצה מקומית מגדל, בראשותו של ראש המועצה נתנאל אלפסי, לקחה אחריות לתפעול ותחזוקת אתר המעיין, בסיוע תקציבים ושותפים לדרך למען שיקום אתר חשוב זה "פרויקט מעין נון הינו בעל חשיבות רבה ואחת מתוכניות הדגל של המועצה, בה השקענו עד הפרט הקטן. הפרויקט מאוד משמעותי לתושבי המועצה והסביבה ולכן גם מותאם קודם כל לצרכיהם ויחד עם זאת משמעותי ותורם לכל ציבור המטיילים. אני מודה לכלל השותפים על גיוס המשאבים וביצוע העבודות להקמת אתר תיירותי ייחודי, שישמש את הציבור הרחב. צעד זה חשוב ומרגש וכל הציבור מתרגש ומצפה בכיליון עניים לפתיחה."
"המעיין ישמש את תושבי המושבה לפיקניקים בטבע, פעילויות והופעות והרבה הפתעות" אומר אלפסי.

האתר ששודרג בעין נון, משיק בחלקו המערבי לתוואי של שביל ישראל, שביל הבשורה, ושביל לאופניים הצופה לכינרת. במקום נובע מעיין המזין שתי בריכות, טבעית ומלאכותית.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *