"מסע שורשים קולינרי" בפארק נאות קדומים

19/06/2019
קורס שנתי לגילוי האוכל הארצישראלי המקורי המשך »

בימי שישי אחת לחודש, בפארק נאות קדומים בהדרכת ד"ר טובה דיקשטיין – מומחית לשחזור אוכל מקראי . מרצים אורחים: אילה נוי מאיר, מוטי קלמנוביץ וחגי בן יהודה

ד"ר טובה דיקשטיין, מומחית בעלת שם עולמי בנושא שולחן האוכל הארץ ישראלי הקדום, יצאה למסע שורשים קולינרי וחזרה עם תובנות וידע שאותו היא חולקת עם משתתפי הקורס "מסע שורשים קולינרי" שיתקיים בפארק נאות קדומים.

משתתפי הקורס יצאו עם ד"ר דיקשטיין לסיורי עומק בשבילי נאות קדומים, למפגש עם צמחים ונופים תנ"כיים קדומים, במהלכם היא תחשוף בפניהם את הטעמים, הריחות, המתכונים והמנהגים שנשמרו בין דפי ההיסטוריה ואת האגדות, הממצאים הארכיאולוגיים, הבוטניים והזואולוגיים והטקסטים הקדומים בהם השתמשה במחקרה – "על שולחן האוכל הארץ ישראלי הקדום".

כל מפגש יתחיל בסיפור קצר אודות הנושא החודשי, אגדה מיוחדת ואמונות עתיקות, הסבר על ערכיהם התזונתיים והרפואיים של הצמחים והמאכלים השונים. לאחר מכן, יצאו המשתתפים לטייל בטבע, בין הנופים הקדומים, להתנסות במלאכות חקלאיות – חריש בעזרת חמור, זריעת מינים קדומים של חיטה, הכנת גבינה בעזרת שרף תאנה ועוד, ליקוט צמחי בר ותבלין, פירות ועוד מטעמים ומזונות שונים.

כל מפגש יסתיים בהכנת ארוחה משותפת בשטח בה טועמים היסטוריה על פי מתכונים עתיקים וטכניקות שנלמדו באותו יום ובעזרת חומרי הגלם שליקטו המשתתפים ביום הסיור. בחלק מן המפגשים יוכלו המשתתפים לקחת הביתה מוצרים כמו פקעי צלפים וזיתים לכבישה, צמחי תבלין יבשים ועוד.

בסוף השנה יקבלו המשתתפים חוברת מתכונים שהוכנו במהלך השנה.

לצד ד"ר טובה דיקשטיין יתארחו מרצים נוספים. איליה נוי מאיר, אגרונומית ומנהלת את בית הבד "ריש לקיש" תגיע למפגש בנושא שמן זית, מוטי קלמנוביץ מנהל קורסי ברמנים וכתב יין יעביר סדנת יין וחגי בן יהודה, אופה ודור חמישי לאופי לחם שמגדל את הדגנים העתיקים של ארץ ישראל, יעביר סדנת לחמים בה ילמדו על סוגי הקמח ויתרונותיהם.

הקורס יתקיים בימי שישי, אחת לחודש, במשך 10 מפגשים בני שלוש שעות וחצי בשעות 9:00-12:30. כל מפגש מתמקד בנושאים ובחומרי גלם שונים, בהתאם לעונות השנה ולמועד המפגש.

השתתפות מגיל 18 ומעלה.
עלויות: קורס מלא – 10 מפגשים 2000₪ למשתתף (כולל ציוד וחומרי גלם).

למידע נוסף והרשמה: 08-9770758
או באתר https://www.n-k.org.il/


תכני המפגשים ומועדים
:

4.10.19 – מסטייק פיל(ה) לנזיד עדשים
איך רואה התורה את החקלאות ואיך ראו אותה עמים עתיקים אחרים? היכרות עם חייה של משפחה בתקופת האבן – תקופת המהפכה החקלאית והתנסות בחריש בעזרת חמור, זריעת דגנים הקדומים של ישראל, ליקוט צמחים ופירות בר עונתיים, כתישת גרעיני חיטה ובעזרת כלי צור הכנת גריסים, קטניות, חמאה וגבינה – ארוחה חקלאית טעימה.

1.11.19 לנדוד עם הרועים
מאוהל רועים פלשתינים בסוסיה לומדים כיצד הכינו הרועים הקדומים את מוצרי החלב; מכירים את ההבדל שבין חמאה לזבדה ואת "חריצי החלב" – הגבינה הקדומה; איך הכינו גבינה הרומאים ומה היו סוגי הגבינות לפני אלפיים שנה? מתנסים בהובלת עדר הצאן ושומעים כיצד המאבק  שבין הרועים לחקלאים. משתקף דרך האוכל. לסיום המפגש – באוהל אברהם מכינים ארוחת רועים הכוללת חביצת זבדה, זיקוק חמאה וגיבון גבינה בעזרת שרף של תאנה.

6.12.19 צוהר ליצהר
לחם, יין ושמן זית היו שלושת המוצרים החשובים ביותר בסל העתיק. בתנ"ך נקראים שלושתם "דגן, תירוש ויצהר". לקראת חנוכה נתמקד בשמנים העתיקים של ארץ ישראל.

סדנת מרצה אורחת – אילה נוי מאיר – אגרונומית, מנהלת את בית הבד "ריש לקיש". ההרצאה תעסוק בא-ב של שמן הזית. ההיסטוריה, הביולוגיה והכימיה של שמן הזית.

הכנת מאכלים עתיקים הקשורים בשמן, טיגון לביבות, חביתים, צפיחית בדבש, והכנת אניגרון – לכאבי גרון.

3.1.20 לשונות בחרדל ומקפה פול
ממצאים ארכיאולוגיים מן הרובע ההרודיאני בירושלים, רובע העשירים בציפורי וארמון הורדוס מצדה ישרטטו את חיי התפנוקים, המטבח, כלי הבישול והמאכלים שעלו על שולחנם של עשירי ארץ ישראל.  המטבח הכפרי העממי מול המטבח של העשירון העליון בארץ ישראל הקדומה. ביקור בחורבותיו של בית כפרי באתר ארכאולוגי בו יתוארו חייהן של הנשים המבשלות בחצר המשותפת. ליקוט צמחי בר ותרבות ולאחר מכן בישול אוכל עממי: נזיד עדשים, לחם יחזקאל, כרשה, לפת ועוד.

7.2.20 ליקוט צמחי בר – "ירקות השדה"
חודש שבט הוא שיאה של עונת הליקוט. סיור אל השדות, סיפוריהם המרתקים של צמחי הבר וליקוט חלמית, עולש, חרדל, חסת בר, סרפד, גדילן ועוד. בישול ארוחת צמחי בר מפתיעה בטעמיה ועריכת סדר ט"ו בשבט.

6.3.20 – "החיים הם כמו יין"
היכן בויתה גפן היין הראשונה, היכן נמצאו כדי היין העתיקים ביותר בעולם? מה קרה לזני הגפנים הקדומות של ארץ ישראל? התנסות בזמירת גפנים לקראת עונת הלבלוב, ביקור בשתי גתות מתקופות שונות ועוד.

סדנת יין וטעימות עם מוטי קלמנוביץ, מנהל קורסי ברמנים וכתב יין. בסדנא לומדים איך בוחרים יין, איך משלבים יין ואוכל טעימת יינות ועוד.

3.4.20 – "לשוטט בין דפי האגדה"
מהו חודש האביב ואיך שומרים אותו? ומהו "אביב קלוי באש"? הכנת כרמל וקלי -כמו זה ש"צבט" בועז לרות וכמו שהכינו בני ישראל שנכנסו לארץ בחג הפסח. בסיור מודרך "משוטטים" בין דפי ההגדה ושומעים על המשמעויות הסמליות המרתקות העומדות מאחורי המאכלים והמנהגים של החג. לסיום ,בישול ארוחה אביבית: גרש כרמל, עוגת מצות, רקיקי מצות, דובשנין, עלי אזוב מטוגנים, סלט מרורים, חרוסת על פי התלמוד ועוד.

1.5.20 – "לכו לחמו בלחמי"
חג השבועות – חג הקציר, המפגש יעסוק בלחם – המאכל העיקרי של האדם. מי היו הריפות, הרקיקים, הנקודים, החביתים, גלוסקמאות, סופגנין, דובשנין ועוד. בסדנה עם האופה חגי בן יהודה, דור חמישי לאופי לחם שמגדל את הדגנים העתיקים של ארץ ישראל, בה ילמדו על סוגי הקמח ויתרונותיהם, מה ההבדל בין שמרים לשאור, מהו הגלוטן והאם הוא באמת אויב האנושות? לסיום, אפייה מיני לחמים וטיבולם ברטבים עתיקים מן המקורות.

5.6.20 – תבלין של שבת
שבת הייתה יום מקודש, שיאו של השבוע ולכבודה קבלו אפילו עניים מאכלים שלא עלו על השולחן בימי חול. מתי הפכה אכילת דגים בשבת למנהג יהודי? איזה דגים עלו על שולחנה של המלכה עתליה? ומה היו המרכיבים בטשולנט הקדום? לסיום, הכנת סעודת שבת, גפילטע פיש – דגים ממולאים בכרישה, בשר בלפת, חמין של "עססיות עם תורמוסים" ועוד.

3.7.20 – צפיחית בדבש –  מסיבת סיום

לסיום סדרת המפגשים- קינוחים מתוקים ומאכלי פירות
בסיור ביער "חלב ודבש", הסבר על מהי ארץ זבת חלב ודבש? והאם הדבש בשבעת המינים הוא אכן דבש תמרים? ליקוט פירות הקיץ, סיפורם והמאכלים שמכינים מהם. הכנת דבש ענבים – דיבס ודבש חרובים, בישול מאכלים ממותקים בדבש: צפיחית בדבש, סוכריות תמרים על פי מתכון מצרי בן 3,600 שנה ועוד.

       מסיבת סיום וחלוקת חוברות המתכונים

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.