לכבוד יום הדבורה הבינלאומי

18/05/2019
יפתחו שערי המכוורות ברחבי הארץ המשך »

יום הדבורה הבינלאומי נקבע ל- 20.5 על ידי העצרת הכללית של האו"ם, במטרה להעלאת המודעות וכאות הערכה לחשיבותה של הדבורה להמשך קיום החקלאות בעולם, העצרת קראה בהחלטתה לכל המדינות, ארגונים אזרחיים וגופים בינלאומיים, לציין את יום הדבורה, באמצעות חינוך ופעולות להגברת מודעות לחשיבות השמירה על הדבורה מפני היכחדות, ותרומתה בהאבקת גידולים חקלאיים.

מועצת הדבש ודבוראי ישראל מזמינים לחגיגות יום הדבורה במכוורות ברחבי הארץ, שימשכו לאורך שבוע, בין התאריכים 20-25.5 כולל ימי ל"ג בעומר.

 מכוורת הדבורים בשידור חי!
ב- 20.5, ביום הדבורה, יקיים הדבוראי בועז בן זאב ממכוורת 'דבורת התבור' בשדמות דבורה, שידור חי ממש מתוך כוורת דבורים, שיועבר בלייב בדף הפייסבוק של דבורת התבור,בן זאב התקין מצלמה מיוחדת בתוך אחת הכוורת ובעזרתה יעביר את כל המתרחש בזמן אמת בתוך הכוורת, פעילות הדבורים והמלכה, בין חלות הדבש. השידור יהיה מלווה בהסבר של הדבוראי בן זאב, וניתן יהיה לשאול שאלות ולקבל תשובות אונליין.
שעת השידור 11:30 נקבעה כך שתלמידים במוסדות החינוך בארץ יוכלו להצטרף לשידור החגיגי וללמוד על המתרחש ממש בתוך הכוורת.

במכוורות ברחבי הארץ תתקיים פעילות בה יפגשו המבקרים עם דבוראים וילמדו מדוע ללא הדבורים לא יהיה לנו מזון? לאן נעלמות הדבורים? כיצד יוצרת הדבורה את הדבש? מדוע יש רק מלכה אחת בכוורת? וכן, צפייה בדבורים ובמלכת הדבורים בכוורת זכוכית, ביקור במכון רדיית דבש, סדנאות יצירה לילדים בנושא דבורים, טעימות דבש הישר מהמקור, ועוד.

 זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש: "באירועי יום הדבורה במכוורות ברחבי הארץ, יפגשו משפחות וילדים עם דבוראים בשטח הכוורות וילמדו כי, מעבר לייצור הדבש ומוצריו, דבורת הדבש חשובה לקיומם של בני האדם, בעלי חיים וענפי חקלאות רבים. הדבורים הן אלה שאחראיות על תהליך האבקה של 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. ללא האבקה, הפרחים לא היו מבשילים, והפירות והירקות לא היו נוצרים, לא בכדי, הזהיר פרופ' אלברט אינשטיין, כבר לפני 60 שנים, באומרו: "אם ייעלמו הדבורים, יוותרו למין האנושי רק 4 שנות קיום".

 נתוני 'מועצת הדבש'  לכבוד יום הדבורה הבינלאומי:
הישראלי הממוצע צורך במהלך השנה 600 גרם דבש, מתוכם כ-250 גרם נצרך לקראת חגי תשרי, והצריכה בקרב הציבור הישראלי כולו מסתכמת בכ-4,500 טון דבש בשנה (!).

כיום קיימים למעלה מ-20 זני דבש שונים, בניהם דבש המיוצר מפריחות- אבוקדו, דרדר, מרווה, קורנית, זעתר ובצל.

בישראל, קיימים כיום 510 דבוראים המטפחים 120,000 כוורות הפזורות בנקודות מרעה צופניות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה. ייצור הדבש המקומי עומד על כ-3,500 טון בשנה.

דבורת הדבש תורמת באמצעות האבקת הגידולים לתוצר החקלאי בישראל כ-3 מיליארד שקלים בשנה, ובעולם 215 מיליארד דולר.

 המלצות לפעילויות ברחבי הארץ מהצפון עד הדרום:
כוורת הבוסתן בפקיעין
לכבוד יום הדבורה יארח הדבוראי ג'מאל חיר במכוורת שהקים בשנת 1977, ומשתייכת למיזם אוצרות הגליל, משפחות וילדים שייהנו משילוב בין אירוח כפרי דרוזי בחיק הטבע ופעילויות חינוכיות להכרת עולם הדבורה.
עלות: 15-30 ₪ לסדנא. כניסה לאתר- ללא עלות. ימי פעילות: 20-25.5. להזמנות: 052-2477897

 מכוורת אופיר באלון הגליל
הדבוראי צביקה אופיר הקים את המשק בשנת 1985 ומזמין לכבוד יום הדבורה לטעימת סוגי דבש מיוחדים הנוצרים מצוף של פרחים שונים אשר נבדלים בטעמם, צבעם, ריחם והמרקם שלהם. עוד במקום חנות מוצרי כוורת, גלריית אמנות, וטעימות יין מיקב יפתחאל הסמוך.
ימי פעילות: 24-25.5, טלפון לתיאום מראש: 052-4641849

 יערת הדבש אלוני אבא
סיור במכוורת, צפייה בסרט על חיי הדבורה, לבישת חליפת דבוראים, צפייה בכוורת זכוכית וחיפוש המלכה, ואפילו ניתן ללטף באהבה את הדבורים וכמובן לטעום מסוגי הדבש.
עלות: פעילות למשתתף- 25  ₪. ימי פעילות: 20-25.5 בתיאום מראש. להזמנות:  054-4437402

 סטודיו של האמן איתמר טל ברמת גן
האמן איתמר טל יציג את עבודותיו בהשראת הגאומטריה של כוורת הדבורים. ציוריו מורכבים מצורת המשושה ומאות דבורים צפופות היוצרות דמויות. במטרה להמחיש את דרך פעולתן של הדבורים אשר פועלות כקבוצה למען מטרה משותפת, והבנה כי הדבורה היחידה לא תשרוד לבד, רק ביחד כקהילה.
איתמר טל  נחשף לעולמן הנכחד של הדבורים, התאהב בהן והחליט להתמסר לכך, ומעביר את קולן של הדבורים דרך יצירותיו.
סטודיו איתמר טל – החשמונאים 22 רמת גן, לתיאום- 050-5454388

"הכוורת" מבית שי ספקטור- כפר רות
מכוורת הדבורים של שי ספקטור נוסדה בשנת 1979 וכיום היא אחת המכוורות הגדולות בישראל, בזכות פריסה רחבה של נקודות מרעה לדבורים בכל הארץ. לכבוד יום הדבורה תפתח המכוורת לטעימות דבש זני בהדרכת דבוראי- בחנות הבוטיק במקום, בין סוגי הדבש- פרחי אקליפטוס אביבי וקיצי, אשל, תלתן, זעתר, שלמון, דרדרי הגולן, מרווה וקורנית, הדרים, עץ השיזף ופרחי עץ האבוקדו.
ימי פעילות: 24.5  הזמנות: 08-9762082, 052-3211360

 מכוורת פורת במושב עין יהב בערבה התיכונה
 מכניסה את קהל המבקרים אל עולמה המופלא של דבורת הדבש- בחלל המוזיאון, לאורה של תאורה מיוחדת מוצגים מעולם המדבר והמכוורת צילומי תקריב מעולם הדבורה, אלפי דבורי מתכת מעופפות בחלל המוזיאון, כוורות שקופות ובהן דבורים אמתיות עסוקות במלאכת יומן, סרט על חיי הדבורה, סיור במכון רדייה ועוד.
הפעילות בתיאום מראש בלבד. בין התאריכים 20-24.5. להזמנות: 052-3666755

 אוטובוס הדבש BEEBAR של מכוורת מרדכי גולן במושב גילת בנגב
 תפתח את שעריה ליום הדבורה עם פעילות לכל המשפחה. המבקרים ייהנו מסיור עם הדבוראי הצעיר גל גולן, כוורת זכוכית להדגמה מלווה בהסבר של דבוראי, הכנת נרות מדונג, וכמובן טעימות ממגוון סוגי דבש.

חדש! בירה המיוצרת מדבש!! בשעות הערב ניתן ליהנות מאווירת פאב ומהבירה החדשה שיצרו מרדכי וגל גולן, העשויה מדבש 'BEERA'. ימי פעילות: 20-25.5  בתיאום מראש בלבד!

עלות: 35 ₪ לילד 10 ₪ למבוגר. להזמנות– 052-7772291.

 מועצת הדבש והדבוראים מאחלים יום דבורה שמח!
פרטים נוספים באתר מועצת הדבש- www.honey.org.il ובעמוד הפייסבוק- פסטיבל הדבש

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *