יקב עגור בקומה ה-11

23/07/2011
כתב וצילם: אבי הלוי
מסעדת הקומה ה-11 ממשיכה בהנחלת תרבות יין והפעם מארחת את יקב עגור.
המשך »

יקב עגור הוקם לפני למעלה מעשר שנים על ידי שוקי יָשוּב שהוא גם היינן של היקב. היקב שוכן במושב עגור, בין הגבעות והמדרונות היורדים אל עמק האלה. ליקב שש עשרה חלקות כרם באזור והוא מייצר ארבעה סוגי יינות משמונה זנים ענבים. היקף הייצור הנוכחי של יקב עגור הוא כשלושים אלף בקבוקים בשנה והיקב נמצא בתהליך גידול וצמיחה. שוקי ישוב הוא איש מרתק. מי ששואל עצמו האם יין הוא מעשה אמנות או אוּמָנוּת ימצא אצל ישוב את השילוב של שניהם. האיש שהיה פעם נגר, הוא בעל ידע נרחב בהיסטוריה ובתרבות וכשהוא אומר: "אני בעל מלאכה טוטאלי. חיי היום יום שלי מוקדשים כולם ליצירת אינסוף חיבורים בין המחשבה, הרגש, התרבות ופרי האדמה", אפשר להאמין לו.

 שוקי ישוב ויינות יקב עגור היו האורחים התורנים בערב שף/יינן שהתקיים במסעדת הקומה ה-11 לאחרונה. למעלה מעשרים אורחים הסבו ליד שולחן גדול מידות ואת הערב פתח השף אייל רוזנברג שסיכם את מטרת האירוע בשתי מילים: "פשוט תיהנו". שוקי ישוב הביא עימו לאירוע את ארבעת היינות העיקריים של יקב עגור: 'בלנקה' – יין לבן, 'רוסה' – יין רוזה, 'קסם' ו- 'שמירה מיוחדת' – שניהם יינות אדומים. קודם לאירוע נפגשו ישוב וצוות המסעדה להתאים את המנות ליינות ואת התוצאה הברוכה חווינו אנו, האורחים. בעת הארוחה נזכרתי בדעה הגורסת שתפקיד היין 'לרפד' את החיך לקראת הכנסת האוכל לפינו ואז מתעצמת ההנאה מן הטעמים והניחוחות הן של היין והן של האוכל.

עגור, 'בלנקה' 2010 בשילוב מנת ניגירי סלמון ואינטיאס עם טפנד זיתים.
ה'בלנקה' הוא יין לבן יבש. הוא עשוי בעיקר מענבי ויונייה שנסחטו בעדינות "כדי להימנע מהמרירות שעלולה להתלוות ליין אם הסחיטה תהיה חזקה מדי", מסביר שוקי ישוב ומוסיף: "את הויונייה אני מערבב עם יוהנסברג ריזלינג, מחלקה מדהימה שמזכירה בתלילותה את מדרונות נהר הריין וכך מתקבל יין רענן, עסיסי, מינרלי ומלא חיים". לבלנקה 2010 צבע צהבהב חיוור, כמעט לבן. באף ריח בישום קל והמגע הראשוני עם החיך מבשר חמיצות קלילה ומרעננת. לאחר הבליעה מורגשת מעט מרירות שיורית, אבל לא כזו שמפריעה. רמת האלכוהול הנמוכה ביין הזה, כ-12%, והגוף הקל והפריך עושים את היין הזה ליין מושלם לליווי מנות דגים ופירות ים. מאחר ומסעדת הקומה ה-11 היא מסעדה כשרה התאימו לנו השף והיינן ליין הזה מנה מצויינת של ניגירי (פרוסת דג נא על כדור אורז) סלמון ואינטיאס עם טפנד זיתים. בהחלט שילוב מוצלח מכיוון שהיין לא האפיל על טעמי הניגירי.

עגור, 'בלנקה' 2009 בשילוב מנת אספרגוס קלוי עם ביצה עלומה על קרפצ'יו סלק.
שוקי ישוב הביא לטעימה את ה- 'בלנקה' 2009 כדי להדגים בפנינו את יכולת 'ההתיישנות' של יין לבן שלדעתו יכול להפתיע. שמרתי מעט מהיין הקודם וביקשתי שימזגו לי את ה-2009 בכוס נפרדת. אמנם ההבדל בין שני היינות הוא רק שנה אבל מסתבר ש-12 חודשים נוספים בבקבוק עושים משהו ליין. הדבר הראשון הבולט הוא שהצבע שונה במעט והוא זהוב מעט יותר עמוק עם גוונים ירקרקים. באף פחות פרי אבל יותר מינרליות ואילו המרירות יותר מתונה. ליין הזה התאימו מארחינו מנת אספרגוס קלוי עם ביצה עלומה שהונחו על קרפצ'יו סלק. אני 'מת' על ביצה עלומה, בעיקר כאשר החלמון משתפך ומתפזר על יתר מרכיבי המנה. מאחר ולטעמי יין וביצה לא הולכים ביחד נמנעתי מלשלב את השניים אך בהחלט נהניתי מכל אחד בנפרד.

עגור, 'רוסה' 2010 עם כריך פרגיות, חזה אווז מעושן, חסה וירקות.
שוקי ישוב קובל על כך שלא עושים מספיק יינות רוזה בארץ, שכן יין רוזה הוא אידיאלי לארצות חמות כמו שלנו. הוא מכיר בכך שיקב קטן כמו שלו לא יכול לשנות את המצב והוא משאיר זאת ליקבים הגדולים, אבל באמצעות ה- 'רוסה' הוא תורם את תרומתו הצנועה לקידום סוג היין הזה. היין עשוי מ-60% קברנה פרנק ו- 40% קברנה סוביניון מכרם מטע שבהרי יהודה. טעמתי את היין הזה לפני כחצי שנה והפעם נהניתי ממנו יותר. ליין צבע נחושת צלול ונקי. האף הפעם מאופק יותר מאשר בטעימה הקודמת אבל לעומת זאת החיך יותר נדיב. יש חמיצות טובה ונעימה ורמת המתיקות הנמוכה מעניקה תחושה טובה של יין יבש שמתאים לאוכל. ואכן, כליווי ליין הזה הוגש למרכז השולחן כריך ענק באורך מטר כשבתוכו שפע של נתחי פרגית, חזה אווז מעושן, חסה ויקרות מלווים ברוטב פלפלים ולימון מכסיקני. לגימה מהיין, ביס מהכריך וחגיגה בפה.

עגור, 'קסם' 2009 עם מנת אוסובוקו עגל חלב על פירה תפוחי אדמה.
ראשיתו של ה- 'קסם' הזה בבלנד של קברנה סוביניון ומרלו ומכאן שמו. לפני עשר שנים כמעט כולם (מעט יקבי הבוטיק של אז) ערבבו קברנה ומרלו. במשך השנים ניטעו בארץ יותר ויותר זנים ואל הקברנה והמרלו צירף שוקי ישוב גם קברנה פרנק ופטי וורדו. בסך הכל מכיל כעת ה- 'קסם' 50% קברנה סוביניון, 20% מרלו, 20% קברנה פרנק ו- 10% פטי וורדו. הענבים מגיעים מכרם מטע בהרי יהודה. "כאשר אני לוגם את היין הזה אני מדמיין שזיף אדום, טרי, קר ורענן", אומר שוקי ישוב. גם היין הזה הרגיש לי שונה מאשר בטעימה הקודמת, ביקב, לפני כחצי שנה. באור השמש היה ליין צבע אדמה אדומה ואילו כעת בערב הוא נראה אדום כהה כמעט שחור. אל ריחות הפרי אדום-שחור נוספו כעת ריחות ליקר דובדבנים, קפה וליקריץ. בפה מירקם עשיר רב טעמים עם איזון מצוין של מתיקות/חמיצות/טאנינים. היין התאים להפליא למנת האוסובוקו. היין מרפד את הפה והאוסובוקו נמס אל תוכו… שילוב מדהים.

עגור, 'שמירה מיוחדת' 2008 עם כתף כבש וירקות שורש בזיגוג יין ועשבי תיבול.
נקודת השיא של הערב. שילוב ענק של יין ואוכל. ה- 'שמירה מיוחדת' 2008 הוא יין רציני. אם תרצו, מהדורה משודרגת של ה'קסם'. אותם זני ענבים, אם כי ביחסים מעט שונים אך תהליך ההכנה שונה: מיצוי תכונות הענבים אינטנסיבי יותר, היישון נעשה בחביות חדשות ובמשך יותר זמן וכו'. התוצאה – יין מכובד. הריח מפתה. אתה מריח ומריח ולא בא להיפרד מהריח ולהתחיל ללגום… בפה גוף מלא וטעמים חזקים וטובים של פרי שחור בשל ומרוכז. הטעם השיורי עז אף הוא ומתמשך בלוע דקות ארוכות לאחר הבליעה. היין הזה היווה את השילוב האולטימטיבי למנה מדהימה. למרכז השולחן הוגשו כמה מחבתות גדולות ובכל אחת מהן, על מצע של ירקות שורש שבושלו ביין, מונחת הייתה כתף כבש בעלת זיגוג פריך, שחום ומבריק. תאווה לעיניים וכיף גדול בפה. לגימה מהיין, ביס מהבשר ואתה בעננים…

סיכום
מסעדת הקומה ה-11 עושה עבודה טובה. הגיבוי שמקבלים אנשי המסעדה מהנהלת המלון לצורך טיפוח נושא היינות הישראליים בכלל ויקבי הבוטיק בפרט, ניכר בכל אירוע. אנשי עסקים רבים, מהארץ ומהעולם, מגיעים למלון קראון פלזה סיטי סנטר והחשיפה שיינות ישראל מקבלים ברוכה היא. יינות יקב עגור התגלו בארוחה הזו כיינות מושלמים ללווי ארוחת גורמה על כל שלביה. תודה להנהלת המלון, תודה למסעדת הקומה ה-11, תודה ליקב עגור, מי ייתן וירבו כמותכם.

 

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *