שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב שקט, יינות רגועים

כתב וצילם: אבי הלוי
יקב רות הוא יקב שלא עושה הרבה רעש. רשמים מביקור ביקב.

17/07/2011

 כתב וצילם: אבי הלוי
 

יקב רות הוא יקב שלא עושה הרבה רעש. אמנם, הזכייה בשלוש מדליות לשלושה יינות בתחרות אשכול הזהב 2005 עדיין מהדהדת באוויר אבל מאז עבר יקב רות כברת דרך. היקב הקטן הגדיל במשך השנים את היקף הייצור באופן משמעותי ועוד היד נטויה. ליקב הצטרפו לאחרונה כמה שותפים, מה שבוודאי ימשיך את תנופת הפיתוח של היקב. היינות נעשים מהזנים קברנה סוביניון, מרלו ושיראז שמגיעים מהאזור, הקברנה והמרלו מהרי יהודה והשיראז ממושב גמזו. יינות היקב, הכוללים שני יינות זניים – קברנה סוביניון ומרלו, שני בלנדים – קברנה-מרלו ושיראז מרלו, ויין בסגנון פורט העשוי מענבי קברנה סוביניון, אהובים מאוד על הקהל והם נמכרים היטב בחנויות ובמסעדות שאתן קשור היקב.צילם אבי הלוי

על טל מאור, היינן ומי שהקים את היקב בשנת 2002, למדנו מאתר היקב: "בתחילה הכין טל מאור יין בביתו, כיינן חובב. כשבער בו הרצון לנסות ולהעיז, הוא רכש כמה מאות קילוגרמים של ענבים ומהם הכין את החביות הראשונות שלו, תוך כדי ניסיונות ולימוד. התגובות הנלהבות עודדו את טל להמשיך ולפתח את הכיוון החדש תוך סיוע, עידוד וייעוץ מבעלי יקבים אחרים ואנשי מקצוע. טל הרחיב ידיעותיו בקורסים לייצור ולטעימת יין, אך הוא מאמין שרק עם התנסות ועבודה יומיומית ביקב ובכרם ניתן להבין מהי אומנות עשיית היין. הלמידה הטובה ביותר היא העשייה. העבודה ביקב מלווה בתחושה מתמדת של למידה והתפתחות, מעקב אחר כל חבית וחבית, אחר ההבדלים בטעמים, בצבעים ובניחוחות."

ביקרנו, חבר ואנכי, ביקב רות באחד מימי שישי הלוהטים של יולי 2011. היקב נמצא באזור החממות של כפר רות ומגיעים אליו דרך כביש 443, כאשר בצומת שילת פונים לכביש 446 ולאחר מכן ימינה לפי השילוט לכיוון כפר רות. לפני שער המושב יש פנייה לאזור החממות ושם ניתן למצוא את היקב לפי שלטים שהציב היקב בפניות. אל היקב הצטרפה לאחרונה, בתפקיד מנהלת שיווק וקשרי לקוחות, שולמית נוי חובבת יין שחצתה את הקווים והפכה את היין מתחביב לעיסוק. שולמית, שולי בפי חבריה, קיבלה את פנינו במאור פנים והכניסה אותנו למבנה היקב הקטן והממוזג. "טל לא פנוי הבוקר", התנצלה, "אבל אני אשמח לארח אתכם".

ארבעה יינות טעמנו בביקורנו: בלנד קברנה סוביניון-מרלו 2007, קברה סוביניון 2009, בלנד שיראז-מרלו 2009 ואת היין בסגנון פורט הקרוי פורט מס' 2. ככלל, יינות יקב רות הם יינות טעימים ונוחים ללגימה. מתיקות קלה אופפת את היין, בעיקר את הבלנדים, והטאנינים רכים ונעימים לחיך – תוצאה ברוכה לטעמי של שימוש בחביות לא חדשות. אהבתי במיוחד את הבלנד קברנה- מרלו ואילו חברי אהב דווקא את הבלנד שיראז-מרלו. הקברנה בסדר והפורט בהחלט ברמה טובה. להלן פירוט רשמי הטעימה:

רות, קברנה סוביניון-מרלו 2007
יין שמורכב מ-60% קברנה סוביניון ו-40% מרלו שני הזנים מכרמים בהרי יהודה הסמוכים. ליין צבע אדום סגול עם לב כהה, כמעט שחור. באף ריח מעורב של פרי בשל ופרי צעיר גם יחד. המגע הראשוני עם החיך מפתיע ומהנה, היין פשוט טעים מאוד. ה'טעים' הזה מתבטא במתיקות טובה, לא מוגזמת, שעוטפת את החיך וגורמת להנאה רבה. 18 חודשים התיישן היין בחביות לא חדשות והטאנינים רכים ונוחים מאוד. הגוף בינוני עם נטייה לגוף מלא. הטעם השיורי אחרי הבליעה נעים וממושך, מה שגורם לך לרצות לשתות עוד ועוד מן היין. יופי של יין שנמכר במחיר מדף של 79 ש'.

רות, קברנה סוביניון 2009
100% קברנה סוביניון מכרם צובה שבהרי ירושלים. ליין צבע אדום כהה עם שולים אדומים-סגולים. באף שפע של ריחות פרי שחור בשל, משהו שמזכיר שזיפים שחורים מיובשים. היין הזה פחות מתוק מהאחרים אבל הוא 'רציני' יותר. בפה טעם פריי-אדמתי טוב ומהנה, טאנינים ברמה טובה, לא מציקים ולא מעקצצים. הגוף נוטה למלא והטעם השיורי נמשך זמן רב אחרי הבליעה. לטעמי היין זקוק לתקופת התיישנות של עוד שנה לפחות ואז יסב הנאה רבה למי שילגום ממנו לצד מנות בשריות משובחות כמו סטייק אנטריקוט או רוסטביף. מחיר מדף 89 ש'.

רות, שיראז-מרלו 2009
בלנד לא שגרתי של שיראז ומרלו ביחס שווה של שני הזנים. מעניין מדוע השילוב הזה לא נפוץ יותר מכיוון ששני הזנים שונים מאוד זה מזה והשילוב מעניין. השיראז בבלנד הזה מגיע ממושב גימזו הנמצא לא הרחק מכפר רות, ליד בן שמן. צבע היין אדום כהה עם לב שחור ושוליים אדומים סגולים. באף שפע ריחות של פירות מתובלנים והמגע של היין עם החיך מרגיש טעים מהלגימה הראשונה. הטעמים של שני הזנים משתלבים יפה ובכל לגימה נדמה לך שאתה מזהה פעם את השיראז ופעם את המרלו. הגוף בינוני והאפטר טייסט נעים וממושך. מחיר היין 89 ש'.

רות, פורט מס' 2
השימוש בשם פורט בעייתי משהו אבל אנחנו לא ממשטרת היינות… מדובר ביין קינוח אדום מתוק מחוזק שלמרות שאינו דומה ממש לפורטים האמיתיים מפורטוגל יכול בהחלט לשמש לאותן מטרות: לצד גבינות כחולות, לליווי סיגר או סתם ללגימה בסיום ארוחה כשמחפשים קצת מתוק בפה. היין עשוי מענבי קברנה סוביניון. צבע היין נוטה לחום, צבע אופייני ליין בסגנון פורט. באף הריח די מאופק אבל הוא משתחרר בהמשך ואז מתגלים ריחות של פירות יבשים מתוקים. הטעם חזק, עמוק ומרוכז. המתיקות גבוהה אבל יש גם חמיצות טובה שמאזנת אותה. יש לי תחושה שהיין הזה יהיה טוב יותר לאחר תקופת התיישנות ממושכת. מחיר המדף של היין 120 ש'.

סיכום
יינות יקב רות הם יינות איכותיים, טעימים וכאמור, נוחים ללגימה. כפי שהוזכר, הבלנדים מתקתקים מעט אם כי לא מתחנפים מדי, הקברנה 'רציני' יותר והטאנינים בכל היינות רכים ונעימים לחיך. המחירים, לאור מה שקורה לאחרונה בענף, לטעמי הוגנים וברכישה ביקב מקבלים גם הנחה על מחיר המדף. אפשר להעצים את ההנחה באם חוזרים ורוכשים יין ביקב מכיוון שהרוכש מקבל כרטיסיית סימון וכאשר מגיעים לרכישה מצטברת של עשרה בקבוקים מקבלים בקבוק נוסף מתנה. ברכישת שישיות מקבלים בשישייה החמישית שלושה בקבוקים במתנה. בהחלט אטרקטיבי.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות